Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jakie były dalsze losy małych jaślan? Tropem starych fotografii…

12

W okresie międzywojennym w kilku poczytnych polskich czasopismach organizowano konkursy na najpiękniejszą kobietę i dziewczynę oraz na najpiękniejsze dziecko. M.in. tygodnik ilustrowany „Na szerokim świecie” od wiosny 1935 roku do wiosny 1936 roku prowadził konkurs „Polskie dziecko – typy urody dziecięcej w Polsce”.

W numerze 13 z 31 marca 1935 roku czytamy (zachowuję ówczesną oryginalną pisownię - W.H.): „…Nasza galerja typów urody dziecięcej, szczęśliwie zapoczątkowana, pomnaża się szybko. Ze wszystkich stron Polski napływają miłe dziecięce twarzyczki i całe figurki – a jakie piękne i jakie rozmaite w swojej niewinnej piękności! (…) Konkurs trwa do 1-go marca 1936 roku. Głosuje się załączonemi kuponami. Z pośród tych dzieci, które otrzymają największą ilość głosów oddanych na nie przez czytelników jako na troje najpiękniejszych (1,2,3) – dziesięcioro dzieci stojących na pierwszych miejscach otrzyma nagrody: jedną 200 zł, dwie po 150 zł, siedem po 100 zł – w formie premjowych książeczek P.K.O.”


W tym bardzo popularnym ogólnopolskim konkursie uczestniczyli także mali jaślanie. W numerze 13 z 31 marca 1935 r. zaprezentowana była fotografia Hani Lewandowskiej, ur. w 1931 r.,

a w numerze 26 z 30 czerwca tego samego roku widzimy  zdjęcia: Hugo Wistreicha - lat 4 i Bubusia Bryka - lat 3.

W numerze 29 z 21 lipca 1935 r. pojawiły się fotografie: Rysia Niwelta - lat 7 i Władeczka Września ur. w 1930 roku. Autorem tych wszystkich zdjęć był znany jasielski fotograf A. Kukulski.

Z kolei w numerze 39 z 29 września 1935 r. można dostrzec zdjęcia kolejnych sympatycznych małych mieszkańców Jasła: Krzysi Deisenberg, ur. w 1930 r. (fot. J. Fenichel – Jasło) i Bolusia Deisenberga, ur. w 1929 r. (brak inf. o autorze fot.).


Od tamtego czasu upłynęło już blisko 75 lat. Nasuwa się kilka pytań: Czy któreś z tych miłych osóbek znalazło się w gronie laureatów tego konkursu? Jak potoczyły się ich późniejsze losy życia? Czy wszystkie przeżyły wojnę? Czy jeszcze żyją i gdzie mieszkają?

Zwracam się do Czytelników (zwłaszcza starszych jaślan) z propozycją wspólnego znalezienia odpowiedzi na te pytania. Lokalne dzieje tworzą też indywidualne życiorysy mieszkańców, przeto interesujące nas późniejsze losy ówczesnych maluchów to również maleńka cząstka historii Jasła. Wszystkich mogących pomóc w odnalezieniu poszukiwanych informacji proszę o kontakt na adres mailowy: wiehap@wp.pl

    
Wiesław Hap

Reklama

Komentarze: 12

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Tomasz Wl68
dnia 07.12.2010, 16:38 · Zgłoś
Witam,
mam gorącą prośbę o pomoc. Autor zdjęć Antoni Kukulski jest moim pradziadkiem i od pewnego czasu gromadzę informacje o historii rodziny. Czy ktos moglby mi podac adres gdzie znajdowal sie jego zaklad fotograficzny? Pradziadek Antoni otwarl pozniej drugi zaklad w Krynicy dokad sie przeniosl, zostawiajac na miejscu jednego ze swoich synow Zdzislawa. Przypuszczam tez, ze na przelomie XIX i XX w. w Jasle zylo wiecej czlonkow mojej rodziny - np. Zygmunt (1890-1944), znany pedagog. Bylbym wdzieczny za wszelkie informacje, lub namiary kontaktowe

moj adres mailowy: tomaszwl68@gmail.com

Tomasz Walczyk
Odpowiedz
1
@ dorota nastalek
dnia 30.07.2010, 23:36 · Zgłoś
W odpowiedzi na dosc cyniczne komentarze,co dziwi,poniewaz kazdy przezywa dziecinstwo,nawet dotyczy to naszych rodzicow czy [...]kow.Na jednym z tych zdjec jest moj ukochany tatus--Bolus Deisenberg.Niestety zmarl 7 lat temu.To byl wspanialy,bardzo utalentowany czlowiek.Ukonczyl Akademie Sztuk Pieknych w Krakowie,niedawno w Jasle mozna bylo ogladac czesc jego prac.W sercachswoich dzieci,wnukow i prawnuczek pozostanie na zawsze poniewaz pamiec o nim jest przekazywana.Pamiec osoby niezwykle wrazliwej,odpowiedzialnej,radosnej,z wielkim szacunkiem odnoszacej sie do dzieci,ktore bardzo kochal.Posiadal dar wyjatkowej cierpliwosci i pokory we wszystkich przeciwnosciach zycia.Potrafil cieszyc sie z rzeczy malych a w kazdym czlowieku widzial dobro.Duzo byloby mozna napisac.Dodam tylko,ze to zdjecie zdobylo drugie miejsce.W naszej rodzinie z szacunkiem odnosi sie do ludzi starszych,to my jestesmy ich dziedzicami--na mysli mam wartosci jakie nam przekazali.To jedynie sie liczy.Pozdrawiam.
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 27.07.2010, 16:28 · Zgłoś
...Ktoś się tu chyba z czymś pomylił kto przed wojną miał aparat fotograficzny skoro [...] był na poziomie 37% w całym kraju wiele razy słyszałem opowieści o chodzeniu boso albo o jednych butach na trzy osoby oczywiście były one przeznaczone do chodzenia tylko i wyłącznie do kościoła aby udawać,że życiu wszystko jest w porządku.Poza tym przypomnijcie sobie ludzie szczególnie ci starsi np. lata 80 dziesiąte kto miał wtedy zenita to był pan...
Odpowiedz
0
@ filmar
dnia 27.07.2010, 12:05 · Zgłoś
Do młodego- obyś ty nie był stary nigdy
Odpowiedz
0
@ Bull
dnia 26.07.2010, 21:32 · Zgłoś
Era, tak niektore imona i nazwiska sa ciekawe.
Odpowiedz
0
@ Bull
dnia 26.07.2010, 21:30 · Zgłoś
Zycie ma swoje piekne strony jak i te okrutne, najgorszy jest uciekajacy czas ktorego nie moza cofnac. Tak, ciekawe jest jak potoczyly sie ich pozniejsze losy zycia...napewno wiekszosc ich juz nie zyje. Ciekawie by bylo jakby ktos sie zglosil ze to on czy ona.
Odpowiedz
0
@ franczesko
dnia 26.07.2010, 21:22 · Zgłoś
taki stary ale jeszcze jary więc mAJĄC 70 PARĘ LAT JESZCZE SERFUJĘ
Odpowiedz
0
@ franczesko
dnia 26.07.2010, 21:20 · Zgłoś
taki stary ale jary więc się wpisze
Odpowiedz
0
@ franczesko
dnia 26.07.2010, 21:18 · Zgłoś
ty małolacie masz małe rozeznanie w możliowościach starszych obywatelach miasta jasła, ja znałem deinzembergów, chociaż jestem już po 70 -siące o,le
Odpowiedz
0
@ Era
dnia 26.07.2010, 21:10 · Zgłoś
Owszem, dzieci z tych fotografii na internecie nie przesiadują, ale imiona i nazwiska są podane (choć szczerze mówiąc nie spotkałam się z takimi w Jaśle) oraz zdjęcia. Gdyby to była moja rodzina, z pewnością podobne twarze na fotografiach bym poznała, to zrozumiałe, że autor artykułu liczy na kontakt rodziny tych dzieci. Oczywiste też, że mogą oni już nie żyć, ale ciekawe też jest jakie były losy tych fajnych buź.
Odpowiedz
0
@ Laura Diaz
dnia 26.07.2010, 20:27 · Zgłoś
Bardzo fajny artykuł, uwielbiam takie stare zdjęcia:) A dzieciaczki faktycznie słodkie:)
Odpowiedz
0
@ młody
dnia 26.07.2010, 20:01 · Zgłoś
Tacy starzy to chyba nie siedzą przed komputerem...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.