Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

II Konferencja Ekologiczna w MDK

11

Po raz drugi w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbyła się Konferencja Ekologiczna, skupiona wokół roli parków i rezerwatów Beskidu Niskiego w edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.

- Konferencja odbyła się już po raz drugi, tym razem pod nazwą „Parki i rezerwaty Beskidu Niskiego i ich rola w edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży”. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu nauczycieli oraz uczniów. Mamy gości z powiatu strzyżowskiego, dębickiego, krośnieńskiego, tarnowskiego oraz wielu uczestników z powiatu jasielskiego. - mówiła Grażyna Leńczuk, dyrektor MDK.

Obecni na konferencji przedstawiciele partnerów i współorganizatorów podkreślali walory krajoznawcze regionu, zwierzając się w większości z uczniowskiego długu wdzięczności względem dr. Mariana Stója.

- Bardzo miło wspominam licealne lekcje pana doktora. Potrafił zaszczepić w nas pasję ornitologiczną. - mówił wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jasielskiego, Rafał Papciak


Ptaki, parki, edukacja

Pierwszą część konferencji stanowiły prelekcje zaproszonych gości. Pierwszym prelegentem był zaś właśnie dr Marian Stój, który przedstawił gatunki ptaków żyjące w naszym regionie oraz omówił krótko działania, dzięki którym można poprawić ich dobrostan.


- W Magurskim Parku Narodowym znajdziemy około 120 gatunków ptaków lęgowych i ponad 200 migrujących. Wśród najbardziej sztandarowych należy wymienić z pewnością orła przedniego. Warto zaznaczyć, że spośród 35 par tego gatunku żyjących w Polsce, aż 30 żyje w Karpatach – między Tatrami a Bieszczadami i Pogórzem Przemyskim.
- mówił dr Stój.


- Na terenie MPN można też oczywiście spotkać godło tego parku – orlika krzykliwego, który często szybuje, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie, kiedy unoszą go prądy ciepłego powietrza. Jest to spory ptak, o rozpiętości skrzydeł około 160 – 180 centymetrów. - zaznaczał ornitolog.

Ignacy Bielecki, specjalista ds edukacji Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych prezentował z kolei parki krajobrazowe znajdujące się w naszym regionie wraz z ich największymi atrakcjami. Przedstawiciel ZKPK podkreślał przyjazdy rodzinom charakter naszych parków.

- Parki Beskidu Niskiego, szczególnie Jaśliski Park Krajobrazowy mają charakter familijny. Mamy tu łagodne wzniesienia, niewysokie podejścia, teren bardzo przyjazny wędrówkom całych rodzin. W  Bieszczadach wymagane już jest pewne przygotowanie, takie jak obuwie, zapasy żywności a nawet namiot na wypadek konieczności awaryjnego nocowania w terenie. - wyjaśniał Ignacy Bielecki.

- Jeśli chodzi o ochronę przyrody można śmiało zastosować do niej maksymę medyków: przede wszystkim nie szkodzić. Jeśli nie będziemy podejmować działań szkodliwych dla przyrody i potraktyujemy ją z sercem postaramy się zrozumiec, to będzie wielki sukces, który może pozwolić nam zachować nasze dziedzictwo przyrodnicze. - mówił p. Bielecki. 

Ostatnią prelegentką była Agnieszka Nowak, specjalistka ds. edukacji Magurskiego Parku Narodowego. Pani Agnieszka omówiła walory edukacyjne MPN, poświęcając chwilę między innymi nowoczesnemu i atrakcyjnemu Muzeum Przyrodniczemu znajdującemu się w Krempnej.

Spacer i perspektywy

Po wysłuchaniu prelekcji uczestnicy konferencji udali się do Folusza, gdzie wzięli udział w warsztatach praktycznych prowadzonych przez dr. Dominika Wróbla. Rozmawiając z młodzieżą dr Wróbel tłumaczył między innymi czym różni się potoczne rozumienie ekologii od rozumienia naukowego. Wśród informacji przekazywanych nauczycielom znalazły się z kolei wyjaśnienia dotyczące działania programu Natura 2000 oraz roli i znaczenia lasów łęgowych.

- Myślę, że owocem konferencji będzie większe zainteresowanie ekologią, turystyką i naszym regionem. - powiedziała nam dyrektor Leńczuk. - Mamy deklaracje sponsorów, którzy uważają, że jest to bardzo pożyteczna forma i będziemy te działania kontynuować.

Przedstawiciel głównego partnera konferencji, grupy LOTOS S.A., Roman Kościow przyznawał, że kwestia pomocy w kolejnej edycji konferencji została przedstawiona osobom decyzyjnym. - Mam nadzieję, że rzecz zostanie zaopiniowana pozytywnie. - mówił Roman Kościow.

Honorowy patronat nad konferencją objął starosta jasielski. Partnerami konferencji byli Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Jaśle, Zespół Parków Krajobrazowych w Krośnie, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Jaśle. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był portal Jaslo4u.pl.


Kamil Sokołowski


Reklama

Komentarze: 11

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Anomi
dnia 04.09.2020, 17:50 · Zgłoś
Nastolatki. Są. Agresywne. Grożą. Że. Zabiją. Bo. Włosy. Ich. Myję. Dorota. I. Mama..
Odpowiedz
0
@ stary
dnia 03.10.2010, 19:27 · Zgłoś
jezeli by tak isc dalej to drogi asfaltowe to tez ekologia
deptaki to ekologia fontanna to ekologia zakorkowane miasto to ekologia zielone platne parkingi to ekologia dzikie wysypiska to tez ekologia ale czegoz mozna sie spodziewac po pani nauczycielce ktorej kazano byc burmistrzem zawsze to awans z wioski do miasta i basta!
Odpowiedz
0
@ to nie problem dla
dnia 03.10.2010, 19:22 · Zgłoś
pani burmistrz zawsze moze liczyc na poparcie ludzi z gamratu ichyba na ten elektorat liczy w nadchodzacych wyborach bo dla niej taniej jest wozic smieci do gorlic a po powodziowe w kieleckie bo i tak zaplaca ludzie ale nie z gamratu to nie jest problem tylko czy ujeto to wtym pozyskaniu funduszow oraz zwrot za wybudowana droge do nikad
Odpowiedz
0
@ do Gościa
dnia 03.10.2010, 18:25 · Zgłoś
Jak lokalna władza może promować powiat jasielski jako ekologiczny jeżeli nie ma rozwiązanego problemu zagospodarowania odpadów zarówno w mieście Jaśle jak i w pozostałych gminach powiatu? Zabrakło na tej konferencji wystąpienia władz miasta tłumaczących jak można [...] pomysł budowy zakładu na który były unijne pieniądze /50 mln zł/ i nadal na te cele można dostać dofinansowanie. Działanie "ekologiczne" to wzbudzenie protestu społecznego na osiedlu Gamrat. Umożliwiło ono - oprócz profitów w kampanii wyborczej 2006 r.- wyrzucenie za okno wieloletnich starań o rozwiązanie tego tematu w skali powiatu. Takie "zasługi" nagradzane są tytułami w Podkarpaciu Made in PIS. Działanie takie sprzyja powstawaniu dzikich wysypisk i naraża mieszkańcow na podnoszenie ceny za wywóz odpadów.
Bez poruszenia tych tematów podobne konferencje są typowym ble, ble i biciem piany - służą jedynie promocji prelegentów.
Odpowiedz
0
@ do rodzica
dnia 03.10.2010, 18:15 · Zgłoś
podczas tej imprezy dzieci sortowaly pozbierane smieci golymi
rekoma
troche myslenia nikomu nie zaszkodzi
Odpowiedz
0
@ do rodzica
dnia 03.10.2010, 18:12 · Zgłoś
ty wez przeczytaj o co chodzi a pozniej wypisuj bzdury
spotkanie ekologow tak
sprzatanie swiata tak
dwie imprezy ekologiczne tak
reportaz w telewizji jaslo tak
chodzi o ekologie tak
impreza sprzatanie swiata zorganizowana przez szkole podstawowa nr4
impreza ekologiczna tak
Odpowiedz
0
@ Do "rodzica"
dnia 03.10.2010, 15:35 · Zgłoś
Jaki Polak, jakie sprzątanie świata i jaka szkoła nr 4?
Weź człowieku przycztaj jak potrafisz a dopieru potem wypisuj te bzury.
Odpowiedz
0
@ niestety
dnia 03.10.2010, 10:01 · Zgłoś
nie mogłem tam być a chciałem ...
Odpowiedz
0
@ rodzic
dnia 03.10.2010, 09:09 · Zgłoś
idea chwalebna panie Polak ale oprocz gloryfikacji szkoly i pana reportazu nalezalo zadbac o bezpieczenstwo higieny dzieci na
zorganizowanej imprezie sprzatania swiata a nie kazac dzieciom
grzebac w smieciach bo to nie jest reportaz z kolejnego pana wypoczynku ktorymi nas pan raczysz w telewizji Jaslo
Odpowiedz
0
@ rodzic.
dnia 03.10.2010, 09:02 · Zgłoś
ciekaw jestem kto podczas sprzatania swiata kazal dzieciom
przewracac zebrane smieci golymi rekoma i czy byla to jedna z metod wychowawczych grona szkoly nr4 ciekawy rowniez jestem jak to sie ma do higieny i wychowania dzieci oraz opieki przez okres pozostawania dzieci pod opieka szkoly.Brawo grono pedagogiczne.
Odpowiedz
0
@ Gość
dnia 02.10.2010, 16:01 · Zgłoś
Dlaczego Jasło nie promuje się jako czyty ekologicznie powiat, jest park narodowy, ładne widoki, czysta woda? Mało kto w Polsce wie jak tu ładnie.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.