Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jakie korzyści wynikają z posiadania akwarium w domu?

3

Wielu z nas kocha zwierzęta, lecz nie zawsze mamy możliwość ściągnąć psa ze schroniska lub przygarnąć kota. Wszakże niekoniecznie mamy tyle czasu, chęci i pieniędzy, aby odpowiednio zająć się nowym pupilem. Mogą być też wśród nas osoby uczulone na sierść. Czy wszystkie te czynniki wzięte razem do kupy wykluczają możliwość posiadania jakichkolwiek zwierząt? Nie, ponieważ hodowla rybek słodkowodnych nie wiąże się z tyloma obowiązkami, co w przypadku czworonożnych pupili. Mało tego, przynosi to szereg korzyści.

Zalety posiadania akwarium z rybkami

Akwarium z rybami słodkowodnymi może nas nieco przerazić. Wynika to tylko z braku wiedzy na ten temat. W istocie hodowanie złotych rybek nie wymaga od nas szczególnego nakładu pracy i wydatku czasowego. Choć to zadanie dość kosztochłonne, to zalety przemawiające za zakupem akwarium są warte każdej wydanej na ten cel złotówki. Zacznijmy od tego, że szum wody i hipnotyczny ruch stworzeń zamieszkałych akwarium działa korzystnie na nasz organizm. Uspakaja, koi nerwy, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi u osób przyglądających się akwarium. Zostało to dowiedzione przez świat nauki. Jako że obcowanie z akwariami koi nerwy, pozytywnie przekłada się na wzmocnienie koncentracji. Posiadanie akwarium to również walory edukacyjne. Dzieci mogą namacalnie poznać świat flory i fauny. Akwaria, o ile podejdziemy do ich zagospodarowania finezyjnie, cieszą się wysokimi walorami estetycznymi. Cieszą wzrok i stanowią idealne uzupełnienie salonu. Jeśli planujemy hodować rybki w akwarium, warto pomyśleć o dodatkach, bez których ani rusz. Zestawy akwariowe są dostępne w niemal każdym sklepie zoologicznym. Znajdziemy je również w sklepach internetowych dla akwarystów. Jakie dodatki do akwarium są niezbędne? 

Dodatki dla początkujących akwarystów

Wspomniane powyżej zestawy obejmują takie urządzenia jak filtry oczyszczające wodę, siatki do łapania rybek, pokarm dla żyjątek, rośliny słodkowodne, grzałka, lampa UV oraz nawóz dla roślin, które dobrze jest umieścić w akwarium. Same w sobie nie będą prawidłowo rosnąć, więc dobrze jest sprawdzić, czy przeglądany przez nas zestaw obejmuje co2 do akwarium. Nawóz ten żywi niejako rośliny, dostarczając im niezbędnych makro i mikroelementów. Lampa ultrafioletowe daje odpowiednio światło potrzebne i roślinom i żyjątkom, które znajdą się wewnątrz akwarium. Za pomocną grzałki utrzymamy odpowiednią temperaturę wody. Natomiast filtry oczyszczające wodę również pełnią ważką funkcję w utrzymaniu akwarium. Wyróżniamy trzy główne typy filtrów. Ich zastosowanie, jeśli ściśle uzależnione od wielkości akwarium.

 • Filtr wewnętrzny. Mocowany jest po wewnętrznej stronie zbiornika. Przefiltrowaną wodę wypuszcza górną częścią. Mają funkcje biologiczną i mechaniczną. Nie pobiera wiele prądu i jest dużo tańszym rozwiązaniem niż np. filtr kubełkowy, o którym zdanie poniżej.
 • Filtr kaskadowy. Montowany jest po zewnętrznej stronie akwarium, a przefiltrowana woda odprowadzana jest za pomocą specjalnej rurki. Zalecany jest w przypadku niewielkich akwariów.
 • Filtr kubełkowy. Przeznaczony jest dla akwariów o dość pokaźnych gabarytach. Instaluje się go pod akwarium. Woda filtrowana jest za pośrednictwem zewnętrznych rurek.

Kilka uwag dotyczących akwarium

Walory estetyczne, które niewątpliwie są prezentowane przez finezyjnie przyozdobione akwaria, są szczególnie widoczne w odpowiednio zaprojektowanych salonach. Podkreślą nietuzinkowy charakter pomieszczenia dla gości. Niewielkie akwarium z kolei świetnie się nada do biur lub gabinetów. Praca wymaga spokoju i skupienia, a przecież kontakt z egzotycznymi rybkami obniża ciśnienie krwi i redukuje stres. Warto uwzględnić miejsce, na którym owe akwarium będzie stać. W przypadku większych gabarytowo akwariów zaleca się szafy i komody. Mniejsze spokojnie możemy ustawić na biurku, szafce i meblościance. Warto pamiętać o swobodnym dostępie do gniazdka.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 28.12.2021, 09:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ka
dnia 28.12.2021, 15:55
Ocena
komentarza:
1
"czynniki wzięte razem do kupy" - bardzo profesjonalnie napisany artykuł:)
@ stasienek
dnia 30.12.2021, 21:54
Ocena
komentarza:
1
Świeża rybka zawsze pod ręką
@ Kierowca 810
dnia 31.12.2021, 16:02
Ocena
komentarza:
1
Mam średnie akwarium 150 l już kilkadziesiąt lat. Dla relaksu i uspokojenia
lubię codziennie coś koło akwarium porobić. Obcowanie z żywą przyrodą
daje dużo satysfakcji i ciekawych spostrzeżeń. Przyzwyczaiłem się
do moich rybek i cieszą mnie różne ciekawostki oraz osiągnięcia przy ich hodowli.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Wszystko o pracy, edukacji i planowaniu kariery w jednym miejscu

   

  W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Kariery. Ponad trzydziestu wystawców, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych branżach, uczelnie wyższe, czy też szkoły ponadpodstawowe miały okazję do zaprezentowania swojego potencjału, przedstawienie oferty dla osób zainteresowanych ewentualnym podjęciem pracy oraz zacieśnić wzajemną współpracę. Nie zabrakło również interesujących warsztatów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Po raz piąty zatańczyli i zaśpiewali dla Jana Pawła II

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, na płytę jasielskiego rynku wrócił „FISHMOB - Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Inicjatorem wydarzenia była Jasielska Grupa Teatralna „Pod skrzydłami Anioła” działająca przy Zespole Szkół nr 4 – popularnym Ekonomiku pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Dla Jana Pawła II zatańczyło i zaśpiewało kilkaset osób, w przeważającej części przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Młodzież niszczy drzewka, tablice i urządzenia. Ogródek Jordanowskim będzie lepiej strzeżony

  W ostatnich kilku miesiącach na Ogródku Jordanowskim w Jaśle - największym i najbardziej lubianym przez dzieci i młodzież obiekcie dochodziło do kilku aktów wandalizmu. Jesienią zniszczone zostały nowe ścieżki ekologiczne oraz drzewka, a początkiem bieżącego roku nieletni dewastowali urządzenia skateparku. W celu przywrócenia ładu i porządku na ogródku będzie prowadzony większy nadzór oraz kontrole. Ponadto zwiększony zostanie obszar objęty monitoringiem miejskim. Władze Jasła mówią "dość".

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657