Dzieci z Harklowej uczą się ratować!
5
W dniu 30 maja 2010 roku w czasie pikniku zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka w Harklowej przeprowadzony został pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz ten został przygotowany przez słuchaczy II semestru kierunku ratownik medyczny Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle. Grzegorz Reczek, Mateusz Mroczka i Jacek Kaczka pod kierunkiem nauczycieli Marty Klamut i Dawida Filipa przeprowadzili szkolenie dla dzieci.



Spotkanie było poświęcone zapoznaniu dzieci z zasadami wzywania pogotowia ratunkowego i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w zranieniach, złamaniach i krwotokach. Ponadto zaprezentowano dzieciom jak prawidłowo postępować z osobą nieprzytomną oraz jak skutecznie zatamować krwotok z nosa. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci, które miały po raz pierwszy w życiu okazję przećwiczyć podstawowe zabiegi resuscytacyjne na fantomie „małej Ani”. Dzieciom towarzyszyli rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Harklowej, którzy również aktywnie włączyli się w zajęcia.



Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wciąż w naszym kraju jest na dość niskim poziomie. Nauczanie dzieci już od najmłodszych lat pozwala zaszczepić potrzebę tych umiejętności , co w przyszłości może skutkować uratowaniem komuś życia.


Atmosfera spotkania była bardzo miła i zapewne zaowocuje kolejnymi zajęciami z tego zakresu.
MSP w Jaśle



Spotkanie było poświęcone zapoznaniu dzieci z zasadami wzywania pogotowia ratunkowego i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w zranieniach, złamaniach i krwotokach. Ponadto zaprezentowano dzieciom jak prawidłowo postępować z osobą nieprzytomną oraz jak skutecznie zatamować krwotok z nosa. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci, które miały po raz pierwszy w życiu okazję przećwiczyć podstawowe zabiegi resuscytacyjne na fantomie „małej Ani”. Dzieciom towarzyszyli rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Harklowej, którzy również aktywnie włączyli się w zajęcia.



Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wciąż w naszym kraju jest na dość niskim poziomie. Nauczanie dzieci już od najmłodszych lat pozwala zaszczepić potrzebę tych umiejętności , co w przyszłości może skutkować uratowaniem komuś życia.


Atmosfera spotkania była bardzo miła i zapewne zaowocuje kolejnymi zajęciami z tego zakresu.
MSP w Jaśle
