Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak wybrać okap do pokoju z aneksem kuchennym?

0

Pokój z aneksem kuchennym, jeszcze do niedawna smutna konieczność w możliwie najmniejszych metrażem mieszkaniach, powoli staje się synonimem nowoczesności. Cieszy się szczególnym uznaniem osób młodych, zamieszkujących po raz pierwszy samodzielnie lokal. To połączenie dwóch funkcji pozwala na oszczędność przestrzeni, czyli de facto kosztów zakupu oraz łączy serce domu - kuchnię, z powierzchnią przeznaczoną do wypoczynku. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło w codziennym i banalnym użytkowaniu, musi spełnić kilka warunków, a jednym z najważniejszych jest dobra organizacja i logistyka wyposażenia oraz doskonała wentylacja, niwelująca przykre czasem, kuchenne zapachy.

Okapy kuchenne pomogą zatrzeć granicę kuchnio-salonu

W kuchni połączonej z salonem brakuje naturalnej bariery, jaką jest ścianka działowa, a to oznacza, że wszelkie zapachy, para wodna i tłuszcz powstałe w trakcie codziennego gotowania gorących posiłków przedostają się do salonu. Tam osadzają się na meblach i ścianach. Dlatego taki rozkład mieszkania wymaga montażu okapu kuchennego. Okap chroni meble i ściany, pomaga utrzymywać w czystości całe pomieszczenie, pochłania zapachy i tłuszcze. Przy sprawnym, dobrze dobranym okapie, siedząc w salonie nie musi się czuć zapachów gotowania.

Jeżeli cały budynek posiada właściwą strukturę wentylacyjną, najlepiej jest zastosować okap podłączony rurą bezpośrednio do wyciągu wentylacyjnego. Wówczas wszelkie nieczystości odprowadzane są na zewnątrz budynku, w obiegu otwartym. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zamontować okap działający jak pochłaniacz, z filtrem węglowym. Filtr należy cyklicznie, co 3-6 miesięcy wymieniać. Warunkiem optymalnego działania jest właściwy wybór parametrów okapu i sprawny montaż.

Okapy podszafkowe w aneksach kuchennych

Jednym z najlepszych rozwiązań dla pokoju z kuchennym aneksem jest okap podszafkowy. Urządzenia tego rodzaju zakładają, że w mieszkaniach o takiej aranżacji przestrzeni nie gotuje się zbyt intensywnie. Okapy podszafkowe nie zajmują zbyt dużo miejsca, nie zabierają więc i tak niewielkiej już przestrzeni. Ich wydajność jest jednak ograniczona. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się okapy szafkowe zaopatrzone w mechanizm przystosowujący do zabudowy meblowej.

Skuteczność działania okapu zależy od jego wydajności obliczanej w metrach sześciennych na godzinę. Optymalna wydajność powinna wynosić co najmniej sześciokrotność kubatury kuchni. Najlepiej do kuchnio-salonu wybrać taki model okapu, którego wydajność rzeczywista obliczana jest dla każdego poziomu intensywności pracy. Drugą niezwykle istotną cechą okapu jest głośność urządzenia. Najczęściej urządzenia te emitują dźwięki o wartości 50 dB, natomiast najcichsze modele, sprawdzające się w pokojach z aneksem kuchennym emitują 35 dB.

Okapy wyspowe w pokoju z aneksem

W pokojach z aneksem kuchennym częstym, praktycznym rozwiązaniem dla czynności gotowania jest zastosowanie wyspy kuchennej. Zwiększa ona parametry logistyki poruszania się po pomieszczeniu i jego ergonomię. Wyspa kuchenna wymaga trochę innego potraktowania kwestii odprowadzania zapachów i tam montuje się okapy wyspoweOkap wyspowy instaluje się bezpośrednio nad wyspą. Wiele modeli tego rodzaju urządzeń przypomina dekoracyjne lampy, które doskonale wpisują się w projekt aranżacji przestrzeni kuchnio-salonu.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 21.07.2021, 22:18
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Znaleźli receptę na szczęśliwe życie małżeńskie. Trzynaście par odznaczono Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

   

  Od pół wieku tworzą szczęśliwe małżeństwa. Trzynaście par z Jasła zostało uhonorowanych przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dziewięć z nich odebrało je dzisiaj z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury. Nie zabrakło poczęstunku i tradycyjnego toastu.

 • „… A kultura tu podobno jest”. Krushfestu w tym roku nie będzie

   

  Fani ciężkiego brzmienia mogą czuć się rozczarowani. Krushfest, który przez ponad dekadę gościł na swojej scenie czołowe zespoły polskiej sceny rockowej, punk rockowej oraz heavy i death metalowej, w tym roku niestety się nie odbędzie...

 • Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

  Od dzisiaj przez trzy dni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych będą rozwiązywać testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Z Miasta Jasła do egzaminów przystępuje 515 uczniów.

 • Pani Natalia schudła 24 kg

   

  Poznajcie historię naszej pacjentki, która pod okiem dietetyka Pauliny Sitek w 8 miesięcy zredukowała nadmierne kilogramy i osiągnęła wyznaczony sobie cel. 

 • Kiedy ruszy budowa nowego łącznika na osiedlu Gądki w Jaśle? Projektanci kompletują dokumenty

  Oddany w ubiegłym roku most łączący osiedle Gądki z centrum miasta przyczynił się tego, że na do niedawna spokojnej i cichej ulicy znacząco zwiększył się ruch pojazdów. Miasto przymierza się do budowy nowej alternatywnej drogi. Obecnie są na etapie projektowym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Zgłoś swój projekt – rusza nabór propozycji od mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

   

  Od dzisiaj rusza nabór propozycji projektów do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na 2023 rok. Propozycję projektu może zgłosić każdy jaślanin, który ma 13 lat. Na propozycje naszych mieszkańców czekamy do końca czerwca.

   

 • Spędź dzień dziecka w Kinie Helios w Krośnie

   

  Kino Helios Krosno zaprasza na specjalne pokazy z konkursami z okazji Dnia Dziecka. Bogaty repertuar filmów dla najmłodszych, familijnych oraz przygodowych wpisują się w cykl Helios Dla Dzieci. Na specjalne pokazy kino zaprasza 28-29 maja i 1 czerwca.

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657