Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Dzięki nim możemy żyć w wolnej Polsce

9

Uroczystą mszą świętą w kościele ojców Franciszkanów rozpoczęły się obchody 66. rocznicy Powstania Warszawskiego i 67. rocznicy zdobycia więzienia w Jaśle. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik Armii Krajowej, gdzie odbył się apel poległych, złożono kwiaty oraz wieńce.

<Fotorelacja>


- Od Powstania Warszawskiego upływają kolejne lata. Nasuwa się pytanie: dlaczego o nim pamiętamy? To Powstanie było wynikiem dążenia do wolności i niepodległości. Pamięć o nim i jego bohaterach jest potrzebna w naszej historii. Dziś i w przyszłości, abyśmy mieli trwałe podstawy naszej narodowej tożsamości i patriotyzmu. Dzisiaj, w rocznicę Powstania Warszawskiego i zdobycia więzienia w Jaśle składamy hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce – mówił podczas uroczystości Ryszard Pabian, wiceburmistrz Jasła.
 
Dla jaślan początek sierpnia ma szczególne znaczenie. W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 roku, sześciu mieszkańców Jasła przeprowadziło akcję „Pensjonat”. Jej celem było uwolnienie z jasielskiego więzienia członków ruchu oporu. W akcji wzięli udział: ppor. Zenon Sobota „Korczak” - dowódca, ppor. Zbigniew Cerkowniak „Boruta”, plut. pchor. Zbigniew Zawiła „Żbik”, kpr. pchor. Stanisław Kostka „Dąbrowa”, plut. Józef Okwieka „Trójka” oraz harcerz Stanisław Magura „Paw”. Odbito wówczas 66 więźniów politycznych, a 67 innym umożliwiono ucieczkę. O bohaterskim czynie jaślan przypomina dziś pomnik w kształcie bramy więziennej, z symboliczną kratą w środku. Miejsce, w którym się znajduje obelisk został nazwany Skwerem Zenona Soboty, zaś wszyscy uczestnicy pamiętnych wydarzeń posiadają tytuły honorowych obywateli miasta Jasła.

- Nasi kombatanci zawsze mówią, że jak mogą i jak umieją, będą dbać by jak najdłużej prezentować wspomnienia i przekazywać je do młodego czytelnika jako wyraz ojczyźnianego patriotyzmu. Mamy moralny obowiązek przypominania naszym młodym następcom, by honor ojczyźniany, patriotyzm nie zawieruszył się w zgiełku komputerów, internetu czy dyskotek – powiedział Witold Świdrak, sekretarz zarządu koła Światowego Związku AK w Jaśle.



Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 9

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Dąb-rówka
dnia 11.08.2010, 12:43 · Zgłoś
Dla Jarosława jest miejsce w Jarosławiu>
Odpowiedz
1
@ podaj dalej
dnia 09.08.2010, 22:08 · Zgłoś
Niech będzie pochwalony Jarosław Kaczyński Zawsze [...]!

Pomódlmy się razem za farbowanego AK-owca!

Wierzę w Jarosława wszechmogącego, gwaranta ładu i porządku polskiego,
I w Partię Prawo i Sprawiedliwość, wytwór Jego jedynego, wodza naszego,
który się stał I kawalerem narodu polskiego,
którego brat umęczon pod Smoleńskim lasem, zginął,
nową wiarę nam wyznaczając,
wziął udział w kampani, obcym siłom przeciwstawien,
poległ i przegrał, dowód męstwa dając,
o "prawdę" walczący, przez układy niszczony,
przyjdzie sądzić żywych i umarłych,
a władzy jego nie będzie końca.
Odpowiedz
-1
@ miro
dnia 09.08.2010, 20:44 · Zgłoś
nie róbcie wody z muzgu jaka wolna polska to dlaczego dochodzi do czwartego rozbioru POLSKI za przyzwoleniem niby POlaków
Odpowiedz
2
@ somy
dnia 09.08.2010, 12:39 · Zgłoś
Oni nie walczyli o taka zaklamana ,pelna politycznych i rodzinnych ukladow ,bezrobotna pelna niewyjasnionych zbrodni Polske ......
Odpowiedz
2
@ sam
dnia 09.08.2010, 12:16 · Zgłoś
Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę

Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą:
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą!

Adam Asnyk
Odpowiedz
-2
@ Sven
dnia 09.08.2010, 12:14 · Zgłoś
Dla mnie osobiście panowie organizatorzy takich pokazówek jak powstanie warszawskie to pospolici przestępcy i wcale się nie dziwie,że komuniści wsadzali ich do [...] kończyła się wojna przegrana dla trzeciej rzeszy no to przejmiemy stery władzy by czerpać korzyści oczywiście bądź co bądź zasługa była to armii czerwonej to są żałosne przedstawienia wolna polska wyzwolona przez harcerki albo studentki w sytuacji kiedy Niemcy wysłali do walki doborowe oddziały SS ci [...] hipokryci z tego powstania ponoszą pełna odpowiedzialność za zniszczoną Warszawę.Zresztą wystarczy spojrzeć na fotografie i zadać sobie proste pytanie,że niby co oni mieli wygrać z tymi zawodowcami,którzy chodzili jak cienie---KRETYŃSTWO.
Odpowiedz
2
@ do riplej
dnia 09.08.2010, 12:03 · Zgłoś
A za jakiej władzy wykształcili cię i to za darmo? Nie zaprzeczysz , że za PRL.
Odpowiedz
2
@ AL
dnia 09.08.2010, 10:55 · Zgłoś
Może wreszcie władze jasielskie zajmą się przyszłością,bo od tej martyrologii to już niezbyt dobrze się robi normalnemu. Może mi ktoś odpowie, kiedy za swe czyny odpowiedzą organizatorzy Powstania Warszawskiego którzy "wysłali ślepe" bagnety na pewną śmierć. Interesuje mnie, kiedy w Jaśle będzie obwodnica z prawdziwego zdarzenia, kiedy zlikwidują światła, które wprowadzają utrudnienia w ruchu, kiedy wybudują obiekty sportowe( gdzie się podziała dokumentacja , która kosztowała podobno milion złotych), kiedy zlikwidują "Deptak", który zdezorganizował ruch w centrum, kto rozliczy remont sikawki na rynku na który wydaje się, jak to stwierdzono dwieście tysięcy złotych, kiedy wybuduje się śmietnisko. Nie mam czasu na wymienianie jeszcze wielu potrzeb, brakujacych Jasłu. No tak, ale nie ma komu się tym zająć, bo najważniejsze są rocznice, rocznice, i jeszcze raz rocznice!!!
Odpowiedz
1
@ riplej
dnia 09.08.2010, 08:45 · Zgłoś
cytat z sąsiedniego portalu: Chichot historii: Wieloletni i zasłużony członek PZPR, piastujący stanowiska między innymi w Komitecie Wojewódzkim w Krośnie, poucza młodzież o ciągłości tradycji i wychowania w duchu AK. Koniec świata, czy świat się śmieje....Ojczyźniany patriotyzm... Polska odzyskała wolność w 1989 r. Nie była to zasługa członków PZPR, oni utrwalali władzę ludową i reprezenowali interesy KPZR. Teraz są kombatantami AK...Trudne, zdumiewające i zawiłe są te polskie drogi. Postać Zenona Soboty też jest skomplikowana wg akt IPN. W historii nie ma postaci tylko czarnych lub białych. Są odcienie szarości.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.