Historyczny budżet powiatu. Radni udzielili absolutorium.
9
Dziewiętnastoma głosami „za” i czterema wstrzymującymi się radni powiatowi udzieli absolutorium zarządowi powiatu jasielskiego za wykonanie budżetu w 2009 roku.



– Był to budżet historyczny. Przekroczyliśmy magiczną liczbę 100 mln zł, gdyż wykonanie budżetu wynosiło 108 mln 796 tys 537 zł 31 gr. Historyczne były także wydatki majątkowe, które osiągnęły wartość 25 mln 126 tys. zł 65 zł, co stanowi ponad 23% wykonania budżetu. Jest to wskaźnik bardzo wysoki – mówił przed głosowaniem Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Na temat realizacji ubiegłorocznego budżetu wypowiedziały się także stałe komisje rady powiatu jasielskiego. Wszystkie, bez zastrzeżeń zaopiniowały go pozytywnie. Do ich decyzji przychyliła się także Regionalna Izba Obrachunkowa. Jednak zdaniem radnego Tadeusza Górczyka, nie wszystko było tak idealne. - Nie wszystko było realizowane tak jak przedstawia to zarząd. Są problemy z właściwym prowadzeniem inwestycji, jest szereg nieprawidłowości, które na kilku ostatnich komisjach wykazywaliśmy. Łączne zadłużenie na dzień dzisiejszy już przekroczyło 19 mln zł, a 25 mln zł to zobowiązania, które już zostały podjęte przez radę powiatu. Łącznie przekracza to kwotę 40 mln, przy dochodach w wysokości 100 mln to już są zobowiązania w wysokości 40%. Jeżeli dodamy do tego jeszcze kredyt, który jest planowany do zaciągnięcia w tym roku 19 mln 400 tys. zł, to mamy wyczerpany pułap możliwości kredytowych powiatu. Oznacza to, że przekażemy następcom poprawione drogi, kilka wybudowanych mostów i rozpoczęte inwestycje bez możliwości zaciągnięcia kredytu. Na to wskazywałem, że nie jest tak pięknie jakbyśmy tego oczekiwali – tłumaczył przed głosowaniem Górczyk
W swoim wystąpieniu zaznaczył, że nie uda się już pozyskać tak wysokich dotacji z kasy Unii Europejskiej jak dotychczas. - Choć programy unijne, zwłaszcza regionalne będą funkcjonowały w następnej perspektywie, to do Polski nie wpłyną już takie środki i aplikacje do środków europejskich będą już trudniejsze i uzyskanie tych dotacji będzie trudne – mówi radny.
Podkreślając zasługi zarządu powiatu wskazuje jednocześnie wiele zaniedbanych spraw. - Zrealizowaliśmy drogi, część mostów, natomiast zupełnie nie dotknęliśmy problemów szkół, które zaczynamy teraz dotykać. Budynki szkolne wymagają doinwestowania, dobudowania części oświatowej, sportowej, hal i obawiam się, że może być problem ze znalezieniem środków na ten cel. Poważnym problemem, który zostanie nierozwiązany może okazać dla następnej rady problem szpitala jasielskiego. Przez całą kadencję wskazywaliśmy na to, że czeka nas inwestycja rzędu 20-25 mln zł, żeby uzyskać standardy europejskie i mieć szpital certyfikowany. Jeżeli nie będzie na to środków, to może powstać sytuacja, że trzeba będzie zlikwidować kilka istotnych dla nas oddziałów – martwi się Tadeusz Górczyk.

Do tej listy spraw nie załatwionych starosta Kmiecik dorzuca planowane od pewnego czasu Centrum Nowoczesnych Technologii. - Projekt dzięki któremu uczniowie jasielskich szkół będą mogli kształcić się w tym kierunku, aby kiedyś współpracować z najlepszymi firmami.
Starosta docenił także uwagi oponenta, częściowo się z nimi zgadzając. - Nie mamy powodów do tego, aby się wstydzić. Zawsze można coś zrobić lepiej, mogły zdarzyć się sytuacje nie przewidziane, ale były to raczej drobne sytuacje, nie mające większego wpływu na realizację tego budżetu, ani na realizację zadań przez starostwo. Budżet był zrealizowany dobrze w prawie 100%, więc myślę, że nie wywoływało to żadnych kontrowersji – powiedział Kmiecik. Dodał również, że realizację budżetu w sześciostopniowej skali ocenia na cztery z plusem.
Tadeusz Górczyk był jednym z czterech radnych, którzy wstrzymali się od głosu. - Nie głosowaliśmy przeciwko, dlatego, że osiągnięciem w dziedzinie oświaty jest to, że środki pozyskiwane z subwencji i innymi drogami pozwoliły sfinansować całość wydatków w oświacie. Jest to rzadkość w samorządach. To jest ważna rzecz. Druga ważna rzecz, to taka, że zewnętrznych środków tym roku pozyskano bardzo dużo, dlatego nie można powiedzieć, że wszystko było źle – zaznacza Górczyk, który ocenił ubiegłoroczny budżet na cztery.
A w planach na ten rok jest kontynuacja prac związanych z infrastrukturą drogową, będą także wprowadzane zmiany w szkolnictwie oraz przygotowana zostanie ciekawa oferta turystyczna, także dla mieszkańców powiatu. - Mamy bardzo dobre walory turystyczne, ale nie mamy pieniędzy na to, aby infrastruktura turystyczna przyciągała tych najbogatszych, ponieważ oni zostawiają najwięcej pieniędzy. Pomysłów jest kilka, ale są one ograniczone, ponieważ mamy Magurski Park Narodowy, co z kolei jest związane z ochroną środowiska. MPN i Karpacka Troja to trzony, na których należy oprzeć naszą turystykę, natomiast w szybkim tempie dostosować do tego co mamy. Musimy zwiększyć bazę noclegową, różnej kategorii, ale musimy myśleć o tym bogatszym turyście – podkreśla Kmiecik.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl
– Był to budżet historyczny. Przekroczyliśmy magiczną liczbę 100 mln zł, gdyż wykonanie budżetu wynosiło 108 mln 796 tys 537 zł 31 gr. Historyczne były także wydatki majątkowe, które osiągnęły wartość 25 mln 126 tys. zł 65 zł, co stanowi ponad 23% wykonania budżetu. Jest to wskaźnik bardzo wysoki – mówił przed głosowaniem Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Na temat realizacji ubiegłorocznego budżetu wypowiedziały się także stałe komisje rady powiatu jasielskiego. Wszystkie, bez zastrzeżeń zaopiniowały go pozytywnie. Do ich decyzji przychyliła się także Regionalna Izba Obrachunkowa. Jednak zdaniem radnego Tadeusza Górczyka, nie wszystko było tak idealne. - Nie wszystko było realizowane tak jak przedstawia to zarząd. Są problemy z właściwym prowadzeniem inwestycji, jest szereg nieprawidłowości, które na kilku ostatnich komisjach wykazywaliśmy. Łączne zadłużenie na dzień dzisiejszy już przekroczyło 19 mln zł, a 25 mln zł to zobowiązania, które już zostały podjęte przez radę powiatu. Łącznie przekracza to kwotę 40 mln, przy dochodach w wysokości 100 mln to już są zobowiązania w wysokości 40%. Jeżeli dodamy do tego jeszcze kredyt, który jest planowany do zaciągnięcia w tym roku 19 mln 400 tys. zł, to mamy wyczerpany pułap możliwości kredytowych powiatu. Oznacza to, że przekażemy następcom poprawione drogi, kilka wybudowanych mostów i rozpoczęte inwestycje bez możliwości zaciągnięcia kredytu. Na to wskazywałem, że nie jest tak pięknie jakbyśmy tego oczekiwali – tłumaczył przed głosowaniem Górczyk
W swoim wystąpieniu zaznaczył, że nie uda się już pozyskać tak wysokich dotacji z kasy Unii Europejskiej jak dotychczas. - Choć programy unijne, zwłaszcza regionalne będą funkcjonowały w następnej perspektywie, to do Polski nie wpłyną już takie środki i aplikacje do środków europejskich będą już trudniejsze i uzyskanie tych dotacji będzie trudne – mówi radny.
Podkreślając zasługi zarządu powiatu wskazuje jednocześnie wiele zaniedbanych spraw. - Zrealizowaliśmy drogi, część mostów, natomiast zupełnie nie dotknęliśmy problemów szkół, które zaczynamy teraz dotykać. Budynki szkolne wymagają doinwestowania, dobudowania części oświatowej, sportowej, hal i obawiam się, że może być problem ze znalezieniem środków na ten cel. Poważnym problemem, który zostanie nierozwiązany może okazać dla następnej rady problem szpitala jasielskiego. Przez całą kadencję wskazywaliśmy na to, że czeka nas inwestycja rzędu 20-25 mln zł, żeby uzyskać standardy europejskie i mieć szpital certyfikowany. Jeżeli nie będzie na to środków, to może powstać sytuacja, że trzeba będzie zlikwidować kilka istotnych dla nas oddziałów – martwi się Tadeusz Górczyk.
Do tej listy spraw nie załatwionych starosta Kmiecik dorzuca planowane od pewnego czasu Centrum Nowoczesnych Technologii. - Projekt dzięki któremu uczniowie jasielskich szkół będą mogli kształcić się w tym kierunku, aby kiedyś współpracować z najlepszymi firmami.
Starosta docenił także uwagi oponenta, częściowo się z nimi zgadzając. - Nie mamy powodów do tego, aby się wstydzić. Zawsze można coś zrobić lepiej, mogły zdarzyć się sytuacje nie przewidziane, ale były to raczej drobne sytuacje, nie mające większego wpływu na realizację tego budżetu, ani na realizację zadań przez starostwo. Budżet był zrealizowany dobrze w prawie 100%, więc myślę, że nie wywoływało to żadnych kontrowersji – powiedział Kmiecik. Dodał również, że realizację budżetu w sześciostopniowej skali ocenia na cztery z plusem.
Tadeusz Górczyk był jednym z czterech radnych, którzy wstrzymali się od głosu. - Nie głosowaliśmy przeciwko, dlatego, że osiągnięciem w dziedzinie oświaty jest to, że środki pozyskiwane z subwencji i innymi drogami pozwoliły sfinansować całość wydatków w oświacie. Jest to rzadkość w samorządach. To jest ważna rzecz. Druga ważna rzecz, to taka, że zewnętrznych środków tym roku pozyskano bardzo dużo, dlatego nie można powiedzieć, że wszystko było źle – zaznacza Górczyk, który ocenił ubiegłoroczny budżet na cztery.
A w planach na ten rok jest kontynuacja prac związanych z infrastrukturą drogową, będą także wprowadzane zmiany w szkolnictwie oraz przygotowana zostanie ciekawa oferta turystyczna, także dla mieszkańców powiatu. - Mamy bardzo dobre walory turystyczne, ale nie mamy pieniędzy na to, aby infrastruktura turystyczna przyciągała tych najbogatszych, ponieważ oni zostawiają najwięcej pieniędzy. Pomysłów jest kilka, ale są one ograniczone, ponieważ mamy Magurski Park Narodowy, co z kolei jest związane z ochroną środowiska. MPN i Karpacka Troja to trzony, na których należy oprzeć naszą turystykę, natomiast w szybkim tempie dostosować do tego co mamy. Musimy zwiększyć bazę noclegową, różnej kategorii, ale musimy myśleć o tym bogatszym turyście – podkreśla Kmiecik.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl
