Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Historyczny budżet powiatu. Radni udzielili absolutorium.

9
Dziewiętnastoma głosami „za” i czterema wstrzymującymi się radni powiatowi udzieli absolutorium zarządowi powiatu jasielskiego za wykonanie budżetu w 2009 roku.




– Był to budżet historyczny. Przekroczyliśmy magiczną liczbę 100 mln zł, gdyż wykonanie budżetu wynosiło 108 mln 796 tys 537 zł 31 gr. Historyczne były także wydatki majątkowe, które osiągnęły wartość 25 mln 126 tys. zł 65 zł, co stanowi ponad 23% wykonania budżetu. Jest to wskaźnik bardzo wysoki –
mówił przed głosowaniem Adam Kmiecik, starosta jasielski.


Na temat realizacji ubiegłorocznego budżetu wypowiedziały się  także stałe komisje rady powiatu jasielskiego. Wszystkie, bez zastrzeżeń  zaopiniowały go pozytywnie. Do ich decyzji przychyliła się także Regionalna Izba Obrachunkowa. Jednak zdaniem radnego Tadeusza Górczyka, nie wszystko było tak idealne. - Nie wszystko było realizowane tak jak przedstawia to zarząd. Są problemy z właściwym prowadzeniem inwestycji, jest szereg nieprawidłowości, które na kilku ostatnich komisjach wykazywaliśmy. Łączne zadłużenie na dzień dzisiejszy już przekroczyło 19 mln zł, a 25 mln zł to zobowiązania, które już zostały podjęte przez radę powiatu. Łącznie przekracza to kwotę 40 mln, przy dochodach w wysokości 100 mln to już są zobowiązania w wysokości 40%. Jeżeli dodamy do tego jeszcze kredyt, który jest planowany do zaciągnięcia w tym roku 19 mln 400 tys. zł, to mamy wyczerpany pułap możliwości kredytowych powiatu. Oznacza to, że przekażemy następcom poprawione drogi, kilka wybudowanych mostów i rozpoczęte inwestycje bez możliwości zaciągnięcia kredytu. Na to wskazywałem, że nie jest tak pięknie jakbyśmy tego oczekiwali – tłumaczył przed głosowaniem Górczyk

W swoim wystąpieniu zaznaczył, że nie uda się już  pozyskać tak wysokich dotacji z kasy Unii Europejskiej jak dotychczas. - Choć programy unijne, zwłaszcza regionalne będą funkcjonowały w następnej perspektywie, to do Polski nie wpłyną już takie środki i aplikacje do środków europejskich będą już trudniejsze i uzyskanie tych dotacji będzie trudne – mówi radny.

Podkreślając zasługi zarządu powiatu wskazuje jednocześnie wiele zaniedbanych spraw. - Zrealizowaliśmy drogi, część mostów, natomiast zupełnie nie dotknęliśmy problemów szkół, które zaczynamy teraz dotykać. Budynki szkolne wymagają doinwestowania, dobudowania części oświatowej, sportowej, hal i obawiam się, że może być problem ze znalezieniem środków na ten cel. Poważnym problemem, który zostanie nierozwiązany może okazać dla następnej rady problem szpitala jasielskiego. Przez całą kadencję wskazywaliśmy na to, że czeka nas inwestycja rzędu 20-25 mln zł, żeby uzyskać standardy europejskie i mieć szpital certyfikowany. Jeżeli nie będzie na to środków, to może powstać sytuacja, że trzeba będzie zlikwidować kilka istotnych dla nas oddziałów – martwi się Tadeusz Górczyk.


Do tej listy spraw nie załatwionych starosta Kmiecik dorzuca planowane od pewnego czasu Centrum Nowoczesnych Technologii. - Projekt dzięki któremu uczniowie jasielskich szkół będą mogli kształcić się w tym kierunku, aby kiedyś współpracować z najlepszymi firmami.

Starosta docenił także uwagi oponenta, częściowo się z nimi zgadzając. - Nie mamy powodów do tego, aby się wstydzić. Zawsze można coś zrobić lepiej, mogły zdarzyć się sytuacje nie przewidziane, ale były to raczej drobne sytuacje, nie mające większego wpływu na realizację tego budżetu, ani na realizację zadań przez starostwo. Budżet był zrealizowany dobrze w prawie 100%, więc myślę, że nie wywoływało to żadnych kontrowersji – powiedział Kmiecik. Dodał również, że realizację budżetu w sześciostopniowej skali ocenia na cztery z plusem.

Tadeusz Górczyk był jednym z czterech radnych, którzy wstrzymali się od głosu. - Nie głosowaliśmy przeciwko, dlatego, że osiągnięciem w dziedzinie oświaty jest to, że środki pozyskiwane z subwencji i innymi drogami pozwoliły sfinansować całość wydatków w oświacie. Jest to rzadkość w samorządach. To jest ważna rzecz. Druga ważna rzecz, to taka, że zewnętrznych środków  tym roku pozyskano bardzo dużo, dlatego nie można powiedzieć, że wszystko było źle – zaznacza Górczyk, który ocenił ubiegłoroczny budżet na cztery.

A w planach na ten rok jest kontynuacja prac związanych z infrastrukturą  drogową, będą także wprowadzane zmiany w szkolnictwie oraz przygotowana zostanie ciekawa oferta turystyczna, także dla mieszkańców powiatu. - Mamy bardzo dobre walory turystyczne, ale nie mamy pieniędzy na to, aby infrastruktura turystyczna przyciągała tych najbogatszych, ponieważ oni zostawiają najwięcej pieniędzy. Pomysłów jest kilka, ale są one ograniczone, ponieważ mamy Magurski Park Narodowy, co z kolei jest związane z ochroną środowiska. MPN i Karpacka Troja to trzony, na których należy oprzeć naszą turystykę, natomiast w szybkim tempie dostosować do tego co mamy. Musimy zwiększyć bazę noclegową, różnej kategorii, ale musimy myśleć o tym bogatszym turyście – podkreśla Kmiecik.


Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl
Reklama

Komentarze: 9

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Kolos
dnia 03.05.2010, 10:23 · Zgłoś
Co ma wspólnego chwalenie PO z chwaleniem działalności Starosty??? To kretyństwo! Gdyby nie racjonalne myślenie i współpraca wielu osób z zarządu i rady na rzecz powiatu,a ideologia nieróbstwa PO była na rzeczy-powiat dawno by upadł na [...].To samorządowe,gospodar
skie podejście stanowi o "sukcesie".Brawa dla PO jak powyżej ktoś "klasnął" należą się w Jasielskim Powiecie za to,że jeszcze swego [...] tu ta śmieszna partia nie ścibiła...
Odpowiedz
0
@ Hmm...
dnia 02.05.2010, 08:07 · Zgłoś
do ixi dnia 01.05.2010, 10:04 - ip: 89.242.249.*
Naucz się rozróżniać (wszyscy zresztą) że MIASTO Jasło, GMINA Jasło i POWIAT Jasło to trzy różne jednostki samorządowe. Każda ma swojego szefa, Radę, budżet, obowiązki.
Swoją drogą administracja miasta powinna pójść po korepetycje do administracji powiatu.
Odpowiedz
0
@ pixi i dixi
dnia 01.05.2010, 20:46 · Zgłoś
Miasto Jasło to nie to samo co Powiat Jasielski.
To jak różnica miedzy krzesłem elektrycznym a zwykłym.
Odpowiedz
0
@ do Brawo
dnia 01.05.2010, 17:54 · Zgłoś
Wyważona pisze się przez ż. Co do reszty to zgadzam się z poglądem, że w powiecie jest inaczej niż w mieście, gdyż rządzi tu kobieta która oprócz wrodzonych predyspozycji miała dobry wzór sprawowania funkcji w osobie Ś.P. Senatora. Ponadto jest osobą skromną, zrównoważoną, potrafi wysłuchać innego zdania, nie traktuje opozycji jak wrogów. Nie jest [...] u której słowo i czyn wyprzedza myśl. W powiecie nie słychać o aferach medialnych - typu dąb Adolfa - bo to po prostu inna liga, tu się pracuje - tam się politykuje i wojuje -co widać po absolutorium.
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 01.05.2010, 10:04 · Zgłoś
Jak to jest wg.niezaleznych ekonomistow Jaslo jest rzadzone przez [...] ktorzy swoja niekompetencja ZADLUZAJA NAS NA MILIONY a wg. samych rzadzacych wszystko jest cacy???
Odpowiedz
0
@ Brawo dla PO
dnia 01.05.2010, 09:24 · Zgłoś
Tak się pracuje dla ludzi. Starosta pokazał, że można zrobić wiele zaangażowaniem i pracą nie patrząc na politykę.
Za to jak odmienna jest sytuacja w mieście tam polityka ponad wszystko i mamy efekty.
Widać inną PO w powiecie a inną PO w mieście takie dwie twarze ta wywarzona, sukces przez pracę, porozumienie i ta wojownicza, sukces przez destrukcję, rozpad.
Odpowiedz
0
@ X
dnia 01.05.2010, 08:48 · Zgłoś
Naprawdę bardzo owocna kadencja,wreszcie Starostwo pokazało,żę można naprawde coś zrobić.Brawo Panowie,Starosta i V-ce,Panu Adamaowi Pawlusiowi wielkie dzięki za poprawę stanu dróg,dziekujemy za pomoc dla szpitala.Jak są madrzy ludzie to Polskę można pozytywnie zmnieniać.Pan Górczyk-pozytywna opozycja,wartościowy radny.
Odpowiedz
0
@ lupus
dnia 01.05.2010, 08:17 · Zgłoś
Zaoszczędziliście na drogę doKarpackiej troji i teraz jeżdzcie izobaczcie co to wyszło !Smiechu warte !!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ czesio podatnik
dnia 01.05.2010, 08:07 · Zgłoś
A co do kooorwy z naszymi drogami?Opowiadacie cuda niewidy ,a pan Kmiecik to bajarzem ludowym w Troji powinien zostać,bo ma fach w [...]...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.