Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak wybrać okap do pokoju z aneksem kuchennym?

0

Pokój z aneksem kuchennym, jeszcze do niedawna smutna konieczność w możliwie najmniejszych metrażem mieszkaniach, powoli staje się synonimem nowoczesności. Cieszy się szczególnym uznaniem osób młodych, zamieszkujących po raz pierwszy samodzielnie lokal. To połączenie dwóch funkcji pozwala na oszczędność przestrzeni, czyli de facto kosztów zakupu oraz łączy serce domu - kuchnię, z powierzchnią przeznaczoną do wypoczynku. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło w codziennym i banalnym użytkowaniu, musi spełnić kilka warunków, a jednym z najważniejszych jest dobra organizacja i logistyka wyposażenia oraz doskonała wentylacja, niwelująca przykre czasem, kuchenne zapachy.

Okapy kuchenne pomogą zatrzeć granicę kuchnio-salonu

W kuchni połączonej z salonem brakuje naturalnej bariery, jaką jest ścianka działowa, a to oznacza, że wszelkie zapachy, para wodna i tłuszcz powstałe w trakcie codziennego gotowania gorących posiłków przedostają się do salonu. Tam osadzają się na meblach i ścianach. Dlatego taki rozkład mieszkania wymaga montażu okapu kuchennego. Okap chroni meble i ściany, pomaga utrzymywać w czystości całe pomieszczenie, pochłania zapachy i tłuszcze. Przy sprawnym, dobrze dobranym okapie, siedząc w salonie nie musi się czuć zapachów gotowania.

Jeżeli cały budynek posiada właściwą strukturę wentylacyjną, najlepiej jest zastosować okap podłączony rurą bezpośrednio do wyciągu wentylacyjnego. Wówczas wszelkie nieczystości odprowadzane są na zewnątrz budynku, w obiegu otwartym. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zamontować okap działający jak pochłaniacz, z filtrem węglowym. Filtr należy cyklicznie, co 3-6 miesięcy wymieniać. Warunkiem optymalnego działania jest właściwy wybór parametrów okapu i sprawny montaż.

Okapy podszafkowe w aneksach kuchennych

Jednym z najlepszych rozwiązań dla pokoju z kuchennym aneksem jest okap podszafkowy. Urządzenia tego rodzaju zakładają, że w mieszkaniach o takiej aranżacji przestrzeni nie gotuje się zbyt intensywnie. Okapy podszafkowe nie zajmują zbyt dużo miejsca, nie zabierają więc i tak niewielkiej już przestrzeni. Ich wydajność jest jednak ograniczona. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się okapy szafkowe zaopatrzone w mechanizm przystosowujący do zabudowy meblowej.

Skuteczność działania okapu zależy od jego wydajności obliczanej w metrach sześciennych na godzinę. Optymalna wydajność powinna wynosić co najmniej sześciokrotność kubatury kuchni. Najlepiej do kuchnio-salonu wybrać taki model okapu, którego wydajność rzeczywista obliczana jest dla każdego poziomu intensywności pracy. Drugą niezwykle istotną cechą okapu jest głośność urządzenia. Najczęściej urządzenia te emitują dźwięki o wartości 50 dB, natomiast najcichsze modele, sprawdzające się w pokojach z aneksem kuchennym emitują 35 dB.

Okapy wyspowe w pokoju z aneksem

W pokojach z aneksem kuchennym częstym, praktycznym rozwiązaniem dla czynności gotowania jest zastosowanie wyspy kuchennej. Zwiększa ona parametry logistyki poruszania się po pomieszczeniu i jego ergonomię. Wyspa kuchenna wymaga trochę innego potraktowania kwestii odprowadzania zapachów i tam montuje się okapy wyspoweOkap wyspowy instaluje się bezpośrednio nad wyspą. Wiele modeli tego rodzaju urządzeń przypomina dekoracyjne lampy, które doskonale wpisują się w projekt aranżacji przestrzeni kuchnio-salonu.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 21.07.2021, 22:18
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Chodnik na ul. Żniwnej jest zdewastowany. Mieszkanka - " Strach na spacer wyjść z dziećmi"

  Od kiedy rozpoczęły się prace przy budowie nowego mostu na rzece Jasiołce, chodnik przy ul. Żniwnej jest w kompletnej rozsypce. Mimo, iż przez wiele lat nie był w najlepszych stanie, to przejazd ciężkich samochodów zniszczył go doszczętnie. - Rzadko wychodzimy na spacery, bo teraz strach przy tych autach gigantach...

 • Mecze przy Śniadeckich 15 najwcześniej wiosną przyszłego roku

   

  Prace przy modernizacji płyty stadionu piłkarskiego przy ul. Śniadeckich w Jaśle rozpoczęły się niemal rok temu. Pomimo upływu wielu miesięcy, na ich finalizację trzeba będzie jeszcze poczekać. Wciąż nie wysiano trawy, co ma kluczowe znaczenie dla właściwego przygotowania naturalnej murawy, na której swoje mecze już tej jesieni chcieli rozgrywać Czarni Jasło. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie ona gotowa rozgrywania zawodów sportowych najwcześniej wiosną przyszłego roku.

 • Dlaczego tak uwielbiamy pierogi?

   

  Czołowe miejsce, jakie pierogi zajmują w jadłospisie każdego Polaka jest absolutnie bezdyskusyjne. Dlaczego tak jest? Po pierwsze prostota. Ciasto wypełnione smacznym farszem z łatwością jest w stanie zaspokoić kulinarne oczekiwania amatorów dobrego jedzenia. Po drugie, lubią je wszyscy, od dzieci po dziadków. To także dobry sposób na szybki i tani obiad, na zamówienie.

 • Wielkie otwarcie Magurskiej Spiżarni

   

  W najbliższą środę o godzinie 9:00 otwieramy nowe miejsce w Jaśle. To sklep Magurska Spiżarnia.

 • W Nowym Żmigrodzie zagrał zespół Enej

   

  Pomimo deszczowej pogody, w Pikniku Rodzinnym – „Żmigrodzki Smok” wzięły udział tłumy głodnych rozrywki mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej.

 • 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Polacy oddają hołd bohaterom

  Dzisiaj w wielu miejscach Warszawy odbywają się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944" rozpalono "ogień pamięci" i włączono iluminacje pomnika na 63 dni. To jedno z wielu wydarzeń w tym szczególnym dniu. Dzisiaj w Jaśle w rocznicę godziny "W" o godzinie 17. włączone zostaną syreny alarmowe.

 • Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Wybitny kompozytor miał 93 lata

   

  O śmierci jaślanina poinformował jego menadżer. Muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor miał 93 lata. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz skomponował muzykę do kultowych polskich seriali i filmów fabularnych. Nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie, między innymi fundując stypendium artystyczne dla najbardziej uzdolnionych muzycznie młodych mieszkańców miasta.  

 • Jasielscy policjanci obchodzą dzisiaj swoje święto

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj powiatowe obchody Święta Policji. Miejscem uroczystego apelu był plac przy nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Symboliczny klucz do nowo powstałego budynku odebrał Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Robert Wróbel. Wydarzeniu, tradycyjnie towarzyszyło wręczenie funkcjonariuszom jasielskiej jednostki aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 • Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Przysiekach i Desznicy. Poświęcono zmodernizowany przed kilkoma miesiącami odcinek DK28

   

  Po upływie dziewięciu miesięcy od oddania do użytku zmodernizowanego odcinka DK28 Siepietnica – Trzcinica, dokonano jego poświęcenia. Do Przysiek zawitał szef resortu infrastruktury Adam Adamczyk. Padły zapowiedzi kierowania kolejnych rządowych środków na realizację inwestycji infrastrukturalnych na terenie powiatu jasielskiego.

 • W Trzcinicy powstanie centrum kultury?

  Radni powiatowi większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia i zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wśród wielu inwestycji zaplanowano do realizacji budowę Regionalnego Centrum Kultury Trzcinica Park.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • ESSA! Robotyk! Essa reszta! Nowy Ty w ZS3 – biegiem póki są miejsca – Zespół Szkół nr 3 w Jaśle „CHEMIK&rdqu

   

  TECHNIK ANALITYK to elitarny i ponadczasowy zawód. W skali kraju w tym zawodzie kształci się zaledwie kilkuset uczniów. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców w kraju jak i zagranicą ze względu na duże umiejętności praktyczne, gdyż w ramach kształcenia spędzają wiele godzin w laboratorium.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105