Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jak korzystać z oczyszczacza powietrza – gdzie go ustawić i jak dobrać do powierzchni mieszkania?

3

Oczyszczacz powietrza to jedno z urządzeń pozwalających zadbać o zdrowie. Pochłania lub neutralizuje m.in. pyły PM2,5 oraz P10, a także lotne związki organiczne (LOT), dwutlenek azotu i gazy utleniające (NO2). Żeby oczyszczacz spełniał swoje zadanie, trzeba go jednak ustawić w odpowiednim miejscu. Powinien cechować się wydajnością dopasowaną do powierzchni danego domu, poza tym w urządzeniu trzeba regularnie wymieniać filtry. Dopiero wówczas będzie pracowało prawidłowo.

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do powierzchni pomieszczenia?

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, producenci urządzeń podają na opakowaniach informację o tym, do jak dużych pomieszczeń są przeznaczone (wartość podana w m²). Po drugie, warto sprawdzić wydajność danego oczyszczacza. Jest to dokładniejsza wytyczna, ponieważ uwzględnia całą kubaturę pomieszczenia (podaną w m3). Mówi, ile metrów sześciennych powietrza dane urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny. Określa się to przy pomocy współczynnika CADR (m3/h – ang. Clean Air Delivery Rate). Co istotne, skuteczny oczyszczacz to taki, który w ciągu godziny będzie w stanie przefiltrować powietrze w danym pokoju co najmniej 3 razy.

Jak obliczyć CADR? Należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia przez jego wysokość, a otrzymany wynik ponownie pomnożyć × 3. Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,5 m, CADR będzie wynosiło 150 m3 (20 m2 x 2,5 m = 50 m3, a następnie 50 m3 x 3 = 150 m3).

Co istotne, nie należy kupować urządzeń, których maksymalna wydajność odpowiada „na styk” powierzchni pomieszczenia. Oznacza to bowiem, że oczyszczacz powietrza musiałby stale pracować z maksymalną mocą. Jest to niewskazane, bo wówczas pobiera sporo prądu, szybciej się zużywa i hałasuje. Jeśli zatem dane pomieszczenie ma 15 m2, najlepiej wybrać oczyszczacz, który może oczyścić powietrze w pokoju o powierzchni ok. 20-25 m2.

Czy jeden oczyszczacz wystarczy, żeby oczyścić powietrze w całym mieszkaniu?

Niestety, zwykle nie. Opisane wyżej wskazówki odnoszą się bowiem do otwartych przestrzeni. Jeśli producent podaje informację o tym, że dany oczyszczacz może skutecznie oczyścić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 35 m2, odnosi się to wyłącznie do niego. Jeżeli taką powierzchnię ma całe mieszkanie, podzielone na kilka pokoi, skuteczna filtracja będzie zachodziła tylko w jednym z nich.

Jeden oczyszczacz sprawdzi się zatem głównie w kawalerkach – i to takich, w których nie ma różnego rodzaju parawanów (tak, one również mogą utrudniać filtrację).

Gdzie postawić oczyszczacz, by działał skutecznie?

Warto wiedzieć, że najwięcej zanieczyszczeń dostaje się do budynku przez okna. Dlatego w ich okolicy będzie najwyższe stężenie szkodliwych substancji. W pobliżu okien często znajdują się też kanały wentylacyjne. Z tego powodu umieszczenie oczyszczacza przy oknach będzie zwykle najwłaściwszym posunięciem, choć nie jest to regułą. Są też inne kwestie, o których należy w tym przypadku pamiętać:

  • oczyszczacz nie może być niczym zasłonięty, musi mieć swobodny dostęp do powietrza – nie może stać np. we wnękach, w rogu, pod stołem, za meblami ani zbyt blisko ściany (najlepiej, by był od niej odsunięty o co najmniej 20-25 cm);
  • najlepsze miejsce to centralny punkt danego pomieszczenia;
  • oczyszczacze należy ustawiać na podłodze – jeśli znajdą się wyżej, mogą nie zasysać wszystkich szkodliwych związków;
  • najlepszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczaczy do każdego pomieszczenia, choć wiąże się to ze sporym kosztem. Spokojnie można więc przenosić jedno urządzenie w różne miejsca, np. w dzień ustawiać oczyszczacz w salonie lub gabinecie, a wieczorem umieszczać go w sypialni;
  • w sypialni najlepiej jest ustawiać oczyszczacz pomiędzy oknem a łóżkiem. Warto też lekko uchylać drzwi na noc, aby w pomieszczeniu zachodziła cyrkulacja.

Czystość urządzenia – należy dbać o nią na bieżąco!

W kontekście troski o czystość opisywanych urządzeń kluczowa jest wymiana filtrów. Warto kierować się wskazówkami, które podają w tej kwestii producenci. Większość nowoczesnych urządzeń ma wyświetlacze, które wskazują, jaki jest stopień zużycia filtrów. Dzięki temu można mniej więcej przewidzieć, kiedy konieczna będzie ich wymiana. Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej wskazówki, kiedy trzeba zakupić nowe; w niektórych oczyszczaczach filtr należy wymienić po niespełna roku, w innych – po 2 latach. Różnice występują nawet w obrębie jednego modelu. Wiele zależy od miejsca, w którym pracuje urządzenie (od stopnia zanieczyszczenia powietrza) oraz czasu pracy (przez ile godzin dziennie wychwytuje pyły i inne mikroskopijne cząstki).

Warto też pamiętać o bieżącym czyszczeniu filtrów. W przypadku filtrów HEPA oraz węglowych, wskazane jest czyszczenie co najmniej raz w miesiącu (niektóre filtry można po prostu odkurzać). Trudniejsze jest oczyszczanie filtrów wodnych, które są stosowane w oczyszczaczach z funkcją nawilżania powietrza. Woda może doprowadzić do tego, że na powierzchni filtra osadzi się kamień. Przynajmniej raz w miesiącu warto go czyścić za pomocą kwasku cytrynowego.

Jak długo w ciągu dnia powinien pracować oczyszczacz?

Oddychanie to proces, który u ludzi przebiega nieustannie – 24 godziny na dobę. Przez cały czas powietrze przedostaje się do wnętrza budynku, przepływa z jednych pomieszczeń do innych. Warto więc, aby oczyszczacze pracowały non stop. Dzięki temu będą wciąż wyłapywały szkodliwe substancje, aby domownicy mogli oddychać pełną piersią.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 14.01.2023, 08:19

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Maria
dnia 19.01.2023, 13:59 · Zgłoś
Mój stoi w salonie, tak samo jak iRobot. Tam najwięcej czasu spędzamy, dlatego to jest jego miejsce.
Odpowiedz
1
@ Hghghghg
dnia 16.01.2023, 19:12 · Zgłoś
Potwierdzam,posiadam,bardzo przydaje się w kuchni. Szybko niweluje nieprzyjemne zapachy podczas smażenia.
Odpowiedz
0
@ xtx
dnia 15.01.2023, 23:13 · Zgłoś
bardzo przydatne
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657