Jakie korzyści wynikają z posiadania akwarium w domu?
Wielu z nas kocha zwierzęta, lecz nie zawsze mamy możliwość ściągnąć psa ze schroniska lub przygarnąć kota. Wszakże niekoniecznie mamy tyle czasu, chęci i pieniędzy, aby odpowiednio zająć się nowym pupilem. Mogą być też wśród nas osoby uczulone na sierść. Czy wszystkie te czynniki wzięte razem do kupy wykluczają możliwość posiadania jakichkolwiek zwierząt? Nie, ponieważ hodowla rybek słodkowodnych nie wiąże się z tyloma obowiązkami, co w przypadku czworonożnych pupili. Mało tego, przynosi to szereg korzyści.
Zalety posiadania akwarium z rybkami
Akwarium z rybami słodkowodnymi może nas nieco przerazić. Wynika to tylko z braku wiedzy na ten temat. W istocie hodowanie złotych rybek nie wymaga od nas szczególnego nakładu pracy i wydatku czasowego. Choć to zadanie dość kosztochłonne, to zalety przemawiające za zakupem akwarium są warte każdej wydanej na ten cel złotówki. Zacznijmy od tego, że szum wody i hipnotyczny ruch stworzeń zamieszkałych akwarium działa korzystnie na nasz organizm. Uspakaja, koi nerwy, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi u osób przyglądających się akwarium. Zostało to dowiedzione przez świat nauki. Jako że obcowanie z akwariami koi nerwy, pozytywnie przekłada się na wzmocnienie koncentracji. Posiadanie akwarium to również walory edukacyjne. Dzieci mogą namacalnie poznać świat flory i fauny. Akwaria, o ile podejdziemy do ich zagospodarowania finezyjnie, cieszą się wysokimi walorami estetycznymi. Cieszą wzrok i stanowią idealne uzupełnienie salonu. Jeśli planujemy hodować rybki w akwarium, warto pomyśleć o dodatkach, bez których ani rusz. Zestawy akwariowe są dostępne w niemal każdym sklepie zoologicznym. Znajdziemy je również w sklepach internetowych dla akwarystów. Jakie dodatki do akwarium są niezbędne?
Dodatki dla początkujących akwarystów
Wspomniane powyżej zestawy obejmują takie urządzenia jak filtry oczyszczające wodę, siatki do łapania rybek, pokarm dla żyjątek, rośliny słodkowodne, grzałka, lampa UV oraz nawóz dla roślin, które dobrze jest umieścić w akwarium. Same w sobie nie będą prawidłowo rosnąć, więc dobrze jest sprawdzić, czy przeglądany przez nas zestaw obejmuje co2 do akwarium. Nawóz ten żywi niejako rośliny, dostarczając im niezbędnych makro i mikroelementów. Lampa ultrafioletowe daje odpowiednio światło potrzebne i roślinom i żyjątkom, które znajdą się wewnątrz akwarium. Za pomocną grzałki utrzymamy odpowiednią temperaturę wody. Natomiast filtry oczyszczające wodę również pełnią ważką funkcję w utrzymaniu akwarium. Wyróżniamy trzy główne typy filtrów. Ich zastosowanie, jeśli ściśle uzależnione od wielkości akwarium.
- Filtr wewnętrzny. Mocowany jest po wewnętrznej stronie zbiornika. Przefiltrowaną wodę wypuszcza górną częścią. Mają funkcje biologiczną i mechaniczną. Nie pobiera wiele prądu i jest dużo tańszym rozwiązaniem niż np. filtr kubełkowy, o którym zdanie poniżej.
- Filtr kaskadowy. Montowany jest po zewnętrznej stronie akwarium, a przefiltrowana woda odprowadzana jest za pomocą specjalnej rurki. Zalecany jest w przypadku niewielkich akwariów.
- Filtr kubełkowy. Przeznaczony jest dla akwariów o dość pokaźnych gabarytach. Instaluje się go pod akwarium. Woda filtrowana jest za pośrednictwem zewnętrznych rurek.
Kilka uwag dotyczących akwarium
Walory estetyczne, które niewątpliwie są prezentowane przez finezyjnie przyozdobione akwaria, są szczególnie widoczne w odpowiednio zaprojektowanych salonach. Podkreślą nietuzinkowy charakter pomieszczenia dla gości. Niewielkie akwarium z kolei świetnie się nada do biur lub gabinetów. Praca wymaga spokoju i skupienia, a przecież kontakt z egzotycznymi rybkami obniża ciśnienie krwi i redukuje stres. Warto uwzględnić miejsce, na którym owe akwarium będzie stać. W przypadku większych gabarytowo akwariów zaleca się szafy i komody. Mniejsze spokojnie możemy ustawić na biurku, szafce i meblościance. Warto pamiętać o swobodnym dostępie do gniazdka.
Materiał zewnętrzny
lubię codziennie coś koło akwarium porobić. Obcowanie z żywą przyrodą
daje dużo satysfakcji i ciekawych spostrzeżeń. Przyzwyczaiłem się
do moich rybek i cieszą mnie różne ciekawostki oraz osiągnięcia przy ich hodowli.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 1