Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Informacja Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „Ikar” w sprawie lądowiska

28

Po artykule „Śmigłowce LPR i wojskowe Sokół korzystają z lądowiska stowarzyszenia „Ikar” w Jaśle. Miasto utwardziło drogę oraz plac do bezpiecznego ich startu i lądowania”, który ukazał się na portalu Jaslo4u 7 lipca bieżącego roku, Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze czuje się zobowiązane do zabrania głosu w tej sprawie.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe są elementami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Aktualnie LPR dysponuje 23 bazami Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS – Helicopter Emergency Medical Service). Najbliższa baza znajduje się w Sanoku. Aktualnie w Polsce mamy 271 lądowisk przyszpitalnych, w tym w województwie podkarpackim 15. LPR dysponuje śmigłowcami Eurocopter EC-135 oraz, do transportu na duże odległości samolotami Piaggio P.180 Avanti. Prędkość przelotowa śmigłowca EC-135 to 230 km/h.

Biorąc pod uwagę liczbę wypadków drogowych oraz czas przejazdu karetek z miejsca wypadku do szpitalnych oddziałów ratunkowych, transport śmigłowcem jest jedyną możliwością szybkiego transportu osób poszkodowanych i szybkiego transportu między szpitalnego. Niezaprzeczalną zaletą transportu lotniczego jest jego niezależność od warunków drogowych, korków, remontów dróg i każdego innego możliwego utrudnienia. Lot wykonywany jest praktycznie po prostej od miejsca zdarzenia do szpitalnego lądowiska.

Doświadczamy różnych kataklizmów. Mieszkańcy powiatu jasielskiego zapewne pamiętają powódź w 2010 roku i loty ratunkowe śmigłowców wojskowych.

Ostatnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 roku w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego wymaga (między innymi), aby oddział dysponował całodobowym lotniskiem lub lądowiskiem zlokalizowanym w takiej odległości, by było możliwe przyjęcie pacjentów, którzy znajdują się w stanie nagłego zagrożenia życia, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego, czyli położonego na terenie szpitala. Dopuszczalne jest jednak położenie lotniska lub lądowiska w takiej odległości, aby transport pacjenta karetką nie przekraczał 5 minut. Karetkę ma zapewnić oddział ratunkowy.

Koszt budowy całodobowego lądowiska przyszpitalnego (naziemnego) to średnio 2 mln złotych, lądowiska wyniesionego (na budynku) to na ogół powyżej 10 mln złotych. Są to dane ogólnie dostępne ze zrealizowanych inwestycji tego typu.

Konstrukcja lądowiska musi mieć zdolność przenoszenia obciążeń dynamicznych w przypadku przerwanego startu śmigłowca o ciężarze 6 ton. Inne wymagania to np. czysta strefa podejścia do lądowania i startu. Te i inne wymagania powodują, że często w kompleksach budynków szpitalnych trudno jest o takie miejsce.

We wrześniu 2011 roku została podpisana umowa pomiędzy Stowarzyszeniem „Ikar” a ówczesnym Burmistrzem Miasta Jasło Andrzejem Czerneckim na lokalizację lądowiska dla samolotów w aktualnym miejscu tj. przy ul. Piłsudskiego (droga nr 28, za dawnym sklepem meblowym VIP).

Teren ten Stowarzyszenie przystosowało do wymogów, jakie musi spełniać lądowisko oraz opracowało instrukcję operacyjną lądowiska. W lutym 2013 roku lądowisko zostało wpisane do ewidencji lądowisk prowadzonej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Teren lądowiska jest utrzymywany przez Stowarzyszenie w stanie nadającym się do użytkowania praktycznie przez cały rok oprócz krótkiego okresu, kiedy leży śnieg. Na wiosnę każdego roku pas jest wałowany, a w okresie letnim koszony nie rzadziej jak co 7 dni.

Od początku działalności Stowarzyszenie wskazywało, że jest to dobre miejsce na urządzenie lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W kwietniu 2013 roku doszło do podpisania porozumienia w tej sprawie pomiędzy Szpitalem Specjalistycznym w Jaśle a Stowarzyszeniem „Ikar”. Na szpitalu ciąży obowiązek posiadania całodobowego lądowiska dla śmigłowców. W tym przypadku obowiązek ten spada również na Starostwo jako jego organ założycielski. Należy przypomnieć, że wiele pracy i pieniędzy włożono za starosty F. Miśkiewicza w opracowanie projektu i uzyskanie wszelkich zgód na budowę lądowiska przy ul. Piłsudskiego, włącznie z tym, że w grudniu 2015 roku Rada Miejska Jasła przyjęła uchwałę o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w której wyznaczono obszar z przeznaczeniem pod „Teren usług ochrony zdrowia-lądowisko dla śmigłowców sanitarnych”.

Budowę lądowiska dla śmigłowców starostwo przesuwało wraz z przesuwaniem terminów przez Ministra Zdrowia.

W grudniu 2019 roku starostwo wystąpiło z koncepcją budowy lądowiska przy budynku powiatowej komendy policji (ul. Sroczyńskiego). Wymagało to uzyskania terenu od Skarbu Państwa, powtórne uruchomienie całego procesu projektowego i uzgodnieniowego a Rada Miejska w sierpniu 2020 powtórnie zmieniła plan Miejscowego Zagospodarowania Przestrzennego. Oby ten nakład pracy i kosztów nie poszedł do szuflady na kolejne lata i był odkurzany na parę miesięcy przed upływem kolejnego terminu.

Po dwóch zdarzeniach na wiosnę tego roku, kiedy ciężkie śmigłowce wojskowe biorące udział w akcji COVID-19 musiały się przestawiać, ponieważ zapadały im się koła w grunt, zwróciliśmy się do władz miasta o pomoc. I władze miasta nie odmówiły.

Wykonane przez Miasto Jasło utwardzone płytami betonowymi miejsce o wym. 9 x 9 m oraz naprawa drogi dojazdowej, daje możliwość lądowania śmigłowca w dobrych warunkach i bezpieczne przekazanie pacjenta. Ponadto spełniony jest wymóg, stawiany przez rozporządzenie, dojazdu do szpitala w 5 minut. Czas dojazdu karetki do lądowiska był sprawdzony przed laty przez szpital. Koszt tego przedsięwzięcia w wysokości 15 tys. złotych jest niewspółmierny do korzyści.

W przyszłości, gdy powstanie lądowisko z prawdziwego zdarzenia, które jest planowane przy powiatowej komendzie policji, płyty można będzie odzyskać i użyć do innego celu.

Nie chcemy, aby powstało wrażenie, że problem przyszpitalnego lądowiska dla śmigłowców został rozwiązany, bo nie został !

Patrząc na zaawansowanie prac na miejscu obecnie przeznaczonym na lądowisko decyzją władz powiatu jasielskiego, tj. obok budynku policji, jego oddanie do użytkowania od 1 stycznia 2022 roku jest mocno wątpliwe. Nawet gdyby lądowisko było już fizycznie gotowe, to znając średni czas w jakim uzyskuje się odbiór lądowisk przez Urząd Lotnictwa Cywilnego jest to niemożliwe do końca roku. Być może, że bezwarunkowy wymóg posiadania lądowiska przez SOR-y od dnia 1 stycznia 2022 roku po raz kolejny zostanie przesunięty - więc pewnie budowa też. Jeżeli nie, to możliwe że SOR stanie się izbą przyjęć.

Zwracamy uwagę, że z lądowisk śmigłowcowych zlokalizowanych na terenie szpitala nie da się skorzystać do celów innych niż medyczne.

Uwzględniając powyższe i mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo społeczeństwa, Zarząd Powiatu powinien w końcu doprowadzić do wybudowania lądowiska zgodnego z rozporządzeniem Ministra Zdrowia.

Dziękujemy władzom Miasta Jasło za wykonanie betonowej płyty służącej za tymczasowe lądowisko dla śmigłowców, które będzie służyło bezpieczeństwu mieszkańców powiatu i niosącym pomoc załogom LPR.

Zarząd Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „Ikar”

Napisany dnia: 27.07.2021, 18:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Hah ha
dnia 27.07.2021, 18:10
Ocena
komentarza:
23
Co to za przemowa,za co tu dziekowac? Chyba za to ze nie ma ladowiska z prawdziwego zdarzenia kolo sPitala tylko jakies male ladowisko gdzies w polach. Polskie myslenie mnie rozwala.
@ Vincent van Gogh
dnia 28.07.2021, 00:05
Ocena
komentarza:
4
[Komentarz nie na temat]
@ Vincent van Gogh
dnia 28.07.2021, 00:13
Ocena
komentarza:
-4
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Iza
dnia 28.07.2021, 06:43
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Dama
dnia 28.07.2021, 06:48
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Iza
dnia 28.07.2021, 07:00
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ Przeciez
dnia 28.07.2021, 08:13
Ocena
komentarza:
4
To jest wypowiedz jakiej oczekuje wladza.I już wiadomo,o co chodzi
@ qwerty
dnia 28.07.2021, 11:47
Ocena
komentarza:
3
i po co wydawac 2 mln na lotnisko skoro jest i spełnia swoją funkcje a kosztuje tyle co nic To się nazywa gospodarnosc i oszczednosc ciezko pracujacych przedsiębiorców Lepiej ta kase wydac na poszerzenie strefy ekonomicznej i na zachety dla duzych firm bo jesli nie bedzie pracy Jasło zniknie a mimo wszystko nie jest tu az tak zle )
@ gf
dnia 27.07.2021, 18:16
Ocena
komentarza:
8
jaka polityka łał ,panowie niczym opozycja
@ JasMan
dnia 28.07.2021, 09:00
Ocena
komentarza:
3
Poniżej Kauflandu jest super plac koło{blisko} Szpitala,który nadaje się na lądowisko,po co szukać gdzieś indziej ,zakupić "TEN 'teren i będzie "OKEY"
@ mzks
dnia 27.07.2021, 18:42
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Docent2
dnia 27.07.2021, 18:43
Ocena
komentarza:
46
Wygląda na to , że gość napisał o tym jak Starostwo Jasielskie po raz kolejny śpi i zajmuje się wstęgami, pomnikami a nie tym co trzeba
@ edek z fabryki kredek
dnia 27.07.2021, 18:44
Ocena
komentarza:
20
to zrobił , normalny człowiek , były kierowca , teraz właścićiel drukarni , normalny chłopina z hankówki , pozdrawiamy z Sobniowa
@ Woytazzz
dnia 27.07.2021, 19:24
Ocena
komentarza:
22
Teraz czas na zmasowany kontratak starostwa: jakieś 2-3 tygodnie ciszy, pisemne oświadczenie (z błędami językowymi) na portalu kabaretowym na literkę "W" oraz występ cyrku objazdowego na miejscu budowy nowego lądowiska z przemówieniami i zdjęciami (ale niestety już bez muzyki, bo społeczeństwo nie dorosło).
@ Za
dnia 28.07.2021, 10:28
Ocena
komentarza:
4
Masz kosteczki, betonik,brak zieleni, mosteczek zepsute latarenki tylko chętnego do odznaczenia za pracę brak.Plusuj jest cudownie
@ Marex
dnia 27.07.2021, 19:26
Ocena
komentarza:
9
Samogwałt medialny , nic wiecej
@ jaslanin
dnia 27.07.2021, 21:54
Ocena
komentarza:
10
Z tego co widzę to znów odkładanie ważnej i jakże szybko koniecznej inwestycji. Może wreszcie władze Jasła się zajmą rozwojem a nie przepychankami polityczno - osobistrymi, czy też przecinaniem wstęg.
@ ixi
dnia 27.07.2021, 22:10
Ocena
komentarza:
4
Bareja by tego nie wymyślił... Poniżej dna.
@ pępek
dnia 27.07.2021, 22:19
Ocena
komentarza:
9
A może starosta już nie wróci z średniowiecza?
@ a.lechowski
dnia 28.07.2021, 06:52
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ a.lechowski
dnia 28.07.2021, 10:06
Ocena
komentarza:
-3
[Komentarz nie na temat]
@ Wyra
dnia 28.07.2021, 07:30
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ ixi
dnia 28.07.2021, 07:55
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ sposób na głupotę
dnia 28.07.2021, 09:04
Ocena
komentarza:
7
[...] jednego i drugiego, a na ich miejsce powołać ludzi poważnych, rozsądnych dla których współpraca nie będzie złośliwym przymusem lecz rzeczą normalną. Wiem, wiem referendum. Zapewne większość mieszkańców byłaby zgodna. Dość tej zabawy.
@ 123
dnia 28.07.2021, 09:31
Ocena
komentarza:
5
[Komentarz nie na temat]
@ 123
dnia 28.07.2021, 10:04
Ocena
komentarza:
4
[Komentarz nie na temat]
@ mmo
dnia 29.07.2021, 09:12
Ocena
komentarza:
0
bardzo rozsądnie napisane. Ciekawe czy ktoś w starostwie przeczyta to ze zrozumieniem.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105