Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ile wody powinny pić dzieci?

4

Wiemy, że ciało dorosłego człowieka składa się aż w 60 % z wody. W przypadku ciała niemowlęcia jest to aż 75 %! Chociaż jako dorośli wiemy, że musimy często sięgać po wodę i pić jej nawet 2-3 litry dziennie, to w przypadku dzieci często zapominamy, jak bardzo jest ona ważna. Ile więc powinny pić dzieci na różnych etapach życia i jak je do tego zachęcić?

Dlaczego woda jest tak ważna w diecie dziecka?

Zazwyczaj martwimy się dietą naszego dziecka, niezależnie od jego wieku: czy powinnyśmy karmić go piersią, czy z butelki, co robić, kiedy jest niejadkiem albo nie chce jeść warzyw? Równie ważne jest jednak nawodnienie. Dziecko, które nie spożywa wystarczającej ilości płynów, może się odwodnić szybciej od dorosłego i jest to też dla niego groźniejsze. Po pierwsze nie jest w stanie powiedzieć nam, co jest nie tak, a po drugie traci wtedy apetyt i szybko siły.

Dzieci odwadniają się szczególnie szybko podczas chorób z wymiotami i biegunką, ale odwodnić mogą się też zdrowe dzieci, które w ciągu dnia nie wypiły wystarczającej ilości wody.

Kiedy zacząć dziecku podawać wodę?

W przypadku dzieci karmionych piersią mamy nie mają problemu – takie maluchy nie potrzebują już dodatkowej wody, wszystkie potrzebne składniki dostają z mlekiem mamy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, chociaż te maluchy można dopajać.

Zazwyczaj większość mam zaczyna wprowadzać do diety dziecka różnego rodzaju kaszki, papki i musy w wieku 6-12 miesięcy. W tym wieku większość nawodnienia dziecko nadal otrzymuje z mleka matki lub mleka modyfikowanego. Jednak po ukończeniu roczku mamy powinny powoli przyzwyczajać dziecko do picia wody.

Jak zacząć podawać wodę dziecku?

Przede wszystkim upewnijmy się, że woda, którą podajemy naszemu dziecku, nie jest zanieczyszczona. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że nasza woda z kranu nadaje się do picia, zadbajmy o odpowiedni dzbanek, który filtruje wodę – warto jednak upewnić się, czy pozostawia w niej potrzebne składniki mineralne.

Możemy kupować też wodę butelkowaną. Najlepiej wybierać wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną. Warto sprawdzić, czy dana marka jest rekomendowana przez Centrum Zdrowia Dziecka (posiada ją na przykład Żywiec Zdrój).

Ważne jest też z jakiego naczynia podajemy dziecku wodę. Oczywiście w wieku 1 roku powinien to być kubeczek z dziubkiem.

Ile wody powinno pić małe dziecko?

Dziecko powyżej roku powinno spożywać 800-1000 ml wody dziennie. Pamiętajmy jednak, że do tej puli zalicza się także woda spożywana w zupach, owocach, warzywach czy herbatkach – nie musimy wmuszać w naszego malucha 4 szklanek wody dziennie.

Wraz z wiekiem te ilości powinny się zwiększać, aż dziecko osiągnie wiek nastoletni, kiedy powinno już pić tyle wody, co osoba dorosła. Co jednak zrobić, kiedy nasze dziecko stroni od picia wody?

Dawaj dziecku dobry przykład

Jeżeli nasz maluch zauważy, że pijemy tylko kawę, herbatę, gazowane napoje i soki, na pewno nie będzie chętnie sięgało po kubeczek z wodą. Dlatego zadbajmy o to, żeby dziecko od małego widziało nas ze szklanką wody. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko naszemu dziecku, ale także nam.

Dzieci kochają czuć się też potrzebne. Możemy więc włączyć je do procesu nalewania wody do szklanek podczas jedzenia – na początku będzie to na pewno więcej wycierania, niż pomocy, ale z czasem taki nawyk stanie się naturalny dla dziecka.

Dodawaj owoców do wody

Pamiętajmy, że żeby czerpać korzyści z wody, nie musi być ona bez żadnych dodatków. Bez problemu możemy dodać do niej owoce jak truskawki, borówki, pomarańczę, cytrynę, a także np. miętę. W ten sposób dziecko może chętniej sięgać po szklankę z takimi kolorowymi owocami.

Kup dziecku zabawny kubeczek

Czasami, żeby zachęcić do czegoś dziecko trzeba zastosować różne tricki – w tym przypadku pomoże nam na pewno ciekawy i zabawny kubeczek. Mogą być na nim ulubione postacie naszego dziecka, może mieć on zakręconą słomkę albo wydawać odgłosy, kiedy dziecko pije. Każdy sposób, który zachęci nasze dziecko do picia większej ilości wody, będzie dobry.

Takie kubeczki znajdziemy nie tylko w sklepach z akcesoriami dla dzieci, ale także w popularnych dyskontach - posiada je na przykład Lidl gazetka.

Pamiętaj, że nie tylko woda nawadnia

W artykule skupiliśmy się na wodzie, ale pamiętajmy, że w nawodnieniu naszego dziecka mogą pomóc też inne, zdrowe, napoje. Soki wyciskane z owoców i smoothie to świetna metoda, która nie tylko nawodni nasze dziecko, ale też dostarczy mu potrzebnych witamin.

Wprowadzenie zdrowego nawyku picia wody w młodym wieku sprawi, że w dorosłym życiu to właśnie ten sposób nawadniania będzie najbardziej naturalny dla naszego dziecka i pewnie nie będzie sięgało ono po słodzone alternatywy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 24.05.2023, 14:02
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Homo sapiens też zwierzę
dnia 25.05.2023, 09:34
Ocena
komentarza:
1
2-3 litrów dziennie u dorosłych? Na podstawie marketingu producentów wody? Pokażcie mi badania, które by to potwierdzały!:-)
@ Janina
dnia 25.05.2023, 12:43
Ocena
komentarza:
0
mój pierwszoklasista bierze sobie butelke cisowianki kids do szkoły w domu też troche i jest normalnie nie chodzi odwodniony
@ Homo sapiens też zwierzę
dnia 25.05.2023, 13:22
Ocena
komentarza:
3
"Cisowianka kids"... Marketing.
@ Lek
dnia 28.05.2023, 13:46
Ocena
komentarza:
3
Powinny pic tyle ile chcą . Nie przesadzać i nic na siłe. Nadmiar wody tez niewskazany
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle

  W sobotę w Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezesem Suwerennej Polski. Pol przyjechał na spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie posłanki Marii Kurowskiej. Podczas swojego wystąpienia mówił o polityce Niemiec, Donaldzie Tusku, a także o obronie polskich rolników.

 • Jasielscy strażacy obchodzili swoje święto

   

  Choć dzień Świętego Floriana, w którym strażacy obchodzą swoje święto minął kilka tygodni temu, to w Jaśle uroczyste obchody Dnia Strażaka odbyły się w miniony piątek (2 czerwca). Apel z udziałem strażaków jasielskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej tradycyjnie zorganizowano na placu przy siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. T

 • Dofinansowanie na studnię głębinową - jak uzyskać?

   

  Studnią głębinową nazywamy sztucznie wykonane, pionowe ujęcie wody. W zależności od głębokości warstwy wodonośnej studnie bywają wiercone nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi i zapewniają wodę bardzo dobrej jakości!

 • Ogród Jordanowski znów tętnił życiem. Najmłodsi jaślanie obchodzili dzisiaj swoje święto

   

  Datę 1 czerwca znają dosłownie wszyscy, bez względu na wiek. Nic w tym dziwnego. Tego dnia bowiem na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Najmłodsi jaślanie świętują swój dzień nie tylko w wąskim gronie rodzinnym. Od wielu lat chętnie odwiedzają również Ogród Jordanowski, gdzie czekają na nich atrakcje przygotowane przez pracowników jasielskich instytucji kultury.

 • Buduj i remontuj z "Pszczółką". Mega oferta cenowa na pustaki już czeka na Ciebie

  Budujesz dom? A może planujesz remont mieszkania? Zapraszamy do "Pszczółki" gdzie znajdziesz wszystko co niezbędne do wybudowania oraz remontu domu lub mieszkania.

 • Generator Nauki GEN zacieśnia współpracę z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

   

  Miasto Jasło zawarło dzisiaj porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Dotyczy ono zacieśnienia współpracy pomiędzy instytutem a jasielskim Generatorem Nauki GEN w zakresie popularyzacji nauk ścisłych. Beneficjentami porozumienia mają być przede wszystkim uczniowie jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Już niebawem do Krakowa uda się pierwsza grupa młodych jaślan, głodnych naukowej wiedzy.

 • Ogromny zastrzyk finansowy dla Gminy Brzyska. W przyszłym roku powstanie boisko wielofunkcyjne

  Gmina Brzyska otrzymała blisko 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem. Inwestycja ma być realizowana przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach w 2024 r.

 • Dębowiec: Usunięto awarię układu sterującego przepompowni ścieków

  Nieczystości ściekowe, które stwierdzili inspektorzy WIOŚ przy komorze zasuw zlokalizowanych w najniższym punkcie terenu w Dębowcu były przyczyną awarii układu sterującego przepompowni ścieków. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej podjął działania naprawcze m.in. zamontowano monitoring pracy, dzięki któremu pracownicy będą mogli podjąć natychmiastową reakcję w przypadku stanu awaryjnego.

 • UNIMOT przejmuje jasielskie zakłady magazynowania i dystrybucji paliw oraz produkcji asfaltów

   

  Formalności stało się zadość. Po wielu miesiącach oczekiwania, w kwietniu 2023 r. spółka UNIMOT Investments sp. z o.o. zawarła z PKN Orlen S.A. umowę przeniesienia 100 proc. akcji Lotos Terminale S.A. Tym samym jasielskie zakłady Lotos Infrastruktura i Uni-Bitumen zmieniły właściciela. 

 • Wstęga została przecięta. Przy jasielskim „Chemiku” powstało nowe boisko sportowe

   

  Starostwo Powiatowe mogło dziś ogłosić z dumą, że realizacja programu - „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego" wreszcie dobiegła końca. Dzisiaj, uroczyście oddano bowiem do użytku boisko wielofunkcyjne przy jasielskim „Chemiku”. Będzie ono służyć uczniom szkoły do gry w piłkę ręczną i tenisa. Wartość inwestycji wyniosła 935 238 zł.

 • Szukasz zacisznego miejsca do wypoczynku? Odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”

   

  Masz dosyć miejskiego zgiełku? Szukasz miejsca, w którym mógłbyś odpocząć w bezpośrednim kontakcie z naturą? Koniecznie odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”. To urokliwy i zaciszny zakątek w malowniczej wsi Potakówka na Podkarpaciu. Dwa piękne domki położone na terenie rekreacyjnym wraz z zarybionym stawem i zagrodą danieli to miejsce wprost idealne na spędzenie wakacyjnego urlopu lub weekendową ucieczkę na wieś.

 • Żołnierze Wojska Polskiego uczą jaślanki samoobrony

   

  Przystanek Kwiatowa w Jaśle stał się w ten weekend swoistego rodzaju poligonem treningowym dla kobiet, które chcą umieć bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami, a przede wszystkim przed agresją fizyczną. Technik samoobrony uczą się pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych w zakresie walki wręcz żołnierzy – instruktorów. W sobotnich warsztatach udział wzięło czterdzieści pań.

 • Zespół młodych siatkarek w SP nr 4 w Jaśle sięgnął po srebro

   

  W piątek (26 maja) w hali MOSiR w Jaśle rozegrano turniej finałowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt na szczeblu wojewódzkim. Triumfowały w nim młode adeptki siatkówki z Rzeszowa. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 33 w Rzeszowie pozostawiły w pokonanym polu zespoły reprezentujące Szkołę Podstawową nr 4 w Jaśle i Szkołę Podstawową w Dukli. Jaślanki pod wodzą trenera Grzegorza Janusza sięgnęły po srebro.

 • Strażacy interweniowali podczas Pikniku Rodzinnego. Z butli ulatniał się gaz

   

  Dzisiaj przed godziną 18. strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze butli z gazem propan-butan na terenie przedszkola przy ul. Sikorskiego w Jaśle. Do zdarzenia doszło w trakcie trwającego Pikniku Rodzinnego. Okazało się, że doszło do ulatniania się gazu, w związku z czym wyznaczona została strefa bezpieczeństwa.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657