Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Gorąca sesja RMJ. Radni z trudem wybrali skład najważniejszych komisji

37

Podczas II sesji Rady Miejskiej Jasła VI kadencji zaprzysiężono Andrzeja Czerneckiego na burmistrza Jasła. Wybrano także dwie najważniejsze komisje rady: rewizyjną i finansowo-budżetową. To, jak się okazało w praktyce, nie było wcale takie proste. Sposobowi głosowania towarzyszyło szereg kontrowersji i znaków zapytania, a przede wszystkim brak znajomości przepisów.

Problem pojawił się przy wyborze składu osobowego Komisji Rewizyjnej. Zdaniem Elżbiety Bernal, przewodniczącej Rady Miejskiej Jasła, członkowie Komisji powinni być wybierani w drodze głosowania jawnego. Z kolei radni przekonywali, że głosowanie jest tajne. - Jeśli jest osobowe głosowanie, to zawsze było tajne, więc po co było teraz robić kartki. To przegłosujmy jawnie na sali. Na jedno wychodzi.  To ma być głosowanie tajne – mówił Stanisław Zając. O pomoc w rozstrzygnięciu sporu poproszono radcę prawnego - To głosowanie jest jawne, zgodnie z art.14 ustawy o samorządzie. W statucie, w paragrafie 39, ust. 6 jest zapis, który mówi, że jeżeli zostanie zgłoszonych więcej kandydatów na funkcję członka komisji, to przeprowadza się imienne głosowanie na listy kandydatów. Rada powinna zatwierdzić listę w porządku alfabetycznym – tłumaczyła Ewa Filipek-Sochacka.

Kiedy wreszcie ten problem został rozwiązany pojawił się kolejny. Wszyscy obecni radni otrzymali kartki do głosowania, na których umieszczono nazwiska dziewięciu kandydatów (Krzysztof Czeluśniak, Andrzej Dybaś, Maria Jagielska, Adam Koszelnik, Alicja Nowosielska, Maria Szańca, Tadeusz Stachaczyński, Stanisław Zając, Leszek Znamirowski), spośród których należało wybrać siedmiu. Kartki przed wrzuceniem do urny należało własnoręcznie podpisać. To z kolei wywołało niezadowolenie Tadeusza Stachaczyńskiego, który zażyczył sobie kartki z wydrukowanym jego imieniem i nazwiskiem. -  Jeśli to ma być głosowanie imienne, to moja kartka nie jest podpisana. To jest moje formalne zgłoszenie – denerwował się Stachaczyński. Przewodnicząca tłumaczyła więc zniecierpliwionemu radnemu, że takie są ustalenia.

Kiedy znowu wydawało się, że już wyjaśniono wszystkie wątpliwości głos zabrał Henryk Rak. - Żądam przerwy, bo tu nie ma warunków do głosowania. Każdy potrzebuje ciszy, spokoju, żeby przeprowadzić głosowanie – argumentował wiceprzewodniczący RMJ. Zaskoczona Elżbieta Bernal przywołała jednak radnego  do porządku. – To jest głosowanie jawne, każdy skreśli i wrzuci do urny. No jak nie ma miejsca?

W końcu udało się dojść do porozumienia i radni osiemnastoma głosami „za” i jednym wstrzymującym się wybrali skład Komisji Rewizyjnej, w której znaleźli się: Andrzej Dybaś, Adam Koszelnik, Alicja Nowosielska, Tadeusz Stachaczyński, Maria Szańca, Stanisław Zając, Leszek Znamirowski.

Wybór składu Komisji Finansowo-Budżetowej nie nastręczył już żadnych trudności, a głosowanie odbyło się bez najmniejszych przeszkód. W Komisji zasiadać będzie sześciu radnych: Tadeusz Stachaczyński, Roman Kościow, Leszek Zduński, Urszula Czyżowicz, Henryk Rak, Elżbieta Bernal oraz Wacław Dusza. Projekt tej uchwały został przyjęty 17 „za” i jednym wstrzymującym się.

 

(kp)

Napisany dnia: 09.12.2010, 16:12
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ kujon
dnia 09.12.2010, 16:43
Ocena
komentarza:
0
ledwo sie zaczelo a juz klutnie panowie dajcie spokuj andzejku uspokuj to bo nie nato liczylismy
@ ***
dnia 09.12.2010, 16:45
Ocena
komentarza:
0
A dlaczego nie wybraliście Czluśniaka on wam teraz pokaże!!!!!!
@ zuzia
dnia 09.12.2010, 17:09
Ocena
komentarza:
0
To radny Czeluśniak Krzysztof nie został wybrany do komisji rewizyjnej? Ten fakt może zagrozić naszej młodej demokracji i jeszcze młodszej samorządności! :P
@ radny
dnia 09.12.2010, 17:09
Ocena
komentarza:
0
stachaczynski w 2 komisjach???????????????????????
@ Marek
dnia 09.12.2010, 17:15
Ocena
komentarza:
0
A co tam Dyziu znowu nawywijał ?
@ Kazimierz
dnia 09.12.2010, 17:20
Ocena
komentarza:
0
Co się stało z Krzysztofem?
@ tylko nie to
dnia 09.12.2010, 17:23
Ocena
komentarza:
0
czyżby pan Krzyś na w-ce Burmistrza?
@ jaślanin
dnia 09.12.2010, 17:24
Ocena
komentarza:
0
Jak widać zapowiada się ciekawie już od pierwszego posiedzenia i wyboru składów komisji. Do władz - Wcześniej należałoby zapoznać się z przepisami prawa by się nie ośmieszać.
@ :)
dnia 09.12.2010, 17:45
Ocena
komentarza:
0
to dopiero początek efektów waszej obłudy o współpracy i planach zrobienia czegokolwiek;)
@ Jajacek
dnia 09.12.2010, 18:54
Ocena
komentarza:
0
To chyba normalne w demokracji że radni się spierają.O wiele bardziej podejrzana była niegdysiejsza jednomyślność.A Dyzio widocznie zrobił już swoje i dobrze że dano mu szanse na spokojne pobieranie diety,skoro ta właśnie demokracja zdecydowała że "zawód" radnego nadal mu przystoi...Czernecki z rekawa nie wytrzepie,ale ma szansę wyprostować meandry kobiecej logiki rządzenia miastem Pani Marii.Zwłaszcza ze (miejmy nadzieje) pamieta nauczkę od wyborców po poprzednich kadencjach i utrzymał szlify samorządowca "na wygnaniu" jako wicewójt.Początki bedą trudne bo trza realizować program Pani Marii,ale 3-majmy kciuki za mądre posuniecia na przyszłość..Panie Andrzeju Pan dobrze wie: chleba przede wszystkim,ale igrzysk też nie można lekcewazyć.
@ OB
dnia 09.12.2010, 18:55
Ocena
komentarza:
0
Powiadam Wam, nie wróże długiego żywota tej koalicji. To jest wprost skandaliczne. Sam przebieg głosowania jak również jej wynik. Stachaczyński w dwóch komisjach. To co, już zabrakło innych kandydatów?. Na wszystkich szczeblach kraju wycina się PiSiorów i eliminuje z jakichkolwiek koalicji i komisji a w Jaśle na odwrót.
Radni czy Wy nie zdajecie sobie sprawy z tego, że dzięki wyborcom objęliście te funkcje i reprezentujecie wyborców więc róbcie to z powagą i wolą wyborców. No ale jak zwykle ciemny naród zrobił co swoje czyli wybrał "a my będziemy robić co dla nas wygodne". Chociaż przez cztery lata kadencji naród może zapomni /no chyba, że rada rozwiąże się wcześniej co jest możliwe/.
@ obojętny
dnia 09.12.2010, 19:12
Ocena
komentarza:
0
Konicznie wybrac gdzies Czelusniaka,za co bedzie żyl?
@ art
dnia 09.12.2010, 19:18
Ocena
komentarza:
0
Wstyd i hańba już kłótnie
@ KLAUDIUSZ
dnia 09.12.2010, 19:37
Ocena
komentarza:
0
NO TO MACIE KOCHANI WYBORCY JASNOŚĆ :NA KOGO GŁOSOWALIŚCIE...ŚWIETNIE SIĘ ZAPOWIADA TA NOWA RADA...SAME GWIAZDY ,WULKANY POKAZUJĄCE ERUPCJĘ MĄDROŚCI PŁYNĄCE Z GŁĘBI NIEWIEDZY!!!
@ wniosek za
dnia 09.12.2010, 19:44
Ocena
komentarza:
0
może by tak ktoś w delikatny sposób zaproponował pani Bernal innego stylistę??? rude włoski i błękitne okularki... :-) jak jeszcze do tego dojdą ulubione korale i falujące kołnierzyki fiu fiu nowa gwiazda......rodem z Disco Polo...tylko czy Przewodnicząca tak powinna wyglądać?? chyba że jakie miasto taka i Przewodnicząca...
@ ciekawy i zdiwiony
dnia 09.12.2010, 21:00
Ocena
komentarza:
0
TO PO CO TAK CIEMNI LUDZIE STARTOWALI DO RADY ŻEBY WSTYD PRZYNOSIĆ?,NIE MOGLI WCZEŚNIEJ REGULAMINU PRZECZYTAĆ ?????????
@ Małek
dnia 09.12.2010, 21:01
Ocena
komentarza:
0
A ja jestem przekonany, że ta koalicja długo nie pociągnie.
@ u2
dnia 09.12.2010, 21:09
Ocena
komentarza:
0
Mieliśmy już jedną ślicznotkę - wystarczy ;)
A polski Disco Polo zaczyna być popularne więc.....

Gratuluję Pani Bernal !!!
Richelie nie wiedział jaką zrobił Pani promocję kopiąc dołki!
Teraz tylko tak dalej trzymać to całe towarzystwo za ..... bo jak się czyta jakie mają problemy na obradach - to już wiadomo dlaczego miasto stoi w miejscu.
@ Beta
dnia 09.12.2010, 21:26
Ocena
komentarza:
0
Boże litościwy, miej nas w swojej opiece; dobrze się zaczyna...
@ OB
dnia 09.12.2010, 21:52
Ocena
komentarza:
0
Jeżeli rada miasta będzie się tak zachowywać jak wynika z pierwszej sesji to być może na własne życzenie doprowadzi się sama do rozwiązania. 1/ Rada miasta może być odwołana przed upływem kadencji w drodze referendum lokalnego. 2/ Może zostać także zawieszona przez Prezesa Rady Ministrów w ramach sprawowanego nadzoru, jeżeli wykonywanie przez nią zadań jest bezskuteczne, i obecny stan nie rokuje nadziei na szybką poprawę. 3/ Także Sejm w ramach swoich kompetencji nadzorczych w stosunku do rady gminy może na skutek rażącego, powtarzającego się przez nią naruszania Konstytucji i ustaw zakończyć jej działalność. Jest jeszcze jeden szczególny sposób na rozwiązanie rady . Ma to miejsce wówczas, gdy w wyniku zainicjowanego przez rade (na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady ) ważnego referendum w sprawie odwołanie burmistrza z przyczyny innej niż nieudzielanie absolutorium , nie zostanie odwołany burmistrz lub miasta - wówczas automatycznie ulega rozwiązaniu rada miasta.
@ Disco
dnia 09.12.2010, 22:40
Ocena
komentarza:
0
Radnej Bernal potrzebny jest koniecznie doradca polityczny P. Elżbieta K. ze Żniwnej aby wspólnie mogły rozwiązać problem odpadów w mieście. Przewodnicząca Bernal w tej stlistyce może śmiało jechać na przystanek Alaska. Podobne korale miała Jagna z Chłopów Reymonta. Okulary powinny być z Matrixa. Dodać jeszcze pewność siebie i i tupet - mamy to co niedawno odjechało do Dąbrówki. Jedna spadła ze stołka a druga wlazła na inny. Też nauczycielka. Ta przynajmniej nie manifestuje dewocji, klerykalizmu i pobożności na pokaz.
@ jenkins
dnia 09.12.2010, 23:36
Ocena
komentarza:
0
Do OB: Za te słowa : "wycina się PiSiorów i eliminuje" jesteś dla mnie faszystą i po prostu gnojem ! Takich jak ty powinno się izolować od społeczeństwa. To przez takich jak ty poziom agresji wzrasta do poziomu łódzkiego.
@ Nimok
dnia 10.12.2010, 08:16
Ocena
komentarza:
0
Ale JAJA!!!
@ jpł
dnia 10.12.2010, 10:29
Ocena
komentarza:
0
do ... wniosek za ...
proponuje samemu przejrzeć się w lustrze, ale lustrze prawdy-nie obłudy ...Pokaż swoją twarz - jak w przypowieści - "rzuć kamieniem, jak sam jesteś bez grzechu". ... A może to nie sam wygląd zewnętrzny świadczy o człowieku i jego mądrości - nieprawdaż???
@ porazka
dnia 10.12.2010, 12:20
Ocena
komentarza:
0
alle sie udala przewodniczaca rady haha!! przeciez ona ma problem z mowa,cos tam bełkocze ze trudno zrozumiec .A moze jakis sekretarz by sie jej przydał ...heh proponuje odsluchac sesje rady to naprawde zal .........
@ Alicja
dnia 10.12.2010, 12:24
Ocena
komentarza:
0
to teraz bedziecie mieli Krzysia na viceburmistrza :) Oj przebije on Rondo Hitlera, zdecydowanie przebije :)
@ wan
dnia 10.12.2010, 14:58
Ocena
komentarza:
0
Teraz to pozostala nam tylko modlitwa ...no ale sami wybieralismy...
@ min
dnia 10.12.2010, 15:02
Ocena
komentarza:
0
Cyrk ...kto nami rzadzi ,trzeba wiac z Jasla i nie wracac
@ realista
dnia 10.12.2010, 18:00
Ocena
komentarza:
0
no dajcie spokój-mówiłem że daje 3 miechy i wszyscy będą kołki wieszac na nowo wybranych a tu raptem tydzień!
@ Leon
dnia 11.12.2010, 19:23
Ocena
komentarza:
0
A Rysio esbek wraca czy dalej choruje?
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 12.12.2010, 21:39
Ocena
komentarza:
0
Mam propzycje , aby wyborcy wycenili wartość wykonanej pracy i wypowiedzieli się ile nasi " włodarze" powinni zarabiać - przecież my im płacimy -- możemy wymagać i oceniać - {nie wystarczy mieć tylko ambitne programy , ale trzeba je realizować i za wykonaną prace powinni mieć płacone}. To kilkunasto- % poparcie nie powinno być dla nich w prawdziwej demokracji mandatem do reprezentacji wszystkich - frekwencja to pokazała i to jest dla was wilczy bilet - i nie tłumaczcie tego obojętnością na to - kto ma rządzić, gdyż wstrzymanie się od głosu to też wybór i pokazanie waszej wartości w oczach wyborców....
@ Obserwator
dnia 12.12.2010, 22:30
Ocena
komentarza:
0
Pani Bernal koniecznie potrzebny jest STYLISTA i aerobik.
Pani Kurowska miała przynajmniej klase i super się prezentowała z wyjatkiem długich spódnic. Pani Bernal tej klasy nie ma i jesli nic w tym kierunku nie zrobi to KICHA! Koniczny STYLISTA!
Pani Bernal była przedszkolanką po Liceum Przeszkolanek przy Floriańskiej gdzie jest teraz II LO a nie nauczycielką.
@ SWOI
dnia 12.12.2010, 22:31
Ocena
komentarza:
0
Krzsztof CZelusniak na wice burmistrza!!!
@ xx
dnia 12.12.2010, 22:36
Ocena
komentarza:
0
O BOŻE ależ nam się trafiła przewodnicząca rady!
To nie było już z kogo wybrać?
@ lord
dnia 14.12.2010, 11:19
Ocena
komentarza:
0
A co ten Rak robi na stanowisku vice.. gonić w pis--d-u!!!!
@ Lord
dnia 14.12.2010, 11:24
Ocena
komentarza:
0
Może nie wycina a odsuwa od polityki Tę Pisuarową partie!!!!
@ xxx
dnia 15.12.2010, 19:16
Ocena
komentarza:
0
..........a ty jej h[...] zazdrościsz że tak wyglada a ciebie nie stać....disco polo to ty p[...]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105