Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jaki teleskop wybrać na prezent?

5

Teleskop astronomiczny to ciekawy pomysł na prezent dla wszystkich, małych i dużych miłośników nieba i gwiazd, ale nie tylko. To też przydatne urządzenie dla osób, które lubią spędzać czas na łonie natury i obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Może być również wartościowym upominkiem dla dzieci i młodzieży, która jeszcze nie ma sprecyzowanych zainteresowań. Teleskop umożliwi im obejrzenie w praktyce tego, co do tej pory mogły oglądać jedynie w książkach lub programach naukowych. Za pomocą teleskopu możecie pokazać im, że nauka też może być wciągająca, ponieważ samodzielne dokonywanie odkryć jest zawsze o wiele ciekawsze, niż jedynie zapoznawanie się z teoretyczną wiedzą. Teleskop może być więc idealnym prezentem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, ale jak go wybrać?

Teleskopy dla początkujących miłośników astronomii

Pierwszą decyzją jaką należy podjąć podczas wyboru teleskopu, jest określenie jego rodzaju. Każdy sklep astronomiczny posiada na pewno w swojej ofercie dwa główne rodzaje teleskopów: teleskop soczewkowy i zwierciadlany. Różnią się one elementami układu optycznego i posiadają odpowiednio: soczewki lub zwierciadła.

Układ optyczny jest w teleskopie odpowiedzialny za wychwytywanie światła, a następnie prezentowanie nam powiększonego obiektu, na który właśnie za pomocą urządzenia patrzymy. Każdy rodzaj ciała niebieskiego emituje inną ilość światła, a to oznacza, że różne teleskopy będą lepiej lub gorzej sprawdzać się w obserwowaniu konkretnych obiektów, w danych warunkach.

Jeśli zamierzacie kupić teleskop początkującemu astronomowi, to polecamy Wam wybór teleskopu soczewkowego czyli lunety. Za jej pomocą nawet w mocno oświetlonym sztucznym światłem mieście można obserwować najciekawsze ciała niebieskie. Na pewno są nimi największe obiekty znajdujące się w naszym Układzie Słonecznym, a więc planety i Księżyc. Dzięki dobrej jakości teleskopowi soczewkowemu możemy zobaczyć kratery na Księżycu, pierścienie Saturna, czy też księżyce Jowisza.

Teleskop zwierciadlany lepiej sprawdza się z kolei w oglądaniu ciemniejszych obiektów, np. galaktyk – pod warunkiem, że robimy to pod ciemnym niebem. Gorzej natomiast radzi sobie w warunkach miejskich. Bardziej przyda się w przypadku zaawansowanych osób, które jeżdżą z teleskopem w poszukiwaniu dogodnych warunków obserwacyjnych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając teleskop na prezent?

Na działanie teleskopu i wygodę jego użytkowania, mają też wpływ dodatkowe akcesoria. Najlepiej więc kupować od razu cały zestaw, który będzie zawierał kompatybilne elementy. Dobrym miejscem na zakup urządzenia jest sklep internetowy z teleskopami, np. Teleskop.pl, w którym nie tylko dostępny jest duży wybór różnych modeli, ale też można od razu wybrać wszystkie potrzebne części.

Teleskop najlepiej kupić od razu wraz ze stabilnym statywem, na którym można go umieścić. Tylko wtedy możliwe jest prowadzenie długich obserwacji. Bardzo pomocny jest też szukacz, czyli mała luneta służąca do szybkiego odnajdywania danego fragmentu nieba. Oprócz tego warto też wybrać zestaw trzech dobrej jakości okularów, a także soczewkę Barlowa. Dzięki nim można zwiększać i zmniejszać powiększenie w teleskopie.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 27.09.2021, 11:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Kierowca 810
dnia 28.09.2021, 11:30
Ocena
komentarza:
2
Należy bezwzględnie kupić taki teleskop, który ma koniecznie dwa
giętkie przewody do poruszania teleskopem w pionie i w poziomie.
Wszystkie obserwowane planety, gwiazdy i najczęściej ciekawy księżyc
są w ciągłym ruchu. Trudno nadążyć lunetą po torze obiektu
poruszając zamocowanymi na stałe pokrętłami. Giętkie przewody
do zmiany położenie lunety nie powodują drgań .
@ Kierowca 810
dnia 28.09.2021, 13:23
Ocena
komentarza:
2
Posiadanie lunety daje wielkie wzrokowe przeżycia i poszerzenie wiedzy
o wszechświecie. Zobowiązuje też do zakupu podstawowej literatury
z zakresu astronomii. Pierwszą pozycją jest zakup mapy księżyca,
który jest pierwszym i najwdzięczniejszym obiektem do oglądania.
Widoki są niezapomniane. Najlepiej jest oglądać księżyc wieczorem
przy czystym przemrożonym powietrzu jesienią gdy terminator
(półcień) przechodzi przez księżyc. Wtedy widzi się cień rzucany
Przez wysokie kratery. Należy sobie planować temat do oglądanie.
Krater Kopernika czy góry Karpaty.
Często oglądam krater Erastatenesa w północno - wschodniej
ćwiartce księżyca gdzie w środku krateru jest wysoka góra
Życzę niezapomnianych wrażeń.
@ Fajna sprawa
dnia 29.09.2021, 03:22
Ocena
komentarza:
0
Tylko jeśli to prezent dla dzieciaka to jest zdany na opiekunów a ci nie zawsze są chętni to większych poświęceń co sprawi że może stać się z czasem zbieraczem kurzu i gratem zajmującym miejsce. Należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych zanim się zdecydujemy na nie tani zakup.
@ Kierowca 810
dnia 29.09.2021, 11:36
Ocena
komentarza:
0
Idąc takim tokiem myślenia komentarza jak "Fajna sprawa" to nie można
żadnej rzeczy kupić gdyż istnieje obawa, że może stać się gratem
i zbieraczem kurzu. A o poszerzeniu wiedzy nie wspomnę.
@ Do
dnia 29.09.2021, 21:04
Ocena
komentarza:
0
Panie, Pani Kierowca, wiem co napisałem i wiem jakie są realia, więcej już udało mi się sprawę doświadczyć i to może nawet już dwa razy. Słomiany zapał zarówno małych u dużych. Nie wszyscy tacy są ale w tym przypadku jestem przekonany że zdecydowana większość zrobi tak jak pisałem wyżej. Takie są realia a nie baju, baj
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

  Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku...

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105