Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Inwestycja instalacji "solarów" w 20 gminach ZGDW przechodzi w fazę realizacji

65

W zeszłą środę, tj. 23 kwietnia Związek Gmin Dorzecza Wisłoki związał się umową z konsorcjum firm, które odpowiadać będzie za wykonanie inwestycji w ramach projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”, realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Fot. UM w Jaśle

Dokument wiążący strony kontraktu podpisali w siedzibie ZGDW przy ulicy Towarowej w Jaśle reprezentanci zarządu Związku burmistrz Jasła Andrzej Czernecki i wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura oraz przedstawiciele konsorcjum firm będących wykonawcą inwestycji - P.B.U. „Wiktor” Sp.j. Radomsko, ECO-TEAM Sp. z o.o. Sp. k. Częstochowa oraz „CZ.P.B.P. PRZEMYSŁÓWKA” S.A. Częstochowa.

Wyżej wymienione spółki odpowiadać będą za montaż instalacji płaskich kolektorów słonecznych na 100 obiektach użyteczności publicznej, kolektorów słonecznych na 4 266 domach prywatnych oraz układów fotowoltaicznych na 4 obiektach sportowych.

Fot. UM w Jaśle

Po skomplikowanej i długiej procedurze przetargowej rozpoczyna się faza realizacji projektu, czyli projektowanie i montaż instalacji solarnych. Zgodnie z zaleceniami strony szwajcarskiej, w postępowaniu przetargowym wymagane były urządzenia o wysokiej jakości, zapewniające wysoką efektywność w długim okresie użytkowania – powiedział po podpisaniu umowy burmistrz Andrzej Czernecki, przewodniczący Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

Projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki" realizowany będzie we wszystkich dwudziestu gminach wchodzących w skład ZGDW - tj. Brzostek, Brzyska, Czarna, Chorkówka, Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec, Żyraków. Mieszkańcy tychże gmin będą mogli skorzystać z dużego dofinansowania (75 %) na wykonanie instalacji solarnej do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Głównymi celami projektu są: redukcja zanieczyszczeń z przydomowych kotłowni (co przyczyni się do czystości powietrza, a tym samym do poprawy jakości życia mieszkańców), zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, ochrona terenów przyrodniczo cennych, podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską i bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej.

Całkowita wartość podpisanego w środę kontraktu wynosi 57 122 855,73 zł (ok. 57 mln 123 tys. zł). Projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” realizowany jest przy finansowym wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Instytucją realizującą go jest Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, koordynatorem - Maria Lignar.

jh /UM w Jaśle

Reklama

Komentarze: 65

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Zadowolony
dnia 26.04.2014, 11:57 · Zgłoś
Dzień dobry Wszystkim. Od jakiegoś czasu czytam te wszystkie komentarze pod wszystkimi artykułami i napisze Wam, że tak bardzo ograniczonego społeczeństwa jakim jest jasielskie to bardzo dawno na innych portalach nie spotkałem. Muszę Wam napisać, że jako obserwator stwierdzam, że jeśli nawet daliby Wam za darmo po 2000 zł to i tak było by źle, gdy powstaje nowa inwestycja też jest źle, zamykają zakład pracy źle, no masakra jakaś. Weźcie się za siebie bo za niedługo z tych kompleksów i zawiści to nie będzie nic w tym Jaśle tylko lumpeksy i apteki. Żal Was. Pozdrawiam i bez odpowiedzi. Czasami prawda boli ale spójrzcie na to z innej strony a nie krytycznej.
Odpowiedz
3
@ Tarzan-zan
dnia 26.04.2014, 14:10 · Zgłoś
A co to za "dawanie"... To że ktoś pseudo "dofinansuje" po 10 tyś to wg Ciebie jest dawanie ???

To wyobraź sobie taką sytuację - zebrało się kilku szefów - bank, firma produkująca solary, montująca... Siedli razem przy stole i policzyli że "solar kosztuje" 2 tysiące, montaż tysiąc, kredyt tysiąc... Dobra - to powiemy im że całość kosztuje 30 tysięcy ale my im "dofinansujemy" 10 tyś, czyli zapłacą na 20 tyś a my i tak na tym zarobimy 16 tysięcy... Lepiej zarobić 16 tyś niż nic, a [...] się skusi myśląc że mają coś 10 tyś taniej :)

Jeśli tak myślisz to powinieneś kupować cały towar na wyprzedarzach bo przecież jest taniej niż normalnie...

Albo gdyby niemiec miał na sprzedaż starego pastucha B5 w tdiku kombi z przebiegiem 700 tyś km, ale cofnięty do 200 tyś (jak większość) klima nie działa no ale "wystarczy nabić", i płakał by że nie chce go sprzedawać, normalnie to on za niego chce 50 tysięcy ale jak go kupisz to ci dopłąci 10 tyś - to byś kupił stary złom warty 3 tysiące za 40 tysięcy ???
Odpowiedz
1
@ Fanatic Duląbka Boyz
dnia 28.04.2014, 08:26 · Zgłoś
za 40 tyś? jak nie bity tobymy kupili
Odpowiedz
3
@ Stanisław
dnia 26.04.2014, 11:02 · Zgłoś
Niedawno renomowana firma montowała w moim domu 4 kolektory płaskie , zbiornik z 2 wężownicami 400 litrów i całość z montażem wyniosła 12 000 PLN. Wasze kolektory będą zapewne złocone a zbiornik (wymiennik) platynowy. Macie dużo kasy na prezenty. Podam swoje dane, wyślę fotki, nie mam nic do ukrycia. Dajecie się nabijać w butelkę. Napełniacie kieszenie pośrednikom. Jakie uczelnie ukończyli decydenci??? Przecież dostępne są teraz kalkulatory, nie trzeba wysilać mózgów!!!
Odpowiedz
1
@ hehehe
dnia 25.04.2014, 20:18 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ lolek
dnia 25.04.2014, 16:05 · Zgłoś
Przetacznik ma rację.
Odpowiedz
8
@ rahciah
dnia 25.04.2014, 13:57 · Zgłoś
Jak putin pośle bombkę to zrobi solar na pół europy
Odpowiedz
8
@ asd
dnia 25.04.2014, 13:04 · Zgłoś
Gdzie można zaznajomić się z dokumentami (parametrami sprzętu) co wybrano? Bo analizując strony wykonawców to 2 firmy budowlane (jedna ma trojana na swojej stronie) i jakiś producent (lub może pośrednik chiński) dla mnie nie znany. Interesują mnie tylko solidne kolektory a nie na sztuke, więc chcę wiedzieć co zamierzają montować bo być może należy z tego zrezygnować.
Odpowiedz
1
@ anna
dnia 25.04.2014, 16:05 · Zgłoś
Wejdź na stronę BIP ZGDW i tam w zakładce przetargi masz wszystko
Odpowiedz
-4
@ do asd
dnia 25.04.2014, 16:45 · Zgłoś
Zrezygnuj od razu bo nie będziesz mógł spać podejrzewając, że dokonano zamachu na twoje 25% wkładu do wartości instalacji.
Nie zakładaj chińskiego tylko rosyjskie , bo to teraz w modzie i na fali - albo jeszcze lepiej pomaluj sobie na czarno stare kaloryfery płytowe, napuść wodę i na słońce: po paru godzinach będziesz miał ciepłą wodę i nic ci się nie zepsuje w tej instalacji, żaden sterownik czy zawór, bo nie psuje się to czego nie ma. W razie braku słońca zarówno ty jak i posiadacz Hewalexa nie będziecie się myli. Sprawiedliwie, po równo a jaka różnica w cenie...
Za 25% wartości nie wymagaj Mercedesa- ma to być solidny wyrób z gwarancją.
Jeżeli podejrzewasz, że 4265 naiwnych dało się nabrać na lipę to gratuluję samopoczucia i dobrego mniemania o sobie.
Odpowiedz
5
@ asd
dnia 25.04.2014, 17:47 · Zgłoś
"anna" daj linka bo albo ja ciemny, albo tam tego nie ma. Pytałem co wybrali a nie kogo wybrali.
Odpowiedz
3
@ asd
dnia 25.04.2014, 17:53 · Zgłoś
@ do asd
Słowo "ty" pisze się z dużej litery. Więcej nie mam nic do dodania do Twojego komentarza.
Odpowiedz
0
@ Zadowolony
dnia 26.04.2014, 11:59 · Zgłoś
Wszystko a być dostępne przy finalizowaniu umów z chętnymi którzy odpisali umowy
Odpowiedz
0
@ koko
dnia 28.04.2014, 01:49 · Zgłoś
do zadowolony

Nie wiedzieli przy podpisywaniu umowy co będzie montowane bo jeszcze nie było przetargu na kolektory. asd chodzi o to jakie modele i jakiego producenta są kolektory. Chociaż mnie to nie dotyczy sam jestem ciekaw czy będzie podana taka informacja do publicznej wiadomości.
Odpowiedz
0
@ Lesio
dnia 25.04.2014, 07:26 · Zgłoś
Szwajcaria nie należy do UE i jak to jest , że ona dzieli pieniądze - ???Moje pieniądze z podatków??? a ile z tych milionów zabierze Szwajcaria???Panie Czarnecki powiedz pan ile milionów za ten projekt wzięła Szwajcaria??? Jak tak dobrzy Szwajcarzy dają biednym Polakom pieniądz to może by i mnie co nieco dali ???HA ! HA!
Odpowiedz
3
@ karol
dnia 25.04.2014, 16:04 · Zgłoś
Wyobraź sobie że nic nie zabierze
Odpowiedz
1
@ rambo
dnia 25.04.2014, 07:19 · Zgłoś
jak czytam komentarze niektórych [...] filozofów to przypomina mi się scena z "konopielki" jak to przyjechali panowie z powiatu zeby droge zbudować :)
Odpowiedz
-6
@ Obywatel
dnia 24.04.2014, 23:30 · Zgłoś
Dobra robota burmistrza, od początku do końca. Oby tak dalej.
Odpowiedz
6
@ :-b
dnia 25.04.2014, 07:18 · Zgłoś
Do obywatel prl
...
Twoje [...] nic nie da ,
pożegnamy pana burmistrza :-))
Odpowiedz
-3
@ karol
dnia 25.04.2014, 16:03 · Zgłoś
To się okaże 16 listopada
Odpowiedz
12
@ ekologiczny pomysł
dnia 24.04.2014, 22:33 · Zgłoś
A może by tak zbierać [...] podczas posiedzenia rady miasta?
Będziemy mieć wtedy dużo własnego gazu do ogrzania urzędu miasta:-?
Odpowiedz
8
@ gaz licznik [...]
dnia 24.04.2014, 22:38 · Zgłoś
a jak by zebrać gazbąki od wszystkich [...]??
staniemy się potentatem gazowym w europie
Odpowiedz
0
@ lolek
dnia 25.04.2014, 16:06 · Zgłoś
A pfuj!!!
Odpowiedz
2
@ blues
dnia 24.04.2014, 18:34 · Zgłoś
Czteroosobowa rodzina potrzebuje więc ok. 200 litrów wody. Pojemność zasobnika powinna być jednak ok. 1,5 raza większa niż dobowe zużycie c.w.u., inaczej wystarczy kilka pochmurnych godzin, by zabrakło nam gorącej wody. Dla czteroosobowej rodziny zasobnik powinien mieć więc 300 l.

W instalacjach zasilanych tylko przez kocioł grzewczy zasobniki są mniejsze, mają 150-200 l, gdy kocioł jest jednofunkcyjny, jeśli zaś kocioł jest dwufunkcyjny (może podgrzewać wodę przepływowo), to dla pełnego komfortu wystarcza kilkudziesięciolitrowy zasobnik, ale można z niego nawet całkowicie zrezygnować, jeśli nie stosujemy cyrkulacji c.w.u. Korzystając z kotła grzewczego ze stosunkowo niedużym zasobnikiem, możemy w razie konieczności bardzo łatwo zwiększyć dostępną ilość gorącej wody - podnosimy jej temperaturę w zasobniku, np. do 60°C, a za pomocą baterii czerpalnych dodajemy do niej więcej zimnej.

Instalacja solarna nie daje takich możliwości - maksymalna temperatura wody zależy od intensywności promieniowania słonecznego oraz w mniejszym stopniu od budowy i wielkości kolektorów
Odpowiedz
7
@ lipton
dnia 24.04.2014, 20:08 · Zgłoś
Latem to je dobre ale zimą to porażka w naszych terenach czytać dobrze umowy odnośnie gwarancja bo ta mają cały kruczek prawny n.p wymiana glikolu czy odbiory utd to see popytać ile to kosztuje na gwaranci i okreśe spłaty kredytu miałem to badziewie ale [...]łem .
Odpowiedz
1
@ blues
dnia 24.04.2014, 18:32 · Zgłoś
Kolektory słoneczne muszą jednak zawsze współpracować z innym źródłem ciepła - zwykle kotłem grzewczym, bo nie są w stanie w pełni, przez cały rok, zaspokoić zapotrzebowania na ciepło. Ich zastosowanie warto uwzględnić już na etapie projektowania domu, bo nie każda instalacja do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania c.w.u. będzie dobrze współpracować z instalacją solarną.
Odpowiedz
2
@ .
dnia 24.04.2014, 18:18 · Zgłoś
Bez sensu. Zapoznałem się z ofertą, policzyłem i wychodzi, że inwestycja zwróci się dopiero po 12 latach, o ile wszystko w tym czasie będzie działać bezawaryjnie. Gwarancja (różna dla różnych elementów) to 3 do 5 lat. Mowa o domu jednorodzinnym, 6 osób do kalkulacji zużycia wody.
Odpowiedz
3
@ karol
dnia 25.04.2014, 16:02 · Zgłoś
Od paru lat jestem użytkownikiem takiej instalacji i musze ci powiedzieć że do tej pory nic się nie działa. Wszystko pracuje jak należy. Co do kosztu to proponuje zakup instalacji za 4 tys złotych.
Odpowiedz
14
@ zibi
dnia 24.04.2014, 16:08 · Zgłoś
Taniej jest kupić baterie słoneczne lub solary samemu i taniej wychodzi
Odpowiedz
-3
@ kolumb
dnia 25.04.2014, 16:00 · Zgłoś
To sobie kup. Nikt cie nie zmusza do tych ze ZGDW
Odpowiedz
4
@ zibi
dnia 25.04.2014, 18:09 · Zgłoś
Ja mam i nikt mnie nie zmusza i kupiłem taniej i lepszej jakości i bez zobowiązań i bez tony zbędnej dokumętacj i ciebie się o zdanie nie pytam po co się produkujesz
Odpowiedz
-2
@ EDI
dnia 24.04.2014, 14:54 · Zgłoś
A jednak...Ludzie odpowiedzą za to dobrodziejstwo .A władza ???
Odpowiedz
-11
@ kasio
dnia 24.04.2014, 14:43 · Zgłoś
Solary to dziecko poprzedniego ZGDW brawo Pani Mario i Panie Stanisławie, obecny zarząd spija śmietankę poprzedników.
Odpowiedz
1
@ kolumb
dnia 25.04.2014, 15:59 · Zgłoś
Fajnie- a niby co Maria w tej kwestii zrobiła??
Odpowiedz
9
@ bhp
dnia 24.04.2014, 12:12 · Zgłoś
Niewątpliwie dobre pomysły.Jednym tchem wymieniono okoliczne miejscowości z Podkarpacia,w których mieszkańcy mogą skorzystać z tego dobrodziejstwa.Niedopowiedziano jednego.Mianowicie jaki jest stopień nasłonecznienia w okresie wiosennym,letnim,jesiennym,zimowym.Należy nie zapominać,iż są to tereny podgórskie.najczęściej pochmurne.Pan wójt ze Skołyszyna niech sobie przypomni,jak to parli wraz z Jasielską Spółdzielnią w kierunku podobnej innowacji,jaką były pompy cieplne.Zrobiono przy blokach w Skołyszynie i bzy z tego wyszło,bo na Podkarpaciu głębokość przemarzania gruntu wynosi ok.1,1 m
Odpowiedz
0
@ czesio
dnia 24.04.2014, 14:05 · Zgłoś
i co???pompy ciepła zamarzły???
Odpowiedz
8
@ mój pseudonim
dnia 24.04.2014, 14:11 · Zgłoś
Nie dopowiedziano jeszcze jednego: ile będzie kosztować przegląd instalacji solarnej. Musi dokonać tego osoba z uprawnieniami i bardzo ciekawi mnie, na ile wycenia swe usługi.
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 25.04.2014, 15:58 · Zgłoś
Poczytaj umowę co tam jest zapisane , a nie opowiadaj bzdur
Odpowiedz
14
@ lolek
dnia 24.04.2014, 11:50 · Zgłoś
Zamontujcie wicestaroście Miśkowiczowi w DULĄBCE!!! i na PLEBANI w Cieklinie!!!
Odpowiedz
6
@ do lolek
dnia 24.04.2014, 22:04 · Zgłoś
Im, to trzeba zamontoweać klimę, żeby ostudzić [...] zapędy!!!
Odpowiedz
-1
@ czesio
dnia 24.04.2014, 22:15 · Zgłoś
i u Padre Gregora pasowało by to zamontować...wszak elewacyja nowa...bruk sie świeży ściele ...to i solar na stodole by pasił... a oleje na oddziale to tylko do 17-tej...ofcourse..."ci łaska"...ojojoj
Odpowiedz
55
@ Kongres Nowej Prawicy
dnia 24.04.2014, 11:45 · Zgłoś
Jestem leniem i nierobem a mój sąsiad uczciwie pracującym człowiekiem. Jeśli pójdę i dam mu po [...] zabierając mu 10 tyś zł to oczywiście on zadzwoni na policję która wsadzi mnie do więzienia - to się nazywa rabunek i każdy normalny człowiek to rozumie.

Jeśli teraz pójdę do urzędu i razem z urzędnikiem zabierzemy sąsiadowi 15 tyś PLN (10 tyś dla mnie i 5 tyś dla urzędnika) to się nazywa "pomoc społeczna"

Jeśli mojego uczciwego, pracowitego sąsiada napadnę z urzędnikiem aby mi dołożył do kolektora słonecznego na dachu to będzie się nazywać "dopłatą".

Teraz rozumiecie czym są ci panowie przedstawieni na zdjęciach ?
Odpowiedz
7
@ czesio
dnia 24.04.2014, 13:23 · Zgłoś
rabusie???
Odpowiedz
1
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 24.04.2014, 22:55 · Zgłoś
Michalkiewicz o 'dobrodziejach urzędniczych' https://www.youtube.com/watch?v=gSqmtIOUF7s
Odpowiedz
0
@ TELEWIZJA KŁAMIE !
dnia 25.04.2014, 21:16 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
27
@ M.
dnia 24.04.2014, 11:45 · Zgłoś
Należy pamiętać, że solary to przeżytek, na zachodzie wyprodukowano ich zbyt wiele, po czym stwierdzono, że stworzy się nowe, które jednocześnie grzeją wodę, która służy m.in. do kąpieli. Zostało im wiele przestarzałych solarów, więc Unia pozbywa się ich, dofinansowując ich instalację na wschodzie.
Odpowiedz
-1
@ TUTAJ WPISZ SWOJ PSEUDONIM
dnia 24.04.2014, 12:03 · Zgłoś
Nie wierz telewizorni bo UE to g00wno https://www.youtube.com/watch?v=MoqsKno5PiY
Odpowiedz
56
@ Kongres Nowej Prawicy
dnia 24.04.2014, 11:40 · Zgłoś
Jeśli chcę kupić telewizor to idę do sklepu i kupuję nie potrzebuję do tego pośrednika-urzędnika . Nie potrzebuję aby urzędnik "doglądał" mojego nowego TV przez kolejne pięć lat pobierając za to sowite wypłaty i przy okazji dzieląc się z zaprzyjaźnionymi firmami które odpaliły mu sowitą łapówkę. Nie potrzebuję napadać przy pomocy urzędników innych uczciwie pracujących rodaków żądając od nich dopłaty do mojego telewizora. Po prostu mój telewizor bez całej bandy tańszy. Przepraszam moich rodaków uczciwie pracujących że napadła ich banda urzędniczych złodziei która zrabowała im pieniądze w podatkach by dopłacić do mojego TV i przy okazji wypłacając sobie sowite pensję.
Odpowiedz
-35
@ sld
dnia 24.04.2014, 11:46 · Zgłoś
głupoty opowiadasz
Odpowiedz
-26
@ Pavik
dnia 24.04.2014, 14:04 · Zgłoś
Bzdura jak chce kupić TV to kupuję w sieci bo sklep działa identycznie jak pośrednicy .
Kolejny spamer który chce sie dorobić i zareklamować swoje usługi . Na forum jaslo4u 90% tematów to pokazuje .
Odpowiedz
-1
@ Sven
dnia 24.04.2014, 14:06 · Zgłoś
jozin vel KNP a masz solary w Jaśle ?
Odpowiedz
12
@ on
dnia 24.04.2014, 18:15 · Zgłoś
bez dotacji bylo by wszystko tansze, tym sposobem nabijamy kase firma ktore tym handlują
Odpowiedz
-7
@ SZCZENIAKI ???
dnia 24.04.2014, 23:25 · Zgłoś
dokladnie ---tylko [...] i [...] kupuje agd tv w sklepie ---tam jest za to samo 40% drozej od sieci ---ktos chce przyklad to zaden problem ---sklep stacjonarny to zlodzieje ktorym nie dam zarobic bo kupie w tej samej cenie w sieci
Odpowiedz
14
@ sklepikarz
dnia 25.04.2014, 07:28 · Zgłoś
A jak by Ci przyszło zapłacić za lokal z 5 tyś
zus prawie po tysiącu od osoby
...
to pewnie mając taki sklep rozdawał byś telewizory za darmo???
Odpowiedz
-1
@ lolek
dnia 25.04.2014, 16:10 · Zgłoś
bzdura !!!
Odpowiedz
40
@ palacz
dnia 24.04.2014, 11:28 · Zgłoś
najlepsze w tym wszystkim jest zdanie_
...
"zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy Polską i bardziej rozwiniętymi państwami Unii Europejskiej." :-)))
Odpowiedz
37
@ @@
dnia 24.04.2014, 11:17 · Zgłoś
a o poprawie jakości życia to niech lepiej nie mówią bo jak to czytam to się [...]am
Odpowiedz
27
@ @@
dnia 24.04.2014, 11:15 · Zgłoś
czaruś bierze się do roboty przed wyborami:-)
Odpowiedz
-19
@ Ogrodnik
dnia 24.04.2014, 18:53 · Zgłoś
Proponuję wszystkim niżej zamieszczonym malkontentom i przeciwnikom solarów aby pozostawili swoje opinie dla siebie. Jeżeli ktoś nie chce 10 tys. zł /średnio/ dofinansowania to jego indywidualna decyzja - nie należy mu zabraniać jednak skorzystania z tego dofinansowania strasząc wydumanymi kosztami czy stereotypowymi opiniami nie popartymi faktami.
Nie należy być psem ogrodnika, który sam nie zje i drugiemu nie da. Wejście w ten program jest dobrowolne tak jak i rezygnacja z niego. To, że panuje powszechna niewiara i podejrzliwość co do intencji organizatorów tej inwestycji - to druga sprawa. Taka to już nasza, polska specyfika. Ci co podejrzewają każdego wychodzą z założenia, że jeżeli jest okazja to oni pierwsi robili by przekręt, czyli mierzą swoją miarą.
Ponadto są tacy , którym nawet gdyby pewną część ciała miodem wysmarował to i tak nie będą zadowoleni. Zarzuty należy popierać argumentami,np. konkretnymi zapisami w umowach o montaż solarów a nie demagogią i swoim widzimisię czy opinią szwagra.
Odpowiedz
4
@ wowa
dnia 24.04.2014, 19:02 · Zgłoś
i dobrze :)
Odpowiedz
21
@ instalator
dnia 24.04.2014, 22:18 · Zgłoś
hej ogrodnik
po twoich [...] widzę że znasz się tylko na chwastach:-)
i swoją opinię zachowaj dla siebie
Odpowiedz
19
@ czesio
dnia 24.04.2014, 22:21 · Zgłoś
panie Ogrodnik...pogoogluj troche...zrób kalkulację...sprawdź co za ile oferuja...a potem pisz peany na cześć solarów...jedyne co masz rację:to ze to jest polska specyfika...za jego własne pieniądze,[...] podatnika!!
Odpowiedz
2
@ investor
dnia 25.04.2014, 20:22 · Zgłoś
ja iuż sprzedaje prąd z swojej farmy baterji słonecznych ocz nie w polsce najlepszym krajem jest grecja bo w polsce zima czasem - 25 i wszystko pęka i będzie potem udręka
Odpowiedz
-1
@ bunio
dnia 25.04.2014, 20:25 · Zgłoś
no to trzeba będzie kaloryfery montować pod solarami
Odpowiedz
-1
@ do ogrodnik
dnia 25.04.2014, 21:48 · Zgłoś
skoro pasuje ci tylko zimna woda to sie nie wysilaj lat idzie właz do rzeki i [...] [...] a nie komentuj
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.