Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak korzystać z oczyszczacza powietrza – gdzie go ustawić i jak dobrać do powierzchni mieszkania?

3

Oczyszczacz powietrza to jedno z urządzeń pozwalających zadbać o zdrowie. Pochłania lub neutralizuje m.in. pyły PM2,5 oraz P10, a także lotne związki organiczne (LOT), dwutlenek azotu i gazy utleniające (NO2). Żeby oczyszczacz spełniał swoje zadanie, trzeba go jednak ustawić w odpowiednim miejscu. Powinien cechować się wydajnością dopasowaną do powierzchni danego domu, poza tym w urządzeniu trzeba regularnie wymieniać filtry. Dopiero wówczas będzie pracowało prawidłowo.

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do powierzchni pomieszczenia?

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, producenci urządzeń podają na opakowaniach informację o tym, do jak dużych pomieszczeń są przeznaczone (wartość podana w m²). Po drugie, warto sprawdzić wydajność danego oczyszczacza. Jest to dokładniejsza wytyczna, ponieważ uwzględnia całą kubaturę pomieszczenia (podaną w m3). Mówi, ile metrów sześciennych powietrza dane urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny. Określa się to przy pomocy współczynnika CADR (m3/h – ang. Clean Air Delivery Rate). Co istotne, skuteczny oczyszczacz to taki, który w ciągu godziny będzie w stanie przefiltrować powietrze w danym pokoju co najmniej 3 razy.

Jak obliczyć CADR? Należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez jego wysokość, a otrzymany wynik ponownie pomnożyć × 3. Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,5 m, CADR będzie wynosiło 150 m3 (20 m2 x 2,5 m = 50 m3, a następnie 50 m3 x 3 = 150 m3).

Co istotne, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna wydajność odpowiada „na styk” powierzchni pomieszczenia. Oznacza to bowiem, że oczyszczacz powietrza musiałby stale pracować z maksymalną mocą. Jest to niewskazane, bo wówczas pobiera sporo prądu, szybciej się zużywa i hałasuje. Jeśli zatem dane pomieszczenie ma 15 m2, najlepiej wybrać oczyszczacz, który może oczyścić powietrze w pokoju o powierzchni ok. 20-25 m2.

Czy jeden oczyszczacz wystarczy, żeby oczyścić powietrze w całym mieszkaniu?

Niestety, zwykle nie. Opisane wyżej wskazówki odnoszą się bowiem do otwartych przestrzeni. Jeśli producent podaje informację o tym, że dany oczyszczacz może skutecznie oczyścić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 35 m2, odnosi się to wyłącznie do niego. Jeżeli taką powierzchnię ma całe mieszkanie, podzielone na kilka pokoi, skuteczna filtracja będzie zachodziła tylko w jednym z nich.

Jeden oczyszczacz sprawdzi się zatem głównie w kawalerkach – i to takich, w których nie ma różnego rodzaju parawanów (tak, one również mogą utrudniać filtrację).

Gdzie postawić oczyszczacz, by działał skutecznie?

Warto wiedzieć, że najwięcej zanieczyszczeń dostaje się do budynku przez okna. Dlatego w ich okolicy będzie najwyższe stężenie szkodliwych substancji. W pobliżu okien często znajdują się też kanały wentylacyjne. Z tego powodu umieszczenie oczyszczacza przy oknach będzie zwykle najwłaściwszym posunięciem, choć nie jest to regułą. Są też inne kwestie, o których należy w tym przypadku pamiętać:

 • oczyszczacz nie może być niczym zasłonięty, musi mieć swobodny dostęp do powietrza – nie może stać np. we wnękach, w rogu, pod stołem, za meblami ani zbyt blisko ściany (najlepiej, by był od niej odsunięty o co najmniej 20-25 cm);
 • najlepsze miejsce to centralny punkt danego pomieszczenia;
 • oczyszczacze należy ustawiać na podłodze – jeśli znajdą się wyżej, mogą nie zasysać wszystkich szkodliwych związków;
 • najlepszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczaczy do każdego pomieszczenia, choć wiąże się to ze sporym kosztem. Spokojnie można więc przenosić jedno urządzenie w różne miejsca, np. w dzień ustawiać oczyszczacz w salonie lub gabinecie, a wieczorem umieszczać go w sypialni;
 • w sypialni najlepiej jest ustawiać oczyszczacz pomiędzy oknem a łóżkiem. Warto też lekko uchylać drzwi na noc, aby w pomieszczeniu zachodziła cyrkulacja.

Czystość urządzenia – należy dbać o nią na bieżąco!

W kontekście troski o czystość opisywanych urządzeń kluczowa jest wymiana filtrów. Warto kierować się wskazówkami, które podają w tej kwestii producenci. Większość nowoczesnych urządzeń ma wyświetlacze, które wskazują, jaki jest stopień zużycia filtrów. Dzięki temu można mniej więcej przewidzieć, kiedy konieczna będzie ich wymiana. Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej wskazówki, kiedy trzeba zakupić nowe; w niektórych oczyszczaczach filtr należy wymienić po niespełna roku, w innych – po 2 latach. Różnice występują nawet w obrębie jednego modelu. Wiele zależy od miejsca, w którym pracuje urządzenie (od stopnia zanieczyszczenia powietrza) oraz czasu pracy (przez ile godzin dziennie wychwytuje pyły i inne mikroskopijne cząstki).

Warto też pamiętać o bieżącym czyszczeniu filtrów. W przypadku filtrów HEPA oraz węglowych, wskazane jest czyszczenie co najmniej raz w miesiącu (niektóre filtry można po prostu odkurzać). Trudniejsze jest oczyszczanie filtrów wodnych, które są stosowane w oczyszczaczach z funkcją nawilżania powietrza. Woda może doprowadzić do tego, że na powierzchni filtra osadzi się kamień. Przynajmniej raz w miesiącu warto go czyścić za pomocą kwasku cytrynowego.

Jak długo w ciągu dnia powinien pracować oczyszczacz?

Oddychanie to proces, który u ludzi przebiega nieustannie – 24 godziny na dobę. Przez cały czas powietrze przedostaje się do wnętrza budynku, przepływa z jednych pomieszczeń do innych. Warto więc, aby oczyszczacze pracowały non stop. Dzięki temu będą wciąż wyłapywały szkodliwe substancje, aby domownicy mogli oddychać pełną piersią.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 14.01.2023, 08:19
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ xtx
dnia 15.01.2023, 23:13
Ocena
komentarza:
0
bardzo przydatne
@ Hghghghg
dnia 16.01.2023, 19:12
Ocena
komentarza:
1
Potwierdzam,posiadam,bardzo przydaje się w kuchni. Szybko niweluje nieprzyjemne zapachy podczas smażenia.
@ Maria
dnia 19.01.2023, 13:59
Ocena
komentarza:
0
Mój stoi w salonie, tak samo jak iRobot. Tam najwięcej czasu spędzamy, dlatego to jest jego miejsce.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657