I Wojewódzki Konkurs Wiedzy i Umiejętności Policyjno-Prewencyjnych w Kołaczycach
2
26. kwietnia w Kołaczycach odbył się I Wojewódzki Konkurs Wiedzy i Umiejętności Policyjno-Prewencyjnych.
Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej sprawdzano wiedzę uczniów z zakresu znajomości prawa i wiedzy o społeczeństwie. Część praktyczna obejmowała sprawdzian fizyczny, strzelecki oraz test umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

- Ten ostatni przeprowadzaliśmy badając zachowanie uczniów w zaaranżowanej przez nas sytuacji imitującej wypadek drogowy - mówił Maciej Karp, naczelnik wydziału dochodzeniowo śledczego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. - Tor przeszkód, na którym testowano sprawność fizyczną młodzieży był wzorowany na torze policyjnym, co może być pomocne przy późniejszym zdawaniu do szkół policyjnych. - dodawał Karp.
- Turniej propaguje wiedzę ogólno-prawną oraz pozytywne sposoby zachowań. Staramy się też wzbudzać zainteresowanie tematyką konkursu. Poza tym jest to również bardzo dobra zabawa - mówił naczelnik.
Obok Komendy Powiatowej Policji organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczychach.

- Turniej jest adresowany przede wszystkim do uczniów klas o profilach związanych z obronnością i ratownictwem, takich jak profil policyjny, sportowo-obronny czy ratowniczo-obronny. - mówił dyrektor szkoły, Antoni Salacha.
- Uzyskaliśmy patronat podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego w Jaśle, i Burmistrza Miasta Kołaczyc. Jest to pierwsza edycja konkursu, mamy jednak nadzieję, że będziemy mogli kontynuować to przedsięwzięcie w przyszłym roku. - mówił dyrektor.



Klasyfikacja turnieju:
I miejsce – ZSP Kołaczyce w składzie: Raś Dominik, Samborski Szymon, Mateusz Wojdyła
II miejsce -ZS Tyczyn w składzie: Ernest Dębiński, Łukasz Homa, Damian Szela
III miejsce – ZSP Kołaczyce (2) w składzie: Roś Tomasz, Wilisowski Konrad, Rączka Mateusz.
Najlepszy "strzelec" w kategorii dziewcząt: Kinga Zając – Rachwalska – ZS Czudec
Najlepszy "strzelec" w kategorii chłopców: Kamil Zięba z ZSP nr 5 z Krosna.
Każdy zespół który wziął udział w finale konkursu, otrzymał puchar. Pierwsze trzy zespoły dostały sprzęt RTV i nagrody książkowe. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał zestaw gadżetów. Wszyscy uczestnicy wezmą też udział w wycieczce na dni otwarte Szkoły Policyjnej w Katowicach.
W uroczystym wręczeniu nagród udział wzięli m.in.: Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha oraz Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Robert Woźnik.
Koordynatorem całego konkursu z ramienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych był pan Dariusz Szczepanik.
Sponsorami nagród w turnieju było Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Gminy w Kołaczycach, Gamrat, firma “Kołacz” z Kołaczyc.
Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl







Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej sprawdzano wiedzę uczniów z zakresu znajomości prawa i wiedzy o społeczeństwie. Część praktyczna obejmowała sprawdzian fizyczny, strzelecki oraz test umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
- Ten ostatni przeprowadzaliśmy badając zachowanie uczniów w zaaranżowanej przez nas sytuacji imitującej wypadek drogowy - mówił Maciej Karp, naczelnik wydziału dochodzeniowo śledczego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. - Tor przeszkód, na którym testowano sprawność fizyczną młodzieży był wzorowany na torze policyjnym, co może być pomocne przy późniejszym zdawaniu do szkół policyjnych. - dodawał Karp.
- Turniej propaguje wiedzę ogólno-prawną oraz pozytywne sposoby zachowań. Staramy się też wzbudzać zainteresowanie tematyką konkursu. Poza tym jest to również bardzo dobra zabawa - mówił naczelnik.
Obok Komendy Powiatowej Policji organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczychach.
- Turniej jest adresowany przede wszystkim do uczniów klas o profilach związanych z obronnością i ratownictwem, takich jak profil policyjny, sportowo-obronny czy ratowniczo-obronny. - mówił dyrektor szkoły, Antoni Salacha.
- Uzyskaliśmy patronat podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego w Jaśle, i Burmistrza Miasta Kołaczyc. Jest to pierwsza edycja konkursu, mamy jednak nadzieję, że będziemy mogli kontynuować to przedsięwzięcie w przyszłym roku. - mówił dyrektor.
Klasyfikacja turnieju:
I miejsce – ZSP Kołaczyce w składzie: Raś Dominik, Samborski Szymon, Mateusz Wojdyła
II miejsce -ZS Tyczyn w składzie: Ernest Dębiński, Łukasz Homa, Damian Szela
III miejsce – ZSP Kołaczyce (2) w składzie: Roś Tomasz, Wilisowski Konrad, Rączka Mateusz.
Najlepszy "strzelec" w kategorii dziewcząt: Kinga Zając – Rachwalska – ZS Czudec
Najlepszy "strzelec" w kategorii chłopców: Kamil Zięba z ZSP nr 5 z Krosna.
Każdy zespół który wziął udział w finale konkursu, otrzymał puchar. Pierwsze trzy zespoły dostały sprzęt RTV i nagrody książkowe. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał zestaw gadżetów. Wszyscy uczestnicy wezmą też udział w wycieczce na dni otwarte Szkoły Policyjnej w Katowicach.
W uroczystym wręczeniu nagród udział wzięli m.in.: Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha oraz Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Robert Woźnik.
Koordynatorem całego konkursu z ramienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych był pan Dariusz Szczepanik.
Sponsorami nagród w turnieju było Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Gminy w Kołaczycach, Gamrat, firma “Kołacz” z Kołaczyc.
Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl

