Dyrekcja szpitala podziękowała darczyńcom
Początkiem listopada zakupiony został dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle nowy ambulans za kwotę 245 tysięcy złotych. Było to możliwe dzięki pomocy samorządów z powiatu jasielskiego i miasta Jasła. Wczoraj wszyscy darczyńcy mieli okazję oglądnąć karetkę, na którą szczodrze przekazali pieniądze.<<FOTOGALERIA>>

- Cieszę się, że radni, wójtowie, pan burmistrz nie szczędzili pieniędzy i pomogli po raz kolejny szpitalowi. Mam nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywała. Chciałbym podziękować za okazaną pomoc i podkreślić, że ten sprzęt ma służyć nie dyrektorowi, szpitalowi, czy pogotowiu, tylko mieszkańcom powiatu jasielskiego – powiedział Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Wśród samorządów, które partycypowały w kosztach są: miasto Jasło(100 tysięcy złotych) oraz gminy (1 zł od każdego mieszkańca) Jasło, Skołyszyn, Tarnowiec, Nowy Żmigród, Brzyska oraz Osiek Jasielski.

Nowa karetka marki Fiat Ducato jest ekonomiczna, posiada silnik 3 litrowy o mocy 77 koni mechanicznych. Od 1 stycznia wyjeżdżała już do 300 zdarzeń, a od momentu włączenia jej do systemu przejechała 7 tysięcy kilometrów. Ambulans jest wyposażony w defibrylator, respirator, profesjonalne nosze z podnośnikiem oraz krzesełko kardiologiczne. - Ta karetka jest uniwersalna i może pełnić funkcję zarówno transportowej jak i specjalistycznej, ponieważ posiada pełne wyposażenie, które służy ratowaniu człowieka – dodaje dyrektor Burbelka.

Ratownicy jeżdżąc karetką do zdarzeń przez 4-5 lat robią około 200 tysięcy kilometrów. Starsze ambulanse są mocno wyeksploatowane, a po wielu latach wyjazdów także awaryjne. - Jeździliśmy starymi samochodami, które nie kryjmy psuły się bardzo często. Samochody kupione w 2009 r. mają przejechane niespełna 200 tysięcy kilometrów. Chciałbym podziękować wszystkim osobom decyzyjnym za to, że zostały przekazane środki na zakup nowej karetki, gdyż borykaliśmy się z dużym kłopotem – podkreśla Wacław Gorgosz, ratownik medyczny i kierowca w Dziale Pomocy Doraźnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

- Bardzo dobrze się stało, że pozostałe samorządy zsolidaryzowały się z tą potrzebą. Myślę, ze mamy sprzęt z jednej strony na bardzo dobrym poziomie technicznym, ale przede wszystkim jest to samochód, który pomoże podnieść bezpieczeństwo mieszkańców miasta, a to jest już nasz obowiązek – uznał burmistrz Andrzej Czernecki.
(icz)
