Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak wybrać buty do biegania?

0

Bieganie w odpowiednio dobranych butach nie tylko zapewnia komfort i wygodę, ale przede wszystkim pozwala uniknąć bolesnych kontuzji. Właśnie dlatego ważne jest, aby już na samym początku mieć dedykowane obuwie. Dobrze dobrane buty, niekoniecznie te najdroższe, ochronią nasze kości, stawy, mięśnie, ścięgna oraz więzadła. Dodatkowo pozwolą cieszyć się komfortem, a także przyjemnością z biegania.

Kluczowe punkty decyzyjne, które pomogą Ci znaleźć pasujące i wygodne buty

Kupując buty do biegania, w pierwszej kolejności należy określić typ nawierzchni, po jakiej będziemy biegać. Jest to kluczowe, ponieważ wiąże się to ze specyficzną budową obuwia. Buty biegowe są przeznaczone na konkretne typy nawierzchni i różnią się pomiędzy sobą parametrami. Następnie ważną kwestią jest prawidłowo dobrany rozmiar. Większość osób sugeruje się swoją standardową rozmiarówką, jednak buty do biegania muszą być nieco większe. Kluczowe jest, aby stopa miała odpowiednią przestrzeń, ponieważ w trakcie długiego biegu zaczyna puchnąć i nabiera objętości. Jeżeli wybierzemy buty w rozmiarze, który nosimy na co dzień, palce będą się podkurczać, co spowoduje siniaki, pęcherze lub inne urazy. Absolutnym minimum jest zapas ok. 0,5 cm. Wybierając się na zakupy, warto zrobić to późnym popołudniem lub wieczorem, ponieważ wtedy stopa jest zmęczona i nabiera nieco większej objętości. Ważne jest również, aby mierzyć buty w skarpetce. Kolejną ważną kwestią jest pronacja, czyli sposób, w jaki stopa przetacza się w trakcie chodu lub biegu. Wyróżnia się trzy typy:

 • supinator – staw skokowy odchyla się na zewnątrz;
 • naturalny – staw skokowy jest stabilny, bez odchyleń;
 • pronujący – staw skokowy odchyla się do wewnątrz.

Każda para butów jest przeznaczona dla określonego typu pronacji.

Jak kupować buty do biegania online?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że kupno butów do biegania przez internet jest trudne, nic bardziej mylnego. Przed zakupem warto sprecyzować wymagania dotyczące danego modelu. Mowa tutaj głównie o przeznaczeniu, czyli nawierzchni, po jakiej będziemy biegać. W dalszej części należy zmierzyć swoją stopę, aby móc odpowiednio dobrać rozmiar. Następnie pozostaje wybór butów. Tutaj należy zwrócić uwagę na:

 • grubość podeszwy;
 • zastosowane materiały;
 • bieżnik;
 • waga butów;
 • rodzaj wkładki.

Kolorystyka oraz sposób zapięcia będą indywidualną kwestią. Sklepy internetowe bardzo dokładnie przedstawiają specyfikację danego obuwia. Warto zapoznać się zarówno z fotografią, jak i opisami. Jeżeli nie mamy sprecyzowanych wymagań, dobrze jest szukać obuwia rekomendowanego przez innych biegaczy.

Jak wybrać buty do biegania po drogach?

Jak wcześniej wspomniano, nawierzchnia, po której będziemy biegać, jest niezwykle istotna.

Źle dobrane obuwie na utwardzone podłoże może mieć poważne konsekwencje zarówno dla naszej stopy, jak i kostki. Bieganie po asfalcie czy ubitym podłożu powoduje wstrząsy, co negatywnie przekłada się na mięśnie, stawy czy ścięgna. Buty do biegania po twardej nawierzchni muszą niwelować dyskomfort i odpowiednio zabezpieczać stopę.

Obuwie przeznaczone na twarde miejskie tereny będą miały lepszą amortyzację i bardziej płaski bieżnik podeszwy, która będzie dodatkowo wykończona specjalnie utwardzaną oraz trudno ścieralną gumą. Nawierzchnia, taka jak asfalt, beton czy ubite parkowe ścieżki wymagają większej elastyczności obuwia oraz bardzo dobrej amortyzacji. Buty dedykowane na twardy teren muszą dobrze ochraniać stopę oraz kostkę. Dodatkowo materiał, z jakiego zostały wykonane, powinien zapewniać dobrą wentylację oraz szybkie schnięcie.

Jakie buty do biegania w terenie?

Nierówne tereny, piasek czy kamieniste podłoże wymaga innej specyfiki obuwia niż beton, czy asfalt. Mowa tutaj o innym typie bieżnika. Już na pierwszy rzut oka widać, że podeszwa jest bardziej „agresywna” i dobrze zabezpieczona. Jej zadaniem jest zapewnienie właściwej trakcji, w każdych warunkach. Niezwykle ważna jest również przyczepność, w szczególności na skalistym lub wymagającym podłożu. Chlewka zazwyczaj jest bardziej sztywna i wytrzymała, dzięki czemu lepiej chroni stopę. Buty do biegania w trudnym terenie są również twardsze, zapewnia to ochronę stopy i palców przed uderzeniem o kamień.

Czym jest amortyzacja i czy jest ważna?

Amortyzacja – jest to zdolność do absorpcji siły uderzenia. Dla biegaczy jest ona niezwykle ważna w chwili, gdy stopa styka się z podłożem. Jej zadaniem jest, aby faza styczności była na tyle stopniowa, by zminimalizować nieuniknione zderzenie stopy z nawierzchnią. Amortyzacja zapewnia złagodzenie obciążenia ciała, wskutek zmniejszenia siły generowanej w trakcie kontaktu z podłożem. Dodatkowo zmniejszy stopień adaptacji, który jest niezbędny do osiągnięcia komfortu. Kupując buty do biegania, należy wziąć pod uwagę ilość amortyzacji w obuwiu. Zarówno dla biegaczy trenujących na płaskiej nawierzchni, jak i osób biegających po bardziej wymagającym terenie, wskaźnik amortyzacji będzie inny. Twarde powierzchnie, takie jak asfalt czy kostka brukowa wymagają bardzo dobrej amortyzacji.

Biorąc pod uwagę wskaźnik amortyzacji oraz rodzaj nawierzchni, do trudnych, nierównych i wymagających terenów, najlepiej sprawdzą się:

 1. La Sportiva Ultra Raptor II GTX
 2. Dynafit Feline SL GTX
 3. UYN Air Dual Evo

Z kolei na twardszą nawierzchnię typu asfalt czy ścieżki w parku, najlepiej wybierać:

 1. Hoka One One Transport Shoes
 2. Topo Athletic Specter
 3. UYN Washi

Dobór odpowiednich butów do biegania jest niezwykle ważny. Warto zatem dokładnie sprawdzić wszystkie parametry, aby móc cieszyć się komfortowym i przyjemnym bieganiem.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 04.03.2023, 09:40
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • W kilku miejscach na terenie Jasła płonęły wiaty śmietnikowe

   

  We wtorkowy wieczór, około godz. 22 strażacy prowadzili działania gaśnicze w związku z trzema pożarami na terenie Jasła. Ogień strawił między innymi wiaty śmietnikowe i kontenery na odpady przy ul. Lenartowicza i ul. Chopina. Ogień, który wybuchł w bramie bloku przy ul. Jagiełły uszkodził elewację budynku oraz okna na pierwszym piętrze.

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

 • Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną

   

  Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach zatrudni inspektora ds. technicznych

 • Wójt Gminy Nowy Żmigród apeluje o ostrożność. W okolicy widziano wilki

  Wójt gminy Nowy Żmigród apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, bowiem w ostatnim czasie w Nienaszowie zaobserwowano przemieszczanie się watahy pięciu osobników wilków. - Zwracam szczególną uwagę, aby dla bezpieczeństwa nie wypuszczać psów poza własną posesję. Również należy zadbać o zwierzęta gospodarskie na własnych posesjach, w godzinach wieczornych i nocnych zamykać je w pomieszczeniach – zaznacza wójt Grzegorz Bara.

 • Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

   

  Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

 • Hurtownia Ogrodnicza „Ogród” w nowej odsłonie. Większa powierzchnia to więcej asortymentu w atrakcyjnych cenach

   

  W Jaśle i okolicy nie ma chyba działkowca, który nie znałby Hurtowni Ogrodniczej „Ogród”. To także idealne miejsce dla każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657