Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Finał Wojewódzkiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

3

Młodzież ma za sobą finał wojewódzki. Teraz, najlepsi zmierzą się z najlepszymi w finale ogólnopolskim, który odbędzie się na początku czerwca w Iławie...

W turnieju udział wzięło dwadzieścia pięć 3-osobowych grup młodzieży szkół gimnazjalnych. Przechodząc przez poszczególne eliminacje dostali się do przedostatniego etapu. W pierwszej kolejności sprawdzana była ich wiedza teoretyczna. - Najtrudniejsze pytania testowe były związane ze skrzyżowaniami, natomiast nie miałem problemu z  rozwiązaniem pytań dotyczących pierwszej pomocy. – powiedział Dawid Selmach, uczeń ze szkoły w Rzeczycy Długiej.

Do rozwiązania uczestnicy turnieju mieli po 5 pytań dotyczących zasad przepisu w ruchu drogowym pieszych i rowerzystów, znaków drogowych, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz 10 pytań dotyczących sytuacji w ruchu drogowym tzw. skrzyżowań. Kolejna część konkursu obejmowała tor przeszkód, a także jazdę po miasteczku ruchu drogowego. 

- W turnieju przede wszystkim biorą udział uczniowie, którzy już posiadają kartę rowerową. Tego typu współzawodnictwo, to sprawdzian wiedzy teoretycznej oraz zastosowania jej w  praktyce. Tor sprawnościowy ma upewnić młodego kierującego, o jego prawidłowej jeździe, jak też panowaniu nad kierowanym przed siebie pojazdem w rożnych sytuacjach, np. po przejechaniu ciężarowego samochodu. W takiej chwili, powinni wiedzieć jak zapanować nad kierowanym przez siebie rowerem – wyjaśnia sędzia główny nadkom. Waldemar Pieniowski, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Młodzież sprawdzała swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zdarzało się jednak, że niektóre osoby zapominały o podstawowej  zasadzie  wezwania odpowiednich służb ratowniczych pod numerem telefonu 112.  - W szkołach na dzień dzisiejszy nie ma wychowania komunikacyjnego. Celem turnieju jest podnoszenie kultury w społeczeństwie poprzez działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – powiedział Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, a także  współorganizator XXXIV  Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół gimnazjalnych.

Najlepszą grupą okazała się młodzież z powiatu dębickiego, która wystąpi w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Iławie.

II miejsce zajęło Gimnazjum w Hucie Krzeszowskiej (powiat niżański) w składzie: Przemysław Kasprowicz, Sylwester Mucha, Bartłomiej Wołoszyn, opiekun Jacek Pawłowski.

III miejsce otrzymało Gimnazjum w Iwoniczu (powiat krośnieński) w składzie: Michał Kwolek, Jakub Dróbek, Marcin Krukar, opiekun Leszek Krukar.

Wyróżnienia indywidualne dla najlepszych zawodników otrzymali: Sylwester Mucha (Huta Krzeszowska), Paweł Bałut (Czarna) oraz Sebastian Sitko (Czarna).

(icz)

Reklama

Komentarze: 3

Dodaj komentarz Widok:
0
@ jestem z Jasła
dnia 23.05.2011, 09:34 · Zgłoś
a pan Biernacki to sam się powinien nauczyć jeździć bo nie za bardzo mu to wychodzi no chyba że poprostu juz mu brzuch przeszkadza w kręceniu kierownicą...
Odpowiedz
0
@ jurekpec - obserwator z woj. łódzkiego
dnia 20.05.2011, 19:36 · Zgłoś
Gratuluję drużynie z Gimnazjum w Czarnej, bo to właśnie to gimnazjum zajęło 1 miejsce. Gratuluje również redakcji podejścia do tematu, też macie Państwo Mistrza, szkoda, że nie daliście wzmianki, że wygrała jedna z drużyn gimnazjalnych z woj. podkarpackiego! Przecież to też jest prawda... Jeszcze raz gratulację dla p. Jerzego Ostręgi i jego zawodników: Mateusza Dzwoniarka, Pawła Bałuta i Mateusza Sitko. Słowa uznania również dla pozostałych wspaniałych drużyn i ich opiekunów za wysoką formę i zażartą rywalizację. Szkoda, że tylko 1 drużyna z Waszego woj., może uczestniczyć w finale centralnym, bo poziom prezentujecie mistrzowski.
Odpowiedz
0
@ zak
dnia 19.05.2011, 19:37 · Zgłoś
Może by ktoś podał nazwę szkoły,która reprezentowała nasz powiat?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.