Inwestycja instalacji "solarów" w 20 gminach ZGDW przechodzi w fazę realizacji
W zeszłą środę, tj. 23 kwietnia Związek Gmin Dorzecza Wisłoki związał się umową z konsorcjum firm, które odpowiadać będzie za wykonanie inwestycji w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”, realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Fot. UM w Jaśle
Dokument wiążący strony kontraktu podpisali w siedzibie ZGDW przy ulicy Towarowej w Jaśle reprezentanci zarządu Związku burmistrz Jasła Andrzej Czernecki i wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura oraz przedstawiciele konsorcjum firm będących wykonawcą inwestycji - P.B.U. „Wiktor” Sp.j. Radomsko, ECO-TEAM Sp. z o.o. Sp. k. Częstochowa oraz „CZ.P.B.P. PRZEMYSŁÓWKA” S.A. Częstochowa.
Wyżej wymienione spółki odpowiadać będą za montaż instalacji płaskich kolektorów słonecznych na 100 obiektach użyteczności publicznej, kolektorów słonecznych na 4 266 domach prywatnych oraz układów fotowoltaicznych na 4 obiektach sportowych.
Fot. UM w Jaśle
Po skomplikowanej i długiej procedurze przetargowej rozpoczyna się faza realizacji projektu, czyli projektowanie i montaż instalacji solarnych. Zgodnie z zaleceniami strony szwajcarskiej, w postępowaniu przetargowym wymagane były urządzenia o wysokiej jakości, zapewniające wysoką efektywność w długim okresie użytkowania – powiedział po podpisaniu umowy burmistrz Andrzej Czernecki, przewodniczący Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.
Projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki" realizowany będzie we wszystkich dwudziestu gminach wchodzących w skład ZGDW - tj. Brzostek, Brzyska, Czarna, Chorkówka, Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec, Żyraków. Mieszkańcy tychże gmin będą mogli skorzystać z dużego dofinansowania (75 %) na wykonanie instalacji solarnej do produkcji ciepłej wody użytkowej.
Głównymi celami projektu są: redukcja zanieczyszczeń z przydomowych kotłowni (co przyczyni się do czystości powietrza, a tym samym do poprawy jakości życia mieszkańców), zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, ochrona terenów przyrodniczo cennych, podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską i bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej.
Całkowita wartość podpisanego w środę kontraktu wynosi 57 122 855,73 zł (ok. 57 mln 123 tys. zł). Projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” realizowany jest przy finansowym wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Instytucją realizującą go jest Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, koordynatorem - Maria Lignar.
jh /UM w Jaśle
