Strona główna

Dziś w nocy mija 71. rocznica akcji „Gamrat”

50
Napisany dnia: 04.12.2014, 19:04 , Tagi: Brak

Nocą z 4 na 5 grudnia 1943 roku grupa żołnierzy AK przeprowadziła udaną akcję zdobycia broni z niemieckiego magazynu pod Jasłem. Dzięki niej miejscowe środowisko akowców uzyskało uzbrojenie do dalszych działań w kolejnych latach II wojny światowej.

W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy utworzyli na terenie wytwórni prochu (powstałej w części w ramach COP – późniejszego „Gamratu”) bazę broni i amunicji. Gromadzili tam i naprawiali broń zdobytą na froncie wschodnim. Te magazyny zbrojeniowe i warsztaty naprawcze były strzeżone i chronione przez około dwustu żołnierzy Wehrmachtu, a w sąsiedztwie kwaterowało prawie trzy razy więcej „własowców”. Przy naprawie i konserwacji broni pracowali Polacy. Działała tam również grupa sabotażowo-dywersyjna AK, zorganizowana i dowodzona przez sierż. Tadeusza Szymańskiego „Borysa”.

Ten wyjątkowo odważny akowiec i konspirator pracował jako rusznikarz, a czasami pozostawał na noc i dozorował centralne ogrzewanie obiektów. Obok kotłowni z piecem c.o. był magazyn broni i amunicji. „Borys” zdając sobie sprawę z trudności z zaopatrzeniem w broń miejscowych struktur AK postanowił działać. Rozpoznał teren, przygotował szkic planu i był kluczową postacią późniejszej akcji – powiedział nam zajmujący się dziejami Jasła historyk Wiesław Hap.

Sierżant Szymański poinformował oficera dywersji jasielskiego Inspektoratu AK por. Antoniego Holika „Gazdę” o możliwości przeprowadzenia akcji zdobycia dużej ilości broni i amunicji. Po tej rozmowie Holik spotkał się z dowódcą jasielskiego Obwodu AK kpt. Józefem Modrzejewskim „Lisem” i zaproponował mu zorganizowanie akcji dozbrojeniowej. Jako jej przyszły dowódca por. Holik chciał to uczynić bez walki i strat w ludziach. Przygotował szczegółową „rozpiskę” działań, które chciał przeprowadzić późnym wieczorem w sobotę, gdy większość Niemców wyjeżdżało do kina w Jaśle. „Lis” przystał na jego plan i jako „gospodarz terenu” oświadczył, że także chce uczestniczyć w tym wypadzie. Dwaj najważniejsi w akcji – „Gazda” i „Borys” – ustalili, iż ten ostatni przetnie druty kolczaste w ogrodzeniu od strony Wisłoki oraz rozkręci zabezpieczenie drzwi do magazynu z bronią.

Do akcji, która miała miejsce nocą z 4 na 5 grudnia 1943 roku, zebrano ponad dwudziestoosobowy oddział akowców z placówek w Dębowcu, Kołaczycach, Warzycach i Świerchowej. Spotkali się oni wieczorem w lesie w okolicach Podzamcza. Tam „Gazda” rozdzielił zadania. Kilkaset metrów przed mostem na Wisłoce uczestnicy działań podzielili się na dwie grupy. Jedna została nad rzeką, druga – z „Gazdą”, „Lisem” i dowódcą dywersji Obwodu ppor. Antonim Zawadzkim „Teresą” w składzie – po otrzymaniu od „Borysa” sygnału latarką z terenu „Gamratu” przeprawiła się przez lodowatą wodę Wisłoki.

Po lewej por. Antoni Holik "Gazda"; po prawej sierż. Tadeusz Szymański "Borys"

Zmoczeni po pas akowcy dotarli do rozciętego ogrodzenia, gdzie czekał na nich „Borys”. Po przeczekaniu obchodu patrolu niemieckiego pięciu śmiałkom udało się przedostać do oświetlonego budynku, w którym przebywali pozostali Niemcy. Byli to uzbrojeni w pistolety „Gazda”, „Borys”, „Teresa”, ppor. Eugeniusz Tomaszewski „Korzeń” i Ludwik Ligara „Mały”. Na zewnątrz ubezpieczał ich z pistoletem maszynowym „Lis”. Za sobą miał sześciu ludzi bez broni, którzy wkrótce zaczęli przenosić wykradaną zdobycz od okienka magazynu do rzeki, a stamtąd pozostali transportowali ją na drugą stronę Wisłoki.

Zbliżała się północ. W pewnym momencie zaczęły nadjeżdżać samochody z wracającymi z kina Niemcami. Rozeszli się po terenie, wchodzili do mieszkań, kilku skierowało się w stronę lasu. Do kotłowni, w której cały czas była piątka akowców, zaczął dobijać się jeden z Niemców. Na szczęście odszedł, a wtedy ze środka wyszedł „Borys” i dał znak współtowarzyszom, że mogą kierować się w stronę rzeki. Sforsowali ją znów wpław umykając uwadze Niemców, wartujących na pobliskim moście.

Obciążeni kilkudziesięcioma kilogramami ładunku żołnierze posuwali się przed siebie przez ostępy leśne, idąc w padającym cały czas śniegu. Po długim i męczącym marszu dotarli do znajdującej się w rejonie Warzyc stodoły, w której klepisku zakopali większą część zdobytego uzbrojenia. Później podzielili się na grupki i z resztą broni udali się do swoich konspiracyjnych kwater.

Zdobyty podczas akcji „Gamrat” arsenał broni i amunicji służył później na terenie Obwodu i Inspektoratu do akcji dywersyjnych, ubezpieczania zrzutów i walk w ramach planu „Burza”.

Jakub Hap
jakhap@gmail.com

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Knur
dnia 04.12.2014, 19:28
Ocena
komentarza:
27
Akcja Gamrat była niedawno. W radzie nadzorczej była żona polityka z wysoka i się udało ogarnąć sprawę za cenę mniejszą niż wartość materiału na magazynach. Takie interesy to już mało w której części świata no jeszcze jest Afryka. Ludzie też jak maczugi jeszcze sami chcieli prywatyzacji i liczyli na nie wiadomo co. Ludzi nie żałuję głupota musi boleć. Nie chciało się uczyć, nie słuchało się dobrych rad to macie teraz chlebek z cukrem i śmietaną i 3 cytryna w kubeczku a ci ci was sprzedali latają na Dominikanę:D
@ my
dnia 04.12.2014, 19:34
Ocena
komentarza:
46
Panie Wiesławie bardzo dziękujemy za piękną opowieść o naszej historii, nie tożsamości narodowej bez historii
@ fgfgf
dnia 04.12.2014, 20:30
Ocena
komentarza:
38
Świetnie, a czy w szkołach "nauczyciele)???) historii o tym powiedzą uczniom? Rozmawiałem z jedną taką, pytając się kiedy powstała szkoła w której "uczy" nie wiedziała.
@ dragoness
dnia 04.12.2014, 20:31
Ocena
komentarza:
-19
Jednym słowem, należy się zatrudnić i zacząć nauczać jak należy
@ fgfgf
dnia 04.12.2014, 20:41
Ocena
komentarza:
18
Nie, trzeba wiedzieć gdzie, co i kiedy.
@ dragoness
dnia 04.12.2014, 21:05
Ocena
komentarza:
-20
Oczywiście anonimowo i z wygodnego fotelika przed monitorem.
@ fgfgf
dnia 05.12.2014, 05:07
Ocena
komentarza:
17
Ręce opadają. To nauczycielka historii ma nie wiedzieć, od kiedy istnieje jej szkoła. To tak dużo. To po co, tam pracuje i uczy takiego przedmiotu.
@ yorker
dnia 04.12.2014, 19:40
Ocena
komentarza:
42
Świetny tekst! Więcej takich, a będziemy mogli pamiętac o tym co zapomniane w czasach gdy jeden na drugiego patrzy wilkiem
@ :)
dnia 04.12.2014, 20:16
Ocena
komentarza:
16
zajebisty text na pewno to z dyktafonu nagrana rozmowa z P. historykiem.
ps. zna ktoś jakieś publikacje na temat frontu w Jasle II WŚ akcji AK w tematyce tego wywiadu? zaciekawiłem się mega:)
@ Kazimierz
dnia 05.12.2014, 09:54
Ocena
komentarza:
4
Przypominam sobie jak w latach młodzieńczych czytałem rękopis Sierżanta Jana Betleja - AK z Warzyc. W tym materiale opisano również w-w akcję oraz wiele innych na terenie powiatu jasielskiego.
@ losten
dnia 07.12.2014, 18:19
Ocena
komentarza:
0
"Rozkaz: zdobyć więzienie" o Akcji Pensjonat przeprowadzonej w sierpniu 43
@ Sven
dnia 04.12.2014, 21:30
Ocena
komentarza:
-14
...NO,a Niemcy byli głupy i nic nie wiedzieli,ani tez nie mieli swoich informatorów...
@ Dumny Jaślanin
dnia 04.12.2014, 21:32
Ocena
komentarza:
27
Chwała bohaterom!
Pamiętajmy o tych ludziach, zwłaszcza tych którzy walczyli w obronie Jasła i naszego regionu.
@ mike
dnia 04.12.2014, 22:30
Ocena
komentarza:
24
niesamowicie odważni ci ludzie byli chylę czoło przed nimi czy dzisiaj by się tacy znaleźli
@ czesio
dnia 05.12.2014, 06:39
Ocena
komentarza:
14
...akcję Gamrat przeprowadzili zołnierze PO pod pseudonimami "bury" i "grad" Dzięki niej środowisko POowców uzyskało środki do dalszych działań w kolejnych latach panowania śitwy...
...tak powinien zaczynac się ten artkuł...
@ Lipa
dnia 05.12.2014, 08:35
Ocena
komentarza:
9
Człowieku przeczytaj dokładnie swój tekst zanim go wyślesz. Po co pisać takie głupoty?
Pod artykułem o bohaterach wypisujesz jakieś brednie...
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 05.12.2014, 12:04
Ocena
komentarza:
0
Oczywiście pamiętać, ale sama pamięć bez realnego spojrzenia na rzeczywistość jest "niczym": czy marzeniem wielu naszych bohaterów był obecny stan naszego kraju - pogłębiające się zadłużenie i postępujące wysiedlenie . Dzisiaj na tzw. roboty nie jedzie się z "przyłożoną lufą karabinu", ale "z własnej woli" [pod przymusem ekonomicznym] i czy nie jest to kolejna "wojna" tym razem przebiegająca humanitarnie - a skoro tak, to gdzie są dzisiejsi bohaterzy i jak działają: nie interesują się statystykami o stanie państwa ,pogodzili się z tym, bo skoro im jest dobrze i poco mają "walczyć", korzystają niejednokrotnie żerując, czy pasożytując na rodakach. Są i tacy którym pozostało tylko opisywanie - jak dobrą bajeczkę z dawnych czasów...
@ czesio
dnia 05.12.2014, 13:35
Ocena
komentarza:
2
brednie???to są dzisiejsze fakty i szkoda tych zołnierzy i bohaterów którzy walczyli o to co teraz sitwa roztrwania i oddaje obcym państwom bez jednego strzału...
a że wziełaś ten komentarz "na serio"...no cuż...ironia
@ Konrad, uczeń szkoły średniej
dnia 07.12.2014, 14:16
Ocena
komentarza:
3
W przyszłości, jeśli będziesz chciał wstawić komentarz dotyczący okresu wydarzeń historycznych, to moja rada, najpierw mocno walnij się w ten głupi łeb, niczym coś napiszesz
@ czesio
dnia 07.12.2014, 18:22
Ocena
komentarza:
-1
Konradzie ...uczniu szkoły średniej,skup się na nauce,najlepiej języków obcych...
o mój głupi łeb się nie martw.Martw się raczej o to co cię w przyszłości czeka,a kolorowo się nie zanosi(chyba że rodzice lub rodzina ma duże udziały w rozkradaniu Polski)nawet jesli skończysz średnią,studia,obronisz się i skrobniesz "mgr" przed nazwiskiem...to jeśli nie będziesz w panującej sitwie,bez względu czy będą to złodzieje z pis-u czy po czy inni magicy...to opuścisz ten kraj i będziesz miał w[...] jego historie i bohaterów...będziesz chciał godnie żyć i utrzymać bliskich,więc weź się młody do nauki i nie peeerdol
@ Lipa
dnia 08.12.2014, 13:13
Ocena
komentarza:
-1
Śmieszą mnie ludzie, którzy są tak monotematyczni jak Pan czesio...
Wypowiedź na każdy temat ogranicza się do polityki, sitwy i rozkradania.
To już innych tematów nie ma?
@ czesio
dnia 08.12.2014, 16:39
Ocena
komentarza:
-1
no to błyśnij pani Lipo i zapodaj wesoły temat...a potem opowiedz coś wesołego ludziom zarabiajacym 1200 na reke,emerytom i rencistom wydającym 80% swoich rent na lekarstwa i ludziom młodym bez pracy i perspektyw...na pewno się wszyscy ubawią po pachy...hahaha...jakie to kooorwa zabawne...a ta Lipa to dopiero wesoła...taaa...
@ Lipa
dnia 08.12.2014, 19:14
Ocena
komentarza:
0
I tym samym drogi Pan potwierdził tylko mogą teorię. Bezsensem jest powtarzanie tego typu teorii. Każdy dobrze wie jak jest. A ja nie jestem Pani tylko Pan :) pozdrawiam.
@ Ostatni
dnia 05.12.2014, 08:50
Ocena
komentarza:
4
Przydała by się powtórka akcji i wywiezienie w siną dal obecnego właściciela
@ ok
dnia 05.12.2014, 09:57
Ocena
komentarza:
4
Dlaczego w tym ciekawym tekście nie ma nic na temat późniejszych reperkusji w stosunku do okolicznych mieszkańców, pracowników zakładu. Zawsze pięknie pisze się jak wyglądała akcja, jaki to był heroizm, bohaterstwo itp, a rzeczywistość była niestety okrutna. Cierpieli następnie zwykli obywatele i to po wielokroć bardziej i więcej niż ta akcja przyniosła pozytywnych działań. Tak było w całej Polsce. Różne akcje nagłaśniane przez media - jaki to sukces podziemia - w rzeczywistości był dramatem szeregu osób, rodzin bezimiennych. Przykre to ale niestety prawdziwe. Może pan historyk dokończy te historię i opisze późniejsze działania hitlerowców.
@ xyz
dnia 05.12.2014, 13:44
Ocena
komentarza:
16
Brat Tadeusz ps. ,,Borys'' w towarzystwie prowadzącego tę akcję A. Holika ps. ,,Gazda’’, J. Modrzejewskiego ps. ,,Lis'', A. Zawadzkiego ps. ,,Teresa,, udali się na ,Winnicę'' (przysiółek Dobrucowa-Brzezówka) do domu inż. Ludwika Dankmayera ps. ,,Ludwiczek''. Od tej chwili brat Tadeusz do domu nie wrócił. W drugim dniu po akcji ,,Gamrat,, w godzinach przedpołudniowych zjawiło się w naszym domu jasielskie Gestapo. Aresztowano moją Mamę, Tatę aresztowano późnym wieczorem po powrocie z Kunowej, gdzie, jako organista w kościele w Sławęcinie roznosił opłatki na święta. Wigilia była bez Rodziców. Łamaliśmy się opłatkiem w płaczu w atmosferze bólu i tragedii rodzinnej. Rodziców początkowo przetrzymywano na Gestapo w ,,Bursie'', później w jasielskim więzieniu. Szczęście jednak Rodziców i nas nie opuściło. W dniu 12 maja 1944 r. Rodzice zwolnieni z więzienia powrócili do domu.
@ tak...............
dnia 05.12.2014, 14:24
Ocena
komentarza:
9
Straszne to były czasy, dobrze że było tyle bohaterów, szkoda tylko, że co niektórzy to zmarnowali ...
@ kol.
dnia 05.12.2014, 11:53
Ocena
komentarza:
4
Dzisiaj Gamrat wyprzedali, rozkradli irozparcelowali...
@ randi
dnia 06.12.2014, 18:50
Ocena
komentarza:
0
wsiądź w zerówkę, kup sobie bilet za 2 zł , przyjedź i zobacz a potem pisz te swoje [...]
@ dragoness
dnia 09.12.2014, 07:22
Ocena
komentarza:
0
Czyżby członek czołobitnych związków zawodowych się odezwał?
@ szeptucha@
dnia 05.12.2014, 15:48
Ocena
komentarza:
4
Dzisiaj przydala by sie taka akcja skierowana przeciw zlodziejom I zdrajca Narodu.Chyba nikt nie powie ,ze osoba okradajaca wlasne pansto I obywateli nie jest cynicznym zdrajca ,czlowiekiem bez honoru I skrupulow???Smieja sie nam w nos ze sa tacy cwani ,ze mogli przywlaszczyc sobie wszystko co nasi dziadkowie I rodzice wyprodukowali po wojnie dla dobra kraju nieraz pracaponad sily.Tacy ludzie nie zasluguja na miano czlowieka I obywatela,to sa ZLODZIEJE I ZDRAJCY I POWINNO SIE ICH PIETNOWAC!!Policja I wojsko powinni pamietac ,ze sluza narodowi ,a nie garstce zlodzieji.Rozwalaja kraj od srodka,redukuja miejsca pracy I zmuszaja rodziny do emigracji.Moze powinnismy byc takimi partyzantami ,ktorzy mowia NIE,STOP!!Potrzebni sa nowi kandydaci nakazdym szczeblu a nie rotacja tych samych nazwiskCi co tak nachalnie trzymaja sie koryta ,maja swoje zadania I beda je realizowac bez wzglednie I nie chodzi tu o dobro polakow.Potrzebujemy ludzi wyksztalconych rodowitych jaslan z dziada pradziada ,zeby wiedzic kto jest kto.
@ czesio
dnia 05.12.2014, 19:52
Ocena
komentarza:
3
zacznij operować konkretnymi nazwiskami...nie muszą to byc złodzieje z ul.wiejskiej...zacznij od starostwa,powiatu,gminy...twoi znajomi,sąsiedzi ...a może nawet rodzina...
@ tommi
dnia 05.12.2014, 18:18
Ocena
komentarza:
4
Szkoda, że do dziś nie oddaje się hołdu takim bohaterom, nazywając ulice Jasła ich imionami i obowiązkowo uczyć tych historii w szkołach.
@ ciekawy
dnia 05.12.2014, 19:38
Ocena
komentarza:
5
kurcze...w naszej pipidowie tez byli Bohaterowie...jestem pozytywnie zaskoczony...
@ lulu
dnia 05.12.2014, 21:57
Ocena
komentarza:
1
Czesc i chwala bohaterom!

dzis Gamrat powinien dostac kontrakt na robienie przezroczystych plastikowych urn wyborczych dla Polski a moze dla Unii- to by przynioslo troche pracy, niech jakis dobry gospodarz o takie sprawy sie stara, spokojnie z mysla o regionie ale dla dobra Ojczyzny naszej Polski.
@ Sven
dnia 05.12.2014, 22:33
Ocena
komentarza:
4
Czytałem książkę napisaną przez tego Szymańskiego i powiem,że naciągane zdarzenia NIE wierzę w cudze zaangażowanie dla polskiego narodu chyba,że władza ma za zadanie obywatelom dokopać wówczas potrafi sfałszować oskarżenia

A co do gamaratu to pamiętam za komuny 3 zmiany non stop codziennie po 3 pełne kolejowe składy pchane w stronę Przysiek,próbne wybuchy każdego dnia podobno na wydziale zbrojeniowym można było zarobić krocie tymczasem katolickie rządy po 1989 roku pocięły wszystko na złom odebrali ludziom nie tylko godność lecz nawet szanse na nadzieje[...]
@ hkopasta890
dnia 06.12.2014, 07:33
Ocena
komentarza:
8
łza się w oku kręci tak walczyli, a dziś Gamrat w obcych rękach .Gamrat był bezcenny ,a sprzedany został za przysłowiową ,złotówke'
@ randi
dnia 06.12.2014, 18:45
Ocena
komentarza:
-1
120 mln zł za 85% akcji + 30 mln zł inwestycji w 3 lata - ładna przysłowiowa złotówka
@ dragoness
dnia 09.12.2014, 07:21
Ocena
komentarza:
1
No to teraz może jeszcze uświadomisz, za ile sprzedano wykładziny Francuzom? Czy nie za ponad 90 milionów? A to tylko jeden wydział.
@ xxx
dnia 06.12.2014, 07:37
Ocena
komentarza:
1
przeczytaj więcej książek na ten temat,a uwierzysz.
@ HISTORIA
dnia 06.12.2014, 10:08
Ocena
komentarza:
1
chwała bohaterom ale z punktu widzenia histori lepiej było nie przeszkadzac niemcom bo zobaczcie jak dzis żydostwo kradnie majatek narodowy.
@ polaczku strzel se baranka
dnia 07.12.2014, 07:19
Ocena
komentarza:
0
W dzisiejszych czasach czytam ze "polska" armia zakupila pociski ktore nie sa wstanie przebic pancerza ruskich czolgow. Kto tym rzadzi ? Napewno nie Polacy
@ z-pogranicza
dnia 08.12.2014, 19:44
Ocena
komentarza:
1
O akcji na Gamrat, jak i o innych równie spektakularnych akcjach w jasielskim jak np. rozbicie jasielskiego więzienia możesz przeczytać na :
http://z-pogranicza.blogspot.com/2014/08/spektakularne-akcje-polskiego-podziemia.html
@ xxx
dnia 09.12.2014, 09:04
Ocena
komentarza:
1
Literatura na temat AK w naszym rejonie;Łukasz Grzywacz Świtalski,,z walk na Podkarpaciu''Józef Modrzejewski,,Akowcy na Podkarpaciu'' Zenon Adamczewski,,W Czermnej i Okolicy , Lech Dzikiewicz,,KapitanHolik Mówi''
@ a
dnia 09.12.2014, 18:33
Ocena
komentarza:
0
Super Akcja ! To była przygoda
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dzień decyzji

 • Kuba Procanin znów staje do walki z rakiem

   

  Tego chłopaka nikomu nie trzeba przedstawiać. Kuba Procanin, zaledwie dwa tygodnie temu wraz z kolegami z drużyny cieszył się z awansu do II ligi. Teraz siatkarza z Jasła czeka kolejna trudna walka, w której rywalem jest nowotwór.

 • Grzegorz Schetyna był w Jaśle

  Do Jasła przyjechał szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, a wraz z nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz posłowie Joanna Frydrych i Zdzisław Gawlik. Politycy spotkali się ze strażakami, którzy przez całą noc zabezpieczali domy jaślan przed podtopieniami...

 • Mateusz Mijal i jego nowy singiel

  "Wiem już czego chce"- to tytuł nowego singla Mateusza Mijala. Czy utwór stanie się hitem tegorocznych wakacji? - Jest to taneczny utwór połączony z nowoczesnym brzmieniem – zdradza artysta.

 • PILNE! Ropa przekroczyła stan alarmowy. W powiecie liczne podtopienia

   

  Na rzece Ropie przekroczony został stan alarmowy. W wielu miejscowościach powiatu jasielskiego dochodzi do lokalnych podtopień.

 • Smród nas zabija!

  Okropny fetor, brud, szczury, zanieczyszczona woda w studni - skarżą się mieszkańcy Wolicy, którzy mają dość życia w sąsiedztwie firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów komunalnych. Uważają, że taka działalność nie powinna powstać na osiedlu domów jednorodzinnych.

 • LOTOS zagra z jasielską „Szóstką”

   

  W Jaśle powstanie nowy ośrodek dla młodych sportowców. Wszystko w ramach rozszerzenia programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. Dzisiaj doszło do parafowania umowy, w ramach, której beneficjentem programu będzie szkółka piłkarska UKS „Szóstka” Jasło.

 • Wandalom się upiekło!

  Końcem lutego w wielu miejscach miasta Jasła zniszczona została elewacja budynków m.in. firm, szkół oraz bloków mieszkalnych. Właściciele złożyli wnioski o ściganie sprawców, których do tej pory nie ustalono. Sprawa została umorzona.

 • Nauczyciele stracą pracę

  W wyniku reformy oświaty kilkunastu nauczycielom ze szkół podstawowych grozi utrata pracy. Władze miasta czynią starania, aby pedagodzy mieli szansę zatrudnienia w szkołach ponadgimnazjalnych...

 • Wiosenna wyprzedaż „U Leona”. Rabaty nawet do -50%

   

  Tylko teraz w sklepie „U Leona” rabaty nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach kabiny prysznicowe oraz ceramika sanitarna.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105