Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak zapłacić niedopłatę podatku PIT za 2020 rok?

0

Rozliczenie pitu konieczne jest po to, aby organ skarbowy mógł zweryfikować wpłacone przez cały rok podatki, aby zwrócić część nadpłaconej kwoty lub otrzymać niedopłaconą kwotę. To drugie zdarza się w określonych sytuacjach i zmusza podatnika do zrobienia przelewu na konto danego urzędu skarbowego. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które mogą pojawiać się przy niedopłacie podatku PIT.

Niedopłata podatku PIT - co to jest?

„Niedopłata podatku PIT to różnica pomiędzy podatkiem należnym, naliczonym przez urząd skarbowy, a zaliczkami, które podatnik przeznaczył na poczet PIT” – wyjaśnia analityk finansowy z Aasa, firmy oferującej pożyczki na dowód.

Skąd może wziąć się niedopłata? Jest kilka przypadków, w których może pojawić się rozbieżność między wpłatami na poczet zaliczki a ostateczną kwotą, wynikającą z rozliczenia. Po pierwsze, zdarza się, że pracodawca nie odprowadził kwoty na poczet podatku dochodowego. To rzadkie, bo raczej firmy unikają zaległości w skarbówce, jednak niekiedy taka sytuacja może się zdarzyć. W niektórych przypadkach źle wyliczona jest też podstawa opodatkowania i przez omyłkę pracownik otrzymuje zbyt wysoką pensję. Wtedy też będzie zobowiązany do uregulowania podatku.

To jednak nie wszystko. Miesięczne zaliczki podatnika mogły być odprowadzane na poczet niższego progu podatkowego, wynoszącego w 2020 roku 17 procent (wcześniej 18 procent). Po rozliczeniu rocznym okazuje się, że podatnik przekroczył pierwszy próg podatkowy i musi odprowadzić zaległą część zobowiązania fiskalnego. Takie sytuacje zdarzają się w dwóch przypadkach – gdy pracownik ma wysoką pensję na umowie o prace lub czerpał zysk z różnych umów i z tego osiągnął kwotę przekraczającą próg (85 528 zł).

Zdarza się też, że podatnik zaczyna pracę w kilku miejscach, a każde uwzględnione jest jako kwota wolna od podatku. Wyobraźmy sobie osobę, która u kilku pracodawców zarobiła 3000 złotych. W takiej sytuacji PIT-11 pracodawcy wykaże zerową wartość należnego podatku. Jeżeli jednak takich umów było 10, to od kwoty 30 000 złotych podatnik musi odprowadzić zaległy podatek.

A kto opłaca zaległy podatek? Tutaj odpowiedź jest prosta: to zawsze podatnik ma obowiązek uregulować zobowiązanie wobec fiskusa. Jeśli nie chcemy, by przelew na rzecz urzędu skarbowego był zbytnim obciążeniem dla domowego budżetu, to zaległości podatkowe możemy opłacić korzystając z pożyczki online.

Nadpłata a niedopłata podatku PIT

Zdecydowanie bardziej „pożądana” przez podatnika niż niedopłata jest nadpłata podatku. Co to takiego? To różnica na korzyść podatnika, między kwotą odprowadzaną miesięcznie na zaliczki a ostateczną wartością rocznego podatku.

Z czego może wynikać nadpłata? Z ulg podatkowych, odliczeń i zwolnień. Deklaracje podatkowe są również po to, aby wpisać w nich wszelkie zwolnienia, które przez rok udało nam się zebrać. Są to ulgi na Internet, różne technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, dzieci itd. Ile może wynosić nadpłata? Maksymalnie tyle, ile wynosiły wnoszone do urzędu skarbowego zaliczki.

Kiedy natomiast możemy spodziewać się zwrotu podatku? Ustawowo urząd skarbowy ma 3 miesiące na uregulowanie zobowiązania, jednak najczęściej robi to dużo szybciej (wszystko zależy od tego, jak wcześnie złożymy deklarację). Pamiętajmy, że e-deklaracje mogą być składane przez system Twój E-PIT. Po pierwsze, skarbówki priorytetowo traktują epity, szybciej je rozliczając (zwroty są najczęściej po kilkunastu dniach). Po drugie – ustawa mówi, że urząd skarbowy musi zwrócić podatek z internetowego rozliczenia w ciągu najpóźniej 45 dni.

Do kiedy trzeba zapłacić niedopłatę podatku?

Niedopłata nie jest ani wykroczeniem, ani tym bardziej przestępstwem skarbowym. Od niedopłaty nie musimy się odwoływać czy wnosić czynnego żalu. Trzeba ją po prostu uregulować. Najpóźniejszą datą, która obowiązuje podatników w kwestii niedopłaty podatku dochodowego jest 30 kwietnia.

Oczywiście, może się zdarzyć, że nie zorientujemy się, że jesteśmy coś winni urzędowi skarbowemu. Aktualnie rozliczenia podatkowe mogą być wnoszone automatycznie, przez system. Jeżeli nie zmienimy lub nie odrzucimy zeznania podatkowego przygotowanego przez urząd skarbowy, to zostanie ono zaakceptowane.

Informację o niedopłaconym podatku fiskus prześle nam najpóźniej 30 maja. Od tego dnia będziemy mieli 7 dni na uregulowanie zobowiązania. Termin jest nieodwołalny i ostateczny.

Jak zapłacić niedopłatę podatku?

Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, podatnik powinien sprawdzić, jaki mikrorachunek podatkowy jest do niego przypisany.

Druga kwestia to zrobienie samego przelewu. Możemy wybrać do tego bankowość internetową lub tradycyjny przelew w oddziale. W tytule przelewu można podać oczywiście informację, że kwota związana jest z niedopłatą za rok podatkowy, jednak nie jest to konieczne (skarbówka i tak sama zakwalifikuje przelew).

Przelewy na podatek dochodowy można zrobić również na poczcie lub w innym miejscu, które świadczy usługi przekazów pieniężnych. W przekazie pocztowym trzeba zaznaczyć, że płatność dotyczy formularza PIT-37.

Niedopłata podatku a odsetki za zwłokę

Choć sama niedopłata podatku nie wiąże się z konsekwencjami, to musimy pamiętać, że jej nieuregulowanie jest już związane z pewnymi kosztami. Po pierwsze, już dzień po upłynięciu terminu na wpłacenie niedopłaty, urząd skarbowy zacznie naliczać nam odsetki karne.

Pamiętajmy, że odsetki będą rosły do momentu zaksięgowania przelewu na poczet niedopłaty na koncie urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik będzie unikał zapłaty, może otrzymać wezwanie do uregulowania podatków wraz z decyzją o zablokowaniu środków na koncie.

Kolejną konsekwencją jest postępowanie egzekucyjno-skarbowe. Na koniec, za unikanie zapłaty podatków i brak porozumienia z fiskusem przewidziana jest nawet kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia tejże. Jeżeli więc mamy informację o niedopłacie powinniśmy ją niezwłocznie uregulować.

Czy każdą niedopłatę podatku trzeba zapłacić?

Wydawać się może, że brak przelewu na złotówkę czy 1 grosz nie ma żadnych konsekwencji. Czy tak jest w istocie? Nie do końca. Wbrew opinii każda zaległość w fiskusie traktowana jest tak samo. Urząd skarbowy ma obowiązek egzekwować każdą niedopłatę.

To oznacza, że nawet 1 zł zaległości podatkowej i niedopłaty ma swoje konsekwencje. Koniecznie należy uregulować przelew w terminie. W innym przypadku urząd skarbowy może zacząć naliczać odsetki. Co ważne, fiskus nie będzie występował o egzekucję przy kwocie 10 złotych. Poczeka, aż kwota karnych odsetek mocno urośnie. Wtedy rozpocznie się procedura dążąca do ściągnięcia z podatnika zaległej kwoty. Ta symboliczna złotówka może przerodzić się więc w kilkaset, a nawet kilka tysięcy zaległości podatkowej.

Warto zatem jak najwcześniej rozliczyć PIT, by otrzymać należną nam nadpłatę lub zorientować się w wysokości niedopłaty.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 23.03.2021, 08:53
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Dzieciaki z Domu Dziecka w Kołaczycach otrzymały świąteczne paczki

   

  Choć od świąt Bożego Narodzenia minął już miesiąc, to dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach, właśnie dzisiaj, mogły cieszyć się z prezentów, zakupionych ze środków pochodzących ze zbiórki, zorganizowanej w grudniu ubiegłego przez Szymona Strączka. Tegorocznemu maturzyście udało się zebrać ponad 8 tys. zł. W przygotowanych przez Szymona paczkach, znalazły się między innymi środki czystości oraz kosmetyki do pielęgnacji ciała. Osobiście przekazał je dzisiaj dzieciakom, tym samym, sprawiając im wielką radość.

 • W Jaśle upamiętniono ofiary holocaustu

   

  27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Jaśle miały one skromniejszą formę, niż zwykle. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej, przedstawiciele władz miasta oraz instytucji kultury, upamiętnili Żydów, którzy w czasie II wojny światowej zginęli z rąk hitlerowskich oprawców.

 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105