Strona główna

IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

22
Napisany dnia: 09.07.2007, 17:41 , Tagi: Brak
IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU KARPAT
W dniach 7-8 lipca w Trzcinicy, koło Jasła odbył się   IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.

 To już kolejny rok , kiedy Trzcinica promuje rodzimy folklor i  ludową tradycję. W sobotę w  pierwszym dniu Festiwalu  odbył się przegląd  folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Zainteresowani mogli oglądać także wystawy  przygotowane przez Gminne Świetlice Młodzieżowe, Gminną Bibliotekę Publiczną, oraz okoliczne szkoły.

Na stoiskach wystawowych można było podziwiać różnego typu rękodzieło: bibułkarstwo, hafciarstwo, malarstwo, grafikę, a także ozdoby z suszonych traw i kwiatów, wyroby z mas plastycznych, gliny i drewna.

Niedziela była  dniem konkursowym.  O statuetkę ,,Karpackiego Grajka”  rywalizowało 13 kapel  polskich i zagranicznych min: Łużnioki z Łużny, Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Stachy z Krosna, Szumiąca Woda z Rytra, Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubzina, Kamraty z Sanoka, Wrzos z Olszanicy, Ciardasie z Czarnej Góry, oraz Raslavice ze Słowacji, Nowina z Czech, Palitra z Ukrainy, Rapsodia  Chioarului z Rumuni, i Hudba z Lipan   na Słowacji.

 Występy kapel ludowych oceniane były przez profesjonalną komisję artystyczną. Jej skład tworzyli: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda- Radio Rzeszów, Jerzy Dynia  - muzyk ,folklorysta TV Rzeszów, Tadeusz Łopatkiewicz - etnograf , Andrzej Starzec - etnomuzykolog  Radio Kraków. Imprezę poprowadzili Józef Broda wraz z córką Katarzyna Firlej, oraz Stanisław Łukaszczyk.

Zgromadzeni  przez dwa dni mogli podziwiać także występy kapeli „Trzcinicoki”, z którą  od samego początku związany jest Festiwal.

Głównym organizatorem Festiwalu była Gmina Jasło. Współorganizatorzy to : Zespół Szkół w Trzcinicy, LKS w Trzcinicy oraz Sołectwo wsi Trzcinica.  Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wicepremier Mionister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Pierwszą nagrodę w przeglądzie - rzeźbę  „Karpackiego Grajka” wywalczyła Kapela Jaśka Kubika. Miejsce drugie zajęli Raslavice ze Słowacji, a trzecie Novina z Czech.

Imprezie towarzyszyły także wystawy i targi sztuki ludowej. Twórcy i artyści ludowi zaprezentowali swoje rękodzieło na stoiskach rozstawionych w okolicy sceny.  Kowalstwo artystyczne, koronki klockowe, bibułkarstwo, hafciarstwo , rzeźbiarstwo i wiele innych arcydzieł można było podziwiać  do późnych godzin wieczornych.

Na Festiwalu nie zabrakło także tradycyjnego  chłopskiego jadła przygotowanego przez Garmażerkę Trafunek z Dębowca, oraz zabawy ,,na ludową nutę”, która trwała do późnych godzin wieczornych.

  

 

  

AGNIESZKA JELEŃ- GBP TRZCINICA

FOTORELACJA

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ sluchaczka
dnia 09.07.2007, 21:19
Ocena
komentarza:
0
Takie kapele jak TRZCINICOKI są super. Powinny takie kapele grać na weselach i festynach.Pozdrawiam Pana Damiana basistę z TRZCINICOKÓW.
@ Anusia :*
dnia 09.07.2007, 21:39
Ocena
komentarza:
0
ha ha ha :) nudno bylo ale i tak fajnie :D he he :) dobre bułki bo tylko to jadłam ha ha :D :D :D szkoda tylko ze Mynda nie powtórzyła numeru z tamtego roku ;p h hii hi ;]
@ frey
dnia 09.07.2007, 22:42
Ocena
komentarza:
0
Ehhh, piękny jest nasz folklor. Szkoda, że tak niedoceniany...
:no:
@ Basista
dnia 10.07.2007, 10:47
Ocena
komentarza:
0
Hej! Słuchaczka - jak będziesz wychodzić za mąż, to zamów sobie Trzcinicoków, a zagramy Ci na taką nutę jakiej jeszcze nie słyszałaś - droga Słuchaczko!!!:D - Pozdrawiam!!!
@ mynda
dnia 10.07.2007, 13:23
Ocena
komentarza:
0
ej ty anusia...uważaj co tam wypisujesz..chcialabys to widziec..nie ma szans na taka powtorke...<lol2>
@ słuchaczka
dnia 10.07.2007, 18:34
Ocena
komentarza:
0
okey!!!!!!!!! Miło mi to słyszeć.Pewno drogo by mnie to kosztowło.Dzieki za pozdrowienia i wzajemnie pozdrawiam.
@ OC
dnia 10.07.2007, 19:26
Ocena
komentarza:
0
Takie pseudo festiwale tylko utwierdzają, że jesteśmy zadupiem w tym kraju. Tylko z tego podkarpacie słynie... Łeee...
@ słuchacz
dnia 11.07.2007, 08:04
Ocena
komentarza:
0
***** co to za potupana była !! wezcie !! Jestesmy dużym zadupiem w Polsce!! :(WSTYD!!!!!!!! Trznicoki niech sie chowają :lol: Pozdro.
@ Basista
dnia 11.07.2007, 13:46
Ocena
komentarza:
0
Widzisz Droga Słuchaczko - my nie jesteśmy drogą kapelą i honorarium na pewno wygórowane nie byłoby. Staramy się każdemu dogodzić, kto zamawia naszą kapelę na koncert czy wesele - zawsze do tej pory jest zadowolony, a my także będziemy starać się zrobić wszystko aby zawsze było jak najlepiej, nawet wbrew komentarzą jakie widnieją powyżej. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, komu nie odpowiada muzyka, sposób ubierania się - i można to ubrać w prostotę lub w filozofię i psychologię. No ale coż... - pozdrawiam tych, którzy złe zdanie o Trzcinicokach z Tzrcinicy mają - niech sobie poskaczą na hip-hopie albo na TEKNO :) Zastanawiam się kim Ty Słuchaczko jesteś? Odp...
@ BE_kay
dnia 11.07.2007, 16:12
Ocena
komentarza:
0
@OC, słuchacz
Pewnie, lepiej dalej chodzić do Europy i słuchać zaje** muzyki :lol::lol:
To właśnie przez tak ograniczonych ludzi jak Wy, jesteśmy (niby) zadupiem.
:upset:
@ katja
dnia 11.07.2007, 17:48
Ocena
komentarza:
0
impreza byla porzadna:) szczegolnie fajni byli goscie z rumunii:D a koniki byly przepiekne!!!!!! pozdrowienia dla trzcinicokow i strazakow obstawiajacych impreze:p
@ były kibic LKS TRZCINICA
dnia 11.07.2007, 19:10
Ocena
komentarza:
0
pierwsze "chciałem" podziękować LKS Trzcinica za wspólne zabezpieczenie ruchu wraz z OSP Trzcinica dzięki chłopaki że nikt od was się nie pofatygował pomóc strażakom tak jak to było wcześniej ustalane naprawdę pokazaliście do czego się tylko nadajecie jako organizatorzy, brawo za tradycyjne swojskie jadło chyba ta pani co to pisała smak gdzieś zgubiła, mrożony(nie nadający się do zjedzenia) bigos to coś tradycyjnego - super, jeśli mowa o tradycyjnym jadle to na prawdę można był tego zasmakować na wcześniejszych festiwalach i za to wielkie uznanie dla pań które to organizowały, na kolejne uznanie zasługuje prywatna impreza zorganizowana w niedziele w namiocie dla "Wybrańców" - po prostu zwykli ludzie nie mogą się bawić i trzeba o 23 kończyć imprezę żeby elita mogła pokazać co potrafi no jasne zwykły zjadacz chleba po prostu nie umie się tak bawić jak WY:upset::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
@ Strażak
dnia 11.07.2007, 20:32
Ocena
komentarza:
0
Drogi Basista, dlaczego kapela Trzcinicoki nie zrobiła z Strażą pamiątkowego zdjęcia?? Tak jak to robiły inne kapele. Wszystkie te pamiątkowe zdjęcia możesz zobaczyć na www.osptrzcinica.go.pl Katja dzięki za docenienie Strażaków jesteś chyba jedyną osobą, która to zrobiła
@ A.J.
dnia 12.07.2007, 10:53
Ocena
komentarza:
0
A czy bigos, udka i pierogi to nie jest tradycyjne polskie jadło- to niekoniecznie musi być smalec czy kiszony ogórek. A kiełbasa z grilla no cóż tu sie zgodzę.
@ Basista
dnia 12.07.2007, 13:25
Ocena
komentarza:
0
Do Strażaka - przychodzili do nas pod scene chłopaki z Waszej straży i robili sobie zdjęcia. Musisz popytać kolegów, na pewno zdjęcia znajdą się, ale przecierz wystarczy podejść i powiedzieć że chcecie sobie z kapelą zdjęcie zrobić i nie ma sprawy, miałbyś zdjęć tyle ile byś chciał. Pozdrowienia dla Straży z Trzcinicy - dzisiaj w Zimnej Wodzie uczestniczyliśmy razem w ćwiczeniach.
@ Srażak
dnia 12.07.2007, 22:11
Ocena
komentarza:
0
Basisto byliśmy prosić Waszą kapelę, ale niestety odmówiliście Nam zasłaniając się tym, że ktoś Wam zabronił (a wiadomo jak jest w każdym ekipie, słucha się szefa, domyślisz się, o kogo chodzi) A zdjęcia oczywiście, że są tylko nie ma grupowego. Pozdrowienia dla Ciebie i Twojej jednostki, a za ćwiczenia piąteczka no tylko ta drabina troszkę bolała
@ Maja
dnia 12.07.2007, 23:07
Ocena
komentarza:
0
Było super! Więcej takich imprez :)
@ Basista
dnia 13.07.2007, 11:56
Ocena
komentarza:
0
Strażak - no to widzisz, to już wydaje mi się że mnie nie dotyczy apropo tych zdjęć, ja jestem człowiekiem otwartym - a najczęściej oczywiście lubię pozować dziewczyną (hehe). I z Wami z wielką przyjemnością zdjęcie chciałbym mieć, no ale trudno - usterka techniczna. No pokaz był spoko, szkoda że nic się nie paliło - przynajmniej jakeś siano na pozór rozrzucone, efekt byłby lepszy. Ale drabine to ktoś inny rozkładał, - to nic, zawsze coś jest nie do końca dograne. Najważniejsze że prawdziwe akcej idą jak najlepiej.
@ :P
dnia 13.07.2007, 12:38
Ocena
komentarza:
0
Folklor w Trzcinicy, jak zawsze udany, dla mnie wsyztko bylo superanckie, i zabawa i wsyztsko, więcej takich imprez, a krytykantów olać, bo jednej osobie cos nie pasowało i już gupoty pisze...:p
@ grzes
dnia 17.07.2007, 01:25
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam skrzypka gienka
:lol:
@ Cymbalista
dnia 10.09.2007, 20:55
Ocena
komentarza:
0
Pozdrowionka od "cymbalisty"
(nie mylić z cymbałem) ;)
dla wszystkich na tym forum!
@ klaudia S Z
dnia 14.09.2008, 21:24
Ocena
komentarza:
0
czy ktos z was zna anie kuchta z trzcinicy ??:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Plaga komarów w mieście. Będą opryski

  Pod koniec maja miały miejsce intensywne opady deszczu, które doprowadziły do licznych podtopień. Od tego momentu zaobserwowano zmasowany wylęg komarów. Mieszkańcy Jasła z niecierpliwością czekają na ich zwalczanie ze strony władz miasta. Jak się okazuje pierwsze opryski rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek. W sumie 30 ha terenów miejskich zostanie poddanych dezynsekcji.

 • Zebrano ponad 50 worków śmieci w lasach w Łaskach!

  Początkiem czerwca odbyło się wielkie sprzątanie lasów w Łaskach, w którym uczestniczyli m.in. leśniczy, podleśniczy oraz pracownicy firmy wykonującej usługi leśne na tym terenie. Wśród znalezionych śmieci były sprzęty AGD oraz niewiarygodnie duże ilości szkła.

 • Eksperci czekają – pomogą w napisaniu Twojego biznesplanu

   

  Tylko do 21 czerwca można zgłosić się do konkursu na najlepszy biznesplan z branży ICT. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Ci, którzy przejdą do drugiego etapu będą przygotowywać swoje biznesplany już pod okiem ekspertów.

 • Radna Stasiowska w PUP

  Radna powiatowa Magdalena Stasiowska od niedawna pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle. Z referenta do spraw promocji w jasielskim magistracie została inspektorem Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Kadr.

 • Jaślanie chcą pociągu do Krynicy

   

  Wyniki majowej ankiety są druzgocące. Niemal wszystkie osoby, które zdecydowały się ją wypełnić pozytywnie oceniły pomysł uruchomienia połączenia kolejowego z Jasła do Krynicy. Sygnał do decydentów został wysłany. Pozostaje czekać na pozytywne rozstrzygnięcia.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Droga dziurawa? Powiat ją zamyka

  Droga powiatowa relacji Tarnowiec-Czeluśnica będzie zamknięta. Jak twierdzi starosta jasielski intensywne opady deszczu, które wystąpiły od połowy maja przyczyniły się do znacznego pogorszenia stanu tej drogi.

 • Karpacka Troja w Epoce Brązu – impreza plenerowa pod tytułem Złoto Karpat - 15-16 czerwca

 • Czy koszmar mieszkańców z ul. Prusa kiedyś się skończy?

  Mieszkańcy ul. Prusa w Jaśle boją się każdego deszczu, którego skutkiem mogą być podtopienia. Od lat jaślanie czekają na rozwiązanie problemu, który wciąż spędza sen z ich powiek. Nie sądzili, że ostatnie majowe ulewy przyniosą tak dużą wodę, jakiej dotąd nie mieli w domach i na podwórkach.

 • Nowa odsłona sklepu KOMFORT w Krośnie. Wielkie Otwarcie!

   

  Metamorfozę wnętrza zacznij od podłogi! Wiosna i lato to doskonały czas, aby zapoznać się z najlepszą na rynku ofertą podłóg, dywanów i dekoracji. Przyjdź do sklepu Komfort w Krośnie, skorzystaj z rabatu 20% i odmień swoje wnętrze.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105