Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

22
IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU KARPAT
W dniach 7-8 lipca w Trzcinicy, koło Jasła odbył się   IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.

 To już kolejny rok , kiedy Trzcinica promuje rodzimy folklor i  ludową tradycję. W sobotę w  pierwszym dniu Festiwalu  odbył się przegląd  folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Zainteresowani mogli oglądać także wystawy  przygotowane przez Gminne Świetlice Młodzieżowe, Gminną Bibliotekę Publiczną, oraz okoliczne szkoły.

Na stoiskach wystawowych można było podziwiać różnego typu rękodzieło: bibułkarstwo, hafciarstwo, malarstwo, grafikę, a także ozdoby z suszonych traw i kwiatów, wyroby z mas plastycznych, gliny i drewna.

Niedziela była  dniem konkursowym.  O statuetkę ,,Karpackiego Grajka”  rywalizowało 13 kapel  polskich i zagranicznych min: Łużnioki z Łużny, Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Stachy z Krosna, Szumiąca Woda z Rytra, Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubzina, Kamraty z Sanoka, Wrzos z Olszanicy, Ciardasie z Czarnej Góry, oraz Raslavice ze Słowacji, Nowina z Czech, Palitra z Ukrainy, Rapsodia  Chioarului z Rumuni, i Hudba z Lipan   na Słowacji.

 Występy kapel ludowych oceniane były przez profesjonalną komisję artystyczną. Jej skład tworzyli: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda- Radio Rzeszów, Jerzy Dynia  - muzyk ,folklorysta TV Rzeszów, Tadeusz Łopatkiewicz - etnograf , Andrzej Starzec - etnomuzykolog  Radio Kraków. Imprezę poprowadzili Józef Broda wraz z córką Katarzyna Firlej, oraz Stanisław Łukaszczyk.

Zgromadzeni  przez dwa dni mogli podziwiać także występy kapeli „Trzcinicoki”, z którą  od samego początku związany jest Festiwal.

Głównym organizatorem Festiwalu była Gmina Jasło. Współorganizatorzy to : Zespół Szkół w Trzcinicy, LKS w Trzcinicy oraz Sołectwo wsi Trzcinica.  Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wicepremier Mionister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Pierwszą nagrodę w przeglądzie - rzeźbę  „Karpackiego Grajka” wywalczyła Kapela Jaśka Kubika. Miejsce drugie zajęli Raslavice ze Słowacji, a trzecie Novina z Czech.

Imprezie towarzyszyły także wystawy i targi sztuki ludowej. Twórcy i artyści ludowi zaprezentowali swoje rękodzieło na stoiskach rozstawionych w okolicy sceny.  Kowalstwo artystyczne, koronki klockowe, bibułkarstwo, hafciarstwo , rzeźbiarstwo i wiele innych arcydzieł można było podziwiać  do późnych godzin wieczornych.

Na Festiwalu nie zabrakło także tradycyjnego  chłopskiego jadła przygotowanego przez Garmażerkę Trafunek z Dębowca, oraz zabawy ,,na ludową nutę”, która trwała do późnych godzin wieczornych.

  

 

  

AGNIESZKA JELEŃ- GBP TRZCINICA

FOTORELACJA

Napisany dnia: 09.07.2007, 17:41
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ sluchaczka
dnia 09.07.2007, 21:19
Ocena
komentarza:
0
Takie kapele jak TRZCINICOKI są super. Powinny takie kapele grać na weselach i festynach.Pozdrawiam Pana Damiana basistę z TRZCINICOKÓW.
@ Anusia :*
dnia 09.07.2007, 21:39
Ocena
komentarza:
0
ha ha ha :) nudno bylo ale i tak fajnie :D he he :) dobre bułki bo tylko to jadłam ha ha :D :D :D szkoda tylko ze Mynda nie powtórzyła numeru z tamtego roku ;p h hii hi ;]
@ frey
dnia 09.07.2007, 22:42
Ocena
komentarza:
0
Ehhh, piękny jest nasz folklor. Szkoda, że tak niedoceniany...
:no:
@ Basista
dnia 10.07.2007, 10:47
Ocena
komentarza:
0
Hej! Słuchaczka - jak będziesz wychodzić za mąż, to zamów sobie Trzcinicoków, a zagramy Ci na taką nutę jakiej jeszcze nie słyszałaś - droga Słuchaczko!!!:D - Pozdrawiam!!!
@ mynda
dnia 10.07.2007, 13:23
Ocena
komentarza:
0
ej ty anusia...uważaj co tam wypisujesz..chcialabys to widziec..nie ma szans na taka powtorke...<lol2>
@ słuchaczka
dnia 10.07.2007, 18:34
Ocena
komentarza:
0
okey!!!!!!!!! Miło mi to słyszeć.Pewno drogo by mnie to kosztowło.Dzieki za pozdrowienia i wzajemnie pozdrawiam.
@ OC
dnia 10.07.2007, 19:26
Ocena
komentarza:
0
Takie pseudo festiwale tylko utwierdzają, że jesteśmy zadupiem w tym kraju. Tylko z tego podkarpacie słynie... Łeee...
@ słuchacz
dnia 11.07.2007, 08:04
Ocena
komentarza:
0
***** co to za potupana była !! wezcie !! Jestesmy dużym zadupiem w Polsce!! :(WSTYD!!!!!!!! Trznicoki niech sie chowają :lol: Pozdro.
@ Basista
dnia 11.07.2007, 13:46
Ocena
komentarza:
0
Widzisz Droga Słuchaczko - my nie jesteśmy drogą kapelą i honorarium na pewno wygórowane nie byłoby. Staramy się każdemu dogodzić, kto zamawia naszą kapelę na koncert czy wesele - zawsze do tej pory jest zadowolony, a my także będziemy starać się zrobić wszystko aby zawsze było jak najlepiej, nawet wbrew komentarzą jakie widnieją powyżej. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, komu nie odpowiada muzyka, sposób ubierania się - i można to ubrać w prostotę lub w filozofię i psychologię. No ale coż... - pozdrawiam tych, którzy złe zdanie o Trzcinicokach z Tzrcinicy mają - niech sobie poskaczą na hip-hopie albo na TEKNO :) Zastanawiam się kim Ty Słuchaczko jesteś? Odp...
@ BE_kay
dnia 11.07.2007, 16:12
Ocena
komentarza:
0
@OC, słuchacz
Pewnie, lepiej dalej chodzić do Europy i słuchać zaje** muzyki :lol::lol:
To właśnie przez tak ograniczonych ludzi jak Wy, jesteśmy (niby) zadupiem.
:upset:
@ katja
dnia 11.07.2007, 17:48
Ocena
komentarza:
0
impreza byla porzadna:) szczegolnie fajni byli goscie z rumunii:D a koniki byly przepiekne!!!!!! pozdrowienia dla trzcinicokow i strazakow obstawiajacych impreze:p
@ były kibic LKS TRZCINICA
dnia 11.07.2007, 19:10
Ocena
komentarza:
0
pierwsze "chciałem" podziękować LKS Trzcinica za wspólne zabezpieczenie ruchu wraz z OSP Trzcinica dzięki chłopaki że nikt od was się nie pofatygował pomóc strażakom tak jak to było wcześniej ustalane naprawdę pokazaliście do czego się tylko nadajecie jako organizatorzy, brawo za tradycyjne swojskie jadło chyba ta pani co to pisała smak gdzieś zgubiła, mrożony(nie nadający się do zjedzenia) bigos to coś tradycyjnego - super, jeśli mowa o tradycyjnym jadle to na prawdę można był tego zasmakować na wcześniejszych festiwalach i za to wielkie uznanie dla pań które to organizowały, na kolejne uznanie zasługuje prywatna impreza zorganizowana w niedziele w namiocie dla "Wybrańców" - po prostu zwykli ludzie nie mogą się bawić i trzeba o 23 kończyć imprezę żeby elita mogła pokazać co potrafi no jasne zwykły zjadacz chleba po prostu nie umie się tak bawić jak WY:upset::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
@ Strażak
dnia 11.07.2007, 20:32
Ocena
komentarza:
0
Drogi Basista, dlaczego kapela Trzcinicoki nie zrobiła z Strażą pamiątkowego zdjęcia?? Tak jak to robiły inne kapele. Wszystkie te pamiątkowe zdjęcia możesz zobaczyć na www.osptrzcinica.go.pl Katja dzięki za docenienie Strażaków jesteś chyba jedyną osobą, która to zrobiła
@ A.J.
dnia 12.07.2007, 10:53
Ocena
komentarza:
0
A czy bigos, udka i pierogi to nie jest tradycyjne polskie jadło- to niekoniecznie musi być smalec czy kiszony ogórek. A kiełbasa z grilla no cóż tu sie zgodzę.
@ Basista
dnia 12.07.2007, 13:25
Ocena
komentarza:
0
Do Strażaka - przychodzili do nas pod scene chłopaki z Waszej straży i robili sobie zdjęcia. Musisz popytać kolegów, na pewno zdjęcia znajdą się, ale przecierz wystarczy podejść i powiedzieć że chcecie sobie z kapelą zdjęcie zrobić i nie ma sprawy, miałbyś zdjęć tyle ile byś chciał. Pozdrowienia dla Straży z Trzcinicy - dzisiaj w Zimnej Wodzie uczestniczyliśmy razem w ćwiczeniach.
@ Srażak
dnia 12.07.2007, 22:11
Ocena
komentarza:
0
Basisto byliśmy prosić Waszą kapelę, ale niestety odmówiliście Nam zasłaniając się tym, że ktoś Wam zabronił (a wiadomo jak jest w każdym ekipie, słucha się szefa, domyślisz się, o kogo chodzi) A zdjęcia oczywiście, że są tylko nie ma grupowego. Pozdrowienia dla Ciebie i Twojej jednostki, a za ćwiczenia piąteczka no tylko ta drabina troszkę bolała
@ Maja
dnia 12.07.2007, 23:07
Ocena
komentarza:
0
Było super! Więcej takich imprez :)
@ Basista
dnia 13.07.2007, 11:56
Ocena
komentarza:
0
Strażak - no to widzisz, to już wydaje mi się że mnie nie dotyczy apropo tych zdjęć, ja jestem człowiekiem otwartym - a najczęściej oczywiście lubię pozować dziewczyną (hehe). I z Wami z wielką przyjemnością zdjęcie chciałbym mieć, no ale trudno - usterka techniczna. No pokaz był spoko, szkoda że nic się nie paliło - przynajmniej jakeś siano na pozór rozrzucone, efekt byłby lepszy. Ale drabine to ktoś inny rozkładał, - to nic, zawsze coś jest nie do końca dograne. Najważniejsze że prawdziwe akcej idą jak najlepiej.
@ :P
dnia 13.07.2007, 12:38
Ocena
komentarza:
0
Folklor w Trzcinicy, jak zawsze udany, dla mnie wsyztko bylo superanckie, i zabawa i wsyztsko, więcej takich imprez, a krytykantów olać, bo jednej osobie cos nie pasowało i już gupoty pisze...:p
@ grzes
dnia 17.07.2007, 01:25
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam skrzypka gienka
:lol:
@ Cymbalista
dnia 10.09.2007, 20:55
Ocena
komentarza:
0
Pozdrowionka od "cymbalisty"
(nie mylić z cymbałem) ;)
dla wszystkich na tym forum!
@ klaudia S Z
dnia 14.09.2008, 21:24
Ocena
komentarza:
0
czy ktos z was zna anie kuchta z trzcinicy ??:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Remont drogi wewnętrznej przy ul. Szopena w Jaśle. Tylko na części miejskiej

  Droga wewnętrzna przy ul. Szopena w Jaśle wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy osiedla oraz osoby przyjeżdżające do pobliskiej poradni często zwracały uwagę na jej fatalny stan. Z trzech właścicieli drogi pozostało tylko miasto, które wyłoniło już wykonawcę robót. Na dniach zostanie podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle. Zadanie ma być zrealizowane do końca sierpnia br.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Agresywny mężczyzna uderzył 13-latka w twarz. Poruszał się samochodem na tablicach RJS

  W minioną niedzielę kilkanaście minut przed godziną 21. na stacji Orlen w Krakowie nieznany mężczyzna podszedł do 13-letniego chłopca, po czym uderzył go dwukrotnie w twarz wykrzykując w jego stronę wulgaryzmy. Napastnik wsiadł do samochodu na tablicach rejestracyjnych RJS i odjechał. Sprawa trafiła na policję.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Burmistrz otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miejskiej Jasła

  Absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta otrzymał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Sesja, na której podjęte zostały stosowne uchwały, odbyła się 21 czerwca.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego wójta. Wiktor Barański złożył ślubowanie

   

  Wiktor Barański odebrał w poniedziałek zaświadczenie o wyborze wójta gminy Tarnowiec. Złożył także ślubowanie, przekonując, że podczas swojej kadencji będzie dążył do tego aby łączyć, a nie dzielić. Losy przedterminowych wyborów, które odbyły się 13 czerwca bieżącego roku, rozstrzygnęły się już w pierwszej turze głosowania.

 • 19-latek wszedł na basen po godzinach otwarcia. Doznał urazu kręgosłupa

  Wczoraj około godziny 23. na terenie basenu otwartego w Jaśle doszło do wypadku. 19-letni jaślanin, który wszedł na teren pływalni po godzinach otwarcia najprawdopodobniej wskoczył do wody na główkę w rejonie zjeżdżalni. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do jasielskiego szpitala.

 • Gmina Osiek Jasielski sprzeda dwie atrakcyjne działki

   

  Wójt Gminy Osiek Jasielski informuje, że ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, położonych w miejscowości Załęże. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego położone są w terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej. Nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, posiadają dojazd do drogi powiatowej Dębowiec - Osiek Jasielski.

 • OSP z Trzcinicy prowadzi akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej

  W minioną sobotę w Nowej Białej na Podhalu ogień strawił 25 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ponad 100 osób straciło dach nad głową. Straty są ogromne a lista potrzeb jeszcze większa. Strażacy z OSP Trzcinica mając w pamięci ubiegłoroczną ogromną pomoc napływającą zewsząd po powodzi błyskawicznej zorganizowali zbiórkę materiałów budowlanych dla pogorzelców...

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105