Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak zbadać stan swoich mięśni? USG najlepszym rozwiązaniem?

0

USG mięśni to wyjątkowo precyzyjny sposób na określenie ich stanu. Zaleca się je przede wszystkim po różnego typu urazach, choć wskazania mogą być również inne, np. pojawiający się silny ból niebędący wynikiem przetrenowania po długim braku aktywności. Dowiedz się, jak wygląda badanie USG mięśni i kiedy należy je wykonać.

Czym jest USG mięśni?

Samo badanie USG, nazywane również ultrasonografią lub badaniem ultrasonograficznym, jest jedną z najchętniej przeprowadzanych procedur z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywane jest za pomocą ultrasonografu, czyli maszyny, która emituje fale ultradźwiękowe – w trakcie badania odbijają się one od określonego narządu czy tkanek i powracają do głowicy maszyny, co daje dokładny obraz wnętrza ciała. Dzięki badaniu USG można w bezinwazyjny i bezpieczny sposób rozpoznać różnego rodzaju nieprawidłowości w badanym obszarze. Badanie ultrasonografem daje szczególnie dobre efekty w przypadku badania mięśni i ścięgien. Potrafi ono pokazać między innymi zmiany w obszarze:

 • ścięgien wraz z przyczepami;
 • kaletek w obrębie mięśni i ścięgien;
 • pochewek ścięgien;
 • powięzi mięśniowych;
 • rdzeni ścięgnistych;
 • brzuśców mięśniowych.

Kiedy powinno się wykonać USG mięśni?

Jednym z najważniejszych wskazań do USG mięśni są wszelkie przebyte urazy, zarówno te wynikające z aktywności fizycznej, jak i wszelkich jednorazowych zdarzeń, np. wypadku. Powinno się wykonać je również po zaobserwowaniu bólu określonego mięśnia, jeśli nie pojawił się on na skutek zbyt intensywnego treningu. USG zaleca się również w sytuacji, gdy mięsień przestaje prawidłowo pracować, np. uniemożliwia wyprostowanie czy zgięcie kończyny, a także, gdy pod skórą widoczne są guzy i torbiele. Istotnym wskazaniem będą też wszelkie stany zapalne mięśni i ścięgien, ocieplenie bolącego miejsca czy tkliwość tkanek. Badanie USG mięśnia może służyć także monitorowaniu leczenia czy procesów naprawczych uszkodzonego mięśnia, określenia rozległości krwiaków oraz jego ewentualnego nacisku na nerwy, a także stwierdzenia, czy w mięśniach znajdują się ciała obce.

Jak przebiega badanie?

Przed rozpoczęciem właściwego badania USG mięśni lekarz powinien zebrać od pacjenta dokładny wywiad oraz zapoznać się z dokumentacją medyczną. Może zapytać między innymi o przebyte ostatnio urazy, a także o schorzenia przewlekłe oraz zażywane ostatnio leki. Następnie pacjent powinien odpowiednio ustawić się do badania ultrasonograficznego, kładąc się lub siadając na przygotowanej kozetce. Gdy badany przyjmie już właściwą pozycję, specjalista nakłada specjalny żel do ultrasonografii na skórę pacjenta, po czym zaczyna przesuwać głowicą maszyny pod różnymi kątami. Dzięki temu może dokładnie obejrzeć wnętrze mięśnia oraz otaczające go tkanki. USG mięśni daje bowiem znacznie szerszy obraz, w tym widok ścięgien z przyczepami, pochewek i kaletek ścięgien oraz brzuśców mięśniowych. Ta część procedury najczęściej nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Badanie USG mięśni jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne, dlatego może być wykonywane właściwie u każdego pacjenta.

Jak się przygotować do USG mięśni?

Badanie USG mięśni nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie trzeba być m.in. na czczo i, wbrew obawom niektórych pacjentów, nie trzeba golić badanej okolicy. Istotne może być jedynie założenie wygodnego ubrania, aby można było łatwo odsłonić badany obszar. Konieczne jest również dostarczenie do kliniki wszelkich wcześniejszych badań związanych z problemem, z którym się zgłaszamy.

Czy istnieją przeciwwskazania do badania?

Ultrasonografia mięśni jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym, bezbolesnym oraz w pełni bezpiecznym. Dzięki temu nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. USG mięśni może być wykonane nawet u kobiet w ciąży czy małych dzieci.

Źródła:

https://www.doz.pl/czytelnia/a15486-Co_to_jest_USG_Co_warto_wiedziec_o_badaniu_Rodzaje_wskazania_i_przeciwskazania_do_badania__ultrasonograficznego

https://www.medonet.pl/badania,usg-miesni---kiedy-wykonac-i-jak-wyglada-badanie-,artykul,1734452.html#wskazania-do-wykonania-usg-miesni

https://bodymove.pl/usg-miesni-i-sciegien-warszawa/

https://www.gabinetusg.com.pl/oferta-usg-doroslych/usg-miesni-konczyny-dolnej-i-gornej/

https://usg-warszawa.pl/usg-miesni/

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 03.01.2023, 10:13
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657