Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Dzień Przyjaźni Polsko -Węgierskiej

3

Delegacja Miasta Jasła uczestniczyła w oficjalnych obchodach Dnia Przyjaźni Polsko –Węgierskiej, które odbyły się 23 marca 2012 r. w Narodowym Parku Pamięci Historycznej w Ópusztaszer (Węgry), z udziałem prezydentów: Polski – Bronisława Komorowskiego i Węgier - Pála Schmitta.

Organizatorem tegorocznych centralnych obchodów święta był samorząd województwa Csongrád. Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki znalazł się w wąskim gronie gości zaproszonych na oficjalne uroczystości przez marszałek województwa Csongrád, posłankę węgierskiego parlamentu Annę Magyar. Oprócz niego z Polski zaproszeni zostali tylko prezydenci Poznania, Katowic, Łodzi i Krosna.

Podczas obchodów, po przemówieniach prezydentów Polski i Węgier, wiceprezydent Poznania, miasta, które było gospodarzem ubiegłorocznych obchodów, przekazał tzw. Flagę Przyjaźni Polsko - Węgierskiej Annie Magyar. Następnie prezydenci Bronisław Komorowski i Pál Schmitt uhonorowali odznaczeniami państwowymi osoby szczególnie zasłużone dla kultywowania przyjaźni pomiędzy obu narodami oraz posadzili dwa dęby symbolizujące przyjaźń polsko-węgierską.

Na zakończenie uroczystości w Ópusztaszer, wystąpiły taneczne młodzieżowe zespoły ludowe z Polski i Węgier, a konni łucznicy ze Szkoły Łuczników Kassai zaprezentowali swoje umiejętności. Zaproszeni na uroczystość oficjalni goście mieli również możliwość obejrzenia Panoramy Feszty`ego, dzieła o rozmiarach porównywalnych z Panoramą Racławicką, odrestaurowanego w latach 1991-1995 przez polskich konserwatorów. Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki uczestniczył w oficjalnym obiedzie prezydentów Polski i Węgier.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem – Krzyżem Katyńskim, postawionym w 2010 roku obok katedry w Szegedzie z inicjatywy jaślanina Karola Biernackiego, pełniącego obecnie funkcję dyrektora Archiwum Wojewódzkiego w tym mieście. Hołd pomordowanym oficerom polskim i węgierskim oddali prezydenci Polski i Węgier, reprezentanci polskich parlamentarzystów, a następnie delegaci Miasta Jasła. Po uroczystościach pod pomnikiem wszyscy oficjalni goście i licznie zgromadzeni mieszkańcy Szegedu wzięli udział w uroczystej mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa dr. Kiss-Rigó László. Po mszy delegaci Jasła wraz z przedstawicielami Sejmu i Senatu RP, wśród których była senator Alicja Zając, wzięli udział w otwarciu wystawy „Karpacka Troja”, prezentującej skarby kultury füzesabony z epoki środkowego brązu, a wieczorem podziwiali węgierskie i polskie tańce w wykonaniu zespołu „Anilana” z Łodzi i „Cuháré” z Szegedu.

W skład delegacji jasielskiej, oprócz burmistrza Andrzeja Czerneckiego wchodził Roman Marek, kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, absolwent Budapeszteńskiego Uniwersytetu Technicznego.

***

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest oficjalnie obchodzony od siedmiu lat. To jedyne w swoim rodzaju i ważne dla obydwu narodów święto zostało zapoczątkowane w 2006 roku w węgierskim mieście Győr podczas spotkania prezydentów: Polski - Lecha Kaczyńskiego i Węgier - László Sólyoma. Podpisana została wówczas tzw. Deklaracja z Győr i odsłonięto Pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W marcu 2007 roku Parlament Węgierski i Sejm RP przyjęły uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbywają się cyklicznie, naprzemiennie w obu krajach. Pierwsze odbyły się w Polsce, a zorganizował je Przemyśl, miasto historycznie bardzo związane z Węgrami (obrona Twierdzy Przemyśl przez węgierskich honwedów podczas I Wojny Światowej). W 2008 roku święto obchodzono w Debreczynie, a w 2009 - w Krośnie. Óbuda – III Dzielnica Budapesztu zorganizowała obchody w 2010 roku, Poznań – w 2011, natomiast za rok gospodarzem uroczystości będą Katowice.

Jasło nawiązało stosunki partnerskie z Makó na Węgrzech już w 1997 roku. Kontakty obu miast prowadzone są na wielu płaszczyznach. Początek współpracy dały władze samorządowe, następnie doszło do wymiany młodzieży. Również jasielscy strażacy nawiązali kontakty ze strażakami z Makó. Udało się zrealizować również kilka kontaktów gospodarczych. Od 2007 roku przedstawiciele władz samorządowych Jasła biorą udział w kolejnych obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

UM

Napisany dnia: 02.04.2012, 14:03 , Tagi: UM Jasło, Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ja
dnia 02.04.2012, 23:07 · Zgłoś
Dni przyjazni Polsko- Wegierskiej sa od 7 lat. Maria Kurowska brala udzial w uroczystosciach w Debreczynie i Budapeszcie. A wy tak piszecie, jakby to ze Czernecki bral w nich udzial, bylo nie wiadomo jakim wydarzeniem ! A z tym obiadem to istny cyrk !- wszyscy goscie sa zawsze zaproszeni na obiad z Prezydentami !
PR Andrzejka podobny do PO! Blazenada!
Odpowiedz
0
@ OLO
dnia 02.04.2012, 22:28 · Zgłoś
powinien byc polsko -niemieckiej za wykupywanie niemieckich kwadratowych złomow przez bidnych polackow cofnietych technologicznie 20 lat-tj.bojowych maszyn wiiejskich,a4 ,golfikow i tym podobnych rzepów!!!
Odpowiedz
0
@ wwer
dnia 03.04.2012, 21:38 · Zgłoś
no lepiej kupic fiata nówke i jeździc co weekend do serwisu :P
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657