Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jak wikingowie zabijali czas?

9

Na to pytanie odpowiedział Remigiusz Gogosz, doktorant Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wykład, który wygłosił jest owocem jego 4-letniej pracy. I już na początku zaskoczył wszystkich słuchaczy mówiąc: tytuł jest mylny, ponieważ, nie było kogoś takiego jak wikingowie.

Remigiusz Gogosz rozpoczął wykład od etymologii słowa „wiking”. Otóż vik oznacza zatokę, a wiking wyprawę morską, czy też piractwo. Skoro nie było kogoś takiego jak wikingowie to uważano ich za piratów, wojowników, podróżników bądź odkrywców islandzkich.

- Wyobrażenia Skandynawów troszeczkę mijają się z rzeczywistością. Nie było hełmów z rogami ani ze skrzydłami. W ręku trzymali topór, tarczę, czy też miecz. Byli oni wojownikami. Zdarzało się, że ubierali się w skóry niedźwiedzi i wilków – mówił Remigiusz Gogosz.  – To również podróżnicy. Używali kilka rodzajów statków, niektóre z płytki dnem do żeglowania po rzekach lub z głębszym do żeglowania po morzach i oceanach – dodał.

Swoją prace doktorancką poświęcił Islandczykom i uprawianym przez nich sportom. Było to dosyć trudne, gdyż od ponad 100 lat nikt nie napisał o nich żadnej książki czy opracowania. Jedynym źródłem wiedzy były przede wszystkim sagi, ale również manuskrypty, ryciny oraz znaleziska archeologiczne.

- Często w pochówkach widzimy łódź, do której składano ciało zmarłego i rzeczy, które będą potrzebne w zaświatach. Archeologowie znajdują w nich plansze do gry, pionki, nieraz bardzo dużo, bo po kilkanaście zestawów. Skupiałem się jeszcze na tekstach prawnych, socjologicznych, a także antropologicznych – zaznaczał R. Gogosz.

Docierając do materiałów dotyczących sportów doktorant wymienia takie jak: zapasy, sporty końskie, łucznictwo, pływanie, pokaz siły, bieganie, gra w piłkę, w szachy bądź kości, pojedynki i inne. Największą popularnością wśród Islandczyków cieszyły się jednak zapasy. Doktorant podczas wykładu wspomniał o dwóch hipotezach pojawienia się tej dyscypliny. Pierwsza to, że przywieźli ją niewolnicy i druga, że powstały dwa biskupstwa a klerycy, którzy przyjeżdżali wspólnie ustalili jedną zasadę gry.

- Walka odbywała się w rundach a kończyła się, gdy jeden z zawodników upadał na kolano, na ziemię bądź umarł. Zdarzało się, że rzucali w siebie kamienie. Walczyli głównie młodzi ludzie, najsilniejsi, najbardziej sprawni, aczkolwiek starzy zawodnicy również się zdarzali. Chodziło o to, by pokazać, kto jest najsilniejszy. Walki glimy odbywają się do dzisiaj i są narodowym sportem w Islandii – wyjaśniał.

Pływanie wówczas nie polegało na tym, kto szybciej lub najdalej dopłynie, ale na podtapianiu się. Sagi opisywały zasady, w jakich się to odbywało. Po pierwsze odbywało się to w rundach. Chwytano się za głowę i podtapiano. Pływanie kończyło się na tym, że jeden z nich rezygnował, ogłaszano remis bądź nie mógł wyjść z wody o własnych siłach.

Walki koni to również sport cieszący się wówczas dużą popularnością. Konie, które walczyły były 4-krotnie droższe, a ten, który wygrał dawał sławę jego właścicielowi. - Koń musiał stoczyć wiele walk, ale jeżeli wygrał, był bezpodstawnie najlepszym koniem w regionie. W sagach mamy zmiankę o kiju, którym bito te konie. Prawdopodobnie do walki zmuszano również psy - wyjaśnia Remigiusz Gogosz.

Spotkanie zorganizowane w Jasielskim Domu Kultury odbyło się z inicjatywy Jasielskiego Towarzystwa Naukowego. Udział w wykładzie wzięli mieszkańcy Jasła, a przede wszystkim uczniowie szkół średnich.

(icz)

Napisany dnia: 23.02.2014, 22:45 , Tagi: JDK, Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-8
@ ONA
dnia 24.02.2014, 12:57 · Zgłoś
A czy to zmieni mój byt?
Jeżeli w moim kraju będzie sie działo dobrze tu i teraz, to może mnie kiedyś zainteresuje historia nie mojego narodu, oczywiście jeżeli będzie mnie na to stać.
Dlaczego nie zaproszą kogoś, kto opowie młodym o naszym narodzie, naszych tradycjach, zwyczajach o naszej pięknej historii o naszych prawdziwych bohaterach? Zaznaczam że nie mam nic przeciwko temu młodemu człowiekowi, ale szlak mnie trafia jak wokół mówi się o wszystkim tylko nie o teraźniejszości i nie o Polsce. Gdzie Ci młodzi ludzie maja się uczyć polskiej historii, skoro w szkole poobcinali godziny……….. w domu ? gdy rodzice nie mają czasu, bo muszą jechać za chlebem...
Odpowiedz
6
@ Żan Pol Belmondo
dnia 24.02.2014, 17:56 · Zgłoś
Nacjonalistka, ksenofobka, faszystka, ignorantka lub idiotka. Bardzo możliwe, że wszystko po kolei...Masakra.
Juz dawno zdałem sobie sprawe, że dialog w obecnym społeczeństwie jest niemożliwy.
Odpowiedz
-1
@ jaslanka do żan pol belmondo
dnia 24.02.2014, 18:51 · Zgłoś
chyba koleś przesadziłeś, z twojej wypowiedzi tryska nienawiść i niechęć do ludzi , albo jesteś mizoginem...?!
Odpowiedz
8
@ Żan Pol Belmondo
dnia 24.02.2014, 19:16 · Zgłoś
Ty żeś sama jak mizogin...
Nie nienawiść tylko zażenowanie i nie do ludzi tylko do poglądów i opini...
Wchodzenie w dział kultura i rozrywka na artykuł relacjonujący wykład jakiegoś gościa, który zdawał referat ze swojej pracy i pasji, tylko żeby powiedzieć, że to nie jest interesujące a w zasadzie to zaplanowane ogłupianie to przykład skrajnej ignorancji, głupoty lub braku wyobraźni.
Odpowiedz
5
@ zielony
dnia 24.02.2014, 08:48 · Zgłoś
A powinni cię interesować. Nie tylko dlatego,że akurat pierwszy Historyczny władca Rosji,założyciel pierwszej dynastii Rurykowiczów - Ruryk był Wikingiem. Dużo ważniejsze z naszego punktu widzenia jest to,że córka Mieszka I Świętosława wyszła za Eryka Zwycięzcę króla Danii i Norwegii. Co prawda zmieniła imię na Gunhild (Gunhilda),ale jej los i ożywione stosunki polityczne Polan z Wikingami został upamiętniony w licznych Sagach.Zaś sama Świętosława-Gunhilda jest nazywana "Matką Królów Północy"
Odpowiedz
-7
@ ONA
dnia 24.02.2014, 07:05 · Zgłoś
A co mnie obchodza jacyś tam wikingowie!!!
Mnie intereseje Polsaka i POLSKI naród!!!
Odpowiedz
4
@ CREN
dnia 24.02.2014, 09:39 · Zgłoś
Jest tak, ponieważ jesteś ogranczonym polaczkiem.
Odpowiedz
6
@ dragoness
dnia 24.02.2014, 06:46 · Zgłoś
Dziki naród? Z największą na świecie liczbą przeczytanych książek w przeliczeniu na mieszkańca?
Odpowiedz
-1
@ keller
dnia 23.02.2014, 23:20 · Zgłoś
Islandczycy dziki to naród po dzień dzisiejszy,jednak odwagi prawdy i miłości do swojej ojczyzny mogliby uczyć Polaków.Islandia była krajem gdzie nikt nie zamykał swoich mieszkań i samochodów w zakładach pracy telefony i portfele leżały na stołówkach cały dzień,korupcja-słowo obce dla szarego obywatela.Wszystko to legło w gruzach po otwarciu granic na unie europejską (niestety Polacy są najbardziej wytykani w tym całym gronie).Wstydzę się kiedy pyta mnie Islandczyk dlaczego tu jestem,tak daleko od Polski !! wstyd mi za nasz kraj gdy widzę całą fabrykę Polaków-wszyscy młodzi,silni,chętni do pracy i co tu robią ? pracują na dobro obcego kraju,nie Polski tylko Islandi !! Polsko czy ci nie wstyd ??!! Islandia kraj który praktycznie zbankrutował,ma 300 tyś.mieszkanców potrafi dać pracę i godziwy zarobek kilku tysiącom Polaków bo w kraju nie ma dla nich miejsca,a jak jest to za 5 zł.na godzinę u miejscowego łotra i złodzieja !!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657