Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Farma wiatrowa w Łysej Górze

71
Niedługo rozpocznie się budowa elektrowni wiatrowej w Łysej Górze. Firma Gamesa Energia Polska z siedzibą w Warszawie zamierza ustawić kilka wiatraków na działkach w Nienaszowie i Łysej Górze.


Wiatraki mają posiadać moc 30MW, podczas gdy w Łękach Dukielskich elektrownia osiąga tylko 10 MW. Różnica jest spora.

Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana - region stanie się zagłębiem energii ekologicznej.


Źródło: www.ŁysaGóra.info
Fot. Internet
Reklama

Komentarze: 71

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Paweł
dnia 04.01.2015, 11:33 · Zgłoś
Właściwie to bardziej do administratora. Moze do tego wątku warto dodać moduł głosowania, bez zbędnych kłótni. Jak wielu czytelników podała - mowic ze sie jest zacowafnym z daleka jest najłatwiej. Cała unia ( której jestem akurat przeciwnikiem) mocno stawia oprócz globalizacji poszanowanie struktur i społeczności lokalnych. Zatem można byłoby wnioskować, że farmy wiatrakowe ok ale tam gdzie tego chcą i potrzebują. Jesli ktoś potrzebuje zacofania [...] odchodów zwierzęcych, to dlaczego mu tego zabraniać. Jestem akurat lisem miejskim który wyemigrował 15 lat temu na Śląsk. Kurzych odchody, swinkę spacerującą po miescie jakos srednio widzę, i w drugą stronę wiatrak w tak pięknych okolicach jak Beskid Niski także jakos mi nie odpowiada.
Dlaczego np władze lokalne nie zainwestują w źródła geotermalne, parki rozrywki wodnej, dałyby nie tylko mozliwosc pozyskiwania ciepłej wody jako odnawialnego zródła energi ale takze prace wielu ludziom z regionu oraz rozrywkę, swietnie propagowałyby region, rozwijały społecznosc lokalną o nowe podmioty gospodarcze. Moze bardziej pasowałyby do otoczenia niz wiatraki, a lokalna społecznosc pewnie bardziej byłaby zadowolona.
Odpowiedz
-1
@ zolu-gula
dnia 08.07.2012, 15:39 · Zgłoś
Lysogórzec to. Co podajesz to jest jawne kłamstwo Robisz lidziom wode z mózgu.Ta farma jest w budowie i ma ważne pozwolenie na budowę.Twoje zapisane stowarzyszenie robi hałas dla kasy pod płaszczykiem buddystów . Czy internauci wiedzą jaką wyznajesz wiarę?Buddyzm jest religią zgody i dobroći a ty siejesz nienawiść. U nas w łekach wszyscy zdrowi i mają się dobrze. Komu żle zapraszamy do nas...
Odpowiedz
0
@ kszyh13
dnia 24.10.2012, 13:07 · Zgłoś
Wątpię, czy naprawdę mieszkasz w Lękach. Ja mam dom w Wietrznie ok 700m od najbliższego wiatraka i wiem jak ich hałas potrafi być upierdliwy. Albo jesteś głuchy, albo osobiście zainteresowany.
Odpowiedz
1
@ donkichot ;
dnia 15.03.2012, 22:31 · Zgłoś
bardzo wiele zdan a niewiele konkretow . prawda jest taka ze zielona energia plynie za granice a polski nierzad z naszych kieszeni doplaca 1,5 zl za kazdy kilowat z wiatraka tym cwaniakom .warto o tym wiedziec miast z oswieconym zachwytem strzepic jezyki . papa.
Odpowiedz
0
@ Jan monter E.Wiatrowe
dnia 10.04.2012, 00:11 · Zgłoś
Skąd ci się wzieła taka cena 1,5 zł za kW?
Aktualna cena to 19,50 groszy + 27,50 graszy z O.Z na TGE jak wiesz co to jest
co daje 47 groszy za każdy kW wyprodukowan przez E.W.
A co do płynięcia energi za granice to niby jak to się odbywa? bo Polska importuje energię a nie eksportuje.
Odpowiedz
-3
@ Krytyk
dnia 26.05.2011, 23:50 · Zgłoś
Jeden z Was napisał, że tych turbin będzie ponad 100. Inny, że będą miały od 100 do 150m wysokości. Przyjmuję więc średnią wysokość 125m. Wychodzi więc, że każda z nich generuje 300KW (przyjmując, że 100 turbin daje 30MW). Czy to nie za mało jak na turbinę wiatrową tego typu ? "Do zng i pepe" proponuję trochę poczytać o odnawialnych źródłach energii, o tym "ogromnym" hałasie jaki emitują i chorobach które wywołują. Śmiech na sali.

PS. Jednymi z największych atrakcji turystycznych Danii są właśnie "wiatraki", więc nie plećcie bzdur.

Prąd nie stanieje, ale przynajmniej uniezależnimy się od gazu, czy węgla. Pomyślcie nad tym wielcy "ekolodzy".
Odpowiedz
-1
@ Jan monter E.Wiatrowe
dnia 09.04.2012, 23:54 · Zgłoś
No wreszcie chciaż jeden coś wie. BRAWO a nie same bzdury pisać byle tylko soś napisać
a tak naprawdę niewiedzą o czym piszą.
Odpowiedz
0
@ pudel
dnia 26.01.2011, 18:52 · Zgłoś
fajne ale chcę zdięcia polskich roślin!
Odpowiedz
-1
@ michał
dnia 06.02.2010, 19:43 · Zgłoś
Niech stawiają te wiatraki.Mam nadzieję że kiedyś rachunki za energę przyjdą niższe.
Odpowiedz
-2
@ MARIOLA
dnia 20.12.2009, 02:30 · Zgłoś
ludzie litości! kto z was był np. w holandii tam wiatraków jak wiadomo jest pełno przy każdym gospodarstwie farmie itp. ludzie tam jakoś żyją nie umierają nie mają "wiatrakowych chorób" typu migreny fobie [...] snu czy czegoś takiego a jak się trafi to taka jednostka musi się przenieść przecież jak ktoś ma alergię to on czy alergen ustępuje? niestety takie [...] czasy przyszły że musimy szukać alternatywnych źródeł energi a wiatraki są niewątpliwie lepsze i tańsze od np. elektrowni wodnych czy atomowych ! te dopiero ingerują w środowisko nie oszukujmy ludzi! wiatrak jest piękny jeżeli jest nowoczesny (a nie jakiś [...] z 30-letnim przebiegiem ściągnięty z zachodu bo takie to rzeczywiście są kosztowne i nieekonomiczne z racji wieku )-30 lat to górna granica "życia" wiatraka starsze to złomowisko jakie nasi "unijni partnerzy" w ramach skoku technologicznego nam fundują co nie wszyscy wiedzą a o to powinna toczyć się największa batalia bo nowoczesne są wydajne naprawdę ciche i pięknie prezentują się jeżeli są mądrze wtopione w krajobraz a wszystkim walczącym o ekologię radzę się poważnie zastanowić a nie ulegać pierwszym lepszym opiniom o losie ptaszków patyczaków czy mrówek bo one są ważne ale najważniejszy jest człowiek który jeżeli mądrze i rozsądnie podejdzie do nowoczesności i technologi to środowisko naturalne nie ucierpi bo przyjrzyjcie się tym niektórym "ekologom" jak żyją na co dzień z czego się utrzymują gdzie pracują jak wygląda ich mieszkanie czym jeżdżą jak się odżywiają chodzą ubrani a przede wszystkim na zasobność ich portfeli to sytuacja na pewno się co poniektórym mocno rozjaśni czy ktoś dziś potrafi żyć bez ogólnie pojętego prądu a z czegoś go przecież trzeba wyprodukować rozsądźcie sami-mądrze...
Odpowiedz
1
@ rozsądny2
dnia 13.12.2009, 21:58 · Zgłoś
co wy w ogóle mówicie?? te wiatraki są nie potrzebne.. pracy nie będzie a krajobraz będzie zeszpecony. A Polska jest i będzie [...] i żadne [...] wiatraki w tym nie pomogą. Śmieszne.
Odpowiedz
-1
@ grzesiek
dnia 09.12.2009, 11:30 · Zgłoś
totalne zniszczenie walorów krajobrazowych, dla garści groszy kilku [...]. [...]
Odpowiedz
-1
@ pepe
dnia 31.10.2009, 11:21 · Zgłoś
Dziękuję że mamy jakieś wspólne poglądy.Z tymi dotacjami to nie tak do końca jest.Inwestor podejmuje się przygotowania projektu którego czas wykonania trwa na podkarpaciu wiele lat. Gamesa działa tam już od 2003 roku.Wartość jest wtedy kiedy uzuska Pozwolenie na budowę,Przechodząc wymagane prawem procedury ponoć skomplikowane.Jeżeli ma własne pieniądze i dodatkowo finansowanie z banku to zaczyna budowę.To jest pierwszy etap,obarczony ryzykiem.Nawet jeżeli projekt sprzeda innej firmie to i tak niczego to nie zmienia.Ktoś nazwijmy to bogatszy zaczyna budowę mając finansiwanie. A wykonawca projektu otrzymuje premie za ryzyko.Będąc na miejscu takiego inwestora to wolałbym kupić gotowy projekt niż czekać kilka lat i ponosić duże ryzyko.Z tymi przelotami ptaków nie powinno być problemu bo turbiny farm wymienionych stanowią skupiska po kilka turbin w jednym miejscu tak aby zachować pewne dodatkowe korytarze przelotów. To były wytyczne ornitologów. I faktycznie tak jest.W niedzielę byłem na Łękach przy turbinach i widziałem tam kilka ptaków swobodnie buszujących sobie po niebie między turbinami.Byłem zaskoczony tym jak sprytnie latają w tym terenie . Nie miałem ze sobą aparatu, byłby to dowód na to jak szybko natura oswaja się i przyzwyczaja do zmienności otoczenia. O buszujących tam dzikach nie wspomnę.
Odpowiedz
1
@ Do pepe
dnia 30.10.2009, 14:46 · Zgłoś
O teraz już lepiej, nawet padło słowo "przepraszam", tak rzadko na tych forach użuwane. Przyznaję rację, błąd każdemu może się przytrafić, nie robi błędów tylko ten, kto nic nie pisze. Z górami powyżej 300m też przyznaję rację, bo góra to każde większe wzniesienie terenu, ale trzeba się pogodzić z tym, że krajobraz w okolicy Łysej Góry jest górzysty i nie powinno się go psuć. Ekolog, to też zwykły człowiek, wszyscy jesteśmy zwykłymi ludzmi, tylko różnimy się pewnym zasobem wiedzy w swojej profesji i rzeczywiście nie powinniśmy się nawzajem krytykować. Ty "pepe" też pewno jesteś lepszy w innej dziedzinie wiedzy, niż w ekologii? i trzeba to uszanować, bo nikt nie wie wszystkiego i ciągle trzeba się dokształcać. A z tym wydawaniem milionów, to też różnie może być, może otrzymują dotacje z Unii Europejskiej?, może tylko budują, a później sprzedadzą komuś innemu? To co my tutaj piszemy, to dla decydentów już nie ma znaczenia, bo jeśli Gamesa ma już decyzję budowlaną, to wiatraki staną, czy to się nam podoba, czy nie. Uważam tylko, że powinniśmy do tych inwestycji podchodzic z rozsądkiem, nie wpadać w euforię, jak to niektórzy pisali - początkowe komentarze. Beskid Niski (BN) jest najniższym pasmem Karpat i to dlatego tędy odbywają się najliczniej wędrówki ptaków, bo BN jest najłatwieszą barierą górską do pokonania w przelocie na południe i z powrotem (na wiosnę) na północ. Farmy wiatrowe powinno się lokalizować z dala od gór, czyli na terenach niższych, bo to, że energia odnawialna jest potrzebna, to pewno nikt nie ma wątpliwości.
Odpowiedz
-1
@ pepe
dnia 30.10.2009, 11:02 · Zgłoś
Z tymi górami od 300 metrów to coś nie tak. Za Hiszpanów przepraszam błąd czasem każdemu się zdarza.W myśl tej teori to Śląsk leży na wysokości ok 325 mnpm a nie w górach tylko na wyżynie podobnie okolice Kielc.Te pozostałe farmy poza Rymanowem i Kobylanami są w fazie projektowania i ostatecznie nic nie jest pewne kiedy i czy powstaną.Ważne jest to że te budowane obecnie są nowymi a nie złomem z zachodu.Te nowe są wolno obrotowe i nie kręcą się tak szybko jak te małe koło Osieka.Tak że ptaki mają większe szanse. Wiatrak to nie młynek jak często to sobie wyobrażamy.Wydaje mi się że często ekolodzy boją się iść na kompromis wybierając mniejsze zło.Oni również biorą udział w monitoringach i to na ich wiedzy inwestorzy podejmują swoje decyzje. Nie sądzę żeby ktoś wydawał miliony żeby je potem stracić.Nie krytykujmy siebie na wzajem kto lepszy ekolog czy zwykły człowiek. Wszak ekolodzy tak samo jak inni korzystają ze zdobyczy techniki czgo dobitnym przykładem jest obecność na naszym forum . Te kilka kilowatów zużyte na czytanie i pisanie być może w części pochodzi z tak krytykowanych wiatraków . wody gazu i węgla. Sami odpowiedzmy sobie na to pytanie.
Odpowiedz
1
@ Do zng i pepe
dnia 30.10.2009, 08:40 · Zgłoś
Widzę że "zng", to nie wie nawet czym zajmuje się nauka zwana ekologią, a "pepe" nie wie że "Chiszpanie" pisze się przez samo "H" i tacy ludzie śmią innych pouczać? Wiatraków będzie bardzo dużo, grubo ponad 100 i prawie w każdej miejscowości po kilka, począwszy od Pielgrzymki, Osieka, Czekaja, Świerchowej, Łajsc, Łysej Góry, Pałacówki, Równego, i dalejna wschód aż za Bukowsko, czyli ściana turbin wiatrowych od zachodu na wschód i niestety są to tereny górzyste, bo góry liczy się powyżej 300m n.p.m. i nie ważne czy staną one na polu ornym, czy łące, bo to wszystko krajobraz górski i będą widoczne bardzo daleko. W Łysej góre na razie jest dwóch inwestorów: Gamesa i jakaś druga firma?. A z ptaków się proszę nie podśmiechiwać, bo są one ważnym ogniwem w przyrodzie i bez nich człowiek nie byłby wstanie zdrowo egzystować. Proponuję trochę poczytać o ekologii, to nie będzie tyle niemądrych komentarzy.
Odpowiedz
-1
@ pepe
dnia 29.10.2009, 23:11 · Zgłoś
Wszyscy jesteście w błędzie. Wiatraki staną nie w górach a w terenie rolnym i nie ma co mówić o szpeceniu krajobrazu. Z tego co wiem to w Łysej Górze mają być 2 turbiny a w Nienaszowie 5 szuk. To duża odległość i ptaszki sobie polecą.Reszta ma stać w Kobylanach. Będą to turbiny 2 MW wys.100m a wirnik 80m. Mniejszy niż w Łękach Dukielskich.A inwestorem jest polska spółka która w Polsce płaci podatki więc spoko a nie żadna GAMESA. Chiszpanie planują swoje projekty koło Osieka tam stoi maszt wiatrowy.Po za tym to czytajcie czasem ogłoszenia na BIP to będziecie więcrj oficjalnych informacji posiadali i wtedy nie trzeba będzie pisać głupot.
Odpowiedz
0
@ zng
dnia 29.10.2009, 19:43 · Zgłoś
Lepiej zbudujmy spalarnie śmieci, ptaki na pewno będą zadowolone, ekolodzy też bo śmieci ubędzie. I jak się ma "...bo lasów w Karpatach już mamy za dużo" do wielkiego płaczu ekologów bo w Jaśle wycięto parę drzew pod miejsca parkingowe?
Odpowiedz
0
@ Do roko spoko
dnia 29.10.2009, 09:48 · Zgłoś
Uczyć się, uczyć, bo nie rozumiesz funkcjonowania przyrody, której cząstką jest także człowiek. Wszystkie składniki przyrody są potrzebne i ważne, w tym ptaki także. Nie można zakłócać naturalnego funkcjonowania przyrody, bo powoduje to między innymi choroby człowieka, a wiatraki w górach do szczęścia nikomu nie są potrzebne.
Odpowiedz
0
@ PiS-man
dnia 29.10.2009, 08:39 · Zgłoś
Roko spoko - "zionące nienawiścią" to tekst rodem z Niesiołowskiego :D Miałeś tego samego wykładowcę co Stefan? :D A z ciekawości zapytam: jakież to bzdety opowiadają ekolodzy - pochwal się wiedzą swą wielką z ludem zasłuchanym w twoje opowieści :D
Odpowiedz
-2
@ roko spoko
dnia 28.10.2009, 12:58 · Zgłoś
Nigdzie nie napisałem, że mają same plusy, ani że energia jest tańsza, mówię tylko, że bzdety opowiadają ekolodzy i tyle. Mogą się komuś nie podobać, to rozumiem ale nie wciskajcie bredni o błyskach, ptakach itp. Twoje zionące nienawiścią [...] idealnie wpisują się w założenia Kononowicza " ...żeby niczego nie było" a zwłaszcza tego, czego MY sami nie wymyśliliśmy. To jest cacy, reszta jest "be"
Odpowiedz
1
@ PiS-man
dnia 26.10.2009, 18:42 · Zgłoś
Roko spoko - wzruszyła mnie twoja opowieść :D Jeszcze powinieneś dodać, że energia z wiatraków jest znacznie tańsza, ludzie zarobili ogromną kasę na sprzedaży działek, w Łękach krowy dają więcej mleka i w ogóle elektrownie wiatrowe mają wyłącznie same plusy :D Ba, nawet minusy mają na plus :D A to o ptaku i zawale to była ironia - nie uczą was tego na tych skróconych kursach? :D
Odpowiedz
0
@ roko spoko
dnia 23.10.2009, 17:40 · Zgłoś
Wiesz PIS- men mam gdzieś politykę, Uważam, ze jeszcze długo tam na górze to wszystko jedno kto........ od prawie 20 lat jest ciągle to samo, więc ja mam to w *****. Ale wiatraki znam i nie tak jak ty, tylko z obdukcji, napatrzyłem się i nasłuchałem do woli... wypowiedź księdza czytałem czytałem, ale oprócz tego słyszałem na własne uszy w czasie uroczystości otwarcia i wcale się nie skarżył, tylko mówił to co ja wcześniej, że słychać czasami.. co dziennikarze z tego zrobią, to ich tylko interpretacja.... chyba jesteś jeszcze młody skoro nie wiesz co oni potrafią. Mówisz o pieniądzach ? 6 mln zł przez 20 lat mało?
Palmer, proszę Cię, telewizja z naziemnych? za 2-3 lata nawet publiczna chce z tego zrezygnować, hałas? mieszkańcy Myszkowskiego ( najbliższy wiatrakom przysiółek Łęk Dukielskich mówią otwarcie, jedyny problem to kurz na drodze. Osobiście znam rodzinę, która mieszka najbliżej wiatraków. Przestań bredzić, ptak? 200 m? na zawał? nie..... na pewno nie zauważył 146 metrowego wiatraka i ten go tak walnął, że na 200 ciało poleciało. Ciekaw jestem z jaka prędkością jeździsz samochodem, bo powyżej 80 stwarzają one duże zagrożenie dla ptaków (w szczególności dla dzikich gęsi, bo one tak punktowo obniżają lot, by nabrać energii kinetycznej do dalszego lotu .......... nie mogę normalnie)
Odpowiedz
1
@ Do Jerzy_Za
dnia 23.10.2009, 14:17 · Zgłoś
Od razu widać u Pana [...] umysłu. Ptaków w naszym kraju mamy 400 gatunków, a Pan wymienił tylko kilka tych dużych, a przez [...] Górę lecą nie tylko te duże, ale mnóstwo mniejszych gatunków. Podobnie jak nad Komańczą lecą ptaki przez gminę Nowy Żmigród. Ugorów nie należy zalesiać, bo lasów w Karpatach już mamy za dużo i trzeba raczej odlesiać tereny zapuszczone. To właśnie ekolodzy dbają o zdrowie ludzkie, bo chroniąc przyrodę - chronimy człowieka. Uczyć się człowieku, uczyć - [...].
Odpowiedz
-2
@ Jerzy_Za
dnia 22.10.2009, 09:59 · Zgłoś
Proszę nie pisać bzdur, Przeloty dzikich gęsi, bocianów, żurawi i innego ptactwa migrującego odbywa się nad miejscowością Komańcza, Jeżeli chodzi o ekologów to proszę zamiast wypisywać bzdury na forach zająść się zalesianiem ugorów, więcej pożytków z Was wtedy będzie. Zacznijmy też wreszcie dbać o dobro człowieka, dla ekologa pojedynczy ptak jest ważniejszy od człowieka, ciekawe czy tak samo myśli o sobie.
Odpowiedz
0
@ Do leszka
dnia 19.10.2009, 18:17 · Zgłoś
Wyniki badań dot. kolizji ptaków z wiatrakami są publikowane w krajach Europy Zachodniej:Holandia, Hiszpania, Portugalia i in.
Odpowiedz
1
@ Palmer
dnia 19.10.2009, 06:46 · Zgłoś
Leszek - w podstawówce w Łysej Górze o inradźwiękach nie uczyli? Zapewne logiki też, bo byś wiedział, że farmy wiatrowe nie zastąpią ani jednej tzw. elektrowni tradycyjnej. Roko spoko - tzw. boczny hałas jest słyszalny na odległość 1-2 km. przy okazji: jak tam odbiór TVP z anten naziemnych, bo to, że radio ma zakłócenia to normalne. Swoją drogą: ten martwy ptak, leżący jakieś 200 od jednego z wiatraków to pewnie padł na zawał serca?
Odpowiedz
0
@ leszek
dnia 18.10.2009, 23:41 · Zgłoś
Nie, nie czerpię żadnych korzyści, ani ja ani nikt z mojej rodziny. Nie wspomniałem też, że wiatraki oczyszczą powietrze... po prostu nie będą produkowały zanieczyszczeń. Czy tak trudno się tego domyślić...? Aha... Powiedz jeszcze skąd masz takie wiadomości o owych badaniach?

Do PIS- man'a:
Skoro ja jestem niedoinformowany to ty naucz się czytać ze zrozumieniem... Chyba widać wyraźnie, że chodzi mi o "okolice Łysej Góry" a nie o samą miejscowość. Chyba, że w twoim mniemaniu okolica kończy się na płocie wokół własnego domu...:|
Odpowiedz
2
@ PiS-man
dnia 18.10.2009, 20:42 · Zgłoś
Roko spoko - pleciesz bzdury niczym specjalista od PR zatrudniony przez Platformę Obywatelską :D Ksiądz z Łęk Dukielskich skarżący się w jednym z numerów DPS (Dukielski Przegląd Samorządowy - gazeta wydawana w Dukli dla twojej wiedzy) na hałas spowodowany wiatrakami zapewne kłamie? :D Leszek - ile to jest w cyfrach liczba "znikoma"? :D W Łysej Górze nie ma ani jednego gospodarstwa agroturystycznego; takie gospodarstwa są w Kątach, Nowym Żmigrodzie, Desznicy, Skalniku i Siedliskach Żmigrodzkich :D Jak na mieszkańca Łysej Góry jesteś wyjątkowo niedoinformowany :D Ale z ciebie taki mieszkaniec Łysej Góry jak ze mnie zwolennik PO-kemonów :D I tak w ogóle jestem zdumiony, że jeszcze nie padł tekst o "nowych miejscach pracy" i "ogromych pieniądzach, które gmina zyska z podatków" :D
Odpowiedz
2
@ do leszek roko spoko
dnia 18.10.2009, 20:32 · Zgłoś
Pewno czerpiecie korzyści z wydzierżawienia pola pod wiatraki? skoro piszecie nieprawdę. Wyniki badań naukowych potwierdziły wysoką śmiertelność ptaków w wyniku kolizji z turbinami wiatrowymi. Wiatraki w Pielgrzymce, to miniaturki w porównaniu z tymi co mają stanąć na Łysej Górze. Fabryki i tak będą dymić jak dymiły, czyli powietrze przez farmy wiatrowe się nie oczyści, a krajobraz zostanie zeszpecony. Wiatraki należy budować na niższych terenach.
Odpowiedz
-2
@ roko spoko
dnia 18.10.2009, 09:26 · Zgłoś
Mieszkam w Łękach Dukielskich 600 m od wiatraków i absolutnie mi nie przeszkadzają. Z uśmiechem czytam te komentarze bijących na alarm. Przez pół roku mieszkańcy nie stwierdzili choćby jednego przypadku śmierci ptaka. Nie ma efektu błysków, a szum owszem czasem jest słyszalny, zależy od kierunku i siły wiatru i tylko w sytuacji, gdy jest cisza we wsi. Normalny gwar powoduje, że wiatraków wcale nie słychać. Przestańcie więc gadać głupoty. Wiatraki - nie, zapory - broń Boże, atomówki - o zgrozo, elektrociepłownie - masakra, to powiedzcie mi drodzy "ekolodzy" czy wy w swoim życiu używacie energii? Czy żyjecie jak w XIX wieku ? Ponadto nikt nie musiał nikomu smarować. Tereny na których stoją i zostaną postawione wiatraki nie są objęte ochroną i tego typu budowle mogą tam powstać. Czy to ładnie czy nie to kwestia gustu. Znam wielu mieszkańców Łęk, którym one się podobają. A jeśli wejdziemy w Beskid Niski, ten właściwy i gdzieś 5-10 km na horyzoncie zobaczymy wiatraki to nie sądzę, by ich widok był taką traumą, że już drugi raz tam nie przyjedziemy. Rozsądku ludzie, rozsądku.....
Odpowiedz
0
@ leszek
dnia 17.10.2009, 23:44 · Zgłoś
ps. lepiej będzie jak wrócicie do przepędzania śledzika z naszej klasy... =|
Odpowiedz
-2
@ leszek
dnia 17.10.2009, 23:34 · Zgłoś
Tak się składa, że jestem mieszkańcem Łysej Góry i też mam kilka słów do powiedzenia…

Do „ekologów” kilka zdań… Nie wiem czy wiecie (a śmiem przypuszczać, że nie…), ale naukowcy przeprowadzili badania i w ich wyniku stwierdzono, że pod ramionami wiatraków nie stwierdzono większej ilości martwych ptaków niż pod liniami wysokiego napięcia.. a nawet ta ilość była znikoma. Co do krajobrazu, ta część Podkarpacia (chodzi mi tu o okolice Łysej Góry) nie czerpie żadnych większych korzyści z agroturystyki. Owszem, jest kilka takich gospodarstw, ale ich liczba jest niewielka. Dlatego też straty będą minimalne (o ile stałym bywalcom będą owe wiatraki przeszkadzały). Z resztą… Ludzie…! Góry zaczynają się w Bieszczadach, chyba że mamy do czynienia ze znawcami, którzy uważają 500 m. pagórek za górę…

Co do krajobrazu- nie słyszałem ażeby ktoś z okolicznych mieszkańców zachwycał się pobliskim krajobrazem… Jak już tu ktoś napisał wiatraki szybko wkomponują się w okoliczny teren. Jeżeli chodzi o degradacje środowiska to chciałbym tylko powiedzieć(co wcale nie jest nowością), że pokłady kopalin użytecznych typu ropa naftowa czy gaz ziemny za kilkadziesiąt lat się wyczerpią… I cóż z tego, że Polska siedzi na węglu, który wystarczy nam na najbliższe 200 lat? Skoro jesteście takimi gorliwymi „ekologami” to powiedzcie czy wolicie mieć czyste powietrze (tudzież widok farm wiatrowych) czy może wolicie żeby fabryki i elektrownie wysyłały do atmosfery potężne ilości zanieczyszczeń i gazów trujących? No, chyba że wolicie mieć w okolicy elektrownie atomową…?


Jakiś czas temu zatrzymałem się obok wiatraków w okolicach Pielgrzymki i nie wyczułem żadnych drgań terenu lub jakiegokolwiek hałasu. TE wiatraki będą na tyle oddalone od budynków mieszkalnych, że nie widzę sensu poruszania tego tematu.
A skąd wziął się pomysł na taką inwestycje? Ano stąd, że na tym obszarze suma dni wietrznych w roku jest niewiele mniejsza niż na wybrzeżu, a tam jak wiemy, farmy wiatrowe nie są nowością.

Aha… jeszcze coś do PIS-man’a… [...] jesteś… to, że mieszkańcy Łysej Góry nie wyrazili sprzeciwu budowie tejże farmy nie znaczy, że się tym cieszą i czują powód do dumy…
Odpowiedz
-2
@ xxx
dnia 17.10.2009, 16:37 · Zgłoś
myślę, że jest to dobra inwestycja
Odpowiedz
-2
@ oj boze boze
dnia 16.10.2009, 17:27 · Zgłoś
i przez takich właśnie ludzi jak niektórzy komentujący jest w polsce jak jest. zamiast rozwijać to lepiej narzekać, i blokować przepisami i znów narzekać ze nie można bo przepisy ;/
Odpowiedz
-2
@ lobo
dnia 09.10.2009, 12:08 · Zgłoś
Moim zdaniem ptaszek nie jest ślepy, ani [...] i w śmigiełko, które zbyt szybko się nie kręci napewno nie wleci (a jak wleci musiałby to być ptaszek fajtałapa, albo wypadek - zdarza się). Co do zmiany otoczenia - na pewno w pewien sposób będzie w nie ingerować kilka wiatraków, ale czy aż tak diametralnie? Ciężko stwierdzić bez badań poglądowo - terenowych (które zapewne zostały przeprowadzone i przedstawione tutejszym mieszkańcom. Hałas - jest znikomy. Bywam dość często przy wiatrakach w Łękach i po oddaleniu się o około 200m raczej ich w ogóle nie słychać. Być może mam kiepski słuch. Pozdrawiam wszystkich wypowiadających - miło poczytać niektóre interesujące wypowiedzi;)
Odpowiedz
2
@ ukasz
dnia 09.10.2009, 09:07 · Zgłoś
Elektrownie atomowe mamy praktycznie naokoło naszych granic kilka wiatraczków zrobi więcej złego niz jedna atomówka a potencjał nieporównywalny poza tym w polsce montuje sie wiatraki z demobilu z niemiecz dani czy austrii...
Odpowiedz
0
@ Wpisz pseudonim [...]
dnia 08.10.2009, 20:45 · Zgłoś
Wpisz treść komentarza [...] rydz
Odpowiedz
2
@ Od Rozsądnego
dnia 08.10.2009, 15:58 · Zgłoś
Pisałem wyżej że wiatraki będą miały od 100 do 140 metrów wysokości. Ptaki lecą masowo głównie Przełęczą Dukielską i doliną Wisłoki szerokim frontem. Lecą na różnych wysokościach w zależności od gatunku i warunków atmosferycznych; od 1m do kilkaset metów nad ziemią.
Odpowiedz
-1
@ Do Rozsądny
dnia 08.10.2009, 11:01 · Zgłoś
Czy te wiatraki będą wyższe jak 50 metrów?? Ja nie widziałem lecących ptaków wędrownych na tak niskiej wysokości, co najwyżej gołębie hodowlane których mi szkoda nie będzie, bo tylko brudzą, auta, ludzi i mienie publiczne.
Odpowiedz
3
@ Do Laury Diaz
dnia 08.10.2009, 07:52 · Zgłoś
Droga Pani Lauro, pewno Pani zrobił ktoś w życiu przykrość, skoro ma Pani taki nieprzyjazny stosunek do otczającego nas Świata. W Pani zapewne też jest dużo dobroci i piękna i niejeden ekolog mógłby się do Pani przytulić i opowiedzieć o funkcjonowaniu przyrody - wszystkie istoty w przyrodzie są ważne i niekoniecznie musimi znać ich funkcję jaką spełniają w tym systemie, ale skoro je Pan Bóg stworzył i przetrwały tyle lat, to znaczy że są niezbędnie potrzebne i człowiek też jest częścią tej przyrody i nie można podcinać gałęzi na której siedzi. Jeżeli wszyscy zrozumieją na jakich zasadach funkcjonuje przyroda, to nikt nie musi przykuwać się do czegokolwiek, by jej bronić, bo przede wszystkim nikt nie będzie jej niszczył i da się wyżyć w harmonii z przyrodą, bo człowiek niszcząc przyrodę niszczy samego siebie, stąd tyle chorób roślin, zwierząt i ludzi, bo człowiek naruszył ten doskonały system.
Odpowiedz
2
@ puszczyk
dnia 07.10.2009, 19:56 · Zgłoś
Uważam że rozsądny jest rozsądnym znawcą przyrody i ornitologi. Należy chronic piękno polskiej przyrody, czystych głosów nocnych i dziennych ptaków. Wiatraki wytwarzaja prąd, ale należy spokojnie analizować za jaka cene- wytwarzają też szkodliwe dla otoczenia szumy niweczą piekno podgórskiego krajobrazu, nie są korzystne dla ptaków,zwierząt i ludzi.
Odpowiedz
-4
@ Laura Diaz
dnia 07.10.2009, 14:23 · Zgłoś
No to może ekolodzy, ktorzy tak bronia piękna tej ziemi (bo przecież z samego piękna się wyżyje, jaki to problem), po wybudowaniu tychże wiatraków przykują sie do nich w ramach protestu? Wtedy dopiero ludzie będa jeździć i fotki pstrykać. Nowy gatunek: ecologicus [...]:)
Odpowiedz
2
@ Rozsądny
dnia 07.10.2009, 13:36 · Zgłoś
Cieszę się, że wywiazała się rzeczowa dyskusja. Do "[...]" - na Pomorzu wiatraki nie szpecą, bo tam jest równy teren. A tu w pięknym górzystym krajobrazie ma być tych turbin około 200 - od Nowego Żmigrodu poprzez Dukielszczyznę, Rymanów do Gm. Bukowsko włącznie, czyli ściana wiatraków do nie przebycia dla ptaków wędrownych na południe i wiosną na północ.
Do "Laury" - Jasło jest pięknym miastem i wszyscy jego mieszczańcy, to fajni ludzie i nie trzeba się Jasła wstydzić, tylko mu pomagać rozwiązywać problemy i promować w kraju i za granicą.
Do "Ciekawy", na górze Grzywackiej w Kątach nie mogły powstać wiatraki, bo leży ona w granicach 2 form ochrony przyrody: Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego i Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (OSOP) Natura 2000.
Odpowiedz
-3
@ [...]
dnia 07.10.2009, 11:36 · Zgłoś
Firma hiszpańska?? Nikt nikomu w Polsce nie broni założyć firmy i produkować prąd z wiatru, ani nie zabrania temu PEG, jako rozszerzenie działalności. Czy wiatraki szpecą krajobraz?? zobaczcie na Pomorzu:
http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl/elektrownie_wiatrowe_w_polsce.htm
Napewno wolą kilkaset takich elektrowni jak jedną atomówke. nie jesteśmy krajem z dużym nasłonecznieniem i wykorzystanie ogniw słonecznych mija się z celem do produkcji prądu. Zostaje geotermia - olewana przez wszystkich poza rydzykiem, a jak ją tutaj oleją to wody termalne spłyną do południowych sąsiadów, którzy je wykorzystują, energia wody i pływów morskich. Zresztą każdy "ekolog" może zrezygnować z urządzeń pobierających prąd i zawsze będzie mniejsze zużycie.
Mamy też przykład równych i róniejszych- obwodnicę przez Rozpudę zaraz Unia zablokowała, a wiaatraków nie blokuje. Przed UE smarowały tylko polskie firmy na omijanie prawa, a teraz może smarować cała Europa.
Odpowiedz
0
@ Ciekawy
dnia 07.10.2009, 10:51 · Zgłoś
Ciekawi mnie jakie kryteria były brane pod uwagę przy planach na budowę wiatraków w Łysej Górze,że tam będą budować ,a w Kątach nie?
Odpowiedz
5
@ Palmer
dnia 07.10.2009, 10:45 · Zgłoś
Słodkie dziewczę imieniem Laura - czy potrafisz, oprócz swego tradycyjnego bleble o twoim wstydzie z powodu miejsca urodzenia i zamieszkania, gdzie żyją sami "[...] i niepostępowi" przedstawić jakieś plusy elektrowni wiatrowej? Może napiszesz coś nt. tańszej energii elektrycznej z farmy wiatrowej, zasad jej dystrybucji, budowy 1000 tonowego postumentu dla osadzenia 145 metrowej wysokości wiatraka...
Odpowiedz
4
@ Rozsądny
dnia 07.10.2009, 10:09 · Zgłoś
Dziękuję za komentarze, szczególnie za te skierowane do mnie. Z niektórymi wypowiedziami się gadzam, popieram wypowiedź "turysty". Energia odnawialna jest potrzebna, w tym wiatrowa też, ale na lokalizacje farm wiatrowych powinna być opracowana strategia na całe województwo Podkarpackie, a nie budować je byle gdzie, a już najgorsze to, że powstają one w górach - w najpiękniejszych krajobrazowo okolicach.
Odpowiedz
-2
@ Laura Diaz
dnia 07.10.2009, 08:11 · Zgłoś
Jak czytam niektóre komentarze, to wstyd mi ze z jasła jestem i w jaśle mieszkam:( was to najlepiej wpuścić do lasu, ogrodzic płotem i będziecie sobie żyli w zgodzie z naturą, bez infrastruktury, inwestycji, bez niczego.
Odpowiedz
5
@ turysta
dnia 06.10.2009, 23:26 · Zgłoś
Wiatraki piękna nowoczesność XXI w ciekaw jestem jak owi panowie pokonali przepisy ochrony krajobrazu Beskidu niskiego i pogórza pewno musieli kogoś przepłacić...
A jeśli chodzi o wiatraki to zgadzam się z racjami za i przeciw wszystkie są dobre, ale pojawia się podstawowe pytanie czy niszczenie w sensie zaburzania naturalnego piękna krajobrazu ma sens w naszej okolicy i to na taka skalę- chodzi o wysokość tych wiatraków. Wprawdzie zobowiązaliśmy się do produkowania pewnej liści energii odnawialnej do jakiegoś tam roku, lecz nie powinna ona się ograniczać tylko do wiatrowej i marnej wodnej. Gdzie energia geotermalna – porażka naszego rządu w braku jej wykorzystania...
A wiatraki jak kominy na początku wzbudzą zainteresowanie prestiż sławę każdy przyjedzie pstryknie fotkę, pochwali, poogląda i w swoja stronę odjedzie. Bo to przecie szczyt techniki zawitał w nasz bidny region. Ale jaka jest prawda...
Minie kilka lat wiatraki zasymilują się z krajobrazem w naszym umyśle, a przyjezdny zamiast zatrzymać się i zadumać nad pięknem tej ziemi prychnie śmiechem na widok tzw. ogródków wiatrowych- co kawałek parę i pojedzie dalej. Bez ładu i składu planu zagospodarowania strategii na przyszłość z uwzględnieniem otoczenie i konsekwencji estetycznych –hehe prych śmiechu warte co za [...]... kto dziś docenia piękno (liczy się moje a własność wszystkich powietrze, ptaki, krajobraz to mi do szczęścia niepotrzebne ja ogródek mam) podobno w miastach NOWOCZESNYCH buduje się w tzw. harmonii z przyroda nie zaburzając rytmu krajobrazowego unikając szpetnych budowli nie pasujących do miejscowego krajobrazu...a my lub samorządowcy tak po prostu bez skrupułów podobno ludzie wykształceni pozbawiają NAS jako właścicieli i dziedziców tej ziemi z która powinniśmy się utożsamiać (pod warunkiem, że błędy kultury amerykańskiej jedź pracuj gdzie chcesz nie pozbawiły nas korzeni) RADOŚCI cieszenie się PIĘKNEM naturalnego krajobrazu UNIKALNEGO co trzeba podkreślić w skali Polski lecz niestety jeszcze niedocenionego...
Popierajcie sprzeciwiajcie się wypowiadajcie bo powinniście, ale wcześniej choć raz wsiądźcie w samochód wyjedźcie z miasta np. do Majscowej pospacerować po tamtych pagórkach lub Łajsców na wzniesienie zw. Góry, albo Iwli na górę Franków lub po prostu wyjdzie ze swych domów (miejscowości) na pobliskie pagórki. Pochwyćcie co was otacza po sam horyzont i sami sobie odpowiedzcie na pytanie pod warunkiem, że nie zaniedbaliście swojego rozwoju i nie pozostawili tzw. piękno gdzieś daleko, a co najgorsze zagranicą...
Odpowiedz
-4
@ PiOtreCk
dnia 06.10.2009, 22:50 · Zgłoś
Do rozsądny: A z tego że ta firma będzie płaciła podatki gminie i państwu, i z tego że będziemy mieć czystsze powietrze w Polsce.
Odpowiedz
-5
@ falo
dnia 06.10.2009, 20:38 · Zgłoś
te... Rozsądny a gdzie te wiatraki będa stały w hiszpani czy w Polsce i czy te 30MW to w walizkach wywiozą ??? A ptakami to sie nie przejmuj bo one lepiej sobie poradzą niz ty gdy ci padu w domu braknie
Odpowiedz
-5
@ wit33
dnia 06.10.2009, 19:35 · Zgłoś
Wiatraki to nie fabryki a co do tego to w całej europie powstają a polska na samym końcu [...]
Odpowiedz
-4
@ aaa
dnia 06.10.2009, 18:16 · Zgłoś
Nie mam się z czego cieszyć ale wiatraki są w całej europie i jest ok tylko Polacy są [...]
Odpowiedz
2
@ PiS-man
dnia 06.10.2009, 16:51 · Zgłoś
Wyrażam ogromne zadowolenie z faktu, że na tym forum jest tak wielu postępowych zwolenników czystej i ekologicznej energii elektrycznej pochodzącej z siły wiatru, który wieje albo i nie wieje :D Koszt takiej energii jest wprawdzie o 20% wyższy niż energii pozyskiwanej ze źródeł tradycyjnych ale świadomość bycia odbiorcą czystej energii oraz miano "człowieka postępowego" powinna w pełni wynagrodzić te nieco wyższe koszty, które będą jeszcze wyższe, bo ktoś przecież za tą niepotrzebną energię wyprodukowaną przez elektrownie wiatrowe będzie musiał zapłacić a najlepszym płatnikiem - jak Państwu wiadomo - jesteście wy! :D Szczególnie radują mnie mieszkańcy Łysej Góry, którzy cieszą się z wiatraków niczym [...] gdy dostawali szklane paciorki od białego człowieka :D
Odpowiedz
7
@ Rozsądny
dnia 06.10.2009, 14:58 · Zgłoś
Gamesa to firma hiszpańska, będzie sprzedawać prąd elektyczny Polsce, będzie czerpać zyski i się bogacić. Na farmach wiatrowych nikogo nie zatrudnią, więc z czego tu się cieszyć?
Odpowiedz
7
@ Do aaa i wit33
dnia 06.10.2009, 14:45 · Zgłoś
Nie chcę nikogo obrażać, ale taką wiedzę mają ludzie [...], bez wykształcenia. Minęły już te czasy, że ludzie cieszyli się z powstających i dymiących kominów fabryk - podobnie Wy cieszycie się z powstających olbrzymich wież wiatrowych.
Odpowiedz
-3
@ wit33
dnia 06.10.2009, 10:09 · Zgłoś
Do rossądnego zagładzić to powinni takich jak ty a nie wiatraki.Ty nie wiesz co ty piszesz
Odpowiedz
-4
@ aaa
dnia 06.10.2009, 10:02 · Zgłoś
Do Rossądnego zagładzić to powinni ciebie a nie wiatraki
Odpowiedz
-3
@ Do "Rozsądny(?)"
dnia 06.10.2009, 07:44 · Zgłoś
Wiedziałem, że odezwie się jakiś [...] ekolog.
Klasyczna elektrownia nie, alternatywne źródło energii nie - pasowałoby się zamknąć w jaskini na jakiejś wyspie i świata nie oglądać.
Ja myśle że takiego wiatraku z dnia na dzień nie stawiają - tak samo jak szkodliwych linii wysokiego napięcia i ludność była poinformowana, gdyby miała coś przeciwko to by protesty były, a koro wiatraki będą na odludziu to nikomu nie będą przeszkadzać.
Odpowiedz
6
@ mieszkaniec
dnia 11.09.2011, 21:22 · Zgłoś
na odludziu ? Ja tam mieszkam, 450 metrów od planowanego najbliższego wiatraka ! Zbuduj pod swoim domem [...] !!!
Odpowiedz
-6
@ dolores
dnia 09.05.2012, 22:45 · Zgłoś
JASNE jak coś jest od kogoś daleko to BUDOWAC-ale na swoim to na pewno nie dałby centymetra ruszyc --- co za obłuda.!!!
Odpowiedz
-1
@ kk
dnia 05.10.2009, 19:16 · Zgłoś
te czy wiatraki już tam stoją a i nie są to małe wiatraczki tylko kolosy :)
Odpowiedz
8
@ Do darkonela
dnia 05.10.2009, 17:48 · Zgłoś
Turbiny wiatrowe będą miały wysokość od 100 do 140 metrów, będą więc widoczne z Jasła, Krosna i z wielu dalszych i bliższych okolic. To paskudztwo, totalna degradacja pięknego krajobrazu Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego.
Odpowiedz
5
@ Rozsądny
dnia 05.10.2009, 17:40 · Zgłoś
Nie ma się z czego cieszyć, to zagłada dla ptaków i degradacja krajobrazu. Turyści nie będą do nas przyjeżdżać. Oprócz tego hałas, wibracje nie do wytrzymania dla tamtejszej ludności, a energia elektryczna i tak nie będzie tańsza.
Odpowiedz
-6
@ sder
dnia 05.10.2009, 13:54 · Zgłoś
fajnie!! :)
Odpowiedz
-7
@ leszek
dnia 05.10.2009, 00:54 · Zgłoś
niech stawiają! toż to żyła złota na takim wypiz*owiu! xD
Odpowiedz
1
@ Pirx
dnia 05.10.2009, 00:40 · Zgłoś
Czy wiadomo coś dokładniej o lokalizacji?
Odpowiedz
1
@ darkonel
dnia 04.10.2009, 20:35 · Zgłoś
30 MW mocy to relatywnie duża liczba w odniesieniu do produkcji EEE (Ekologicznej Energii Elektrycznej) na naszym terenie. Jednak nie sądze, aby owe 30 mega powstało z wiatraczków przedstawionych na powyższej fotografii. Rozumiem, że jest to fotografia poglądowa. Pozdrawiam wszystkich
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.