Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Gmina Skołyszyn przymierza się do rewitalizacji Parku Podworskiego

21

Gmina Skołyszyn ubiega się o dofinansowanie w kwocie 7, 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach Programu Inwestycji Strategicznych na rewitalizację i zagospodarowanie Parku Podworskiego w Skołyszynie. Łączna wartość zadania opiewa na 8,5 mln zł. Pozostałe środki pokryte zostaną z budżetu gminy, jeśli dofinansowanie zostanie jej przyznane. Inwestycja ma być realizowana w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj”.

Położony w bliskości szlaku naftowego kompleks parkowy ma zbudować markę regionu poprzez stworzenie produktu turystycznego opartego na odtworzeniu jego walorów historycznych (nafta) i stworzenia centrum turystyki, rekreacji i kultury – wyjaśnia Izabela Jankowska-Zawada, sekretarz gminy Skołyszyn.

 Pump truck, ścieżka rowerowa, siłownia...

W ostatnim czasie na terenie blisko 7 ha parku na zlecenie gminy wykonane zostały prace przygotowawcze, saperskie zrealizowane przez pooddział batalionu saperów z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Dalsze prace będą zależały od uzyskania dofinansowania. - Do realizacji pozostaje wykonanie projektu budowalnego i projektów branżowych oraz prac budowlanych polegających na: wymianie nawierzchni wraz z podbudową, stworzenia nowych alejek parkowych i doposażenia w elementy małej architektury (ławki, kosze, infrastrukturę rowerową, pergole, zadaszenia), zaprojektowanie placu zabaw wraz z miejscami dla rodziców, stworzenie strefy nadwodnej oraz strefy edukacyjno‐przyrodniczej wraz z elementami edukacyjnymi jak komplety edukacyjne, wiklinowe rzeźby i domki, a także dodatkowo zaprojektowanie strefy rekreacji czynnej w postaci pump tracku, ścieżki rowerowej oraz siłowni zewnętrznej. Dodatkowo park zostanie wyposażony w oświetlenie w postaci latarni parkowych oraz lamp gruntowych podświetlających drzewa. Ponadto uporządkowano istniejącą zieleń i wprowadzono nowe nasadzenia – podkreśla sekretarz gminy.

„Turyści zyskają kolejny, atrakcyjny punkt na wyznaczonych już szlakach”

W parku według projektu mają pojawić się elementy kulturalne takie jak amfiteatr, elementy budowy lampy naftowej, makiety z odtworzeniem historycznego dworu oraz interaktywna ławeczka hrabiego Klobassy. Pojawią się również elementy turystyczne – projekt zakłada odtworzenie historycznych stawów oraz wytyczenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej przy wykorzystaniu zabytkowych drzew. Park położony jest w bliskości szlaku architektury drewnianej (trasa dębicko- ropczycka) i transgranicznego szlaku naftowego. - Realizacja inwestycji doprowadzi do wykorzystania endogenicznego potencjału oraz do zwiększenia atrakcyjności dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego terenu, pośrednio przyczyniając się do podniesienia konkurencyjności gospodarki turystycznej regionu. Turyści zyskają kolejny, atrakcyjny punkt na wyznaczonych już szlakach. Realizacja projektu podniesie jakość życia mieszkańców oraz przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej gminy oraz regionu – zapewnia Izabela Jankowska-Zawada.

Jak podkreśla sekretarz gminy, dla zakresu opracowania wykonano inwentaryzację dendrologiczną oraz projekt gospodarki drzewostanem. Na terenie parku w przeważającej mierze występują gatunki krajowe takie jak: lipa szerokolistna, lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy, tulipanowiec, klon srebrzysty, ale także ponad 120- letnie żywotniki. - Wiele okazów roślin przywieziono z innych krajów. Zaplanowano rewitalizację istniejących zbiorowisk roślinnych. Założono usunięcie siewek i młodych drzew oraz większości krzewów. Przewidziano również usunięcie drzew w złym stanie fitosanitarnym oraz okazów kolidujących z projektem. Brak zabiegów pielęgnacyjnych w parku na drzewach i krzewach oraz liczne samosiewy, chwasty i zarośla, sprawiają, że układ przestrzenny parku stał się nieczytelny. Planuje się przeprowadzić pielęgnację sanitarną 572 okazów drzew, w tym 28 wymaga założenia wiązania dynamicznego między konarami. Konieczne jest wycięcie samosiewów. Planuje się uzupełnienie runa o gatunki pochodzące z naturalnych lasów grądowych i łęgowych, takie jak bluszcz pospolity, barwinek pospolity, miodunka plamista, kokorycz pusta, fiołek wonny, zawilec wielkokwiatowy, kopytnik pospolity, przytulia wonna, jasnota plamista, czosnek niedźwiedzi, cebulica dwulistna – wylicza sekretarz Zawada.

Jeśli gmina uzyska dofinansowanie, projekt i wykonanie zadania rozpocznie się w 2022 r.

id

Napisany dnia: 18.10.2021, 16:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ disko
dnia 18.10.2021, 16:25
Ocena
komentarza:
18
No i koniecznie buda z kebabem
@ hmm
dnia 18.10.2021, 16:36
Ocena
komentarza:
4
dwie najlepiej ;)
@ Natan
dnia 18.10.2021, 22:38
Ocena
komentarza:
-3
Odkąd pogonilo się zlodzieji na wszystko
są pieniądze a przez 8lat Pinniedzy nie ma i nie będzie.
Rudy fojskdojcz szukał w Zakopanem ale tam
nie były zakopane.
@ do @ Natan
dnia 19.10.2021, 06:58
Ocena
komentarza:
2
Doczytaj skąd ta kasa ma być bo chyba z niedobrej Unii Tuska a nie od Zbawiciela Jarka.
@ Rudek
dnia 19.10.2021, 08:16
Ocena
komentarza:
2
Do Natan: Chamski wpis niegodny Polaka i katolika
@ do Natan
dnia 19.10.2021, 13:03
Ocena
komentarza:
3
Nie zapracowałeś, tylko ci PiS-dał za darmo. Okradając Polaków z oszczędności, rujnując przedsiębiorców, gigantycznie zadłużając państwo, osłabiając złotówkę. Ale pisowski Wolak byle dostał pińcet plus na darmową wódę i zagrychę ma gdzieś państwo polskie i nie martwi sie, ze może wylądować pod ruskim buciorem.
@ Luka
dnia 19.10.2021, 20:22
Ocena
komentarza:
3
Poczytaj skąd Unia ma pieniądze i ile z tego co da do niej wraca.
@ Wacek
dnia 18.10.2021, 17:17
Ocena
komentarza:
13
No to będziecie żreć i tyć.
@ Krzysztof
dnia 18.10.2021, 17:46
Ocena
komentarza:
26
Miliony na park a 100 metrów asfaltowej drogi się nie da wykonać
@ łodyniec
dnia 19.10.2021, 00:56
Ocena
komentarza:
14
Normalka, gorzej jeszcze będzie
@ KÓRA
dnia 18.10.2021, 18:42
Ocena
komentarza:
5
Oooo fajnie , będzie gdzie winko wypić
@ Xyz
dnia 18.10.2021, 19:26
Ocena
komentarza:
4
"Rewitalizacja" wycinanie drzew to typowe działania w Jasle. Jak widzę udzieliło się i okolicznym
@ Xxx
dnia 18.10.2021, 20:10
Ocena
komentarza:
20
Tyle kasy na byle co. Wcześniejszy projekt koło siłowni to jakaś porażka. Kilka krzaków, jakieś nasypy ziemi i pomalowane klocki z drzewa. Do tego parku chodzą jedynie pijący i młodzież śmiecąca. Lepiej zróbcie porządnie drogi i pobocza.
@ Jan z Bobowej
dnia 18.10.2021, 20:40
Ocena
komentarza:
18
A Komu to potrzebne. Za ten hajs to by pałać wybudował. Niezły wał
@ a.lechowski
dnia 19.10.2021, 07:06
Ocena
komentarza:
8
Zgodnie z filozofią Pani poseł to stare ciąć a młode sadzić "Czy stare drzewa zabierają tlen? Posłanka Maria Kurowska twierdzi, że tak." W tym wypadku radzieccy uczeni mają odmienne zdanie. Jeśli nie wiecie o co chodzi to na pewno chodzi o kasę. Pozdrawiam, miłego dna życzę.
@ obrońca natury
dnia 19.10.2021, 08:02
Ocena
komentarza:
13
Chybione zamierzenie inwestycyjne za bardzo duże pieniądze. Potrzeb w gminie jest bardzo dużo, chociażby dalsza kanalizacja, wodociągi, drogownictwo. Z tego co jest w parku nikt nie korzysta, gdyż dziś każdy ma ładnie zagospodarowane ogrody przydomowe gdzie spędza wraz z rodziną wolny czas. Po za tym czasy gdy w parkach nie było gdzie usiąść na ławeczkach już dawno minęły. Ludzie wspólnie siedzieli, rozmawiali ,bo nie było innej formy spędzania wolnego czasu. Wydaje się, że bardzo dobrze by było żeby utrzymać tam czystość i estetykę faktycznej natury bez interwencji ludzi, bo to tylko jej zaszkodzi. Istnieje takie pojecie jak pielęgnacja, a nie wycinki i nowe nasadzenia. Za parę lat już nie będzie samoistnej natury przyrodniczej. Więc może ją zachować dla potomnych.Popatrzcie tylko jakimi pustkami świecą parki i skwery publiczne po interwencji człowieka. Zastanówcie się jest jeszcze czas.
@ Rudek
dnia 19.10.2021, 08:18
Ocena
komentarza:
10
Ratować stare parki i drzewa bo jesteśmy cywilizowanym krajem w UE
@ Krromka
dnia 19.10.2021, 09:10
Ocena
komentarza:
11
Na [...] sa pieniądze a ludzie wody nie mają.
@ olek
dnia 19.10.2021, 09:58
Ocena
komentarza:
7
Za te pieniądze można by salę gimnastyczna w Harklowej wybudować.
@ ||
dnia 19.10.2021, 10:30
Ocena
komentarza:
12
A nic nie napisali o tym jak zamierzają uchronić Park przed powodzią, która co jakiś czas się zdarza. Przecież w tamtym roku albo 2010 wszystko pływało a nurt był taki, że rozwaliło betonowe ogrodzenie Parku. Jak ten nowy kompleks tam powstanie, to jego elementy wylądują w Bałtyku.
@ Tomaszko
dnia 19.10.2021, 16:25
Ocena
komentarza:
5
Negatywny komentarz nie przejdzie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

  Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku...

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105