Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Grób „Lisa” niczym wyrzut sumienia

43

Najnowsza historia Jasła naznaczona jest w sposób szczególny tragedią wojennej pożogi. Niemal całkowite zniszczenie miasta odcisnęło na losach jego mieszkańców piętno, którego brzemię zmuszeni są dźwigać po dziś dzień. Pokrzepienia jaślanie mogą jednak szukać przywołując w swojej pamięci postaci, które dla tej wielkiej, jak również małej ojczyzny gotowi byli poświęcić wszystko. Tym smutniejszy wydaje się więc widok nagrobka ppłk. Józefa Modrzejewskiego, na którym jeszcze wczoraj stały wyblakłe sztuczne kwiaty a na nagrobnej płycie zalegały pamiętające zapewne minioną jesień liście i igliwie z rzucających na mogiłę cień drzew.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Słowom marszałka Józefa Piłsudskiego trudno odmówić ponadczasowego wymiaru. Nie powinien więc dziwić fakt, że nader często są one cytowane przy okazji organizacji wszelkiego rodzaju obchodów rocznicowych i uroczystości państwowych. Co więcej ich uniwersalny charakter i przekaz można odnieść nie tylko do narodu jako historycznie i kulturowo ukształtowanej zbiorowości o szczególnym znaczeniu, lecz również społeczności lokalnych. Wprawdzie w Jaśle, każdego roku organizowane są przez władze samorządowe obchody Narodowego Święta Niepodległości, czy też Święta Narodowego 3 Maja, lecz ich schematyczny, niemal niezmienny od lat przebieg sprawiają, że w odbiorze społecznym urastają do rangi, co najwyżej koniecznego do spełnienia obowiązku. Nic więc dziwnego, że z nielicznymi wyjątkami cieszą się one znikomym zainteresowaniem ze strony zwykłych zjadaczy chleba, dla których kojarzą się jedynie z nudnymi do bólu przemówieniami i niemającym końca ceremoniałem składania kwiatów i wiązanek.

 Rzeczywistość pandemiczna diametralnie zmieniła jednak dotychczasową rutynę, co było doskonale widoczne podczas obchodów tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Jaśle. Oczywiście nie zabrakło m.in. składanych przez oficjeli kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych przy placu Żwirki i Wigury. Okolicznościowe wiązanki złożono również przy budynku, w którym w latach 1945 – 1949 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Przedstawiciele władz samorządowych w osobach starosty Adama Pawlusia oraz burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana zapalili także znicze na grobach osób zaangażowanych w działalność polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Wszystko to należy oczywiście uznać za godne pochwały. Niemniej, gdzieś w pobliżu, na Starym Cmentarzu w Jaśle, miejscu doskonale znanym wielu mieszkańcom miasta, na marginesie poniedziałkowych wydarzeń znalazła się mogiła skrywająca szczątki człowieka, któremu jaślanie winni są bezwarunkową wdzięczność.

Kiedy 1 marca w całym kraju, w tym również w Jaśle oddawano hołd tym wszystkim, którzy niezłomnie stawiali opór hitlerowskiemu okupantowi, a następnie pomimo czyhających zewsząd niebezpieczeństw gotowi byli kontynuować walkę przeciwko jarzmu narzuconemu przez sowietów, na grobie ppłk. Józefa Modrzejewskiego nieśmiało dopalał się znicz. Na nagrobnej płycie i wokół grobu zalegały liście i igliwie. Zatarte na tablicy nagrobnej litery z trudem da się odczytać nie wytężając wzroku. O legendarnym „Lisie”, patronie jednej z jasielskich ulic, Honorowym Obywatelu Miasta Jasła, człowieku odznaczonym Krzyżem Virtuti Militari V klasy, który pragnął, aby po śmierci jego prochy zostały złożone w jasielskiej ziemi, jakby zapomniano. Z uwagi na fakt, iż ppłk Józef Modrzejewski jest patronem II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, to właśnie społeczność szkolna w latach ubiegłych starała się opiekować grobem. Dyrekcja placówki podkreśla jednak, że zobowiązanie to nie ma charakteru formalnego. Tłumaczy również, że wszelką aktywność utrudnia obecnie panująca w Polsce pandemia koronawirusa.  

Wystarczy wspomnieć, że Modrzejewski w czasie II wojny światowej był szefem Obwodu ZWZ-AK Jasło. W czasie „Burzy” jako dowódca 5 pułku strzelców podhalańskich AK stoczył bitwę pod Gilową Górą. We wrześniu 1944 r. „Lis” został zatrzymany przez NKWD. Choć udało mu się wymknąć sowietom, ciążyło nad nim widmo aresztowania przez funkcjonariuszy jasielskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Konsekwentnie kontynuował pracę konspiracyjną. Wiosną 1945 r. w Wolicy omal nie zginął z rąk agentów bezpieki. Po rozwiązaniu Armii Krajowej zasilił szeregi organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Był pierwszym kierownikiem rejonu WiN w Krośnie, następnie okręgu Rzeszów. W 1946 r. został szefem sztabu WiN na terenie Krakowa. Jeszcze w tym samym roku objął funkcję kierownika WiN na Kraków – miasto. Jesienią 1946 r. ratując wolność i życie opuścił kraj. W 1951 r. osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł 27 października 1995 r. Zawsze jednak podkreślał swój związek z Jasłem.   

 To, jak nagrobek ppłk. Józefa Modrzejewskiego wyglądał jeszcze dwa dni temu jest wyrzutem sumienia nie tylko dla tych, którzy zobowiązali się o niego dbać, lecz również dla wszystkich mieszkańców Jasła bez wyjątku. Symbole i wartości, którym winni jesteśmy pozostać wierni zdają się z każdym kolejnym dniem ginąć na horyzoncie coraz poważniej zdobywających na znaczeniu przyziemnych i egoistycznych pobudek, rządzących ludzkimi poczynaniami. W tym wszystkim nasuwa się smutna i zarazem brutalna konstatacja. Tocząca obecnie lokalną społeczność gangrena ciągłych knowań, podejrzeń i odsądzania od czci i wiary adwersarzy, z wydawać by się mogło zupełnie błahych powodów, niestety wciąż stanowić będzie przeszkodę na drodze do rzeczywistej refleksji nad pozostawiającą wiele do życzenia jej świadomością moralną. Konsekwencji takiego stanu rzeczy dla Jasła i jego mieszkańców nie sposób przewidzieć. To, że w perspektywie nieubłaganie upływającego czasu okażą się dla niego negatywne wydaje się jednak nad wyraz oczywiste.    

MD

Napisany dnia: 03.03.2021, 12:21

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Nie tylko na świeto Zmarłych
dnia 19.03.2021, 09:11 · Zgłoś
Ci co dbajom, to dbajom wtedy co sie fotografują, ale pozamiatać, wyczyścić z mchu, odnowić literki, to nima komu. No nalepiej to ogłośic zbiórke. Wieczność zmarłych trwa doputy, doputy Im pamięcią się płaci
Odpowiedz
0
@ Andrus
dnia 10.03.2021, 04:31 · Zgłoś
Mysle ze autor artykułu wykazal sie odrobina patriotyzmu i usunal smieci z grobu. Chyba nie wykazal sie obojetnoscia jak inni co tylko mowia i pokazuja palcem co nalezy zrobic.
Odpowiedz
0
@ Ciekawy
dnia 03.03.2021, 23:58 · Zgłoś
Prościej byłoby, aby jedna osoba napisała swoje imię i nazwisko.
Chyba jednak komuś zabrakło odwagi.
Odpowiedz
3
@ P.
dnia 04.03.2021, 10:08 · Zgłoś
Wielu redaktorów podpisuje się inicjałami panie "Ciekawy". Tak jest przyjęte od lat, tak było m.in. w "Nowinach" czy też na wielu innych portalach. I tu nie chodzi o odwagę czy jej brak. Lecz aby mieć jakieś o tym pojęcie, trzeba czytać prasę.
Odpowiedz
0
@ Maliniak
dnia 05.03.2021, 10:54 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Ciekawy
dnia 03.03.2021, 20:24 · Zgłoś
Kto jest autorem tego artykułu?
Odpowiedz
3
@ Kato
dnia 03.03.2021, 23:39 · Zgłoś
Zakładka redakcja i się dowiesz. Proste.
Odpowiedz
13
@ Maliniak
dnia 03.03.2021, 19:03 · Zgłoś
Do Maliniaka ; ; ; Narzekasz a głosujesz od ponad 30 lat na tą świtę PIS...ską w Jaśle.
Dowiedziałeś się dopiero teraz , że składane kwiatuszki czy przecinanie wstęg to z ich strony tylko pokaz, fasłsz i obłuda.
Zaczekaj a przed wyborami ruszy Zapora w Kątach, drogi expresowe od Pilzna, obwodnica ółnocna i exetera. Może nadal ciemnogród jasielski uwierzy w obiecanki na kolejne 5 lat.
Odpowiedz
2
@ js
dnia 04.03.2021, 06:46 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ kuba powiatowy
dnia 03.03.2021, 17:38 · Zgłoś
święta prawda ale to dzis pisiorki Jasłem rządza i widać jak ich historia i bohaterowie tej ziemi obchodzą na obiecankach i na slowach to sie konczy mamy komisje smolenska ktora jeszcze zaciemnila to co inni wyjasnili, żołnierzy wykletych i pisanie historii na nowo to moze niech burmistrz zatrudni kogos do sprzatania nagrobkow i kupowania kwiatow i swiec ,tylko szkoda ze o żyjących tez nikt nie chce myśleć tylko przed wyborami bo w Jaśle brak przemysłu i młodzi uciekaja stad historia ludzi nie nakarmicie
Odpowiedz
6
@ Do Kuba powiatowy
dnia 03.03.2021, 21:35 · Zgłoś
To jakie władze ma Jasło pokazuje, jacy ty są wyborcy. Władze nic nie robią może tylko coś dla siebie bo wyborczy tego oczekują i za to ich właśnie nie dość że wybrali to za to samo wybiorą znów itd.
To że wyborczy mają gdzieś swoje miasto to też ich prawo, a ich zachowanie lub brak pokazuje kim są.
Odpowiedz
2
@ QQrQ
dnia 03.03.2021, 16:55 · Zgłoś
Pisowskie trolle...wykażcie się swoim "intelektem".
Odpowiedz
8
@ Hejnalista
dnia 03.03.2021, 15:26 · Zgłoś
Ale się tu narobilo patriotów...czasy poniżania chłopów z przed 1939 roku się marzą. Tak tak nie dopuszczali myśli by chłop był mądrzejszy od (pana).
Odpowiedz
13
@ Zniesmaczony
dnia 03.03.2021, 14:56 · Zgłoś
No i wylazło lansowanie się pisowskich aparatczyków na wyklętych
Fałsz, obłuda, gwiazdorzenie i ta pisia retoryka niby-patriotyczna
Odpowiedz
-3
@ Woytazzz
dnia 03.03.2021, 13:59 · Zgłoś
"To, jak nagrobek ppłk. Józefa Modrzejewskiego wyglądał jeszcze dwa dni temu jest wyrzutem sumienia nie tylko dla tych, którzy zobowiązali się o niego dbać, lecz również dla wszystkich mieszkańców Jasła bez wyjątku."

Że co?

Jako mieszkaniec Jasła nie mam ŻADNYCH wyrzutów sumienia, że jeden z wielu żołnierskich nagrobków wygląda mało reprezentacyjnie.
Odpowiedz
1
@ Natural Born Leader
dnia 03.03.2021, 14:03 · Zgłoś
Jako mieszkaniec Jasła nie masz żadnych wyrzutów sumienia, bo najprawdopodobniej nie masz sumienia, albo jesteś najzwyczajniej w świecie głupi - tak czasem bywa.
Odpowiedz
10
@ Natural Born Leader
dnia 03.03.2021, 13:55 · Zgłoś
Jest to pewnie kolejna rzecz, na która Pan burmistrz Ryszard i jego świta nie mają wpływu i tutaj jak w większości nic nie może.
Jak ktoś wyżej napisał, jaślanie nie zasługują na wolność, bo do niej nie dorośli.
Odpowiedz
20
@ łodyniec
dnia 03.03.2021, 13:23 · Zgłoś
99% grobów tak wygląda. Ludzie zapominają , że trzeba dbać . Chodzą raz czy dwa razy w roku.
Nie którzy kretyni ,a jest ich sporo,nawet śmieci nie zabiorą ze sobą tylko na grób obok rzucą...
Odpowiedz
-1
@ Maliniak
dnia 03.03.2021, 13:50 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-1
@ Maliniak
dnia 03.03.2021, 14:22 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
17
@ Ulan
dnia 03.03.2021, 13:16 · Zgłoś
Homosovietikusy Jasielskie,nie jesteście warci
Wolności...dlatego zawsze będziecie niewolnikami
Odpowiedz
-5
@ wnuczek żołnierza LWP
dnia 03.03.2021, 13:12 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ Ulan
dnia 03.03.2021, 13:18 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
-9
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 03.03.2021, 13:09 · Zgłoś
Szkoda, że Autor nie napisał, że m.in. szybka ucieczka z kraju Modrzejewskiego doprowadziła do szybkiego rozpadu krakowskiego WiN. Modrzejewski nie przekazał, ani kierownictwu ani potencjalnemu następcy, sieci kontaktów.
Odpowiedz
9
@ js
dnia 03.03.2021, 13:45 · Zgłoś
No i chwała Mu za to. Przynajmniej uchronił ich przed wpadką na UB.
Odpowiedz
1
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 03.03.2021, 14:40 · Zgłoś
No chyba nie.
Odpowiedz
4
@ do obywatel
dnia 03.03.2021, 16:55 · Zgłoś
No chyba tak!
Odpowiedz
1
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 04.03.2021, 09:50 · Zgłoś
Polecam książki Zblewskiego.
Odpowiedz
0
@ js
dnia 04.03.2021, 10:55 · Zgłoś
Dziękuję, makulatury nie zbieram.
Odpowiedz
25
@ ???
dnia 03.03.2021, 12:56 · Zgłoś
Przecież chyba nie myślicie, że w zapalaniu zniczy na grobach Żołnierzy Wyklętych "oficjelom jasielskim" chodziło o uczczenie ich pamięci??? Żołnierze Wyklęci są obecnie "na topie", więc tam można się pokazać. To wszystko, niczego innego z ich strony nie należy się spodziewać. Własny interes, to jest to, co przyświeca każdemu ich działaniu.
Odpowiedz
26
@ Maliniak
dnia 03.03.2021, 13:15 · Zgłoś
Lans nierobów: apele,wieńce i przecinania wstążki i wbicie łopaty od czasu do czasu...A potem ciężka praca: dwa zapytania i interpelacje w ciągu 4- letniej " kolejnej" kadencji
Odpowiedz
30
@ 3 cia fala
dnia 03.03.2021, 12:47 · Zgłoś
Ten pan brał udział w wielu akcjach na Podkarpaciu w czasach wojny polecam jego książkę Akowcy Na Podkarpaciu , To był prawdziwy patriota nie od oka ludzkiego ,i nie za wypłaty i posady
Odpowiedz
15
@ janek
dnia 03.03.2021, 12:36 · Zgłoś
Takie mamy władze w Jaśle!!
Odpowiedz
6
@ ixi
dnia 04.03.2021, 08:22 · Zgłoś
Macie bo ich wybieracie. Wybieracie miernoty i politrukow to teraz macie mierne albo żadnych efektów
Odpowiedz
33
@ Weteran
dnia 03.03.2021, 12:34 · Zgłoś
Płacimy podatki. Miasto, Starostwo mogą wyznaczyć osobę do opieki. Dlaczego wszystko zrzucać na szkoły? Jeszcze coś. We Wrocławiu na cmentarzu Św Rodziny jest grób słynnego jaslanina. Pytam, ile razy w roku oficjalna delegacja Jasła odwiedza ten grób?
Odpowiedz
24
@ Grzegorz
dnia 03.03.2021, 12:59 · Zgłoś
Brawo @Weteran. Tu chodzi o Hugo Dionizy Steinhaus. Może nauczyciele matematyki odwiedzili by grób we Wrocławiu.
Odpowiedz
7
@ Grzegorz
dnia 03.03.2021, 13:01 · Zgłoś
Przepraszam błąd-odwiedziliby.
Odpowiedz
20
@ fd
dnia 03.03.2021, 12:34 · Zgłoś
niech poslowie wyskocza z paru tysiakow i sie zrobi!!!
Odpowiedz
46
@ ed
dnia 03.03.2021, 12:28 · Zgłoś
dzisiejsi notable jasielscy zapomnieli chyba?.
To doskonale pokazuje jak bardzo na pokaz jest akcja skladania kwiatow.
Kazda akca tego typu organizowana przez jasielskie urzedy.
Odpowiedz
29
@ mieszkaniec
dnia 03.03.2021, 15:05 · Zgłoś
Może jakiś historyk napisałby coś nt. działalności oraz członków:ORMO, ZOMO UB ...w powiecie jasielskim. Niedługo wiedza świadków tych czarnych czasów będzie zapomniana, a może warto wiedzieć kto był członkiem tych formacji..
Odpowiedz
13
@ pałkownik
dnia 03.03.2021, 16:30 · Zgłoś
Powinno się wszystkich tych "nawróconych" bojowników o utrwalenie komunizmu należycie upamiętnić i młodym ludziom przypomnieć.
Odpowiedz
9
@ Jeżynka:)
dnia 03.03.2021, 18:14 · Zgłoś
Może by Ci którzy tak chętnie pokazują się na uroczystościach, przemowach w tych dniach zatroszczyli by się o te groby w ciągu roku nie tylko w dniu jakichś uroczystości i rocznic?
A może ktoś z redaktorów?
Odpowiedz
11
@ Miłośnik Jasla
dnia 03.03.2021, 20:37 · Zgłoś
Dni wina ,sztuczne ognie o tym się pamięta?Zawiodłem się kolejny raz na Urzędnikach z Pis
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657