Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Fakty o FASD – wystawa profilaktyczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

10

Miasto Jasło i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zapraszają do obejrzenia wystawy „Fakty o FASD. Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych – dowiedz się, zapobiegaj, działaj!”.

Wystawa przybliża na nowo tematykę płodowych zaburzeń alkoholowych, czyli wpływu spożywania alkoholu na rozwój dziecka w życiu płodowym. W listopadzie ubiegłego roku w naszym mieście odbyła się na ten temat konferencja, na której wykłady wygłosili psycholodzy, specjaliści a jednocześnie praktycy w dziedzinie FASD – dr Teresa Jadczak-Szumiło i Emil Szumiło. Wzięli w niej udział przedstawiciele urzędów, instytucji zajmujących się pomocą socjalną i profilaktyką uzależnień, szkół, przedszkoli, organizacji społecznych a także rodzice i zainteresowani tematem.

Prezentowana wystawa przedstawia grupy zaburzeń, które wchodzą w skład FASD, wskazuje objawy i następstwa zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego wywołane działaniem alkoholu. Niezależnie od tego jakie przyczyny złożyły się na powstanie uszkodzeń u dziecka, ono samo nie jest odpowiedzialne za swoje trudności i ma prawo oczekiwać wsparcia ze strony zdrowych dorosłych w jego otoczeniu.

Dzieci z FASD mają nie tylko ubytki neurologiczne i psychofizyczne, jak np.: uszkodzenie mózgu, wady rozwojowe narządów wewnętrznych, niską wagę urodzeniową, opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego, nadpobudliwość psychoruchową, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją, ale mają też zalety, mocne strony, zasoby i umiejętności, m.in.: dobrą pamięć wzrokową, zdolności plastyczne, muzyczne, taneczne, uczą się przez dotyk i obserwację, są troskliwe i wrażliwe.

Podkreślamy jak ważne są strategie postępowania wobec dziecka z FASD; w edukacji, opiece i wychowaniu. Ponadto obalamy mity, błędne przekonania i stereotypy dotyczące tego tematu, wciąż zakorzenione w powszechnej świadomości.

Wystawę skonsultowała merytorycznie dr Teresa Jadczak-Szumiło, autorką koncepcji wizualnej jest artystka-graficzka Olga Prylypko.

Wystawa czynna do 15 grudnia 2022 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

Zadanie jest finansowane ze środków Miasta Jasła w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.

Wystawa bierze udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej „W ciąży bez alkoholu”, do której przystąpiło Miasto Jasło. Więcej informacji na stronie www.wciazybezalkoholu.pl.

UMJ, MBP w Jaśle

Napisany dnia: 07.11.2022, 16:37

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-13
@ dragoness
dnia 09.11.2022, 20:55 · Zgłoś
Banda podleczonych alkoholików, wyznawców prezesa, jest na tyle tępa, że nie rozumie hasła promocyjnego własnego miasta.
Odpowiedz
-5
@ :-)))
dnia 09.11.2022, 15:47 · Zgłoś
Prezes o kobietach dających w szyję a tu o zaburzeniach alkoholowych płodu, trzeba się napić:-)
Odpowiedz
-13
@ ...
dnia 09.11.2022, 14:44 · Zgłoś
O losie, ależ Wy głupi jesteście...
Odpowiedz
20
@ Ciekawy
dnia 08.11.2022, 08:50 · Zgłoś
Jasło to Winne Klimaty. Czy zwiedzający wystawę otrzymają lampkę wina? Winne Klimaty zobowiązują.
Odpowiedz
-12
@ dragoness
dnia 09.11.2022, 15:28 · Zgłoś
Masz ochotę dać sobie w szyję za darmo?
Odpowiedz
14
@ do@dragoness
dnia 09.11.2022, 16:51 · Zgłoś
Część kraju z nas się śmieje, z Winnych Klimatów. Wsiadam do Barbary w Krakowie i słyszę ,jedziemy w winne klimaty. Wstyd temu kto to wymyślił.
Odpowiedz
14
@ Konrad
dnia 09.11.2022, 16:55 · Zgłoś
Czy na sali wystawowej będzie baner "Jasło Winne Klimaty ?
Odpowiedz
-11
@ dragoness
dnia 09.11.2022, 16:58 · Zgłoś
Ach, czyli hasło chwyciło. Jaki to wstyd?
Odpowiedz
22
@ Psycho
dnia 08.11.2022, 08:00 · Zgłoś
O co tu chodzi ?Najpierw organizujemy Dni Wina, a potem wystawy ,prelekcje, wykłady o skutkach picia. Taka wystawa to w trakcie Dni Wina.
Odpowiedz
-22
@ bolo
dnia 08.11.2022, 08:09 · Zgłoś
I znowu odezwała się trauma dni słusznie minionych. W szyję się dawało, a teraz nie można?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657