Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Gorąca sesja RMJ. Radni z trudem wybrali skład najważniejszych komisji

37

Podczas II sesji Rady Miejskiej Jasła VI kadencji zaprzysiężono Andrzeja Czerneckiego na burmistrza Jasła. Wybrano także dwie najważniejsze komisje rady: rewizyjną i finansowo-budżetową. To, jak się okazało w praktyce, nie było wcale takie proste. Sposobowi głosowania towarzyszyło szereg kontrowersji i znaków zapytania, a przede wszystkim brak znajomości przepisów.

Problem pojawił się przy wyborze składu osobowego Komisji Rewizyjnej. Zdaniem Elżbiety Bernal, przewodniczącej Rady Miejskiej Jasła, członkowie Komisji powinni być wybierani w drodze głosowania jawnego. Z kolei radni przekonywali, że głosowanie jest tajne. - Jeśli jest osobowe głosowanie, to zawsze było tajne, więc po co było teraz robić kartki. To przegłosujmy jawnie na sali. Na jedno wychodzi.  To ma być głosowanie tajne – mówił Stanisław Zając. O pomoc w rozstrzygnięciu sporu poproszono radcę prawnego - To głosowanie jest jawne, zgodnie z art.14 ustawy o samorządzie. W statucie, w paragrafie 39, ust. 6 jest zapis, który mówi, że jeżeli zostanie zgłoszonych więcej kandydatów na funkcję członka komisji, to przeprowadza się imienne głosowanie na listy kandydatów. Rada powinna zatwierdzić listę w porządku alfabetycznym – tłumaczyła Ewa Filipek-Sochacka.

Kiedy wreszcie ten problem został rozwiązany pojawił się kolejny. Wszyscy obecni radni otrzymali kartki do głosowania, na których umieszczono nazwiska dziewięciu kandydatów (Krzysztof Czeluśniak, Andrzej Dybaś, Maria Jagielska, Adam Koszelnik, Alicja Nowosielska, Maria Szańca, Tadeusz Stachaczyński, Stanisław Zając, Leszek Znamirowski), spośród których należało wybrać siedmiu. Kartki przed wrzuceniem do urny należało własnoręcznie podpisać. To z kolei wywołało niezadowolenie Tadeusza Stachaczyńskiego, który zażyczył sobie kartki z wydrukowanym jego imieniem i nazwiskiem. -  Jeśli to ma być głosowanie imienne, to moja kartka nie jest podpisana. To jest moje formalne zgłoszenie – denerwował się Stachaczyński. Przewodnicząca tłumaczyła więc zniecierpliwionemu radnemu, że takie są ustalenia.

Kiedy znowu wydawało się, że już wyjaśniono wszystkie wątpliwości głos zabrał Henryk Rak. - Żądam przerwy, bo tu nie ma warunków do głosowania. Każdy potrzebuje ciszy, spokoju, żeby przeprowadzić głosowanie – argumentował wiceprzewodniczący RMJ. Zaskoczona Elżbieta Bernal przywołała jednak radnego  do porządku. – To jest głosowanie jawne, każdy skreśli i wrzuci do urny. No jak nie ma miejsca?

W końcu udało się dojść do porozumienia i radni osiemnastoma głosami „za” i jednym wstrzymującym się wybrali skład Komisji Rewizyjnej, w której znaleźli się: Andrzej Dybaś, Adam Koszelnik, Alicja Nowosielska, Tadeusz Stachaczyński, Maria Szańca, Stanisław Zając, Leszek Znamirowski.

Wybór składu Komisji Finansowo-Budżetowej nie nastręczył już żadnych trudności, a głosowanie odbyło się bez najmniejszych przeszkód. W Komisji zasiadać będzie sześciu radnych: Tadeusz Stachaczyński, Roman Kościow, Leszek Zduński, Urszula Czyżowicz, Henryk Rak, Elżbieta Bernal oraz Wacław Dusza. Projekt tej uchwały został przyjęty 17 „za” i jednym wstrzymującym się.

 

(kp)

Reklama

Komentarze: 37

Dodaj komentarz Widok:
0
@ xxx
dnia 15.12.2010, 19:16 · Zgłoś
..........a ty jej h[...] zazdrościsz że tak wyglada a ciebie nie stać....disco polo to ty p[...]
Odpowiedz
0
@ Lord
dnia 14.12.2010, 11:24 · Zgłoś
Może nie wycina a odsuwa od polityki Tę Pisuarową partie!!!!
Odpowiedz
0
@ lord
dnia 14.12.2010, 11:19 · Zgłoś
A co ten Rak robi na stanowisku vice.. gonić w pis--d-u!!!!
Odpowiedz
0
@ xx
dnia 12.12.2010, 22:36 · Zgłoś
O BOŻE ależ nam się trafiła przewodnicząca rady!
To nie było już z kogo wybrać?
Odpowiedz
0
@ SWOI
dnia 12.12.2010, 22:31 · Zgłoś
Krzsztof CZelusniak na wice burmistrza!!!
Odpowiedz
0
@ Obserwator
dnia 12.12.2010, 22:30 · Zgłoś
Pani Bernal koniecznie potrzebny jest STYLISTA i aerobik.
Pani Kurowska miała przynajmniej klase i super się prezentowała z wyjatkiem długich spódnic. Pani Bernal tej klasy nie ma i jesli nic w tym kierunku nie zrobi to KICHA! Koniczny STYLISTA!
Pani Bernal była przedszkolanką po Liceum Przeszkolanek przy Floriańskiej gdzie jest teraz II LO a nie nauczycielką.
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 12.12.2010, 21:39 · Zgłoś
Mam propzycje , aby wyborcy wycenili wartość wykonanej pracy i wypowiedzieli się ile nasi " włodarze" powinni zarabiać - przecież my im płacimy -- możemy wymagać i oceniać - {nie wystarczy mieć tylko ambitne programy , ale trzeba je realizować i za wykonaną prace powinni mieć płacone}. To kilkunasto- % poparcie nie powinno być dla nich w prawdziwej demokracji mandatem do reprezentacji wszystkich - frekwencja to pokazała i to jest dla was wilczy bilet - i nie tłumaczcie tego obojętnością na to - kto ma rządzić, gdyż wstrzymanie się od głosu to też wybór i pokazanie waszej wartości w oczach wyborców....
Odpowiedz
0
@ Leon
dnia 11.12.2010, 19:23 · Zgłoś
A Rysio esbek wraca czy dalej choruje?
Odpowiedz
0
@ realista
dnia 10.12.2010, 18:00 · Zgłoś
no dajcie spokój-mówiłem że daje 3 miechy i wszyscy będą kołki wieszac na nowo wybranych a tu raptem tydzień!
Odpowiedz
0
@ min
dnia 10.12.2010, 15:02 · Zgłoś
Cyrk ...kto nami rzadzi ,trzeba wiac z Jasla i nie wracac
Odpowiedz
0
@ wan
dnia 10.12.2010, 14:58 · Zgłoś
Teraz to pozostala nam tylko modlitwa ...no ale sami wybieralismy...
Odpowiedz
0
@ Alicja
dnia 10.12.2010, 12:24 · Zgłoś
to teraz bedziecie mieli Krzysia na viceburmistrza :) Oj przebije on Rondo Hitlera, zdecydowanie przebije :)
Odpowiedz
0
@ porazka
dnia 10.12.2010, 12:20 · Zgłoś
alle sie udala przewodniczaca rady haha!! przeciez ona ma problem z mowa,cos tam bełkocze ze trudno zrozumiec .A moze jakis sekretarz by sie jej przydał ...heh proponuje odsluchac sesje rady to naprawde zal .........
Odpowiedz
0
@ jpł
dnia 10.12.2010, 10:29 · Zgłoś
do ... wniosek za ...
proponuje samemu przejrzeć się w lustrze, ale lustrze prawdy-nie obłudy ...Pokaż swoją twarz - jak w przypowieści - "rzuć kamieniem, jak sam jesteś bez grzechu". ... A może to nie sam wygląd zewnętrzny świadczy o człowieku i jego mądrości - nieprawdaż???
Odpowiedz
0
@ Nimok
dnia 10.12.2010, 08:16 · Zgłoś
Ale JAJA!!!
Odpowiedz
0
@ jenkins
dnia 09.12.2010, 23:36 · Zgłoś
Do OB: Za te słowa : "wycina się [...] i eliminuje" jesteś dla mnie faszystą i po prostu [...] ! Takich jak ty powinno się izolować od społeczeństwa. To przez takich jak ty poziom agresji wzrasta do poziomu łódzkiego.
Odpowiedz
0
@ Disco
dnia 09.12.2010, 22:40 · Zgłoś
Radnej Bernal potrzebny jest koniecznie doradca polityczny P. Elżbieta K. ze Żniwnej aby wspólnie mogły rozwiązać problem odpadów w mieście. Przewodnicząca Bernal w tej stlistyce może śmiało jechać na przystanek Alaska. Podobne korale miała Jagna z [...] Reymonta. Okulary powinny być z Matrixa. Dodać jeszcze pewność siebie i i tupet - mamy to co niedawno odjechało do Dąbrówki. Jedna spadła ze stołka a druga wlazła na inny. Też nauczycielka. Ta przynajmniej nie manifestuje dewocji, klerykalizmu i pobożności na pokaz.
Odpowiedz
0
@ OB
dnia 09.12.2010, 21:52 · Zgłoś
Jeżeli rada miasta będzie się tak zachowywać jak wynika z pierwszej sesji to być może na własne życzenie doprowadzi się sama do rozwiązania. 1/ Rada miasta może być odwołana przed upływem kadencji w drodze referendum lokalnego. 2/ Może zostać także zawieszona przez Prezesa Rady Ministrów w ramach sprawowanego nadzoru, jeżeli wykonywanie przez nią zadań jest bezskuteczne, i obecny stan nie rokuje nadziei na szybką poprawę. 3/ Także Sejm w ramach swoich kompetencji nadzorczych w stosunku do rady gminy może na skutek rażącego, powtarzającego się przez nią naruszania Konstytucji i ustaw zakończyć jej działalność. Jest jeszcze jeden szczególny sposób na rozwiązanie rady . Ma to miejsce wówczas, gdy w wyniku zainicjowanego przez rade (na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady ) ważnego referendum w sprawie odwołanie burmistrza z przyczyny innej niż nieudzielanie absolutorium , nie zostanie odwołany burmistrz lub miasta - wówczas automatycznie ulega rozwiązaniu rada miasta.
Odpowiedz
0
@ Beta
dnia 09.12.2010, 21:26 · Zgłoś
Boże litościwy, miej nas w swojej opiece; dobrze się zaczyna...
Odpowiedz
0
@ u2
dnia 09.12.2010, 21:09 · Zgłoś
Mieliśmy już jedną ślicznotkę - wystarczy ;)
A polski Disco Polo zaczyna być popularne więc.....

Gratuluję Pani Bernal !!!
Richelie nie wiedział jaką zrobił Pani promocję kopiąc dołki!
Teraz tylko tak dalej trzymać to całe towarzystwo za ..... bo jak się czyta jakie mają problemy na obradach - to już wiadomo dlaczego miasto stoi w miejscu.
Odpowiedz
0
@ Małek
dnia 09.12.2010, 21:01 · Zgłoś
A ja jestem przekonany, że ta koalicja długo nie pociągnie.
Odpowiedz
0
@ ciekawy i zdiwiony
dnia 09.12.2010, 21:00 · Zgłoś
to po co tak [...] startowali do rady żeby wstyd przynosić?,nie mogli wcześniej regulaminu przeczytać ???
Odpowiedz
0
@ wniosek za
dnia 09.12.2010, 19:44 · Zgłoś
może by tak ktoś w delikatny sposób zaproponował pani Bernal innego stylistę??? [...] włoski i błękitne okularki... :-) jak jeszcze do tego dojdą ulubione korale i falujące kołnierzyki fiu fiu nowa gwiazda...rodem z Disco Polo...tylko czy Przewodnicząca tak powinna wyglądać?? chyba że jakie miasto taka i Przewodnicząca...
Odpowiedz
0
@ KLAUDIUSZ
dnia 09.12.2010, 19:37 · Zgłoś
NO TO MACIE KOCHANI WYBORCY JASNOŚĆ :NA KOGO GŁOSOWALIŚCIE...ŚWIETNIE SIĘ ZAPOWIADA TA NOWA RADA...SAME GWIAZDY ,WULKANY POKAZUJĄCE ERUPCJĘ MĄDROŚCI PŁYNĄCE Z GŁĘBI NIEWIEDZY!!!
Odpowiedz
0
@ art
dnia 09.12.2010, 19:18 · Zgłoś
Wstyd i hańba już kłótnie
Odpowiedz
0
@ obojętny
dnia 09.12.2010, 19:12 · Zgłoś
Konicznie wybrac gdzies Czelusniaka,za co bedzie żyl?
Odpowiedz
0
@ OB
dnia 09.12.2010, 18:55 · Zgłoś
Powiadam Wam, nie wróże długiego żywota tej koalicji. To jest wprost skandaliczne. Sam przebieg głosowania jak również jej wynik. Stachaczyński w dwóch komisjach. To co, już zabrakło innych kandydatów?. Na wszystkich szczeblach kraju wycina się [...] i eliminuje z jakichkolwiek koalicji i komisji a w Jaśle na odwrót.
Radni czy Wy nie zdajecie sobie sprawy z tego, że dzięki wyborcom objęliście te funkcje i reprezentujecie wyborców więc róbcie to z powagą i wolą wyborców. No ale jak zwykle ciemny naród zrobił co swoje czyli wybrał "a my będziemy robić co dla nas wygodne". Chociaż przez cztery lata kadencji naród może zapomni /no chyba, że rada rozwiąże się wcześniej co jest możliwe/.
Odpowiedz
0
@ Jajacek
dnia 09.12.2010, 18:54 · Zgłoś
To chyba normalne w demokracji że radni się spierają.O wiele bardziej podejrzana była niegdysiejsza jednomyślność.A Dyzio widocznie zrobił już swoje i dobrze że dano mu szanse na spokojne pobieranie diety,skoro ta właśnie demokracja zdecydowała że "zawód" radnego nadal mu przystoi...Czernecki z rekawa nie wytrzepie,ale ma szansę wyprostować meandry kobiecej logiki rządzenia miastem Pani Marii.Zwłaszcza ze (miejmy nadzieje) pamieta nauczkę od wyborców po poprzednich kadencjach i utrzymał szlify samorządowca "na wygnaniu" jako wicewójt.Początki bedą trudne bo trza realizować program Pani Marii,ale 3-majmy kciuki za mądre posuniecia na przyszłość..Panie Andrzeju Pan dobrze wie: chleba przede wszystkim,ale igrzysk też nie można lekcewazyć.
Odpowiedz
0
@ :)
dnia 09.12.2010, 17:45 · Zgłoś
to dopiero początek efektów waszej obłudy o współpracy i planach zrobienia czegokolwiek;)
Odpowiedz
0
@ jaślanin
dnia 09.12.2010, 17:24 · Zgłoś
Jak widać zapowiada się ciekawie już od pierwszego posiedzenia i wyboru składów komisji. Do władz - Wcześniej należałoby zapoznać się z przepisami prawa by się nie ośmieszać.
Odpowiedz
0
@ tylko nie to
dnia 09.12.2010, 17:23 · Zgłoś
czyżby pan Krzyś na w-ce Burmistrza?
Odpowiedz
0
@ Kazimierz
dnia 09.12.2010, 17:20 · Zgłoś
Co się stało z Krzysztofem?
Odpowiedz
0
@ Marek
dnia 09.12.2010, 17:15 · Zgłoś
A co tam Dyziu znowu nawywijał ?
Odpowiedz
0
@ radny
dnia 09.12.2010, 17:09 · Zgłoś
stachaczynski w 2 komisjach???????????????????????
Odpowiedz
0
@ zuzia
dnia 09.12.2010, 17:09 · Zgłoś
To radny Czeluśniak Krzysztof nie został wybrany do komisji rewizyjnej? Ten fakt może zagrozić naszej młodej demokracji i jeszcze młodszej samorządności! :P
Odpowiedz
0
@ ***
dnia 09.12.2010, 16:45 · Zgłoś
A dlaczego nie wybraliście Czluśniaka on wam teraz pokaże!!!!!!
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 09.12.2010, 16:43 · Zgłoś
ledwo sie zaczelo a juz klutnie panowie dajcie spokuj andzejku uspokuj to bo nie nato liczylismy
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.