Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Fakty o FASD – wystawa profilaktyczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

10

Miasto Jasło i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zapraszają do obejrzenia wystawy „Fakty o FASD. Spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych – dowiedz się, zapobiegaj, działaj!”.

Wystawa przybliża na nowo tematykę płodowych zaburzeń alkoholowych, czyli wpływu spożywania alkoholu na rozwój dziecka w życiu płodowym. W listopadzie ubiegłego roku w naszym mieście odbyła się na ten temat konferencja, na której wykłady wygłosili psycholodzy, specjaliści a jednocześnie praktycy w dziedzinie FASD – dr Teresa Jadczak-Szumiło i Emil Szumiło. Wzięli w niej udział przedstawiciele urzędów, instytucji zajmujących się pomocą socjalną i profilaktyką uzależnień, szkół, przedszkoli, organizacji społecznych a także rodzice i zainteresowani tematem.

Prezentowana wystawa przedstawia grupy zaburzeń, które wchodzą w skład FASD, wskazuje objawy i następstwa zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego wywołane działaniem alkoholu. Niezależnie od tego jakie przyczyny złożyły się na powstanie uszkodzeń u dziecka, ono samo nie jest odpowiedzialne za swoje trudności i ma prawo oczekiwać wsparcia ze strony zdrowych dorosłych w jego otoczeniu.

Dzieci z FASD mają nie tylko ubytki neurologiczne i psychofizyczne, jak np.: uszkodzenie mózgu, wady rozwojowe narządów wewnętrznych, niską wagę urodzeniową, opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego, nadpobudliwość psychoruchową, zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją, ale mają też zalety, mocne strony, zasoby i umiejętności, m.in.: dobrą pamięć wzrokową, zdolności plastyczne, muzyczne, taneczne, uczą się przez dotyk i obserwację, są troskliwe i wrażliwe.

Podkreślamy jak ważne są strategie postępowania wobec dziecka z FASD; w edukacji, opiece i wychowaniu. Ponadto obalamy mity, błędne przekonania i stereotypy dotyczące tego tematu, wciąż zakorzenione w powszechnej świadomości.

Wystawę skonsultowała merytorycznie dr Teresa Jadczak-Szumiło, autorką koncepcji wizualnej jest artystka-graficzka Olga Prylypko.

Wystawa czynna do 15 grudnia 2022 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

Zadanie jest finansowane ze środków Miasta Jasła w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.

Wystawa bierze udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej „W ciąży bez alkoholu”, do której przystąpiło Miasto Jasło. Więcej informacji na stronie www.wciazybezalkoholu.pl.

UMJ, MBP w Jaśle

Napisany dnia: 07.11.2022, 16:37
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Psycho
dnia 08.11.2022, 08:00
Ocena
komentarza:
22
O co tu chodzi ?Najpierw organizujemy Dni Wina, a potem wystawy ,prelekcje, wykłady o skutkach picia. Taka wystawa to w trakcie Dni Wina.
@ bolo
dnia 08.11.2022, 08:09
Ocena
komentarza:
-22
I znowu odezwała się trauma dni słusznie minionych. W szyję się dawało, a teraz nie można?
@ Ciekawy
dnia 08.11.2022, 08:50
Ocena
komentarza:
20
Jasło to Winne Klimaty. Czy zwiedzający wystawę otrzymają lampkę wina? Winne Klimaty zobowiązują.
@ dragoness
dnia 09.11.2022, 15:28
Ocena
komentarza:
-12
Masz ochotę dać sobie w szyję za darmo?
@ do@dragoness
dnia 09.11.2022, 16:51
Ocena
komentarza:
14
Część kraju z nas się śmieje, z Winnych Klimatów. Wsiadam do Barbary w Krakowie i słyszę ,jedziemy w winne klimaty. Wstyd temu kto to wymyślił.
@ Konrad
dnia 09.11.2022, 16:55
Ocena
komentarza:
14
Czy na sali wystawowej będzie baner "Jasło Winne Klimaty ?
@ dragoness
dnia 09.11.2022, 16:58
Ocena
komentarza:
-11
Ach, czyli hasło chwyciło. Jaki to wstyd?
@ ...
dnia 09.11.2022, 14:44
Ocena
komentarza:
-13
O losie, ależ Wy głupi jesteście...
@ :-)))
dnia 09.11.2022, 15:47
Ocena
komentarza:
-5
Prezes o kobietach dających w szyję a tu o zaburzeniach alkoholowych płodu, trzeba się napić:-)
@ dragoness
dnia 09.11.2022, 20:55
Ocena
komentarza:
-13
Banda podleczonych alkoholików, wyznawców prezesa, jest na tyle tępa, że nie rozumie hasła promocyjnego własnego miasta.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657