Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Globalnie i lokalnie o wolontariacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

1

5 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie informacyjne, którego tematem była Akcja 2 programu „Młodzież w działaniu” – Wolontariat Europejski. Wzięli w nim udział uczniowie jasielskich szkół oraz przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, którym bliska jest idea wolontariatu. Współorganizatorem spotkania był Młodzieżowy Dom Kultury - Dom Harcerza w Krakowie jako ośrodek szkoląco-konsultacyjny programu "Młodzież w działaniu" na terenie  Podkarpacia.

Spotkanie rozpoczął akcent lokalny – prezentacja Małgorzaty Knebel z Zespołu Szkół nr 2 w Jaśle, laureatki tegorocznej jasielskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Następnie Krystyna Marcinkowska, trenerka i konsultantka Programu „Młodzież w działaniu”, omówiła jego najważniejsze zasady i cele.

 „Młodzież w działaniu” to program Komisji Europejskiej adresowany do młodzieży w wieku 13 - 30 lat oraz pracowników młodzieżowych. Wspiera działania podejmowane przez młodych ludzi w czasie wolnym od nauki, czyli edukację pozaformalną. Jego najważniejsze priorytety to obywatelstwo europejskie, uczestnictwo młodzieży, różnorodność kulturowa oraz włączanie młodzieży z mniejszymi szansami. Jedną z akcji Programu jest Wolontariat Europejski (EVS – European Voluntary Service), który umożliwia wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu (czyli krajach Unii Europejskiej, krajach kandydujących oraz krajach EFTA) i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich.

 EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. Wolontariat Europejski jest szansą dla każdego młodego człowieka niezależnie od płci, rasy, narodowości, wyznania, przekonań politycznych czy stanu zdrowia.

Może w nim uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 18 do 30 lat, w szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 - 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość porozmawiać z wolontariuszami przebywającymi obecnie w Polsce. O swojej pracy i wrażeniach związanych z wolontariatem opowiadali uczestnicy EVS w Stowarzyszeniu STRIM w Krakowie – Anna z Niemiec oraz Daniele z Włoch. Na zakończenie wyświetlony został film „Nie rozumiem” o młodych ludziach realizujących swoje pomysły w ramach wolontariatu europejskiego.

MBP w Jaśle


Napisany dnia: 07.04.2011, 09:36 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ fascynacja
dnia 08.04.2011, 10:50
Ocena
komentarza:
0
Coś na wzór projektora. Oby więcej takich akcji :)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657