Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Gminy w sytuacji podbramkowej. Kto i kiedy ma odbierać śmieci?

95

Samorządowcy z powiatu jasielskiego dyskutowali na temat trudnej sytuacji dotyczącej gospodarki odpadami. W kilku gminach w ostatnim czasie nie zostały odebrane śmieci segregowane, które obecnie zalegają mieszkańcom na posesjach. Wszystko wskazuje na to, że z tym samym problemem będą musieli się zmierzyć pozostali włodarze gmin. O tym, w jaki sposób można poradzić sobie z tą uciążliwą sytuacją rozmawiali z Andrzejem Kuligiem, dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Wczoraj w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle odbyło się spotkanie wójtów i burmistrzów powiatu jasielskiego w sprawie gospodarki odpadami, w którym uczestniczył Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. W szczególności największą bolączką wielu samorządowców jest w ostatnim czasie brak odbioru odpadów segregowanych. Firma z Wolicy, z którą gminy podpisały umowę na odbiór i ich przetwarzanie nie jest w stanie ich zagospodarować, gdyż niemal miesiąc temu została jej uchylone pozwolenie zintegrowane na mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów. W dalszym ciągu natomiast są odbierane śmieci niesegregowane. Ci mieszkańcy, którzy zadeklarowali segregację odpadów są zaniepokojeni, gdyż w obecnej sytuacji zmuszeni są do przetrzymywania worków ze śmieciami na własnych posesjach, co przy wysokich temperaturach nie jest ani przyjemne ani proste. Samorządowcy nie kryją obaw, że najbliższe miesiące mogą być trudne pod względem odbioru i zagospodarowania odpadów. Wakacje to szczególny okres, kiedy produkowane są w ogromnych ilościach.

- Problem gospodarki odpadami od pewnego czasu spędza nam sen z powiek. Ogromnym zagrożeniem jest to, że odpady mogą niestety zalegać na naszych posesjach. Problem zagospodarowania w szczególności frakcji palnej dotyczy całego kraju. Chcemy, aby mieszkańcy zastanowili się, czy w takich dużych ilościach musimy te odpady produkować poprzez zakup produktów tak, a nie inaczej zapakowanych? Czy trawę musimy pakować do worków, czy nie lepiej zagospodarować jej na własnej posesji korzystając z kompostowników? Tego typu działania mogą sprawić, że odpadów będzie mniej, a dzięki temu będziemy ponosić mniejsze koszty ich zagospodarowania – podkreśla burmistrz Ryszard Pabian.

Od soboty w gminie Brzyska śmieci nie zostały odebrane i zalegają mieszkańcom na posesjach. - Jako wójt zastanawiam się, w jaki sposób mam zachęcać ludzi do segregacji odpadów, jeśli śmieci zmieszane zostały zabrane przez firmę odbierającą odpady bez żadnego problemu. Oprócz naliczania kar umownych zawartych z wykonawcą i ciągłych monitów niewiele możemy zrobić. Jako gmina nie mamy także możliwości ich zebrania, a następnie umieszczenia na placu gminnym, gdyż narazilibyśmy się na otrzymanie mandatu karnego. Bez systemowego rozwiązania nadal pozostaniemy z tym samym problemem. Do tego dochodzi ogromny wzrost cen. W naszej gminie koszty zagospodarowania odpadów wzrosły o 100% - zaznacza Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska. Wójt Osieka Jasielskiego boi się, że wkrótce pojawi się problem z powstawaniem nielegalnych wysypisk. - Martwi mnie ta sytuacja, gdyż niedawno likwidowaliśmy „dzikie” wysypisko. Jest to usługa bardzo kosztowna i obawiam się, że będziemy mieć więcej takich sytuacji – mówi wójt Andrzej Stachurski. - Problem mamy wciąż nierozwiązany i z nim zostajemy. W mojej gminie firma odebrała jeszcze odpady, natomiast początkiem lipca jest kolejny termin i najprawdopodobniej zostaną one u mieszkańców. Ogłaszamy przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów, w których startuje jedna firma, nie ma żadnej konkurencji, nikt nie jest zainteresowany. Sytuacja może skończyć się wypowiedzeniem umowy, natomiast z problemem nadal zostaniemy i to w najgorszym momencie – dodaje Marcin Bolek, wójt gminy Dębowiec.

Marcin Gustek, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle przede wszystkim odniósł się do konkretnych danych zbieranych przez nich każdego roku, które wskazują, w jak szybkim tempie wzrasta ilość produkowanych przez jaślan śmieci. - W 2014 r. odbieraliśmy wszystkich odpadów nieco ponad dziesięć i pół tysiąca ton, w 2018 r. zamknęliśmy się w dwunastu tysiącach ton odpadów. Pomimo tego, że w każdej gminie liczba mieszkańców spada, wzrasta ilość odpadów wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca. Obecnie na terenie woj. podkarpackiego funkcjonuje jedenaście regionalnych instalacji, z czego dziesięć do mechaniczno-biologicznego. Ich wadą jest to, że produkują dwie frakcje – podsitową, którą po przetworzeniu przekazujemy na składowiska oraz nadsitową, kaloryczną, której od 2016 r. nie możemy gromadzić i musi zostać poddana spaleniu lub recyklingowi z tym, że jakość tego materiału jest znikoma. Instalacje są zasypane tą frakcją, oprócz tego nie mają na nią zbytu, w związku z czym wstrzymują odbiór odpadów od podmiotów, które je dostarczają – tłumaczy M. Gustek.

Moce są, ale...

Zdaniem Andrzeja Kuliga, dyrektora Departamentu Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie instalacje na terenie województwa podkarpackiego mają moce przerobowe, niestety problem tkwi w pozbyciu się odpadów palnych, których rocznie na terenie województwa powstaje dwieście dwanaście tysięcy ton. - Problem powstał około dwóch lat temu w skali całego kraju z różnych względów m.in. leżących poza granicami państwa, takich jak ograniczenie odbioru śmieci przez Chiny, które były gigantycznym odbiorcą odpadów i ich recyklerem. Duża część odpadów selektywnie zebranych, szczególnie tworzyw, opakowań wielomateriałowych, czy szklanych nie daje się poddać recyklingowi. Niestety ze względu na to, że producenci nie ponoszą żadnych praktycznie konsekwencji wprowadzania opakowań na rynek, to wszystko spadło na barki gmin, które muszą zjeść żabę i zadbać o to, żeby zagospodarować te odpady. Lekarstwem na to jest bardzo szybkie przepracowanie przepisów, które podniosą odpowiedzialność przedsiębiorcy, bo to będzie oznaczało, że z rynku będą skutecznie zdejmowane do recyklingu odpady palne pochodzące z opakowań. To najskuteczniejsza i najszybsza metoda, dzięki której problem dotyczący gospodarki odpadami będzie powoli zanikał – twierdzi dyrektor A. Kulig.

Konieczne pilne zmiany

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się z tym, że potrzebne są zmiany systemowe w gospodarowaniu odpadami. Obecnie minister środowiska pracuje nad projektem ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, również zarząd województwa podkarpackiego podjął uchwałę w sprawie zmiany Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. - Nie będzie już instalacji zastępczych, ale wszystkie będą równoprawne. Chcemy dać szansę kolejnym podmiotom, które chciałyby wybudować instalacje do przetwarzania bio odpadów. Liczymy, że przedsiębiorcy podejmą kroki, aby można je było poddać recyklingowi – dodaje dyrektor Kulig. Szansą na doraźne rozwiązanie problemu byłoby wybudowanie drugiej nitki do spalania odpadów palnych w Rzeszowie, która mogłaby jak podkreśla dyrektor Andrzej Kulig rozwiązać problem nie tylko w skali województwa, ale całego kraju. Jest to jednak podmiot komercyjny, na który władze województwa nie mają żadnego wpływu.

Samorządowcy z powiatu jasielskiego apelują do mieszkańców o dalsze segregowanie odpadów, gdyż ustawa śmieciowa z 1 lipca 2013 r. nałożyła na gminy obowiązek zwiększenie ilości odzyskiwanych odpadów poprzez wzmocnienie selektywnej zbiórki odpadów. Do 2020 r. jesteśmy zobowiązani wykazać poziom recyklingu dla selektywnie zbieranych odpadów typu papier, szkło, tworzywa sztuczne i metal do co najmniej 50 %. W przeciwnym razie zostaną nałożone wysokie kary pieniężne, które mogą spowodować wzrost opłat za odbiór odpadów. Tym samym mieszkańcy znów odczują to na własnej kieszeni.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 27.06.2019, 15:03
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ fd
dnia 27.06.2019, 15:25
Ocena
komentarza:
11
no i???
@ Leser
dnia 27.06.2019, 16:13
Ocena
komentarza:
2
Jaslo stało się takim zad. I patologia że nie dziwię się że Bogdan wyjechał... Mnie niestety trzyma hipoteczny. Ale psa nie mam to może jednak...
@ Recepta A.K.
dnia 27.06.2019, 18:05
Ocena
komentarza:
21
Okazuje się, że Dyrektor ma receptę na bolączki odpadowe:
Należy "przepracować " przepisy, jednak żabę powinny zjeść samorządy, a nie twórcy tych przepisów. Od wielu lat pracuje w tej branży i nagłe wpadł nabył wiedzę,że odpady produkują producenci a zagospodarować muszą gminy.
@ Żaba
dnia 27.06.2019, 18:19
Ocena
komentarza:
5
Po zjedzeniu tej "żaby" z rynku zdejmowane będą odpady i jest to najszybszy sposób aby problem powoli zniknął.
@ Gol
dnia 27.06.2019, 18:54
Ocena
komentarza:
28
Sytuacja była podbramkowa do czasu, gdy pewna Pani, (nie grajaca w piłkę) nie strzeliła gola samobója do bramki miasta. Teraz już jest posprzątane i pozamiatane.
Teraz tylko płacz i płać.
@ Olek
dnia 27.06.2019, 20:11
Ocena
komentarza:
10
Chcieliście PiS - macie PiS. Wszystko w temacie. A będzie jeszcze gorzej.
@ ktos
dnia 27.06.2019, 21:40
Ocena
komentarza:
17
Bogdan wyjechał i zostawił po sobie b...
@ ixi
dnia 28.06.2019, 00:36
Ocena
komentarza:
-1
Dalej osly głosujcie na POPiS
@ Łks
dnia 28.06.2019, 08:11
Ocena
komentarza:
5
Wice Pan Gutkowski napewno zaradzi. Widać, że słucha uważnie...
@ Narada
dnia 28.06.2019, 10:03
Ocena
komentarza:
20
Powyższa narada przypomina spotkanie paru narzekajacych bab wiejskich
Nic nie mogą zrobić, chociaż na wszystkim się znają. Apelują do wszystkich wokół: do producentów aby nie produkowali., do mieszkańców aby płacili segregowali, nawet jeżeli nie będzie odbioru, do prawników aby poprawili prawo - słowem do wszystkich
,tylko nie do siebie. Te właśnie osoby odpowiadają za zapewnienie prawidłową gospodarkę odpadowa. Widać totalną bezradność, a pomysł kiszenia trawy nadaje się do filmu reklamujacego Jasło, wraz z miastem wina i inkubatorami.
@ Bhp
dnia 28.06.2019, 11:28
Ocena
komentarza:
8
Pan Andrzej Kuliga ma lepsze pomysla jak jego imiennik Kiepski z Waldusiem.Gdyby w Rzeszowie wybudowano drugą nitkę spalania,to obsluzylaby cały kraj..To do roboty P.Andrzeju Kuliga.
@ ixi
dnia 28.06.2019, 13:02
Ocena
komentarza:
5
Łatwo wami rządzić osly.. Jednym rzuci się ochlapy..wyciagniete z własnej kieszeni. Innym postraszy się PiSem. Innych PO i Tuskiem. Jedni będą udawać że są za kościołem a drudzy że przeciw... A wy wszystko lykniecie jak to mawiał klasyk Kurski prezes od propagandy. Otwórzcie oczy bo są inne opcje, poza tym możecie wziąść sprawy w swoje ręce..
PiS POKO jedno zło
#stop447
@ Dike
dnia 28.06.2019, 16:39
Ocena
komentarza:
0
Było cyrograf podpisywać?
@ fd
dnia 27.06.2019, 15:28
Ocena
komentarza:
25
Dziadostwo!!!11
@ Pedro
dnia 27.06.2019, 15:43
Ocena
komentarza:
37
Tyle ustalili co ja z sąsiadem. Jest problem ale nie rozwiazany
@ ......
dnia 27.06.2019, 15:46
Ocena
komentarza:
37
to teraz zaprpponuje ze my jako mieszkańcy wstrzymamy opłaty za śmieci...jak smieci stoja pod płotem to nie ma kasy . i wtedy bedzie kwita.
w kołaczycach juz to trwa od dawna... smieci sa zbierane w kadzdy dzien tygodnia w innej miejscowosci np wtorek kołaczyce a środa nawsie i worki stoja do czwartku lub pozniej, a jak człowiek sie spózni z opłata to masakra...odsetki zaraz naliczaja...
@ Kgjj
dnia 27.06.2019, 16:29
Ocena
komentarza:
39
A co w sytuacji, gdy zapłaciłem za odbiór śmieci z góry za cały rok? Pozostaje tylko pozwać firmę za nie wywiązanie się z umowy. Proponuję pozew zbiorowy.
@ Trawa
dnia 27.06.2019, 18:47
Ocena
komentarza:
21
Entuzjastycznie witam pomysł kiszenia trawy jako rozwiązanie zagospodarowania tysięcy ton odpadów
Gdyby dodać jeszcze zioła i np.. czosnek, to może być z tego hit spożywczy dla wegetarian.
Może by jednak po inzyniersku pomyśleć o własnej instalacji?
Po nauczycielsku już było; skończyło się kompromitacją.
@ Apel
dnia 27.06.2019, 19:36
Ocena
komentarza:
38
Samorządowcy apelują do mieszkańców aby nadal segregowali odpady, bo zapłacą karę (mìeszkancy, nie samorządowcy).
Dlaczego kar nie zapłacą samorządowcy za nie zapewnienie warunków do odbioru i zagospodarowania odpadów lub urzędnicy odpowiedzialni za wadliwe prawo w tej branży ?
Za brak instalacji, za bezczynność czy bezradność?
@ ......
dnia 27.06.2019, 15:52
Ocena
komentarza:
20
ha ah ha a w jaśle to juz wiekszej głupoty nie ma jak to ze mieszkańcy segreguja smieci , a i tak wszystko jest rzucane do śmieciary i w niej gniecione. i to jest normalne??? to po co segregowac? to i tak sie te worki rozwala i wszystko pomiesza...głupota goni głupote...

ludzie tu nie chodzi o rozwiązanie problemu.. tylko tu jest wazny stołeczek , oby był wygodny i długo zeby siedziec!...
@ Arbiter
dnia 27.06.2019, 16:03
Ocena
komentarza:
7
Tyn mecz ze śmieciami wygrywają ci co nie segregują ? = wszystko do cornego wora
@ Uj
dnia 27.06.2019, 16:18
Ocena
komentarza:
2
I do lasca!
@ Jaslanin
dnia 27.06.2019, 16:35
Ocena
komentarza:
9
Do śmietnika na ul szopena cały czas podjezdzaja auta i wywalaja wory z aut
@ Pani od wiatrow
dnia 27.06.2019, 16:19
Ocena
komentarza:
22
Co na to poradzi specjalistka od wiatrów?
@ J
dnia 27.06.2019, 16:27
Ocena
komentarza:
33
Nie odbieramy sortowanych śmieci a za brak segregacji nakładamy kary . Rozwiązania lepszego nikt jeszcze nie wymyślił.Oto jak zjeść ciastko i mieć ciastko
@ sss3
dnia 27.06.2019, 16:34
Ocena
komentarza:
16
A jak wprowadzano obecnie obowiązującą ustawę to miało być tak dobrze. I taniej.
Okazało się, że jednak monopolizacja na każdym poziomie (i zbierania i przetwarzania) jest zła? No coś takiego ;)
@ Paliwo ze śmieci
dnia 27.06.2019, 16:35
Ocena
komentarza:
4
w Rafinerii Jasło wytwarzane jest paliwo ekologiczne zawierające komponenty z przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych.

https://www.motofakty.pl/artykul/paliwo-ze-smieci.html
@ Nikki
dnia 28.06.2019, 08:32
Ocena
komentarza:
1
To już historia tylko.
@ Dike
dnia 28.06.2019, 16:47
Ocena
komentarza:
3
Cztery lata później rzeczona instalacja została wycięta i...
W Rzeszy powstała pierwsza instalacja tego typu w Europie.
Takie cuda tylko w postkomunistycznej UE
@ Efekt
dnia 27.06.2019, 16:37
Ocena
komentarza:
41
Brak własnej instalacji zawdzięczamy Marii od wiatrów.
Teraz pewnie pisze program wyborczy gdzie poda rozwiązanie tego i innych problemów.
@ bazalt
dnia 27.06.2019, 17:05
Ocena
komentarza:
48
Że tak się będzie działo ze śmieciami, było wiadomo od dawna, bardzo dawna. Dlatego narodził się pomysł budowy zakładu utylizacji w Gamracie. Już kilkanaście lat temu wszyscy wiedzieli, że objętość śmieci wzrośnie drastycznie. Że będą obostrzenia środowiskowe. Że musi być szczegółowa segregacja. Że koszty wcześniej czy później muszą wychodzić na "0".
Gdyby ten zakład powstał - dziś nie byłoby tematu dla powiatu jasielskiego, a martwiliby się inni. P.Kurowska chowa głowę w piasek, umywa ręce - "to nie ja"...
Redakcja jaslo4u - jeśli uważa się za rasowych dziennikarzy - powinna na podstawie prawa prasowego, zadać parę ważnych pytań P.Kurowskiej i opublikować odpowiedzi.
@ obywatelG
dnia 28.06.2019, 12:50
Ocena
komentarza:
-15
Jedno pytanie: Czy ty chciałbyś mieć taką spalarnię pod domem ?
@ Nba
dnia 28.06.2019, 13:13
Ocena
komentarza:
18
Nikt nie planował budowy instalacji tego typu pod domem, tylko w miejscu przeznaczonym na inwestycje przemysłowe. Odpowiednie rozwiązania techniczne pozwalają na zachowanie standardów i norm środowiskowych. PS. W Wiedniu spalania odpadów funkcjonuje w jego prawie że centrum. Budowana była już kilka lat temu.
@ do G z Ciemnogrodu
dnia 28.06.2019, 17:46
Ocena
komentarza:
13
W Wiedniu spalarnia rusztowa znajduje się w centrum miasta. Wraz z dwoma innymi zapewnia około 25 procent zapotrzebowania miasta na ciepło. W Libercu w Czechach spalarnia funkcjonuje w sąsiedztwie przedszkola. W około 100-tysięcznym Winthertour w Szwajcarii działa spalarnia rusztowa w otoczeniu bardzo podobnym do tego w Załężu. Znajduje się w dzielnicy magazynowo-składowej o charakterze produkcyjnym. Jednak w bezpośredniej bliskości osiedli mieszkaniowych.

W Lozannie spalarnia utylizująca 160 tys. ton śmieci rocznie sąsiaduje bezpośrednio z blokami mieszkalnymi. W szwedzkim Malmo jest w dzielnicy usługowo-magazynowo-handlowej, w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków i w pobliżu osiedli mieszkaniowych. W hiszpańskiej turystycznej Palma de Mallorca spalarnia rusztowa działa od 1997 roku i spala rocznie 430 tysięcy ton odpadów. Nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego na Bermudach spalarnia działająca od 1994 roku utylizuje około 70 tys. ton odpadów rocznie.

W Polsce już powstało lub powstaje sześć nowych spalarni: w Krakowie, Koninie, Bygdoszczy, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku. Rzeszowska instalacja ma spalać docelowo rocznie około 100 tys. ton odpadów. Będzie utylizować nie tylko śmieci, ale także produkować energię. Ma jej wystarczyć na zaspokojenie zapotrzebowania Rzeszowa na centralną ciepłą wodę. Będzie tu także produkowana energia elektryczna.
@ Woda
dnia 27.06.2019, 17:15
Ocena
komentarza:
36
Efekty tego spotkania będą odwrotnie proporcjonalnie do ilości wody na nim przelanej. Ci panowie + Pani Od Wiatrów, swoje zrobili z widocznym skutkiem. W tym samym składzie radzić będą jak likwidować należy dzikie wysypiska, które już powstają.
Panowie - władza to nie tylko profity i poklask. To także i przede wszystkim obowiązek i odpowiedzialnosc. Co konkretnego uradziliscie? Aby nie produkować odpadów?
Śmiechu warte!
@ Jaślanin
dnia 27.06.2019, 17:29
Ocena
komentarza:
31
Gdzie pracownicy Urzędu Miasta wyrzucają opakowania po kawie i papierki z kanapek ?Ile Urząd Miasta wywozi śmieci i kto za to płaci?
@ Ogień
dnia 27.06.2019, 17:30
Ocena
komentarza:
53
Pamiętamy z jakim zapałem i ogniem w oczach Pani Maria walczyła z pomysłem budowy takiego zakładu?
Powinna teraz wskazać co z tymi opadami zrobić. Gdzie i komu je odwieźć. Czekamy.
@ Jaślanin
dnia 27.06.2019, 17:36
Ocena
komentarza:
22
Za ten miesiąc i kolejne, wójtowie nie powinni brać wypłat bo zawiedli swoich wyborców w podstawowej rzeczy .Albo odwołać Wójtów,nowi sobie z tym poradzą .
@ józek
dnia 27.06.2019, 17:38
Ocena
komentarza:
25
wywozimy do dbrowki
@ KOŚCIELNY
dnia 27.06.2019, 17:50
Ocena
komentarza:
12
Co na to wójt Tarnowca tam podobno nie zbierają śmieci ?Co ze śmieciami po święcie pieroga?Gdzie to wywiozą tyle śmieci?Tarnowiec teraz odcięty od świata , most w Dobrucowej zamknięty i droga do Czeluśnicy na Jasło ,jeszcze śmieci nie ma kto wywieść i jak epidemia wybuchnie w taki upał to co będzie?
@ SOK
dnia 27.06.2019, 18:31
Ocena
komentarza:
17
Do tego plaga KOMARÓW roznosząca choroby i zalegające śmieci i epidemia może być .21wiek w Unii a tu takie problemy
@ poinformowany.
dnia 28.06.2019, 09:10
Ocena
komentarza:
-4
Panie kościelny. Spokojna Pana rozczochrana. Gmina Tarnowiec od 1 lipca będzie prowadzić planowy odbiór odpadów wszelkiego rodzaju. Informacja uzyskana z działu ochrony środowiska UG Tarnowiec.
@ dragoness
dnia 27.06.2019, 18:11
Ocena
komentarza:
30
Co na to Maria "Róża Wiatrów" Kurowska?
@ Woytazz
dnia 27.06.2019, 18:22
Ocena
komentarza:
43
Czy mówisz o tej pani, która po uwaleniu budowy sortowni została przez mieszkańców jasielszczyzny dwukrotnie wybrana do władz województwa?
@ dragoness
dnia 27.06.2019, 18:41
Ocena
komentarza:
32
Jacy wyborcy, tacy wybrani.
@ kris
dnia 27.06.2019, 19:13
Ocena
komentarza:
-5
wybrać do Sejmu lub Senatu drodzy bracia i siostry
@ Nikki
dnia 28.06.2019, 08:33
Ocena
komentarza:
3
Masz to jak w banku w najbliższych wyborach.
@ SOK
dnia 27.06.2019, 18:17
Ocena
komentarza:
9
Mam pytanie ile Urząd Marszałkowski produkuje śmieci w miesiącu ?W Urzędzie marszałkowskim śmieci zalegają , jak u mieszkańców po domach ?Pracownicy urzędów nie produkują śmieci ? Gdzie wyżucaja podpaski ,opakowania po kawach , po kanapkach i inne śmieci?Zabierają do domów?
@ alter ego
dnia 27.06.2019, 19:03
Ocena
komentarza:
18
składać się i budować beztlenową spalarnię śmieci !! a nie tworzyć monopol jak Kotulaka. Zamknie kiedyś Ekomax i wtedy co powiecie ?? podwyższam o połowę bo nic nie dało się zrobić. Jesteście wszyscy żałości. Bijcie piane dalej, ale konsekwencje będą tragiczne - śmieci w lesie śmieci w piecach !!!
@ obserwator
dnia 27.06.2019, 19:20
Ocena
komentarza:
29
A gdzie Kurowska?Macie rację śmieci trzeba wozić na jej posesję?
@ sceptyk
dnia 27.06.2019, 22:01
Ocena
komentarza:
-29
Dzięki Kurowskiej ludzie w Gamracie oddychają świeżym powietrzem
@ Odyr ..
dnia 28.06.2019, 05:47
Ocena
komentarza:
18
I za niedlugo benda chodzic po smieciach
@ jaslo
dnia 27.06.2019, 19:29
Ocena
komentarza:
16
Niech sie Burmistrz wreszcie wezmie do roboty i dzialania bo jak widze na sesji jak omija pytania i brak konkretow z jego strony to szok
@ ja
dnia 27.06.2019, 19:43
Ocena
komentarza:
6
z Uni nasz zasypują a my płacimy i kto ma za to kase do polski napływa śmieći z uni e
@ Spalanie
dnia 27.06.2019, 20:01
Ocena
komentarza:
12
Odpady (W tym niebezpieczne) sprowadzane z zachodu są podpalane , kasa do kieszeni przedsiębiorcy, koszty ponosi podatnik.
Jest to bardzo prosty i wielokrotnie stosowany przepis na biznes w tej branży.
Nie słyszałem aby zlapano podpalacza .
@ Wolna Wolica
dnia 27.06.2019, 19:49
Ocena
komentarza:
-13
A my i tak dalej będziemy protestować.
Wszędzie tylko nie w Wolicy.
@ Xxx
dnia 27.06.2019, 20:33
Ocena
komentarza:
10
Co roku dochodzi do przetargu w sprawie wywozu smieci. Wygrywa jedna i ta sama firma od kilku lat
Ja się pytam jak można wygrać przetarg wiedząc że firma nie jest w stanie przetworzyć dużej ilości śmierci. To już się dzieje już któryś rok z rzędu. Brawo nasi włodarze
@ olo
dnia 27.06.2019, 20:39
Ocena
komentarza:
21
gdzie urząd miasta ma swój kompostownik???
@ ABSOLUT
dnia 27.06.2019, 20:45
Ocena
komentarza:
9
Niemiecka metoda = wyslac do Polski,
Polska metoda = przyjmowac i palic!
@ koń
dnia 27.06.2019, 20:57
Ocena
komentarza:
10
Smieci pod urząd.Straż przyboczna burmistrza będzie zbierać odpady.
@ ktos
dnia 27.06.2019, 21:43
Ocena
komentarza:
10
A czy gminy zwrócą pobrane opłaty za wywóz śmieci?
@ Inka
dnia 27.06.2019, 21:46
Ocena
komentarza:
6
A co na to wójt Tarnowca, kiedy będą odbierane odpady segregowane.Jeżeli nie wiadomo to wszystko do czarnego worka
@ Powiat
dnia 28.06.2019, 00:23
Ocena
komentarza:
10
Za śmieci się zapłaciło a tu nie wezmą ... teraz trzeba odać pieniądze ludziom ,,!!!
@ Odyr ..
dnia 28.06.2019, 05:10
Ocena
komentarza:
12
Mysle ze po bardzo potrzebnej instytucji jak powstałe Wody Polskie..zaznaczam ze od razu poprawila sie czystosc polskich wod ..no i nie mapodtopuien...musimy stworzyc instytucje..Śmieci Polskie no i sytuacja sie unormuje...wybrac Prezesa...dyrektorow i bedzie git...
@ Zbigniew
dnia 28.06.2019, 06:08
Ocena
komentarza:
4
Problemu nie rozwiąźą. Gminy. Tylko globalne spojrzenie załatwi problem zmniejszenia produkcji odpadów. Niepochamowanie wzrastające konsumpcja, marketing poprzez kolorowe opakowania zabawek,drobnej elektroniki, żywności. Opakowanie to niejednokrotnie kilkakrotnie większą masa niż sam wyrób. Błyskotliwy i koraliki zalewają nas z ład i witryn. Trudem siebie i środowisko. Do sklepu 200 m samochodem. Itd
@ 1971
dnia 28.06.2019, 06:30
Ocena
komentarza:
6
glosujcie tak dalej , to nie tylko w smieciach ale i w g...ie utoniemy.
@ mrX
dnia 28.06.2019, 08:09
Ocena
komentarza:
17
Rozczulający burmistrz Pabian. Mieszkańcy drodzy, zagospodarujta se swoje śmieci sami, to my nie będziemy mieli kłopotów. Pozdrowienia dla Marii Róży Wiatrów Kurowskiej.
@ Nikki
dnia 28.06.2019, 08:34
Ocena
komentarza:
17
Pan burmistrz Pabian był wtedy zastępcą pani Kurowskiej, kiedy rezygnowano z instalacji w Gamracie.
@ dyrektor "departamentu"
dnia 28.06.2019, 09:24
Ocena
komentarza:
12
Cytat z dyrektora: "Szansą na doraźne rozwiązanie problemu byłoby wybudowanie drugiej nitki do spalania odpadów palnych w Rzeszowie, która mogłaby jak podkreśla dyrektor Andrzej Kulig rozwiązać problem nie tylko w skali województwa, ale całego kraju. Jest to jednak podmiot komercyjny, na który władze województwa nie mają żadnego wpływu".
To w takim razie po co takie bezradne władze województwa. Przecież wszystko tworzy człowiek dla człowieka - zmienia, dopracowuje, dopasowuje - PRZEPISY TEŻ. Byle dotrwać do emerytury. EMERYCI NA EMERYTURĘ.
@ buuuu
dnia 28.06.2019, 11:35
Ocena
komentarza:
8
Poprosić o rozwiązanie problemu Kurowską ona go stworzyła, niech go rozwiązuje ! ! !
@ spójrzmy prawdzie w oczy
dnia 28.06.2019, 12:05
Ocena
komentarza:
23
Pani Kurowska kandydując na stanowisko Burmistrza Jasła nie kryła tego że jest przeciwna budowie zakładu utylizacji odpadów na terenach poprodukcyjnych Gamratu. Był to jej główny motyw kampanii, a do pomocy miała ś.p. Senatora Zająca i P. Bogdana Rzońcę. Pewnie dzięki tej obietnicy wygrała z P. Czerneckim, który popierał budowę zakładu. Ludzie wybrali P. Kurowską, a ona po prostu zrealizowała obietnicę wyborczą i szybko zablokowała budowę zakładu. Do kogo więc pretensje. Za głupotę trzeba płacić.
Populizm jest na początku miły, ale po jakimś czasie bardzo boli. Więc drodzy Jaślanie i inni, będziecie jeszcze długo płacić za swoją decyzję sprzed 13 lat i ułudę świeżego powietrza. Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia :)
@ W oczy
dnia 28.06.2019, 12:35
Ocena
komentarza:
21
Bardzo trafna ocena działania Pani K. Tak było.
Dla doraźnych wyborczych, celów zmarnowała ogrom pracy i starań by rozwiązać ten niełatwy problem. Dodatkowo bajerowala, że ma inną niż Gamrat lokalizację, której do dziś nie ujawniła.
Nie tylko w tym temacie fantazjowala, czyli oszczędnie gospodarowala prawdą.
@ bodzio
dnia 28.06.2019, 11:55
Ocena
komentarza:
-5
Cymbale jeden z drugim zagłosuj na komunę będzie ci lepiej.
@ dragoness
dnia 28.06.2019, 12:14
Ocena
komentarza:
4
No przecież zagłosowali.
@ Dike
dnia 28.06.2019, 16:59
Ocena
komentarza:
0
Jedno ale.
Jest komuna bez smyczy, powinna być ta na uwięzi.
@ cymbał
dnia 28.06.2019, 19:13
Ocena
komentarza:
2
A to co rządzi to co?Krypto komuna?Towarzysze,sekretarze,funkcjonariusze ?
@ Niewiemnieznamsie
dnia 28.06.2019, 12:32
Ocena
komentarza:
7
Cyt. " Szansą na doraźne rozwiązanie problemu byłoby wybudowanie drugiej nitki do spalania odpadów palnych w Rzeszowie, która mogłaby jak podkreśla dyrektor Andrzej Kulig … " Wożenie śmieci do spalarni w Rzeszowie 100km (bo spalarnia jest z tamtej strony miasta) spowoduje , że śmieci pójdom w górę !!! a spalarnia jest u sąsiadów za miedzą w Jedliczu Panie jest
@ Ixidixi
dnia 28.06.2019, 16:23
Ocena
komentarza:
3
Mieszkańcy płacą za śmieci co miesiąc dla firm to oszczędność izwalaja na wakacje chyba na sponsoring imprez które wkrótce po gminach się odbędą
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 28.06.2019, 16:58
Ocena
komentarza:
4
Jak ustalano opłaty za wywóz i "szukano, wybierano" oferentów" do przetargu wywozu i utylizacji odpadów to nie było konsultacji społecznych i poszukiwań innych alternatywnych, tańszych dziań.
Czy było to zgodne z prawem, że najpierw radni "bezradni" uchwalili opłaty za śmieci, nie znając jeszcze faktycznych kosztów wywozu, gdyż na ten czas nie było przetargu i konkretnej oferty - a dopiero później podali im na tacy zawyżone fundusze na ten cel nie adekwatne do innych gmin i miast zarządzanych przez dobrych gospodarzy..
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 28.06.2019, 17:14
Ocena
komentarza:
3
Złowrogo grzmiący tytuł artykułu - "Gminy w sytuacji podbramkowej. Kto i kiedy ma odbierać śmieci?".. czy to oznacza że nie ma odpowiedzialnych za ten stan rzeczy to może wysypiska zostaną zlokalizowane pod posesjami i urzędami tych którzy do tego doprowadzili...???
@ CDN
dnia 28.06.2019, 17:50
Ocena
komentarza:
5
Panie Burmistrzu, kompostownik w mieście. Gratuluję pomysłu. Ale czy nie lepiej, gdybyśmy hodowali krowy lub kozy? Codziennie mleko, a i sery można sprzedać. Pan to potrafi zainspirować...….
@ do CDN
dnia 29.06.2019, 21:37
Ocena
komentarza:
2
fontanna w rynku się nada, druga w parku
i pszczoły na rynku (w centrum miasta)
@ Do CDN
dnia 30.06.2019, 13:16
Ocena
komentarza:
5
Proponuję suszyć trawę miejską (akurat są upały), belowac, a potem pociąć na małe wiązki i sprzedawać np jako sianko wigilijne.
@ bolo
dnia 28.06.2019, 19:13
Ocena
komentarza:
5
Sami starsi utylzatorzy brali uzial w zebraniu !!!
@ :-)
dnia 29.06.2019, 19:58
Ocena
komentarza:
5
to wyjdzie na to, że będziemy sami sortować, kompostować, utylizować i płacić kosmiczne pieniądze jeszcze za to :-)))
@ Kierowca 8I0
dnia 30.06.2019, 09:23
Ocena
komentarza:
-2
Problem ze śmieciami jest do rozwiązania.
Należy płacić za ilość wywożonych śmieci a nie za miesiąc niezależnie od ilości.
Opłata za wywóz śmieci jest obecnie za mała.
Opłatę za śmieci należy podnieść kilkakrotnie.
Będziemy mniej kupować śmieci, pieniądze zostaną nam w kieszeni
za kupno śmieci i bilans wyjdzie tak na zysk dla nas,
@ Do 810
dnia 30.06.2019, 13:27
Ocena
komentarza:
5
Szczegóły:
1. Jak zamierzasz obliczyć każdemu ilość śmieci, które wyprodukował? Przy odbiorze będziesz ważył jego kosz?
2. Jak zapobiegnie by wskutek kilkukrotnej podwyżki nie
wywozono śmieci do lasu ?

Proste pomysły są prostackie.
Bilans będzie taki, że trzeba będzie wyłożyć ogromną kasę na likwidację dzikich wysypisk.
@ Kierowca 8I0
dnia 30.06.2019, 14:38
Ocena
komentarza:
-3
Żeby nasze jasielskie społeczeństwo nazwać kulturalne, należy tą kulturę
pokazywać wszędzie, na każdym kroku, nawet przy naszej produkcji śmieci.
@ Do kierowcy
dnia 30.06.2019, 14:51
Ocena
komentarza:
4
Prochu nie wymyślisz. Te sprawy dawno już rozwiązano poprzez budowę zakładów zagospodarowania i utylizacji odpadów
@ Kultura
dnia 30.06.2019, 15:00
Ocena
komentarza:
6
Apelowanie o kulturę niewiele tu pomoże. Decyduje ekonomia , co widać po zasmieconych lasach i rowach przydrożnych. Świadomość ekologicza jest niewielka, jeżeli nawet nauczycielka nie widziała potrzeby budowy takiego zakładu.
@ realista
dnia 30.06.2019, 15:57
Ocena
komentarza:
0
Nareszcie mądra decyzja włodarzy. Niech cała Polska zobaczy problem odpadów komunalnych, który zalega na posesjach mieszkańców gmin a nie składowanie na zrekultywowanym wysypisku śmieci przy ul.Żniwnej w Jaśle. Tak trzymać dalej, niech te pachołki z 100-licy i urzędasy podkarpacia ruszą głowami i rozwiążą ten problem raz na zawsze. Kasę na purpuratów katolickich mają, rozdają a na utylizację i gospodarowanie odpadami komunalnymi nie mają.
@ Prawo
dnia 30.06.2019, 17:41
Ocena
komentarza:
4
Przepisy prawa określają jednoznacznie, co należy do gminy jeżeli chodzi o odpady:

Utrzymanie porządku i czystości to jedno z ważnych zadań gminy. Zadania te są określone w ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Każda gmina odpowiada za utrzymanie porządku i czystości na swoim terenie i ma obowiązek stworzenia warunków niezbędnych do utrzymania tego porządku. W szczególności polega to na tworzeniu odpowiednich jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za wykonywanie prac związanych z utrzymaniem czystości oraz na budowie, utrzymaniu i eksploatacji własnych lub wspólnych z innymi gminami, składowisk odpadów komunalnych i obiektów wykorzystywania lub unieszkodliwiania tych odpadów. Gminy muszą również tworzyć warunki do selektywnej zbiórki, segregacji i składowania odpadów przydatnych do wykorzystywania oraz współdziałać z jednostkami organizacyjnymi i osobami podejmującymi zbieranie i zagospodarowywanie tego rodzaju odpadów.

Prawem mieszkańca jest żądać (nie prosić) spełnienia tych obowiązków przez władze gminy. Między innymi za to mieszkaniec płaci i ma prawo wymagać. Na nic tłumaczenia, że nie ma gdzie wywozić odpady lub apele aby je kompostować.
@ malkontent
dnia 01.07.2019, 12:36
Ocena
komentarza:
0
Praktycznym rozwiązanien by była budowa przyblokowych (przydomowych) spalarni odpadów palnych (bo te stanowią problem). Natomiast na odpady kuchenne i podobne dobre by były ptzyblokowe zbiorniki fermentacyjne w których by produkowany metan dla opalania tych spalarni. Wtedy Urząd miałby święty spokój i nikt by nie zakłócał błogiego spokoju jakimiś tam śmieciami.
AS tak na poważnie czeka nas kolejna podwyżka opłat za odpady )koszty transportu w odległe rejony Polski)
@ 1971
dnia 30.06.2019, 19:00
Ocena
komentarza:
3
najlepiej żeby kazdy wywiozl smieci pod lub do urzedu miasta lub gminy pod który podlega. mysle , ze problem by sie rozwiązał w ciagu kilku dni
@ Kierowca 8I0
dnia 30.06.2019, 20:23
Ocena
komentarza:
-1
Ma obowiązek za opłatą.
Więc wraz ze wzrostem ilości śmieci, płacić więcej i to dużo więcej.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105