Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jak zapłacić niedopłatę podatku PIT za 2020 rok?

0

Rozliczenie pitu konieczne jest po to, aby organ skarbowy mógł zweryfikować wpłacone przez cały rok podatki, aby zwrócić część nadpłaconej kwoty lub otrzymać niedopłaconą kwotę. To drugie zdarza się w określonych sytuacjach i zmusza podatnika do zrobienia przelewu na konto danego urzędu skarbowego. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą pojawiać się przy niedopłacie podatku PIT.

Niedopłata podatku PIT - co to jest?

„Niedopłata podatku PIT to różnica pomiędzy podatkiem należnym, naliczonym przez urząd skarbowy, a zaliczkami, które podatnik przeznaczył na poczet PIT” – wyjaśnia analityk finansowy z Aasa, firmy oferującej pożyczki na dowód.

Skąd może wziąć się niedopłata? Jest kilka przypadków, w których może pojawić się rozbieżność między wpłatami na poczet zaliczki a ostateczną kwotą, wynikającą z rozliczenia. Po pierwsze, zdarza się, że pracodawca nie odprowadził kwoty na poczet podatku dochodowego. To rzadkie, bo raczej firmy unikają zaległości w skarbówce, jednak niekiedy taka sytuacja może się zdarzyć. W niektórych przypadkach źle wyliczona jest też podstawa opodatkowania i przez omyłkę pracownik otrzymuje zbyt wysoką pensję. Wtedy też będzie zobowiązany do uregulowania podatku.

To jednak nie wszystko. Miesięczne zaliczki podatnika mogły być odprowadzane na poczet niższego progu podatkowego, wynoszącego w 2020 roku 17 procent (wcześniej 18 procent). Po rozliczeniu rocznym okazuje się, że podatnik przekroczył pierwszy próg podatkowy i musi odprowadzić zaległą część zobowiązania fiskalnego. Takie sytuacje zdarzają się w dwóch przypadkach – gdy pracownik ma wysoką pensję na umowie o prace lub czerpał zysk z różnych umów i z tego osiągnął kwotę przekraczającą próg (85 528 zł).

Zdarza się też, że podatnik zaczyna pracę w kilku miejscach, a każde uwzględnione jest jako kwota wolna od podatku. Wyobraźmy sobie osobę, która u kilku pracodawców zarobiła 3000 złotych. W takiej sytuacji PIT-11 pracodawcy wykaże zerową wartość należnego podatku. Jeżeli jednak takich umów było 10, to od kwoty 30 000 złotych podatnik musi odprowadzić zaległy podatek.

A kto opłaca zaległy podatek? Tutaj odpowiedź jest prosta: to zawsze podatnik ma obowiązek uregulować zobowiązanie wobec fiskusa. Jeśli nie chcemy, by przelew na rzecz urzędu skarbowego był zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu, to zaległości podatkowe możemy opłacić korzystając z pożyczki online.

Nadpłata a niedopłata podatku PIT

Zdecydowanie bardziej „pożądana” przez podatnika niż niedopłata jest nadpłata podatku. Co to takiego? To różnica na korzyść podatnika, między kwotą odprowadzaną miesięcznie na zaliczki a ostateczną wartością rocznego podatku.

Z czego może wynikać nadpłata? Z ulg podatkowych, odliczeń i zwolnień. Deklaracje podatkowe są również po to, aby wpisać w nich wszelkie zwolnienia, które przez rok udało nam się zebrać. Są to ulgi na Internet, różne technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, dzieci itd. Ile może wynosić nadpłata? Maksymalnie tyle, ile wynosiły wnoszone do urzędu skarbowego zaliczki.

Kiedy natomiast możemy spodziewać się zwrotu podatku? Ustawowo urząd skarbowy ma 3 miesiące na uregulowanie zobowiązania, jednak najczęściej robi to dużo szybciej (wszystko zależy od tego, jak wcześnie złożymy deklarację). Pamiętajmy, że e-deklaracje mogą być składane przez system Twój E-PIT. Po pierwsze, skarbówki priorytetowo traktują epity, szybciej je rozliczając (zwroty są najczęściej po kilkunastu dniach). Po drugie – ustawa mówi, że urząd skarbowy musi zwrócić podatek z internetowego rozliczenia w ciągu najpóźniej 45 dni.

Do kiedy trzeba zapłacić niedopłatę podatku?

Niedopłata nie jest ani wykroczeniem, ani tym bardziej przestępstwem skarbowym. Od niedopłaty nie musimy się odwoływać czy wnosić czynnego żalu. Trzeba ją po prostu uregulować. Najpóźniejszą datą, która obowiązuje podatników w kwestii niedopłaty podatku dochodowego jest 30 kwietnia.

Oczywiście, może się zdarzyć, że nie zorientujemy się, że jesteśmy coś winni urzędowi skarbowemu. Aktualnie rozliczenia podatkowe mogą być wnoszone automatycznie, przez system. Jeżeli nie zmienimy lub nie odrzucimy zeznania podatkowego przygotowanego przez urząd skarbowy, to zostanie ono zaakceptowane.

Informację o niedopłaconym podatku fiskus prześle nam najpóźniej 30 maja. Od tego dnia będziemy mieli 7 dni na uregulowanie zobowiązania. Termin jest nieodwołalny i ostateczny.

Jak zapłacić niedopłatę podatku?

Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, podatnik powinien sprawdzić, jaki mikrorachunek podatkowy jest do niego przypisany.

Druga kwestia to zrobienie samego przelewu. Możemy wybrać do tego bankowość internetową lub tradycyjny przelew w oddziale. W tytule przelewu można podać oczywiście informację, że kwota związana jest z niedopłatą za rok podatkowy, jednak nie jest to konieczne (skarbówka i tak sama zakwalifikuje przelew).

Przelewy na podatek dochodowy można zrobić również na poczcie lub w innym miejscu, które świadczy usługi przekazów pieniężnych. W przekazie pocztowym trzeba zaznaczyć, że płatność dotyczy formularza PIT-37.

Niedopłata podatku a odsetki za zwłokę

Choć sama niedopłata podatku nie wiąże się z konsekwencjami, to musimy pamiętać, że jej nieuregulowanie jest już związane z pewnymi kosztami. Po pierwsze, już dzień po upłynięciu terminu na wpłacenie niedopłaty, urząd skarbowy zacznie naliczać nam odsetki karne.

Pamiętajmy, że odsetki będą rosły do momentu zaksięgowania przelewu na poczet niedopłaty na koncie urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik będzie unikał zapłaty, może otrzymać wezwanie do uregulowania podatków wraz z decyzją o zablokowaniu środków na koncie.

Kolejną konsekwencją jest postępowanie egzekucyjno-skarbowe. Na koniec, za unikanie zapłaty podatków i brak porozumienia z fiskusem przewidziana jest nawet kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia tejże. Jeżeli więc mamy informację o niedopłacie powinniśmy ją niezwłocznie uregulować.

Czy każdą niedopłatę podatku trzeba zapłacić?

Wydawać się może, że brak przelewu na złotówkę czy 1 grosz nie ma żadnych konsekwencji. Czy tak jest w istocie? Nie do końca. Wbrew opinii każda zaległość w fiskusie traktowana jest tak samo. Urząd skarbowy ma obowiązek egzekwować każdą niedopłatę.

To oznacza, że nawet 1 zł zaległości podatkowej i niedopłaty ma swoje konsekwencje. Koniecznie należy uregulować przelew w terminie. W innym przypadku urząd skarbowy może zacząć naliczać odsetki. Co ważne, fiskus nie będzie występował o egzekucję przy kwocie 10 złotych. Poczeka, aż kwota karnych odsetek mocno urośnie. Wtedy rozpocznie się procedura dążąca do ściągnięcia z podatnika zaległej kwoty. Ta symboliczna złotówka może przerodzić się więc w kilkaset, a nawet kilka tysięcy zaległości podatkowej.

Warto zatem jak najwcześniej rozliczyć PIT, by otrzymać należną nam nadpłatę lub zorientować się w wysokości niedopłaty.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 23.03.2021, 08:53

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657