Dyspozytornia medyczna w Jaśle zostanie zamknięta. Dzwoniąc pod 999 będziemy łączeni z Krosnem
W niedalekiej przyszłości dyspozytornia medyczna w Jaśle przestanie istnieć. W wyniku reorganizacji systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne jej zadania przejmie nowo powstała zintegrowana dyspozytornia krośnieńska. To jej pracownicy obsługiwać będą dzwoniących pod numer 999 mieszkańców m.in. powiatu jasielskiego.

Realizowana reforma zakłada utworzenie na terenie Podkarpacia pięciu wojewódzkich dyspozytorni scentralizowanych – w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Sanoku i Mielcu. Mają one stanowić trzon nowego, w pełni nowoczesnego systemu gwarantującego znaczne usprawnienie funkcjonowania i skuteczności działań służb ratownictwa medycznego w regionie.
Pod dyspozytornię w Krośnie, która powstanie przy miejscowym Samodzielnym Publicznym Pogotowiu Ratunkowym podlegać będzie 5 powiatów – krośnieński, strzyżowski, dębicki, ropczycko-sędziszowski oraz jasielski. Akt porozumienia w sprawie utworzenia placówki w obecności starostów wyżej wymienionych jednostek administracyjnych oraz wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej podpisali dyrektorzy Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dębicy i Ropczycach, Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Strzyżowie oraz SPPR w Krośnie.
W sensie technicznym infrastruktura pod te zmiany jest w tym momencie dość dobrze przygotowana. W Krośnie mamy obecnie dwuosobową dyspozytornię medyczną, w powiatach, które mają być wygaszone funkcjonują dyspozytornie z jednym dyspozytorem – w wymiarze 24-godzinnym. Działają one we własnych systemach, własnej radiołączności. My już postawiliśmy pewne przemienniki w tych regionach, tak więc jeśli chodzi o niezbędne zaplecze jesteśmy gotowi na przejęcie w tej radiołączności poszczególnych dyspozytorni. Żeby jednak do tego doszło potrzeba ogólnopolskiego systemu wspomagania dowodzenia, czyli tego, na co czekamy już od kilku lat. Nie możemy zacząć działać bez oprogramowania do tych wszystkich narzędzi, które posiadamy już praktycznie w dziewięćdziesięciu procentach – powiedział nam Andrzej Jurczak, dyrektor SPPR w Krośnie.
Nowy system będzie wprowadzany w sposób ewolucyjny. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie wdrożony w całości.
Nie ma określonej daty uruchomienia systemu. To nie jest okres dawnych czasów, gdy przecinało się wstęgę i coś zostawało otwierane. Jestem człowiekiem odpowiedzialnym i uważam, że te mechanizmy trzeba wprowadzić w sposób przemyślany – to jest działanie na żywym organizmie i nie można tu niczego zepsuć. Mamy system SWD i pomalutku będziemy posuwać się do przodu – przykładowo ustanawiamy trzecie stanowisko dyspozytora, gdyż nowe dyspozytornie mają być trzyosobowe, i przez okres 2-3 miesięcy szkolimy ludzi i zaczynamy etapowo przejmować np. powiat jasielski ze strzyżowskim, a potem w dalszym etapie kolejne. Wszystko odbywać się będzie w ten sposób – tłumaczy dyrektor SPPR w Krośnie.
Jakie korzyści przyniesie nowy system? W założeniu ma on przede wszystkim skrócić czas oczekiwania na pomoc medyczną – w przypadku konieczności dotarcia karetki na obszary o niewielkiej gęstości zaludnienia jest on często zbyt długi, co przekłada się na zmniejszenia bezpieczeństwa tamtejszych mieszkańców. Zwłaszcza, że są jeszcze w naszym regionie miejsca, w którym łączność teleinformatyczna nie działa jak należy.
Zdaniem dyrektora SPPR w Krośnie reorganizacja systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne ma również inny cel – szukanie oszczędności. W pięciu dyspozytorniach pracuje obecnie łącznie siedem osób na dobę. Po zlikwidowaniu czterech z nich zatrudnione będą trzy osoby, więc wniosek wydaje się jasny.
Czy osoby pracujące obecnie w mieszczącej się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle dyspozytorni po jej likwidacji będą mogły liczyć na zatrudnienie w zintegrowanej dyspozytorni w Krośnie? Jest taka szansa. Cały czas rozmawiamy na ten temat, jesteśmy w kontakcie z dyrektorami poszczególnych placówek i prowadzone są pewne ustalenia co do wykorzystania potencjału tych pracowników – zapewnia Andrzej Jurczak.
Warto zauważyć, iż w ramach reorganizacji systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie Podkarpacia powstała już jedna zintegrowana dyspozytornia medyczna – w Rzeszowie. Ta krośnieńska, odpowiadać będzie za zapewnienie pomocy medycznej ok. 540 tysięcy mieszkańcom 5 powiatów.
Jakub Hap
