Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Ile wody powinny pić dzieci?

4

Wiemy, że ciało dorosłego człowieka składa się aż w 60 % z wody. W przypadku ciała niemowlęcia jest to aż 75 %! Chociaż jako dorośli wiemy, że musimy często sięgać po wodę i pić jej nawet 2-3 litry dziennie, to w przypadku dzieci często zapominamy, jak bardzo jest ona ważna. Ile więc powinny pić dzieci na różnych etapach życia i jak je do tego zachęcić?

Dlaczego woda jest tak ważna w diecie dziecka?

Zazwyczaj martwimy się dietą naszego dziecka, niezależnie od jego wieku: czy powinnyśmy karmić go piersią, czy z butelki, co robić, kiedy jest niejadkiem albo nie chce jeść warzyw? Równie ważne jest jednak nawodnienie. Dziecko, które nie spożywa wystarczającej ilości płynów, może się odwodnić szybciej od dorosłego i jest to też dla niego groźniejsze. Po pierwsze nie jest w stanie powiedzieć nam, co jest nie tak, a po drugie traci wtedy apetyt i szybko siły.

Dzieci odwadniają się szczególnie szybko podczas chorób z wymiotami i biegunką, ale odwodnić mogą się też zdrowe dzieci, które w ciągu dnia nie wypiły wystarczającej ilości wody.

Kiedy zacząć dziecku podawać wodę?

W przypadku dzieci karmionych piersią mamy nie mają problemu – takie maluchy nie potrzebują już dodatkowej wody, wszystkie potrzebne składniki dostają z mlekiem mamy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, chociaż te maluchy można dopajać.

Zazwyczaj większość mam zaczyna wprowadzać do diety dziecka różnego rodzaju kaszki, papki i musy w wieku 6-12 miesięcy. W tym wieku większość nawodnienia dziecko nadal otrzymuje z mleka matki lub mleka modyfikowanego. Jednak po ukończeniu roczku mamy powinny powoli przyzwyczajać dziecko do picia wody.

Jak zacząć podawać wodę dziecku?

Przede wszystkim upewnijmy się, że woda, którą podajemy naszemu dziecku, nie jest zanieczyszczona. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że nasza woda z kranu nadaje się do picia, zadbajmy o odpowiedni dzbanek, który filtruje wodę – warto jednak upewnić się, czy pozostawia w niej potrzebne składniki mineralne.

Możemy kupować też wodę butelkowaną. Najlepiej wybierać wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną. Warto sprawdzić, czy dana marka jest rekomendowana przez Centrum Zdrowia Dziecka (posiada ją na przykład Żywiec Zdrój).

Ważne jest też z jakiego naczynia podajemy dziecku wodę. Oczywiście w wieku 1 roku powinien to być kubeczek z dziubkiem.

Ile wody powinno pić małe dziecko?

Dziecko powyżej roku powinno spożywać 800-1000 ml wody dziennie. Pamiętajmy jednak, że do tej puli zalicza się także woda spożywana w zupach, owocach, warzywach czy herbatkach – nie musimy wmuszać w naszego malucha 4 szklanek wody dziennie.

Wraz z wiekiem te ilości powinny się zwiększać, aż dziecko osiągnie wiek nastoletni, kiedy powinno już pić tyle wody, co osoba dorosła. Co jednak zrobić, kiedy nasze dziecko stroni od picia wody?

Dawaj dziecku dobry przykład

Jeżeli nasz maluch zauważy, że pijemy tylko kawę, herbatę, gazowane napoje i soki, na pewno nie będzie chętnie sięgało po kubeczek z wodą. Dlatego zadbajmy o to, żeby dziecko od małego widziało nas ze szklanką wody. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko naszemu dziecku, ale także nam.

Dzieci kochają czuć się też potrzebne. Możemy więc włączyć je do procesu nalewania wody do szklanek podczas jedzenia – na początku będzie to na pewno więcej wycierania, niż pomocy, ale z czasem taki nawyk stanie się naturalny dla dziecka.

Dodawaj owoców do wody

Pamiętajmy, że żeby czerpać korzyści z wody, nie musi być ona bez żadnych dodatków. Bez problemu możemy dodać do niej owoce jak truskawki, borówki, pomarańczę, cytrynę, a także np. miętę. W ten sposób dziecko może chętniej sięgać po szklankę z takimi kolorowymi owocami.

Kup dziecku zabawny kubeczek

Czasami, żeby zachęcić do czegoś dziecko trzeba zastosować różne tricki – w tym przypadku pomoże nam na pewno ciekawy i zabawny kubeczek. Mogą być na nim ulubione postacie naszego dziecka, może mieć on zakręconą słomkę albo wydawać odgłosy, kiedy dziecko pije. Każdy sposób, który zachęci nasze dziecko do picia większej ilości wody, będzie dobry.

Takie kubeczki znajdziemy nie tylko w sklepach z akcesoriami dla dzieci, ale także w popularnych dyskontach - posiada je na przykład Lidl gazetka.

Pamiętaj, że nie tylko woda nawadnia

W artykule skupiliśmy się na wodzie, ale pamiętajmy, że w nawodnieniu naszego dziecka mogą pomóc też inne, zdrowe, napoje. Soki wyciskane z owoców i smoothie to świetna metoda, która nie tylko nawodni nasze dziecko, ale też dostarczy mu potrzebnych witamin.

Wprowadzenie zdrowego nawyku picia wody w młodym wieku sprawi, że w dorosłym życiu to właśnie ten sposób nawadniania będzie najbardziej naturalny dla naszego dziecka i pewnie nie będzie sięgało ono po słodzone alternatywy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 24.05.2023, 14:02

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Lek
dnia 28.05.2023, 13:46 · Zgłoś
Powinny pic tyle ile chcą . Nie przesadzać i nic na siłe. Nadmiar wody tez niewskazany
Odpowiedz
3
@ Homo sapiens też zwierzę
dnia 25.05.2023, 13:22 · Zgłoś
"Cisowianka kids"... Marketing.
Odpowiedz
0
@ Janina
dnia 25.05.2023, 12:43 · Zgłoś
mój pierwszoklasista bierze sobie butelke cisowianki kids do szkoły w domu też troche i jest normalnie nie chodzi odwodniony
Odpowiedz
1
@ Homo sapiens też zwierzę
dnia 25.05.2023, 09:34 · Zgłoś
2-3 litrów dziennie u dorosłych? Na podstawie marketingu producentów wody? Pokażcie mi badania, które by to potwierdzały!:-)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657