Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak zmienił się rynek pierwotny w Krakowie w czasie pandemii?

0

Kraków od lat jest jednym z najchętniej zamieszkiwanych polskich miast, co przekłada się na wysokie ceny nieruchomości. Ogromny popyt wynika zarówno z bogatej historii miasta, jak i jego szybkiego rozwoju. Jak na ceny mieszkań wpłynęła pandemia? Czy zmniejszył się popyt? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wpływ pandemii na rynek pierwotny w Krakowie?

Skutki pandemii COVID-19 odczuła cała gospodarka, w związku z czym nie ominęły one również rynku nieruchomości. Wbrew prognozom niektórych ekspertów z marca zeszłego roku nieruchomości nie zaczęły tanieć. Co więcej, ceny mieszkań systematycznie rosną, mimo iż w pewnym momencie (jesień 2020) wzrost był wolniejszy. Przykładem może być Kraków, gdzie według Raportu AMRON-SARFiN za I kwartał 2021 średnia cena transakcyjna za m² mieszkania na rynku pierwotnym wynosi 8 446zł. Oczywiście wartość ta jest medianą, która wyliczona jest bez względu na konkretną lokalizację mieszkania oraz liczbę pokoi. Obecna cena jest o 5,37% wyższa w porównaniu do IV kwartału 2020 roku oraz o 6% wyższa w odniesieniu do I kwartału 2020.

Analizując bardziej szczegółowo, zgodnie z tym samym raportem średnia cena transakcyjna dwupokojowego mieszkania w Krakowie w I kwartale 2021 wynosiła 8 364zł i była o około 2 % niższa niż w III kwartale 2020 roku. Z czego to może wynikać? Przede wszystkim z faktu, że pandemia zmieniła preferencje Polaków odnośnie liczby pokoi. Obecnie szukamy większych lokali, które zwiększają komfort pracy zdalnej, czy przebywania całej rodziny przez dłuższy okres w domu. Oczywiście wszystko w ramach indywidualnych możliwości finansowych.

Czy opłaca się obecnie kupować nowe mieszkanie w Krakowie?

Rynek pierwotny w Krakowie, podobnie jak w przypadku innych miast przeżywa oblężenie. Popyt na nowe mieszkania nie spada, w związku z czym deweloperzy windują ceny w górę. Oczywiście wpływ na ich poziom ma również znaczny wzrost kosztów budowy, a w szczególności materiałów (np. stali, która zdrożała w ostatnim czasie o przeszło 100%). Coraz częściej dochodzi również do sytuacji, w której deweloper będąc świadomym wypłaty odszkodowania, decyduje się rozwiązać umowę z klientem, ponieważ ma pewność, że podpisując w tej chwili nową sprzedałby to samo mieszkanie o wiele drożej.

Czy można liczyć obecnie na unormowanie sytuacji i spadki cen? Śmiało można stwierdzić, że raczej nie, ponieważ rosnąca inflacja oraz niskie stopy procentowe skłaniają do inwestowania w nieruchomości. Tani kredyt, który znów staje się dostępny (banki sukcesywnie łagodzą politykę kredytową) powoduje, że coraz więcej osób decyduje się kupić mieszkanie, zamiast je wynajmować. Wszystko to sprawia, że popyt stale rośnie, a wraz z nim rosną ceny. Dlatego też nie warto raczej wstrzymywać się z decyzją o zakupie mieszkania, ponieważ za kilka miesięcy z pewnością będzie jeszcze drożej.

Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem w Krakowie?

Zakup mieszkania z zamiarem najmu to jedna z najpopularniejszych inwestycji w nieruchomości. Jest wykorzystywana szczególnie w okresie niskich stóp procentowych, kiedy nieopłacalne staje się lokowanie pieniędzy na depozytach. Z taką sytuacją mamy miejsce od wiosny zeszłego roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Nieoczekiwanie jednak zwrot z tego typu inwestycji okazał się mniejszy niż prognozowano. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w skutek pandemii zmniejszył się popyt na mieszkania na wynajem. Praca zdalna, zamknięte uczelnie, czy lockdown w turystyce to czynniki, które poskutkowały tym, że wiele osób zrezygnowało z wynajmowania mieszkania. W związku z tym spadły również czynsze najmu, co miało bezpośredni wpływ na zwrot z tego typu inwestycji. Obecnie jednak gospodarka się odradza, turystyka pozytywnie reaguje na prowadzoną akcję szczepień, a jesienią powinny ruszyć stacjonarne zajęcia na uczelniach wyższych. Wszystko to powoduje, że obecnie inwestycja w mieszkanie na wynajem wydaje się dobrym sposobem na ochronę kapitału przed inflacją i regularne zyski.

Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze krakowskiego rynku nieruchomości. Zmieniły się również preferencje osób kupujących mieszkania, ponieważ coraz częściej docenia się przestrzeń, która pozwoli komfortowo spędzać więcej czasu we własnym domu. Wzrost cen nowych mieszkań delikatnie spowolnił, co może być dobrym momentem na zakup, ponieważ już widać, że z czasem znów przyspieszy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 02.07.2021, 12:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105