Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU KARPAT - TRZCINICA 2006

7
„III Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat” jest imprezą cykliczną wpisaną do Kalendarza Imprez Województwa Podkarpackiego i Gminy Jasło.

Głównym organizatorem jest Gmina Jasło oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle. Współorganizatorzy to: Sołectwo wsi Trzcinica i Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Trzcinicy.

Dotychczas odbyło się dwie edycje Festiwalu i z każdą kolejną jest on większą imprezą i zyskuje na znaczeniu."III Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat - Trzcinica 2006" odbędzie się w dniach 22-23 lipca 2006 roku.


FolklorDwudniowa międzynarodowa impreza, zakłada identyfikację niematerialnego dziedzictwa kulturowego Regionu Karpackiego, które stoi przed zagrożeniem trwałego zapomnienia w świadomości lokalnych społeczności. Ideą imprezy jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka.
W dniu 22 lipca od godz.14-tej prezentować się będą zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz zespoły śpiewacze. Wieczorem planowana jest zabawa ludowa na wolnym powietrzu.
W drugim dniu festiwalu 23 lipca od godz. 13-tej prezentować się będzie 11 kapel polskich: (dwie kapele z Olszanicy, „Kurasie” z Lubziny, „Janusza Pilnego” z Leśnicy, z Podegrodzia, „Jaśka Kubika” z Krościenka n/Dunajcem, ,,Ciardasie” z Czarnej Góry, „Szumiąca Woda” z Rytra, „Osławianie” z Mokrego, „Bukowianie” z Bukowska i „Trzcinicoki” z Trzcinicy), ponadto w przeglądzie wezmą udział Kapele zagraniczne: „Rapsodia Chioarului” z Rumunii, „Nowina” z Czech, „Hudba” ze Słowacji, „Raslawice” ze Słowacji, oraz Kapele z Ukrainy i Węgier Karpackich.
Występ kapel będzie oceniany przez profesjonalną komisję artystyczną, składającą się z 5 osób.
Nagrodą główną dla najlepszej Kapeli będzie statuetka „Karpackiego Grajka” i nagroda pieniężna,
pozostałe Kapele zostaną uhonorowane i nagrodzone nagrodą finansową i rzeczową. Wszystkie Kapele biorące udział otrzymają pamiątkowe dyplomy i podziękowania. Po rozdaniu nagród odbędzie się specjalny koncert w wykonaniu laureatów.
Imprezie towarzyszyć będą wystawy, targi sztuki, gdzie artyści ludowi zaprezentują twórczość regionu Karpat.
Organizatorzy zapraszają także na staropolskie chłopskie jadło i zapewniają wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu.
W ramach promocji imprezy, Gmina będzie współpracowała z : prasą, radiem i telewizją.
Honorowy patronat nad imprezą sprawuje Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Z.Dykas, A.Jeleń
Napisany dnia: 11.07.2006, 17:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ kiss
dnia 12.07.2006, 22:29
Ocena
komentarza:
0
:Dhehe będzie imprezka:D taa jak w atmtym roq;]:/pzdr:/:D
@ aga
dnia 15.07.2006, 15:04
Ocena
komentarza:
0
heheheheee pewnie bedzie padało;) tak jak zawsze, a tak pozatym mogli by cos lepszego wymyslic niz "przegląd kapel" ale atrakcja.....heheheheeheheeheheheheehe:p:p:p:p
@ miejscowy
dnia 21.07.2006, 23:35
Ocena
komentarza:
0
z tym deszczem to racja i już się zanosi B)
@ PL-3
dnia 23.07.2006, 20:15
Ocena
komentarza:
0
i dobrze takie imprezy są super
@ osval
dnia 24.07.2006, 09:29
Ocena
komentarza:
0
Fachowcy od prognoz, padało ale masa ludzi od upału. Było poprostu za goraco , a imprezka sie udała super. Miejscowy z agą w jaki sposób ten deszcz wywróżyliście?
@ Uczestnik konkursu
dnia 24.07.2006, 18:49
Ocena
komentarza:
0
impreze była the best!!!!! Było extra!!!! :)
@ :)
dnia 24.07.2006, 18:50
Ocena
komentarza:
0
[small][/small]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kierowcy pomstują na utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Posypały się pierwsze mandaty

   

  Remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja w Jaśle (DK28) oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. Chopina i ul. Grota – Roweckiego sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Niektórzy ignorują znaki zakazu. Tylko wczoraj, siedmiu kierujących zostało przez policjantów ukaranych mandatami karnymi. W związku z utrudnieniami, kierowcy poruszający się objazdami, zmuszeni są stać w korkach. Znacząco zwiększył się również ruch samochodów na osiedlu Gądki.

 • Wygraj bilety na MONSTER TRUCK SHOW w Jaśle!

   

  We wtorek 16 sierpnia do Jasła zawita ekipa Extrem Cascaders Team z MONSTER TRUCK SHOW. To gwarancja ponad godzinnej doskonałej zabawy. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są darmowe bilety na emocjonujący pokaz z wykonaniu kaskaderów i ich maszyn.

 • „Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

   

  Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657