I Ty masz wpływ na klimat
Blisko 50 sołtysów uczestniczyło w konferencji dotyczącej ochrony środowiska oraz wpływu rolnictwa na klimat, zorganizowanej w Foluszu przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów z Konina. Projekt pod nazwą „I Ty masz wpływ na klimat” finansowany przez Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska realizowany będzie do 2011 roku.



Jego celem jest pogłębienie wiedz y w zakresie dbałości o środowisko, szczególnie wśród mieszkańców terenów wiejskich. - Chcemy pokazać metody produkcji rolnej, adaptacyjnej, które zmniejszają ten negatywny wpływ na klimat. Chcieliśmy skupić uwagę na tym, że działalność rolnicza ma bardzo duży wpływ na klimat – tłumaczy Joanna Kukulska, koordynator projektu.

W konferencji uczestniczyli samorządowcy najniższego szczebla oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Sołtysi są gospodarzami małych jednostek na terenie gmin i oni mają największy wpływ, bo mają kontakt bezpośredni z mieszkańcami i najwięcej mogą zrobić. Mają wpływ na integrację społeczeństwa, na porządek na danym terenie, żeby dbać o to co mamy – mówi Daniela Baraniewicz, sołtys wsi Folusz, prezes Koła Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Jasielskiego, która boryka się problemem zaśmiecania terenu i wycinką drzew. - Mamy piękny teren i chciałabym, żeby go nie zaśmiecać, nie wycinać drzew, nie niszczyć lasu i parku. Chciałabym, żebyśmy zachowali tę dziką przyrodę. Ja walczę z tym, żeby nie kraść drzewa, bo to jest nagminny problem, zwłaszcza wycinanie jodeł – wyjaśnia pani sołtys.

Zdaniem Stanisława Lawery, inicjatora konferencji, sołtysa Tarnowca oraz prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, problemem powiatu jasielskiego w zakresie ochrony środowiska jest nie do końca uregulowana sprawa ścieków i kanalizacji. - To jest powszechna bolączka wsi i miast. Zanieczyszczenie wód wiąże się brakiem kanalizacji, a tam gdzie jej nie ma, odpady są odprowadzane do potoków i rowów. W dalszej kolejności piją tę wodę mieszkańcy miast – mówi Lawera. Ale przyznaje, że poziom świadomości sołtysów na temat ochrony środowiska jest duży. - Muszę powiedzieć, że przebija się troska o budowę kanalizacji, uporządkowaną gospodarkę odpadami stałymi. Zaczyna dochodzić do świadomości, że te ścieki powodują zanieczyszczenie studni przydomowych. W około 50% studni przydomowych woda nie nadaje się do picia – dodaje sołtys.
Daniela Baraniewicz podkreśla, że trudno dziś dbać o przyrodę, zwłaszcza kiedy człowiek nauczył się ją przede wszystkim niszczyć. - Małymi krokami trzeba jednak coś robić, a nie siedzieć z założonymi rękami, bo za chwilę nie będziemy mieli czym oddychać – mówi stanowczo pani sołtys z Folusza.
W trakcie konferencji prelegenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawili najpierw ogólne zagadnienia dotyczące klimatu, a następnie tematy związane z wpływem działalności rolniczej na klimat oraz samą działalnością rolniczą, czyli chowem bydła i uprawą ziemi.
(kp)
