Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

22
IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU KARPAT
W dniach 7-8 lipca w Trzcinicy, koło Jasła odbył się   IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat.

 To już kolejny rok , kiedy Trzcinica promuje rodzimy folklor i  ludową tradycję. W sobotę w  pierwszym dniu Festiwalu  odbył się przegląd  folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Zainteresowani mogli oglądać także wystawy  przygotowane przez Gminne Świetlice Młodzieżowe, Gminną Bibliotekę Publiczną, oraz okoliczne szkoły.

Na stoiskach wystawowych można było podziwiać różnego typu rękodzieło: bibułkarstwo, hafciarstwo, malarstwo, grafikę, a także ozdoby z suszonych traw i kwiatów, wyroby z mas plastycznych, gliny i drewna.

Niedziela była  dniem konkursowym.  O statuetkę ,,Karpackiego Grajka”  rywalizowało 13 kapel  polskich i zagranicznych min: Łużnioki z Łużny, Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Stachy z Krosna, Szumiąca Woda z Rytra, Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubzina, Kamraty z Sanoka, Wrzos z Olszanicy, Ciardasie z Czarnej Góry, oraz Raslavice ze Słowacji, Nowina z Czech, Palitra z Ukrainy, Rapsodia  Chioarului z Rumuni, i Hudba z Lipan   na Słowacji.

 Występy kapel ludowych oceniane były przez profesjonalną komisję artystyczną. Jej skład tworzyli: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda- Radio Rzeszów, Jerzy Dynia  - muzyk ,folklorysta TV Rzeszów, Tadeusz Łopatkiewicz - etnograf , Andrzej Starzec - etnomuzykolog  Radio Kraków. Imprezę poprowadzili Józef Broda wraz z córką Katarzyna Firlej, oraz Stanisław Łukaszczyk.

Zgromadzeni  przez dwa dni mogli podziwiać także występy kapeli „Trzcinicoki”, z którą  od samego początku związany jest Festiwal.

Głównym organizatorem Festiwalu była Gmina Jasło. Współorganizatorzy to : Zespół Szkół w Trzcinicy, LKS w Trzcinicy oraz Sołectwo wsi Trzcinica.  Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wicepremier Mionister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Pierwszą nagrodę w przeglądzie - rzeźbę  „Karpackiego Grajka” wywalczyła Kapela Jaśka Kubika. Miejsce drugie zajęli Raslavice ze Słowacji, a trzecie Novina z Czech.

Imprezie towarzyszyły także wystawy i targi sztuki ludowej. Twórcy i artyści ludowi zaprezentowali swoje rękodzieło na stoiskach rozstawionych w okolicy sceny.  Kowalstwo artystyczne, koronki klockowe, bibułkarstwo, hafciarstwo , rzeźbiarstwo i wiele innych arcydzieł można było podziwiać  do późnych godzin wieczornych.

Na Festiwalu nie zabrakło także tradycyjnego  chłopskiego jadła przygotowanego przez Garmażerkę Trafunek z Dębowca, oraz zabawy ,,na ludową nutę”, która trwała do późnych godzin wieczornych.

  

 

  

AGNIESZKA JELEŃ- GBP TRZCINICA

FOTORELACJA

Napisany dnia: 09.07.2007, 17:41
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ sluchaczka
dnia 09.07.2007, 21:19
Ocena
komentarza:
0
Takie kapele jak TRZCINICOKI są super. Powinny takie kapele grać na weselach i festynach.Pozdrawiam Pana Damiana basistę z TRZCINICOKÓW.
@ Anusia :*
dnia 09.07.2007, 21:39
Ocena
komentarza:
0
ha ha ha :) nudno bylo ale i tak fajnie :D he he :) dobre bułki bo tylko to jadłam ha ha :D :D :D szkoda tylko ze Mynda nie powtórzyła numeru z tamtego roku ;p h hii hi ;]
@ frey
dnia 09.07.2007, 22:42
Ocena
komentarza:
0
Ehhh, piękny jest nasz folklor. Szkoda, że tak niedoceniany...
:no:
@ Basista
dnia 10.07.2007, 10:47
Ocena
komentarza:
0
Hej! Słuchaczka - jak będziesz wychodzić za mąż, to zamów sobie Trzcinicoków, a zagramy Ci na taką nutę jakiej jeszcze nie słyszałaś - droga Słuchaczko!!!:D - Pozdrawiam!!!
@ mynda
dnia 10.07.2007, 13:23
Ocena
komentarza:
0
ej ty anusia...uważaj co tam wypisujesz..chcialabys to widziec..nie ma szans na taka powtorke...<lol2>
@ słuchaczka
dnia 10.07.2007, 18:34
Ocena
komentarza:
0
okey!!!!!!!!! Miło mi to słyszeć.Pewno drogo by mnie to kosztowło.Dzieki za pozdrowienia i wzajemnie pozdrawiam.
@ OC
dnia 10.07.2007, 19:26
Ocena
komentarza:
0
Takie pseudo festiwale tylko utwierdzają, że jesteśmy zadupiem w tym kraju. Tylko z tego podkarpacie słynie... Łeee...
@ słuchacz
dnia 11.07.2007, 08:04
Ocena
komentarza:
0
***** co to za potupana była !! wezcie !! Jestesmy dużym zadupiem w Polsce!! :(WSTYD!!!!!!!! Trznicoki niech sie chowają :lol: Pozdro.
@ Basista
dnia 11.07.2007, 13:46
Ocena
komentarza:
0
Widzisz Droga Słuchaczko - my nie jesteśmy drogą kapelą i honorarium na pewno wygórowane nie byłoby. Staramy się każdemu dogodzić, kto zamawia naszą kapelę na koncert czy wesele - zawsze do tej pory jest zadowolony, a my także będziemy starać się zrobić wszystko aby zawsze było jak najlepiej, nawet wbrew komentarzą jakie widnieją powyżej. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, komu nie odpowiada muzyka, sposób ubierania się - i można to ubrać w prostotę lub w filozofię i psychologię. No ale coż... - pozdrawiam tych, którzy złe zdanie o Trzcinicokach z Tzrcinicy mają - niech sobie poskaczą na hip-hopie albo na TEKNO :) Zastanawiam się kim Ty Słuchaczko jesteś? Odp...
@ BE_kay
dnia 11.07.2007, 16:12
Ocena
komentarza:
0
@OC, słuchacz
Pewnie, lepiej dalej chodzić do Europy i słuchać zaje** muzyki :lol::lol:
To właśnie przez tak ograniczonych ludzi jak Wy, jesteśmy (niby) zadupiem.
:upset:
@ katja
dnia 11.07.2007, 17:48
Ocena
komentarza:
0
impreza byla porzadna:) szczegolnie fajni byli goscie z rumunii:D a koniki byly przepiekne!!!!!! pozdrowienia dla trzcinicokow i strazakow obstawiajacych impreze:p
@ były kibic LKS TRZCINICA
dnia 11.07.2007, 19:10
Ocena
komentarza:
0
pierwsze "chciałem" podziękować LKS Trzcinica za wspólne zabezpieczenie ruchu wraz z OSP Trzcinica dzięki chłopaki że nikt od was się nie pofatygował pomóc strażakom tak jak to było wcześniej ustalane naprawdę pokazaliście do czego się tylko nadajecie jako organizatorzy, brawo za tradycyjne swojskie jadło chyba ta pani co to pisała smak gdzieś zgubiła, mrożony(nie nadający się do zjedzenia) bigos to coś tradycyjnego - super, jeśli mowa o tradycyjnym jadle to na prawdę można był tego zasmakować na wcześniejszych festiwalach i za to wielkie uznanie dla pań które to organizowały, na kolejne uznanie zasługuje prywatna impreza zorganizowana w niedziele w namiocie dla "Wybrańców" - po prostu zwykli ludzie nie mogą się bawić i trzeba o 23 kończyć imprezę żeby elita mogła pokazać co potrafi no jasne zwykły zjadacz chleba po prostu nie umie się tak bawić jak WY:upset::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
@ Strażak
dnia 11.07.2007, 20:32
Ocena
komentarza:
0
Drogi Basista, dlaczego kapela Trzcinicoki nie zrobiła z Strażą pamiątkowego zdjęcia?? Tak jak to robiły inne kapele. Wszystkie te pamiątkowe zdjęcia możesz zobaczyć na www.osptrzcinica.go.pl Katja dzięki za docenienie Strażaków jesteś chyba jedyną osobą, która to zrobiła
@ A.J.
dnia 12.07.2007, 10:53
Ocena
komentarza:
0
A czy bigos, udka i pierogi to nie jest tradycyjne polskie jadło- to niekoniecznie musi być smalec czy kiszony ogórek. A kiełbasa z grilla no cóż tu sie zgodzę.
@ Basista
dnia 12.07.2007, 13:25
Ocena
komentarza:
0
Do Strażaka - przychodzili do nas pod scene chłopaki z Waszej straży i robili sobie zdjęcia. Musisz popytać kolegów, na pewno zdjęcia znajdą się, ale przecierz wystarczy podejść i powiedzieć że chcecie sobie z kapelą zdjęcie zrobić i nie ma sprawy, miałbyś zdjęć tyle ile byś chciał. Pozdrowienia dla Straży z Trzcinicy - dzisiaj w Zimnej Wodzie uczestniczyliśmy razem w ćwiczeniach.
@ Srażak
dnia 12.07.2007, 22:11
Ocena
komentarza:
0
Basisto byliśmy prosić Waszą kapelę, ale niestety odmówiliście Nam zasłaniając się tym, że ktoś Wam zabronił (a wiadomo jak jest w każdym ekipie, słucha się szefa, domyślisz się, o kogo chodzi) A zdjęcia oczywiście, że są tylko nie ma grupowego. Pozdrowienia dla Ciebie i Twojej jednostki, a za ćwiczenia piąteczka no tylko ta drabina troszkę bolała
@ Maja
dnia 12.07.2007, 23:07
Ocena
komentarza:
0
Było super! Więcej takich imprez :)
@ Basista
dnia 13.07.2007, 11:56
Ocena
komentarza:
0
Strażak - no to widzisz, to już wydaje mi się że mnie nie dotyczy apropo tych zdjęć, ja jestem człowiekiem otwartym - a najczęściej oczywiście lubię pozować dziewczyną (hehe). I z Wami z wielką przyjemnością zdjęcie chciałbym mieć, no ale trudno - usterka techniczna. No pokaz był spoko, szkoda że nic się nie paliło - przynajmniej jakeś siano na pozór rozrzucone, efekt byłby lepszy. Ale drabine to ktoś inny rozkładał, - to nic, zawsze coś jest nie do końca dograne. Najważniejsze że prawdziwe akcej idą jak najlepiej.
@ :P
dnia 13.07.2007, 12:38
Ocena
komentarza:
0
Folklor w Trzcinicy, jak zawsze udany, dla mnie wsyztko bylo superanckie, i zabawa i wsyztsko, więcej takich imprez, a krytykantów olać, bo jednej osobie cos nie pasowało i już gupoty pisze...:p
@ grzes
dnia 17.07.2007, 01:25
Ocena
komentarza:
0
pozdrawiam skrzypka gienka
:lol:
@ Cymbalista
dnia 10.09.2007, 20:55
Ocena
komentarza:
0
Pozdrowionka od "cymbalisty"
(nie mylić z cymbałem) ;)
dla wszystkich na tym forum!
@ klaudia S Z
dnia 14.09.2008, 21:24
Ocena
komentarza:
0
czy ktos z was zna anie kuchta z trzcinicy ??:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Osieku Jasielskim ma powstać farma fotowoltaiczna

  Prywatny inwestor wydzierżawił już od prywatnych osób około 20 ha działki na terenie gminy Osiek Jasielski. Okazuje się, że firma ma w planach budowę farmy fotowoltaicznej. Aby jednak inwestycja mogła się ziścić potrzebna była zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Radni gminy nie mieli żadnych wątpliwości, że podjęcie tej uchwały przyniesie wymierne korzyści.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Spotkanie z posłem Winnickim cieszyło się ogromnym zainteresowaniem jaślan

  W minioną sobotę w Jaśle gościł poseł na Sejm Robert Winnicki, jeden liderów Konfederacji, który spotkał się z lokalną społecznością podejmując dyskusję na temat bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Salę wypełniona była po brzegi...

 • Europoseł Łukacijewska po latach przerwy wraca z biurem do Jasła

  Dzisiaj w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie biura europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, do którego będą mogli przyjść ze swoimi problemami i innymi ważnymi sprawami mieszkańcy powiatu jasielskiego. Pracownicy biura będą do ich dyspozycji przez trzy dni w tygodniu...

 • Na ścianie bloku przy ul. Szajnochy powstaje monumentalny mural

   

  W Jaśle, coraz więcej budynków zachwyca pracami Sylwestra Łaskawskiego. Jego najnowszą realizacją jest mural na bloku mieszkalnym przy ul. Szajnochy. Wkrótce będzie można podziwiać go w pełnej krasie. Dzieło, tematyką nawiązuje do postaci jasielskich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

 • Czarni na remis w meczu z liderem tabeli

   

  Po trzech porażkach z rzędu, Czarni Jasło, w końcu zdołali zapunktować w ligowym starciu. Podopieczni Adama Domaradzkiego, dla którego sobotni mecz był debiutem w roli szkoleniowca drużyny seniorów, zremisowali na własnym boisku z Piastem Tuczempy 1:1. Gola dla gospodarzy strzelił w drugiej połowie spotkania Paweł Setlak.

 • Chamski akt wandalizmu

   

  Minął zaledwie miesiąc, od kiedy na ścianach wiaty śmietnikowej na osiedlu Kopernika pojawił się mural nawiązujący do historii klubu JKS Czarni 1910 Jasło, a już został on kompletnie zniszczony. Nieznani sprawcy, pod osłoną nocy nanieśli na ściany wiaty wulgarne hasła zamalowując malunek farbą w sprayu.

 • Pasja, która nie może ustać w garażu

   

  Zaczęło się od dużego Fiata, potem pojawił się Cadillac, Rolls Royce oraz piękna Księżniczka. Dziś pomaga innym w spełnianiu ich marzeń, a to wszystko z czystej pasji do klasyków. Zapraszamy na mały spacer po garażu Tomasza Węgrzynowicza, zakochanego w samochodach zabytkowych rzeczoznawcy.

 • Niezabezpieczona ścieżka rowerowa wciąż w fatalnym stanie

  Zarządca drogi wojewódzkiej KG2 planował do końca sierpnia br. naprawić uszkodzenia w infrastrukturze drogowej spowodowane nawalnymi opadami deszczu i podtopieniami. Jak wycenił, koszt napraw oszacowano na około pół miliona złotych. Do tej pory jednak wciąż nie naprawiono oberwanej skarpy w ścieżce rowerowej...

 • Prokuratura postawiła zarzut w sprawie sortowni odpadów w Wolicy

  Niemal rok temu strażacy przez blisko dobę walczyli z ogromnym pożarem odpadów gabarytowych na sortowni odpadów w Wolicy. Prokuratura Rejonowa w Jaśle wszczęła śledztwo w sprawie nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Zarzut usłyszał właściciel sortowni.

   

 • Dzień Sybiraka w Jaśle

   

  17 września obchodzony jest światowy dzień Sybiraka. Jego obchody związane są ściśle z rocznicą agresji ZSRR na Polskę dokonanej w 1939 roku. W Jaśle pod pomnikiem Golgoty Wschodu złożono kwiaty w hołdzie ofiarom zbrodniczego reżimu komunistycznego.

 • Pobili młodego zawodnika Czarnych Jasło. Sąd przedłużył im areszt

   

  Sąd Rejonowy w Jaśle przedłużył areszt o kolejne dwa miesiące dwóm pseudokibicom z powiatu gorlickiego, którzy początkiem lipca pobili do nieprzytomności młodego zawodnika Czarnych Jasło...

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na spektakl teatralny w JDK - WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy interesujący konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na sztukę pt. „Judy”, która wystawiona zostanie na deskach JDK-u już w najbliższy piątek. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Policyjny pościg za osobowym BMW. Mężczyzna przewoził narkotyk

  Policjanci z wydziału ruchu drogowego ruszyli w pościg za osobowym BMW, który nie zatrzymał się do kontroli, mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mężczyźnie nie udało się jednak uciec przed policją..

 • Smaki regionu, teraz na wyciągnięcie ręki

   

  Kulinarne podróże w przeszłość zawsze przywołują wyjątkowe wspomnienia. Smakując potraw, często niemal zapomnianych, które niegdyś, w swoich kuchniach przygotowywały nasze babcie, chętnie wracamy pamięcią do lat dzieciństwa. Niepowtarzalnego aromatu potraw. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105