Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jasielska Noc Świętojańska 2026. Ogień, wianki i zabawa pod gwiazdami

25

Już w najbliższy piątek, 19 czerwca, mieszkańcy Jasła i okolic będą mogli wspólnie powitać lato podczas Jasielskiej Nocy Świętojańskiej. Wydarzenie odbędzie się w Parku Linowym na Gądkach i połączy tradycję dawnych słowiańskich obrzędów z rodzinną zabawą oraz atrakcjami przygotowanymi dla uczestników w każdym wieku.

Impreza rozpocznie się o godzinie 18:00. Organizatorzy przygotowali program nawiązujący do jednego z najstarszych świąt związanych z przesileniem letnim. Nie zabraknie symbolicznych wianków, muzyki, tańca oraz widowiskowych pokazów.

Wśród atrakcji znajdzie się wspólne wyplatanie wianków, które od wieków stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Nocy Świętojańskiej. Uczestnicy będą mogli również spróbować swoich sił przy grach planszowych oraz skorzystać z przygotowanych rodzinnych aktywności.

Od godziny 18:00 do 23:00 o muzyczną oprawę wydarzenia zadba MK Duet – Mocny Duet, który poprowadzi plenerową potańcówkę. Wieczór zwieńczy spektakularny pokaz teatru ognia „Aurora”, zaplanowany na godzinę 21:00.

Miłośnicy astronomii będą mogli skorzystać z wyjątkowej okazji do obserwacji nocnego nieba przez teleskop. Organizatorzy liczą, że pogoda pozwoli uczestnikom podziwiać gwiazdy i planety w pierwsze letnie wieczory.

Na miejscu dostępna będzie również strefa gastronomiczna z grillowanymi potrawami i przekąskami.

Jasielska Noc Świętojańska to propozycja dla osób szukających spokojnego, rodzinnego sposobu na spędzenie czerwcowego wieczoru. Klimatyczna sceneria, tradycyjne motywy, muzyka na żywo i pokaz ognia mają stworzyć wyjątkową atmosferę jednego z najbardziej magicznych wieczorów w roku.

Wydarzenie rozpocznie się 19 czerwca o godz. 18:00 w Parku Linowym w Jaśle (Gądki). Wstęp jest wolny.

Red.

Reklama

Komentarze: 25

Dodaj komentarz Widok:
1
@ jaslok
dnia 18.06.2026, 21:38 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
8
@ Z lasu
dnia 18.06.2026, 14:01 · Zgłoś
O jak fajnie.
Odpowiedz
10
@ :)
dnia 18.06.2026, 13:47 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-16
@ Meusz
dnia 18.06.2026, 12:40 · Zgłoś
Co tym razem zamierzacie zafundować ludziom bo ślepota już nie na topie?
Odpowiedz
11
@ Jadzia
dnia 18.06.2026, 12:30 · Zgłoś
Mój wianek skradł dawno Romanek :(
Odpowiedz
-21
@ Quarez
dnia 18.06.2026, 12:16 · Zgłoś
Czy będą "Winne klimaty"? - chentnie bym zadegustował jasielskiego bełta...
Odpowiedz
19
@ Chentnie
dnia 18.06.2026, 12:27 · Zgłoś
CHĘTNIE polecam słownik ortograficzny: dla początkujących.
Odpowiedz
-3
@ Kapitan Wąs
dnia 18.06.2026, 12:47 · Zgłoś
Nie będzie.
Nie można się promować przez [...] - przecież na tym forum nie można nawet napisać nazwy napoju chmielowego żeby Ci nie ocenzurowali, a co dopiero opierać całą promocję miasta na napoju z winogron.
Odpowiedz
-4
@ Kapitan Wąs
dnia 18.06.2026, 15:28 · Zgłoś
Nie „bedom”…
W komentarzach nie można nawet napisać nazwy napojów wyskokowych, żeby Ci jej nie wykropkowali, a co dopiero ustawić promocję całego miasta na napojach wyskokowych?
Odpowiedz
-2
@ Quarez
dnia 18.06.2026, 16:27 · Zgłoś
do Chentnie: pisownia celowa, aby sprowokować takiego jenzykoznafce lajk jó
Odpowiedz
6
@ Postęp
dnia 18.06.2026, 12:03 · Zgłoś
Medycyna estetyczna robi postępy: nie tylko potrafi zrobić usta glono.jada.
Zreperowanie utraconego wianka to już dziś zabieg niemal na poczekaniu. Krócej niż trwa utrata wianka.
Odpowiedz
9
@ dragoness
dnia 18.06.2026, 11:48 · Zgłoś
Noc Kupały (zwana też Nocą Świętojańską lub sobótką) to najkrótsza noc w roku, przypadająca w okolicach przesilenia letniego (z 21 na 22 lub z 23 na 24 czerwca). To starosłowiańskie święto żywiołów ognia i wody, celebrujące płodność, miłość i urodzaj. Z tym magicznym czasem wiąże się wiele widowiskowych tradycji:
Puszczanie wianków: Niezamężne dziewczęta pletły wianki z ziół i kwiatów, wplatając w nie zapalone świece, i puszczały je na wodę. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, wróżyło to szybkie zamążpójście.
Skoki przez ogień: Rozpalano wielkie ogniska sobótkowe. Skoki przez nie miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami oraz zapewniać pomyślność.
Poszukiwanie kwiatu paproci: Według legendy zakwitał on tylko tej jednej nocy, a znalazcy miał zapewnić bogactwo i szczęście.
Magia ziół: Zbierano piołun, bylicę i dziurawiec, które miały chronić domostwa.
Z czasem pogańskie zwyczaje zostały włączone do kalendarza chrześcijańskiego jako wigilia św. Jana. Choć dawne wierzenia uległy zmianie, święto do dziś jest hucznie obchodzone w wielu miejscach w Polsce w formie festiwali, koncertów i widowisk plenerowych.
Odpowiedz
14
@ Wiel.błąd
dnia 18.06.2026, 12:30 · Zgłoś
Nie przystoi "uczonej" osobie robić takie błędy:

Forma „pletły” jest błędem językowym.

One plotły (np. koszyki, wianki, czy też plotły głu.poty).
Odpowiedz
8
@ dragoness
dnia 18.06.2026, 12:34 · Zgłoś
Oczywiście. Przepraszam.
Odpowiedz
13
@ :)
dnia 18.06.2026, 13:22 · Zgłoś
Klawiatura i szybkie pisanie sprzyja popełnianiu błędów. A jezyk polski nie jest łatwy i każdy może sie wyłożyć na ''pierdołce'' :)
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 18.06.2026, 16:25 · Zgłoś
Zwłaszcza, że czasownik jest "pleść", a nie "plość" ;-)
Odpowiedz
-7
@ Quarez
dnia 18.06.2026, 16:29 · Zgłoś
jenzyk ma być komunikatywny - niewarzne czy u czy ó
Odpowiedz
12
@ Szacunek
dnia 18.06.2026, 16:55 · Zgłoś
Szacunek dla języka polskiego jest miarą kultury ogólnie pojętej, w tym kultury rodzimej.
Można inaczej, czyli np. wybrać się w kufajce i w filcokach w lecie do kościoła: przecież ubrany i dobrze, że przyszedł - ale obciach i niesmak, a na dodatek gorąco..
Coś jakby słoń w sklepie z porcelaną.
Odpowiedz
7
@ :)
dnia 18.06.2026, 17:23 · Zgłoś
Ok szacunek, ale pomylić sie to ludzka rzecz. Człowiek czesto coś puści i nie może już edytowac po publikacji, a wtedy dopiero widać :D
Odpowiedz
6
@ :)
dnia 18.06.2026, 17:25 · Zgłoś
Kto wie, może taki Miodek obroniłby to jako regionalizm czy cóś innego :D
Odpowiedz
8
@ Miodek
dnia 18.06.2026, 17:43 · Zgłoś
Szachiści zapytali prof. Miodka, czy zwrot „szachuje” jest poprawny. Profesor odpowiedział:
- Jak najbardziej poprawny. Ale lepiej powiedzieć grzeczniej:
„ciszej, panowie”!
Odpowiedz
7
@ dragoness
dnia 18.06.2026, 18:01 · Zgłoś
Raczej jako gwaryzm, ale tak, czy siak, to błąd. Kurcze, jak miło normalnie podyskutować...
Odpowiedz
3
@ Wianek
dnia 18.06.2026, 11:32 · Zgłoś
Noc Świętojańska (pomimo nazwy) uważana jest przez niektórych jako obrzęd sprzed epoki chrześcijańskiej i z tego powodu budzić może niebywały entuzjazm osób alergicznie reagujących na religię u nas dominującą.
Puszczanie "wianków" też nie dla wszystkich pań. Niektóre już dawno się z nimi rozstały lub nawet nie kojarzą o co chodzi. Z tego cielęcia co im wianek zjadło, dawno już krowa urosła (nie dotyczy to oczywiście nauczycielki).
Odpowiedz
2
@ no tak
dnia 18.06.2026, 14:31 · Zgłoś
to słowiański obrządek ;p w Noc Kupały cuda sie działy :D
Odpowiedz
0
@ ruch
dnia 19.06.2026, 20:43 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.