I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” dla uczennicy Gimnazjum nr 5 w Jaśle
5
W bieżącym roku szkolnym 17 uczniów Gimnazjum nr 5 w Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle brało udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Krąg”. Jest on organizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie i przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.



Celem konkursu jest propagowanie polskich tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych, poszerzanie wśród młodzieży wiedzy o miejscu Polski w Europie oraz aktywizacja miłośników historii poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań. Do uatrakcyjnienia rywalizacji młodzieży przyczyniają się nagrody w postaci sprzętu audio-video, sprzętu cyfrowego oraz wydawnictw encyklopedycznych. Konkurs ma dwie formy: testu konkursowego dotyczącego historii Polski wraz z elementami historii regionalnej oraz konkursu prac indywidualnych i jest skierowany do dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych (Młodzik, Gimnazjalista, Licealista). Uczniowie szkoły brali udział w drugiej formie. Wykonali albumy na temat: ”Zabytki architektury sakralnej w Twoim Regionie”. Do organizatora wpłynęło 3500 prac z całej Polski. Dziesięć prac ze szkoły zostało w konkursie wyróżnionych przez organizatora.


Album uczennicy klasy IIa Gimnazjum Joanny Silkowskiej zajął I w Polsce. Joasia wraz z nauczycielką historii Urszulą Zagórską, dyrektorem szkoły Konradem Cetnarem i ojcem dziewczynki Jerzym Silkowskim w dniu 19.05.2010 r. wzięła udział w uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród, które miało miejsce na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Nagrodą rzeczową, którą otrzymała uczennica w konkursie był laptop i wydawnictwo encyklopedyczne.
Urszula Zagórska
Celem konkursu jest propagowanie polskich tradycji, obrzędów, zabytków jako wartości ponadnarodowych, poszerzanie wśród młodzieży wiedzy o miejscu Polski w Europie oraz aktywizacja miłośników historii poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań. Do uatrakcyjnienia rywalizacji młodzieży przyczyniają się nagrody w postaci sprzętu audio-video, sprzętu cyfrowego oraz wydawnictw encyklopedycznych. Konkurs ma dwie formy: testu konkursowego dotyczącego historii Polski wraz z elementami historii regionalnej oraz konkursu prac indywidualnych i jest skierowany do dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych (Młodzik, Gimnazjalista, Licealista). Uczniowie szkoły brali udział w drugiej formie. Wykonali albumy na temat: ”Zabytki architektury sakralnej w Twoim Regionie”. Do organizatora wpłynęło 3500 prac z całej Polski. Dziesięć prac ze szkoły zostało w konkursie wyróżnionych przez organizatora.
Album uczennicy klasy IIa Gimnazjum Joanny Silkowskiej zajął I w Polsce. Joasia wraz z nauczycielką historii Urszulą Zagórską, dyrektorem szkoły Konradem Cetnarem i ojcem dziewczynki Jerzym Silkowskim w dniu 19.05.2010 r. wzięła udział w uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród, które miało miejsce na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Nagrodą rzeczową, którą otrzymała uczennica w konkursie był laptop i wydawnictwo encyklopedyczne.
Urszula Zagórska
