Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jak zostać roasterem? Jak wygląda praca roastera?

0

Już na wstępie trzeba nadmienić, że praca roastera jest taką samą pracą, jak każda inna. Nie oznacza to, że bycie specjalistą ds. palenia kawy (bo tym zajmuje się roaster) jest pracą dla każdego. Także i w tym przypadku trzeba posiadać odpowiednie doświadczenie, predyspozycje, a nawet umiejętności. Nic w tym dziwnego, skoro miejsce pracy roastera, czyli palarnia kawy, jest środowiskiem dość wymagającym.

Jak zacząć pracę roastera?

Choć praca roastera jest pracą jak każda inna, to znalezienie wolnego etatu np. w palarni kawy jest dość trudne. Dlatego warto w tym celu analizować zawartość forów związanych z branżą kawową. Można też skontaktować się z osobami, które prowadzą taką palarnię. Ciekawą i dość często praktykowaną metodą na znalezienie pracy w tej branży jest skorzystanie z kursów i szkoleń. W trakcie ich trwania można dość łatwo poznać osoby, które szukają specjalistów w tej branży. Niestety, większość prowadzonych w Polsce kursów jest na znacznie niższym poziomie, niż te, które są dostępne za granicą.

Kwalifikacje - czy trzeba je mieć?

Na szczęście praca roastera nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Owszem, można korzystać z tematycznych szkoleń bądź kursów, ale są one raczej wsparciem na drodze samodoskonalenia się, niż bramą do zdobycia wymarzonego zawodu. Osoby chcące pracować na tym stanowisku, powinny mieć raczej ściśle określone predyspozycje i cechy osobowości. Na tym stanowisku sprawdzą się przede wszystkim osoby skrupulatne, dokładne, sumienne, a nawet w pewnym stopniu pedantyczne. Istotnym atutem jest też posiadanie wyostrzonych zmysłów węchu, wzroku, smaku i słuchu.

Jak stać się dobrym roasterem?

W Polsce istnieje niewiele szkół, które mogą wykształcić naprawdę dobrych roasterów. Dlatego większość palarni kawy szuka osób do przyuczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy np. doświadczony i wykwalifikowany roaster przechodzi z jednej palarni do drugiej. Trzeba jednak podkreślić, że takie sytuacje należą do rzadkości. Dlatego dobry roaster stale doskonali się w swojej pracy, zdobywając coraz to większe doświadczenie. Na samym początku jego mentorami są osoby pracujące w palarni. Jeśli jednak roaster chce się dalej doskonalić, to musi skorzystać z profesjonalnych, certyfikowanych zajęć, organizowanych najczęściej za granicą.

Co należy do obowiązków roastera?

Palenie kawy, jest tak naprawdę bardzo wymagającym i czasochłonnym zadaniem. Do obowiązków roastera należy przygotowanie pieca, opróżnienie zbiornika na łuskę pergaminową, a także jego odpowiednie rozgrzanie. Piec przed pierwszym paleniem musi być dokładnie oczyszczony, gdyż od tego zależy smak i jakość wypalanej kawy. Warto też w międzyczasie zapoznać się z planem paleń, którego przebieg będzie utożsamiany z aktualnymi zamówieniami. Roaster musi też przewieźć surową kawę z magazynu do tzw. surowca, a także skontrolować jego zawartość. Może się bowiem okazać, że dana partia kawy (np. kawa speciality) jest zepsuta lub pełna zanieczyszczeń.

Formalizacja pracy

Należy podkreślić, że praca roastera to nie tylko określony zakres czynności fizycznych. Osoba ta musi również zostać zaznajomiona z etykietami, numerami partii, a także z całą dokumentacją, która towarzyszy procesowi palenia. Każda palarnia kawy wyposażona jest również w specjalny system komputerowy, którego zadaniem jest ewidencja poszczególnych paleń. Jego obsługa również należy do obowiązków roastera. Na koniec osoba ta musi skonsultować wszystko z działem sprzedaży i kompletować zamówienia.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 24.02.2022, 09:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tradycji stało się zadość. W Dobrucowej puszczano na wodę świętojańskie wianki

   

  W Dobrucowej, po dwóch latach przerwy, mieszkańcy gminy Tarnowiec, ponownie mogli świętować Noc Świętojańską. Tradycyjne wianki, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, puszczano na wody Jasiołki. Na suto zastawionych stołach, jak zawsze, nie brakowało pysznego jedzenia. Biesiadnikom przygrywały kapele ludowe.

 • Ciężka praca nagrodzona – najlepsi uczniowie uhonorowani

   

  Aż 129 uczniów jasielskich szkół podstawowych otrzymało w tym roku Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła. Najcenniejsza z nich wszystkich statuetka Bartłomieja z Jasła trafiła do Igora Sudyki – ucznia klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2. Nagrody przyznane zostały w ramach Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Jaśle za wyniki w nauce i za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

 • Radni domagają się umów o pracę dla dwóch pracowników interwencyjnych

  Radni miejscy po raz kolejny podnoszą kwestię zatrudnienia na umowę o pracę dwóch z sześciu pracowników interwencyjnych nieprzypisanych do żadnych obiektów, utrzymujących czystość i porządek w mieście Jaśle...

 • Letnie promocje w DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle

   

  Lato zbliża się wielkimi krokami. To doskonały moment na rozpoczęcie, niekiedy odkładanego od dawna remontu łazienki. Szczególnie, że teraz można skorzystać z promocji na wybrane elementu asortymentu, jakie dla swoich klientów przygotował DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle. Sklep oferuje atrakcyjne rabaty na zakup ceramiki sanitarnej i kabin prysznicowych przy zakupie płytek.

 • Motocyklista zderzył się z jaguarem. Zginął 47-letni kierowca jednośladu

  Dzisiaj przed godziną 18. na dk 28 w Skołyszynie doszło do wypadku drogowego, w którym zginął 47-letni motocyklista, mieszkaniec gminy Skołyszyn.

   

 • Miasto Jasło przekaże ponad 100 tys. zł jasielskiemu szpitalowi na zakup sprzętu diagnostycznego

   

  Samorząd Miasta Jasła, przekaże Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle ponad 100 tys. zł w formie dotacji celowej na zakup aparatów diagnostycznych do wykonywania badań echa serca i kolonoskopii. Decyzję w tej sprawie, podjęli w miniony poniedziałek, miejscy radni.   

 • Pranie dywanów metodą na „WSKROŚ”. Pierwsza taka pralnia w Jaśle!

   

  Decydując się na oddanie dywanów do pralni, postaw na profesjonalistów. Teraz będzie to łatwiejsze. W Jaśle rozpoczęła działalność pralnia dywanów, która potrafi przywrócić dywanom świeżość i czystość dzięki praniu metodą na "wskroś". 

 • Poszukiwany listem gończym były policjant trafił do aresztu

  Tomasz G., były funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Jaśle poszukiwany listem gończym trafił do aresztu. Mężczyzna sam zgłosił się na policję. Prokuratura zarzuca mu przekroczenie uprawnień i łapownictwo.

 • Gotowi na świetną zabawę? Do Jasła przyjechało wesołe miasteczko!

   

  Tradycyjnie, już na tydzień przed Dniami Jasła, do miasta zawitało wesołe miasteczko. Teren przy obiektach sportowych jasielskiego MOSiR-u zamienił się w prawdziwe centrum rozrywki. Na dzieci i młodzież w każdym wieku oraz dorosłych czeka mnóstwo atrakcji.

 • ZS w Trzcinicy ma coraz lepsze warunki do uprawiania sportów

  Dzisiaj w Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy odbyło się uroczyste oddanie do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej oraz przewiązki, która dotychczas była wykorzystywana do treningów lekkoatletycznych...

 • Burmistrz Ryszard Pabian z wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

   

  Podczas poniedziałkowej 64. sesji Rady Miejskiej Jasła, przeprowadzono głosowania nad uchwałami w sprawie udzielenia Ryszardowi Pabianowi wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza Jasła z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Poprzedziła je debata nad szczegółowym raportem o stanie Miasta Jasła za ubiegły rok. Ostatecznie, decyzją radnych miejskich, burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi udzielone zostało wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu.

 • Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach na rok szkolny 2022/2023

   

  Kończysz szkołę podstawową! Zapoznaj się z naszą ofertą, opracowaną z myślą właśnie o Tobie! Oprócz  sprawdzonych  form, mamy dla Ciebie  nowe rozwiązania!

 • Ranking pożyczek online – gdzie szukać najtańszych pożyczek?

   

  Trudna sytuacja finansowa zmusza wielu Polaków do rygorystycznej kontroli i ograniczenia swoich wydatków. Niestety bywa, że nawet takie wyrzeczenia nie zawsze mogą uratować budżet domowy. W takim przypadku warto rozważyć inne możliwości na wsparcie finansowe. Pożyczki online cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów. I to właśnie one mogą okazać się pomocnym rozwiązaniem w kryzysowych sytuacjach. Gdzie zatem szukać najtańszych pożyczek? Na czym dokładnie polega ranking pożyczek online?

 • Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Dzięki Projektom Specjalnym, każdy kinomaniak, z łatwością znajdzie w repertuarze krośnieńskiego Kina Helios, ciekawe propozycje. Tym razem na dużym ekranie będzie można zobaczyć jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. „Lingui” to podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657