Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Internet stacjonarny czy LTE. Jaki internet wybrać do pracy zdalnej?

5

Czasy pandemii koronawirusa wpłynęły na życie wielu ludzi na różnych płaszczyznach. Zmiany nastąpiły nie tylko w sferze zdrowotnej, rozrywkowej czy towarzyskiej, ale także w środowisku pracy. Wiele firm, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, zdecydowało się na pracę w formie zdalnej. Dotyczy to przede wszystkim pracowników biurowych, których głównym narzędziem pracy jest komputer z dostępem do internetu. Kwestia dostępu do sieci bardzo często ciąży właśnie na zatrudnionych - zatem jaki internet wybrać do domu, aby praca zdalna mogła być wykonywana bez problemu niestabilnego i słabego łącza?

Czym się różni internet stacjonarny od LTE?

Przeglądając oferty operatorów dostępnych na rynku, można spotkać się między innymi z określeniem internetu stacjonarnego oraz internetu LTE. Czym w zasadzie różni się internet stacjonarny od internetu LTE?

Internet stacjonarny

Internet stacjonarny przywodzi na myśl komputer stacjonarny, bo obie rzeczy cechuje stałość miejsca. Podobnie jak z komputera stacjonarnego, tak i z internetu - można korzystać w jednym miejscu, do którego został podłączony. Nie chodzi tutaj o jedno urządzenie, a o jeden router, który łączy ze sobą wszystkie sprzęty użytkowników w domu. Dodatkowo internet stacjonarny cechuje względna stabilność łącza.

Występują różne formy internetu stacjonarnego - coraz częściej popularny internet światłowodowy, tradycyjny internet kablowy w sieci LAN lub radiowy, a także internet satelitarny.

Internet LTE

Internet LTE jest przede wszystkim bezprzewodowy i najczęściej oferowany jest przez operatorów komórkowych. Internet opiera się na sieciach komórkowych, co oznacza, że z LTE można korzystać wszędzie, gdzie jest dostęp do danej sieci. Ilość i prędkość internetu LTE uzależniona jest od wyboru sieci i konkretnej taryfy. Z internetem LTE najczęściej można spotkać się w telefonie komórkowym, ale operatorzy oferują także przenośne modemy, dzięki którym możliwy jest przesył większej transmisji danych.

Internet stacjonarny - zalety

Do głównych zalet posiadania internetu stacjonarnego jest wspomniana stabilność łącza. Dostęp do sieci wynika z przygotowanej odpowiednio instalacji, a główny przesył danych odbywa się przez kabel.

Internet bez ograniczeń danych

Co istotne, "ilość" internetu jest nieograniczona, a ograniczeniem może być jedynie jego prędkość, która zależy od umowy z danym dostawcą internetu stacjonarnego. Brak limitu na ilość danych jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które w bardzo dużym stopniu korzystają z internetu. Polacy cenią sobie internet stacjonarny zwłaszcza teraz gdy wzrasta popularność subskrypcji na takich platformach jak Netflix czy HBO GO.

Prędkość i stabilność łącza w atrakcyjnej cenie

Dla szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na łącze światłowodowe - prędkość i stabilność takiego internetu jest największą zaletą. Ponadto łącze to nie jest uzależnione od panujących warunków atmosferycznych oraz przepustowości sieci komórkowej. I w końcu - warto zauważyć, że posiadanie internetu stacjonarnego pozwala na połączenie wielu urządzeń do sieci, co umożliwia korzystanie z sieci przez wielu użytkowników w domu w tym samym czasie. Na uwagę zasługuje również dość niska cena.

Internet LTE - zalety

W tym przypadku również warto wspomnieć o nieograniczeniu - jednakże nieograniczenie to dotyczy miejsca korzystania z internetu, a nie ilości transferu danych do wykorzystania.

Przede wszystkim mobilność

Posiadając specjalny modem przenośny lub router - dostęp do internetu można mieć praktycznie w każdym miejscu z dostępem do sieci komórkowej. Wynika to z tego, że internet mobilny jest znacznie łatwiej dostępny - jego użytkowanie możliwe jest w mniejszych miejscowościach.

Prostota podłączenia LTE

Co więcej, nie wymaga specjalnych instalacji, przyłączy i okablowania. Nie jest przypisane do jednego konkretnego miejsca na stałe, a rezygnacja z usługi nie pozostawia w domu żadnych śladów wiercenia czy kucia. Internet LTE z pewnością przyda się osobom podróżującym i zmieniającym często miejsce swojego dłuższego pobytu.

Który internet wybrać?

Po zapoznaniu się z zaletami obu form internetu - czas dokonać wyboru, który internet będzie lepszy do pracy zdalnej. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy z przedstawionych sposobów na dostęp do sieci posiada sporo zalet, a dzięki ich różnorodności można zdecydować się na internet dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Internet do pracy w domu? Wybierz internet stacjonarny

Internet stacjonarny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pracę zdalną chcą wykonywać w ramach stabilnego łącza używanego także na potrzeby domowe. Osoby, które pracują przede wszystkim z domu, powinni być zadowoleni z rozwiązań np. światłowodowych. Szybki i płynny internet pozwoli na przeprowadzanie rozmów lub odświeżanie ważnych plików w niezakłócony sposób.

Często się przemieszczasz? Zainwestuj w LTE

Z kolei internet LTE zaleca się osobom, których praca zdalna nie odbywa się w stałej kwaterze, np. z powodów częstych delegacji. Dzięki przenośnym modemom można pracować z niemalże każdego miejsca - zwłaszcza tego, do którego poprowadzenie instalacji jest niemożliwe lub niesie ze sobą wysokie koszty. Ponadto z LTE zadowoleni będą ci, którzy nie potrzebują dużej ilości transferu danych, ponieważ internet przeznaczony jest tylko bądź głównie na potrzeby pracy zdalnej.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 24.03.2021, 14:50
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Informatyk
dnia 24.03.2021, 16:31
Ocena
komentarza:
5
Największymi znawcami tego problemu są nasi nauczyciele. Proszę wprost ich o to pytać.
@ do@Informatyk
dnia 24.03.2021, 16:38
Ocena
komentarza:
5
W rzeczy samej. Od roku na najdłuższych wakacjach świata pracują zdalnie.
@ dragoness
dnia 25.03.2021, 18:52
Ocena
komentarza:
-3
[Komentarz nie na temat]
@ Yti
dnia 25.03.2021, 20:11
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ dragoness
dnia 02.04.2021, 02:41
Ocena
komentarza:
0
Zamień się. A, nie... obroża intelektualna dusi.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Dzieciaki z Domu Dziecka w Kołaczycach otrzymały świąteczne paczki

   

  Choć od świąt Bożego Narodzenia minął już miesiąc, to dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach, właśnie dzisiaj, mogły cieszyć się z prezentów, zakupionych ze środków pochodzących ze zbiórki, zorganizowanej w grudniu ubiegłego przez Szymona Strączka. Tegorocznemu maturzyście udało się zebrać ponad 8 tys. zł. W przygotowanych przez Szymona paczkach, znalazły się między innymi środki czystości oraz kosmetyki do pielęgnacji ciała. Osobiście przekazał je dzisiaj dzieciakom, tym samym, sprawiając im wielką radość.

 • W Jaśle upamiętniono ofiary holocaustu

   

  27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Jaśle miały one skromniejszą formę, niż zwykle. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej, przedstawiciele władz miasta oraz instytucji kultury, upamiętnili Żydów, którzy w czasie II wojny światowej zginęli z rąk hitlerowskich oprawców.

 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105