Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jaki alkomat kupić? Rodzaje i sposób działania

1

Alkomat to bardzo przydatne i praktyczne urządzenie. Śmiało można powiedzieć, że powinien je mieć każdy kierowca, ponieważ pozwala na sprawdzenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu każdy kierujący pojazdem w razie wątpliwości może się przebadać. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na rynku dostępne są jednak różne modele alkomatów, zatem wybór tego konkretnego często nie jest łatwy. Z tego względu warto wiedzieć, czym kierować się, wybierając tego typu urządzenie.

Sposób działania alkomatu                                     

Zanim odpowie się na pytanie, jaki alkomat kupić, warto wcześniej wiedzieć, jak to urządzenie działa. Jak wspomniano, sprzęt sprawdza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, co pozwala na określenie wysokości jego stężenia we krwi. Dziś z alkomatu nie korzystają już wyłącznie służby, jak np. policja, ale także firmy transportowe, inne przedsiębiorstwa i oczywiście osoby prywatne. Co ciekawe, na zakup tego urządzenia z roku na roku decyduje się coraz większa liczba kierowców, wzrasta bowiem świadomość tego, jak ogromnym zagrożeniem jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Kluczowym elementem w każdym alkomacie jest sensor. To właśnie ta część urządzenia jest czuła na alkohol. Samo badanie przebiega bardzo prosto i szybko - wystarczy wdmuchać powietrze do urządzenia. W zależności od modelu do tego celu służy ustnik lub otwór. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawia się wynik pomiaru.

Alkomat - jaki kupić? Rodzaje urządzeń

Aby wiedzieć, jaki alkomat kupić, trzeba poznać dostępne na rynku modele. Wśród tych stosowanych najpowszechniej wymienić można urządzenia półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Pierwszy rodzaj jest dość tani, dlatego też wiele osób sięga właśnie po tego typu alkomaty. Trzeba jednak wiedzieć, że niska cena łączy się z pewnym ograniczeniami. Urządzenia z rodzaju półprzewodnikowych niestety są dość czułe na czynniki zewnętrze. Na dokładność pomiaru wpływ może mieć choćby zjedzenie miętowego cukierka czy zapalenie papierosa. Badania urządzeniem półprzewodnikowym nie powinno się wykonywać również zaraz po zakończeniu spożywania alkoholu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są alkomaty elektrochemiczne ze względu na ich wyższa precyzję. W tym przypadku żadne czynniki zewnętrzne nie wpływają na wynik badania. Ten typ urządzenia jest bardziej profesjonalny, dlatego służby wybierają go częściej. Oczywiście, za wyższą jakością idzie wyższa cena, jednak dla tak precyzyjnego działania warto zapłacić nieco więcej. Dlatego jeśli chcesz przeznaczyć wyższy budżet na zakup alkomatu, postaw na elektrochemiczny.

Alkomat - jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego alkomatu to bardzo ważna sprawa, dlatego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, istotny jest rodzaj czujnika przepływu powietrza. Warto tu postawić na rozwiązania praktyczne. Polskie Centrum Wzorcowania oferuje alkomaty, które informują użytkowników, ile jeszcze powietrza muszą wdmuchać, aby urządzenie wskazało prawidłowy wynik. Taki czujnik przepływu powietrza sprawia, że korzystanie z urządzenia jest po prostu łatwiejsze. Nie bez znaczenia jest także sama wielkość sensora. Im jest większy, tym wynik badania precyzyjniejszy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując alkomat? Na pewno na rodzaj wyświetlacza. Powinien być dość duży, co zwiększy czytelność pojawiających się informacji, a tym samym pozwoli na łatwiejsze odczytanie wyniku pomiaru. Przy wyborze alkomatu warto zastanowić się także nad funkcjami dodatkowymi. Bardzo praktyczne jest wyświetlanie przez urządzenie informacji o tym, ile już pomiarów zostało wykonanych. Dzięki temu wiadomo, kiedy alkomat czeka kolejna kalibracja. To bardzo ważne - tylko skalibrowane urządzenie działa w prawidłowy sposób i podaje właściwy wynik. Czynność tę należy przeprowadzać systematycznie, ważne jednak, aby powierzyć ją doświadczonemu serwisowi. Dobrym przykładem może być kalibracja alkomatów w Warszawie. Do prawidłowego przeprowadzenia tego procesu potrzeba bowiem odpowiedniej wiedzy i specjalistycznych narzędzi.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 25.02.2022, 18:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ No alcohol
dnia 27.02.2022, 10:16
Ocena
komentarza:
0
MI alkomatu nie trza
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tradycji stało się zadość. W Dobrucowej puszczano na wodę świętojańskie wianki

   

  W Dobrucowej, po dwóch latach przerwy, mieszkańcy gminy Tarnowiec, ponownie mogli świętować Noc Świętojańską. Tradycyjne wianki, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, puszczano na wody Jasiołki. Na suto zastawionych stołach, jak zawsze, nie brakowało pysznego jedzenia. Biesiadnikom przygrywały kapele ludowe.

 • Ciężka praca nagrodzona – najlepsi uczniowie uhonorowani

   

  Aż 129 uczniów jasielskich szkół podstawowych otrzymało w tym roku Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła. Najcenniejsza z nich wszystkich statuetka Bartłomieja z Jasła trafiła do Igora Sudyki – ucznia klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2. Nagrody przyznane zostały w ramach Lokalnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży w Jaśle za wyniki w nauce i za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

 • Radni domagają się umów o pracę dla dwóch pracowników interwencyjnych

  Radni miejscy po raz kolejny podnoszą kwestię zatrudnienia na umowę o pracę dwóch z sześciu pracowników interwencyjnych nieprzypisanych do żadnych obiektów, utrzymujących czystość i porządek w mieście Jaśle...

 • Letnie promocje w DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle

   

  Lato zbliża się wielkimi krokami. To doskonały moment na rozpoczęcie, niekiedy odkładanego od dawna remontu łazienki. Szczególnie, że teraz można skorzystać z promocji na wybrane elementu asortymentu, jakie dla swoich klientów przygotował DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle. Sklep oferuje atrakcyjne rabaty na zakup ceramiki sanitarnej i kabin prysznicowych przy zakupie płytek.

 • Motocyklista zderzył się z jaguarem. Zginął 47-letni kierowca jednośladu

  Dzisiaj przed godziną 18. na dk 28 w Skołyszynie doszło do wypadku drogowego, w którym zginął 47-letni motocyklista, mieszkaniec gminy Skołyszyn.

   

 • Miasto Jasło przekaże ponad 100 tys. zł jasielskiemu szpitalowi na zakup sprzętu diagnostycznego

   

  Samorząd Miasta Jasła, przekaże Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle ponad 100 tys. zł w formie dotacji celowej na zakup aparatów diagnostycznych do wykonywania badań echa serca i kolonoskopii. Decyzję w tej sprawie, podjęli w miniony poniedziałek, miejscy radni.   

 • Pranie dywanów metodą na „WSKROŚ”. Pierwsza taka pralnia w Jaśle!

   

  Decydując się na oddanie dywanów do pralni, postaw na profesjonalistów. Teraz będzie to łatwiejsze. W Jaśle rozpoczęła działalność pralnia dywanów, która potrafi przywrócić dywanom świeżość i czystość dzięki praniu metodą na "wskroś". 

 • Poszukiwany listem gończym były policjant trafił do aresztu

  Tomasz G., były funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Jaśle poszukiwany listem gończym trafił do aresztu. Mężczyzna sam zgłosił się na policję. Prokuratura zarzuca mu przekroczenie uprawnień i łapownictwo.

 • Gotowi na świetną zabawę? Do Jasła przyjechało wesołe miasteczko!

   

  Tradycyjnie, już na tydzień przed Dniami Jasła, do miasta zawitało wesołe miasteczko. Teren przy obiektach sportowych jasielskiego MOSiR-u zamienił się w prawdziwe centrum rozrywki. Na dzieci i młodzież w każdym wieku oraz dorosłych czeka mnóstwo atrakcji.

 • ZS w Trzcinicy ma coraz lepsze warunki do uprawiania sportów

  Dzisiaj w Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy odbyło się uroczyste oddanie do użytku wyremontowanej sali gimnastycznej oraz przewiązki, która dotychczas była wykorzystywana do treningów lekkoatletycznych...

 • Burmistrz Ryszard Pabian z wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

   

  Podczas poniedziałkowej 64. sesji Rady Miejskiej Jasła, przeprowadzono głosowania nad uchwałami w sprawie udzielenia Ryszardowi Pabianowi wotum zaufania oraz absolutorium dla burmistrza Jasła z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Poprzedziła je debata nad szczegółowym raportem o stanie Miasta Jasła za ubiegły rok. Ostatecznie, decyzją radnych miejskich, burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi udzielone zostało wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu.

 • Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach na rok szkolny 2022/2023

   

  Kończysz szkołę podstawową! Zapoznaj się z naszą ofertą, opracowaną z myślą właśnie o Tobie! Oprócz  sprawdzonych  form, mamy dla Ciebie  nowe rozwiązania!

 • Ranking pożyczek online – gdzie szukać najtańszych pożyczek?

   

  Trudna sytuacja finansowa zmusza wielu Polaków do rygorystycznej kontroli i ograniczenia swoich wydatków. Niestety bywa, że nawet takie wyrzeczenia nie zawsze mogą uratować budżet domowy. W takim przypadku warto rozważyć inne możliwości na wsparcie finansowe. Pożyczki online cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów. I to właśnie one mogą okazać się pomocnym rozwiązaniem w kryzysowych sytuacjach. Gdzie zatem szukać najtańszych pożyczek? Na czym dokładnie polega ranking pożyczek online?

 • Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Dzięki Projektom Specjalnym, każdy kinomaniak, z łatwością znajdzie w repertuarze krośnieńskiego Kina Helios, ciekawe propozycje. Tym razem na dużym ekranie będzie można zobaczyć jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. „Lingui” to podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657