Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ignacy Łukasiewicz – trudna sztuka odpowiedzialności

0

16 marca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Wiesławem Hapem, poświęcone postaci Ignacego Łukasiewicza. Okazją ku temu była 190. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci twórcy przemysłu naftowego.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele zarządu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - Felicja Jałosińska i Józef Laskowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle Ewa Kosiek, zaproszeni goście, młodzież i pedagodzy.

Wiesław Hap, historyk i regionalista, prezes SMJiRJ jest autorem wielu artykułów związanych z historią Jasła i regionu. Kilka z nich poświęcił I. Łukasiewiczowi. Dzięki temu, że Gimnazjum nr 2 wraz z Oddziałami Integracyjnymi przy ZSM nr 3 w Jaśle nosi imię Łukasiewicza, jego postać jest ciągle żywa. Corocznie odbywają się konkursy literackie i plastyczne, apele i pogadanki poświęcone patronowi. Szkoła organizuje też wycieczki do skansenu naftowego w Bóbrce.

W. Hap skupił się na wątkach biograficznych, a szczególnie na związkach Łukasiewicza z Jasłem. Zaznaczył, że w jego jasielskim etapie życia istnieje wiele nieścisłości i hipotez. Tutaj, w Ulaszowicach, wraz z braćmi Trzecieskimi uruchomił pierwszą destylarnię ropy naftowej, a przy ulicy Rynek 17 mieściła się jego apteka. Rok 1895 obfituje w tragedie zawodowe i osobiste. Pożar destylarni w Ulaszowicach, kłopoty ze spółką w Klęczanach i najbardziej bolesna, śmierć córeczki Marianny - powodują, że wyjeżdża z Jasła. Łukasiewicz był człowiekiem wielkiego serca i umysłu, niepodważalnym autorytetem w wielu dziedzinach, filantropem, fundatorem wielu kaplic i szkół, dla swoich pracowników stworzył zaplecze socjalne. O nim to mówiono, że drogi w Krośnie wybrukowane są jego guldenami. Przydomek „ojciec Ignacy” świadczy, że darzony był estymą nie tylko przez osoby bliskie. Jego motto życiowe brzmiało: To wielka sztuka być bogatym, ale i wielka odpowiedzialność.

Opowieść W. Hapa uzupełniona została pokazem slajdów, a na zakończenie zebrani obejrzeli film Szlak Naftowy, wyprodukowany przez TV Obiektyw, który podczas Międzynarodowego Salonu Turystycznego TOUR SALON 2005 w Poznaniu w ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych TOURFILM 2005 zdobył wyróżnienie w kategorii „Film turystyczny służący promocji i popularyzacji ruchu turystycznego”.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Rozświetlić ciemność - życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”, która powstała przy współpracy z Zespołem Szkół Miejskich nr 3 – Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle oraz Stowarzyszeniem Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Wystawa będzie eksponowana w MBP w Jaśle do 10 kwietnia 2012 r.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 19.03.2012, 15:29 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wstrzymano przyjęcia planowe na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala

  Wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala aż do odwołania. Oddziały geriatryczny i diabetologiczny zostały tymczasowo przekształcone dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

 • Zakochaj się w.... Jaśle. W niedzielę o 8.30 w TVP1

  Tomasz Bednarek z programu Zakochaj się w Polsce nie tak dawno opowiadał o pobycie w Lublinie, Warszawskiej Woli i Sochaczewie. W nowym odcinku programu przedstawione zostanie Jasło. Program będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę na kanale TVP1.

 • Kolejki do punktu drive-thru

  Od tygodnia do punktu mobilnego drive-thru przy jasielskim szpitalu ustawia się długi sznur samochodów. - W piątek o 11.30 byłem pięćdziesiąty, a za mną było jeszcze piętnaście samochodów – mówi nam mieszkaniec Jasła. Dzisiaj kolejka do punktu pobrań sięgała aż do wjazdu na teren szpitala. Niektórzy zmuszeni byli czekać na drodze krajowej nr 28.

 • Szkoła Podstawowa nr 12 ma supernowoczesną pracownię językową

   

  Nowoczesne technologie doskonale służą nauczaniu. Nic więc dziwnego, że w szkołach pojawia się coraz więcej pracowni naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą uczyć się w najlepszych możliwych warunkach. Taką pracownią, będącą główną nagrodą ostatniej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM od niedawna może pochwalić się SP nr 12. Dzisiaj została ona oficjalnie zaprezentowana.

 • Na czym polegają badania psychologiczne kierowców i operatorów?

   

  Badania psychologiczne kierowców i operatorów pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

 • Odszedł na wieczny spoczynek. Wójt Jan Czubik zmagał się z chorobą nowotworową

  Jan Czubik, wójt gminy Tarnowiec odszedł w wieku 72 lat. O 2 w nocy zmarł po ciężkiej chorobie. Gminą zarządzał od 6 lat. W najbliższą niedzielę odbędzie się jego ostatnie pożegnanie.

 • Malutki Kacperek potrzebuje pomocy. Zmaga się z wadą serca i rozszczepem podniebienia

  Kacperek przebył już dwie operacje, ale to nie koniec jego wizyt w szpitalu. Jego leczenie oraz rehabilitacja są bardzo kosztowne i przewyższają możliwości finansowe rodziny zastępczej, w której wychowuje się dziecko...

 • Zespół podjął decyzję o niedopuszczeniu trzech projektów do głosowania. Będą odwołania?

  Do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. zgłoszonych zostało osiem projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie merytorycznej. Zespół oceniający uznał, że trzy z nich nie mogą zostać dopuszczone do głosowania...

 • Rolnicy rozpoczęli protest w centrum Warszawy. Idą pod Sejm

  Dzisiaj rolnicy z całej Polski zjechali się do Warszawy, aby po raz kolejny wyrazić swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Po odmówionej modlitwie i odśpiewanej „Rocie”, podzieleni na sześć grup udali się w kierunku Sejmu.

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na „Wielkie monologi w wykonaniu Jerzego Treli” WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na „Wielkie monologi” w wykonaniu Jerzego Treli, które na deskach sceny JDK będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Rolnicy jadą do Warszawy. Będą protestować

  - Poprawki nas nie interesują. Chcemy zajmować się tym co robili nasi dziadkowie i ojcowie – mówi rolnik z powiatu jasielskiego. Grupa trzydziestoosobowa z powiatu jasielskiego, Gorlic i Krosna jedzie do Warszawy na ogólnopolski protest rolników. Mówią stanowcze "nie" nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

 • Wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na dwóch oddziałach

  Czterech lekarzy oraz pracownicy administracyjni Szpitala Specjalistycznego w Jaśle są zakażeni koronawirusem. Obecnie wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na oddziały wewnętrzny i geriatryczny.

 • Upewnij się, że twoje auto jest sprawne. Sprawdzisz to w SKP „Łączność”

   

  Egzamin ze sprawności samochodu to nie tylko formalna konieczność, potwierdzana adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od tego, czy nasz pojazd jest sprawny technicznie zależy życie nasze oraz pozostałych użytkowników dróg. Dlatego też badanie stanu technicznego auta należy powierzyć doświadczonym diagnostom, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105