III Bieg Pamięci Senatora Stanisława Zająca: pogoda dopisała, padł rekord frekwencji
Ponad 200 biegaczy-amatorów uczestniczyło wczoraj w III Biegu Pamięci Senatora Stanisława Zająca. Zawodnicy rywalizujący na głównym dystansie zawodów przebiegli półmaraton na trasie ze Święcan do Trzcinicy.
Frekwencja na tegorocznym biegu – który wystartował spod remizy w Święcanach a zakończył się na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy – w zestawieniu z poprzednimi edycjami przedsięwzięcia przeszła oczekiwania organizatorów. W sportowej rywalizacji wzięli udział zarówno nastolatkowie, ludzie w średnim wieku jak i spora grupa osób starszych – których witalność, imponująca sprawność fizyczna i olbrzymia determinacja mogłyby zawstydzić niejednego przedstawiciela młodszego pokolenia. Ponad 200 biegaczy to pozytywny sygnał, świadczący o tym, że zawody cieszą się coraz większą popularnością. Przyznam, że dla nas, ich organizatorów, taka frekwencja na starcie była miłym zaskoczeniem. Sukces tegorocznej edycji biegu na pewno stanowić będzie dodatkową mobilizację na przyszłość. Z rok na rok wyciągamy wnioski i uczymy się nowych rzeczy – mówi nam Adrian Biernacki, jeden z koordynatorów przedsięwzięcia. Jak twierdzi nasz rozmówca, głównym celem cyklicznych już zawodów jest propagowanie zdrowego trybu życia przy jednoczesnym kultywowaniu pamięci o zmarłym tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem senatorze Stanisławie Zającu. Rywalizacja sportowa odbywa się na dwóch dystansach – 21 km (półmaraton) i 5 km.
Adrian Biernacki
Zwycięzcą tegorocznego półmaratonu został Hubert Wierdak, drugie miejsce na tym dystansie zdobył Bartosz Gorczyca, trzecie – Łukasz Szumiec. Bieg na 5 kilometrów wygrał Marcin Michalec, na drugim stopniu podium uplasował się Paweł Dybek, trzecie miejsce zajął Michał Płaziak.
O podzielenie się wrażeniami z zawodów poprosiliśmy Adama Gotfryda oraz Sławomira Piętę – obydwaj są mieszkańcami Jasła i w Biegu Pamięci Senatora Stanisława Zająca wzięli udział po raz pierwszy. Fajna inicjatywa, fajni ludzie, dobra organizacja i szczytny cel, czyli upamiętnienie osoby senatora Zająca, w dodatku pogoda dziś dopisała. Cóż więcej dodać – mówi Adam Gotfryd, trenujący bieganie od niespełna roku. Atmosfera super, frekwencja dopisała, trasa była zróżnicowana, dobrze opracowana – dodaje Sławomir Pięta, który zachęcony przez swojego kolegę biega od 4 miesięcy. Dla obydwu naszych rozmówców wczorajszy półmaraton był drugim „oficjalnym” sprawdzianem ich formy, wcześniej wspólnie uczestniczyli w podobnych zawodach w Rzeszowie. Dopiero się rozkręcamy – zapewniają.
Adam Gotfryd i Sławomir Pięta
Każdy z uczestników biegu po dotarciu na metę mógł posilić się przygotowanym przez organizatorów poczęstunkiem (m.in. tradycyjną grochówką czy kiełbasą z grilla), podczas uroczystego podsumowania imprezy otrzymał również pamiątkowy medal oraz dyplom. Zdobywcy trzech pierwszych lokat w półmaratonie odebrali nagrody pieniężne (I miejsce – 200 zł, II miejsce – 150 zł, III miejsce – 100 zł). Laureaci poszczególnych kategorii wiekowych obydwu dystansów uhonorowani zostali nagrodami rzeczowymi.
Organizatorem cyklicznej imprezy jest Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca z siedzibą w Jaśle. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje senator RP Alicja Zając.
Jakub Hap
