Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasielski LOK oraz działający przy nim krótkofalowcy i rezerwiści świętowali swoje jubileusze

16

31 maja odbyła się uroczystość związana z rocznicami powstania jasielskiej Ligi Obrony Kraju oraz dwóch działających w jej strukturach organizacji – Klubu Żołnierzy Rezerwy oraz Klubu Łączności. Oprócz ich członków uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu.

W roku 2014 jasielska Liga Obrony Kraju kończy 70 lat. Z tej okazji zrzeszone w niej osoby zorganizowały okolicznościowe spotkanie służące podsumowaniu dotychczasowej działalności organizacji i przybliżeniu zaproszonym gościom jej bogatej historii oraz zakresu różnego rodzaju działań, których realizacji podejmowała się na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Podczas uroczystości świętowano również 50-lecie Klubu Łączności oraz 45-lecie Klubu Żołnierzy Rezerwy. Obydwie organizacje włączone są w struktury LOK.

My, jako członkowie Ligi Obrony Kraju, działamy w ramach pewnych jednostek, kół i klubów specjalistycznych – wyjaśnia Jerzy Brokowski, prezes Zarządu Rejonowego LOK w Jaśle.

Klub Łączności SP8KJX przy jasielskim LOK powstał w 1962 roku. Główną domeną jego działalności jest przeprowadzenie łączności na falach krótkich UKF z wykorzystaniem urządzeń radiowych. Jasielska grupa skupiająca zarówno osoby zajmujące się radiokomunikacją zawodowo jak i amatorów krótkofalarstwa dysponuje własnym przemiennikiem fonicznym w paśmie 70 cm na szczycie góry Liwocz, poprzez który ma możliwość komunikowania się z całym światem. Posiada również system przekaźnikowy APRS, pozwalający na lokalizowanie w czasie rzeczywistym położenia obiektów ruchomych, zaopatrzonych w odpowiedni nadajnik – np. samochodów czy samolotów. Członkowie klubu, który zajmuje się również organizacją kursów dla operatorów stacji radiowo-telewizyjnych, na przestrzeni 50 lat jego działalności brali udział w licznych zawodach łączności oraz ćwiczeniach z zakresu Obrony Cywilnej Kraju. Obecnym prezesem Klubu Łączności LOK w Jaśle jest Leszek Gryc.

Z kolei działalność Klubu Żołnierzy Rezerwy, którego prezesem jest Bronisław Brach, prowadzona jest od roku 1969 roku. Dawniej funkcjonował on jako Klub Oficerów Rezerwy. Jego nazwa została zmieniona przed kilkoma laty, w chwili, gdy dokonano przekształcenia go w organizację skupiającą wszystkich żołnierzy, nie tylko tych będących oficerami. Dawniej było tych klubów w naszym regionie kilka – główny, którego tradycje przejął dzisiejszy jubilat, działań w Gamracie. Istniał również klub w jasielskiej Rafinerii Nafty oraz w Skołyszynie. Na skutek upływu czasu i różnych przekształceń i reform ostał się tylko ten jeden, którego święto dziś obchodzimy. Pracujemy razem starając się realizować nasze działania statutowe – przede wszystkim wzmacniać poczucie patriotyzmu i nawiązywać do tradycji oręża polskiego. Prowadzimy pracę z młodzieżą szkolną, organizujemy różnego rodzaju szkolenia, organizujemy zawody, spotkania, tzw. pogadanki patriotyczne i generalnie rzecz ujmując uczestniczymy w szeroko pojętym życiu społecznym, szczególnie angażując się w uroczystości patriotyczne jako Liga Obrony Kraju. Ponadto, co roku, w przeddzień święta Wojska Polskiego, organizujemy zawody strzeleckie. To taka nasza tradycja – mówi nasz rozmówca Jerzy Brokowski, członek Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Jaśle.

Podczas okolicznościowego spotkania rozdane zostały liczne medale i odznaczenia.

Brązowym medalem Za Zasługi Dla Klubu Żołnierzy Rezerwy uhonorowany został Tadeusz Rojkowski. Decyzją Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju i jego kapituły Medalem 70-lecia Ligi Obrony Kraju „Za Zasługi” uhonorowano o. Tadeusza Porębskiego, mjr. Władysława Kuźmę oraz kpt. Leszka Potockiego. Komandorium Za Wybitne Zasługi Na Rzecz Środowisk Kombatanckich otrzymał z kolei kpt. rez. Jerzy Brokowski. Ponadto wręczone zostały Medale Za Zasługi Dla Porozumienia Związku i Stowarzyszeń Służb Mundurowych Województwa Małopolskiego – odebrali je dyrektor rzeszowskiego oddziału LOK ppłk. Jerzy Salamucha oraz por. Ryszard Karmelita.

Warto dodać, iż Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju uhonorowany został Jerzy Idzik – z racji, iż nie mógł on uczestniczyć w sobotnim spotkaniu odznaczenie zostanie mu wręczone w innym terminie.

W gronie gości sobotniej uroczystości znaleźli się przedstawiciele lokalnego samorządu – burmistrz Jasła Andrzej Czernecki oraz wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz. Uczestniczyli w niej również: zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Jaśle Henryk Kmiecik, prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy w Nałęczowie ppłk. rez. Leon Ginalski, prezes Związku Kombatantów RP w Jaśle por. Jan Klimkiewicz oraz wspomniany już dyrektor rzeszowskiego oddziału LOK ppłk. Jerzy Salamucha. Pogratulowali oni członkom świętujących swój jubileusz organizacji wieloletniej działalności i zapału do podejmowanej nieustannie aktywności oraz życzyli wytrwałości w dalszym realizowaniu ich społecznej misji. Burmistrz Andrzej Czernecki zaoferował ponadto borykającemu się z trudnościami lokalowymi Klubowi Łączności pomoc w znalezieniu pomieszczenia, w którym zrzeszone w nim osoby mogłyby się spotykać.

Na spotkaniu poruszony został również temat budowy na terenie powiatu jasielskiego profesjonalnej, pięćdziesięciometrowej strzelnicy. Jak podkreślił wicestarosta Franciszek Miśkowicz, z myślą o realizacji tej inwestycji na terenie miejscowości Nowy Żmigród, w budynku, gdzie mieściła się dawniej szkoła rolnicza, powstał już stosowny projekt uchwały. Myślę, że ta sprawa dojdzie do skutku – powiedział.

Liga Obrony Kraju powstała w okresie PRL jako organizacja paramilitarna. Jest ogólnopolskim stowarzyszeniem patriotycznym, skupiającym osoby dążące do umacniania obronności RP i gotowych do jej obrony. Kultywuje tradycje narodowe oręża polskiego oraz nawiązuje do dorobku Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza.

Spośród zawartych w statucie organizacji celów jej działalności wymienić można m.in. kształtowanie i umacnianie w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelskiej postawy wobec spraw obronności RP, prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej oraz organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży, upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki,  rozwój dyscyplin sportu, w tym sportu  wyczynowego, wchodzących w zakres zainteresowania stowarzyszenia jak również podejmowanie działań we współpracy z ogniwami samorządowymi w celu zapobiegania przestępczości i patologiom społecznym wśród młodzieży.


Jasielski LOK, w ramach którego działa 14 kół i klubów, skupia obecnie 328 członków. Sobotnie spotkanie z okazji 70. rocznicy powstania organizacji odbyło się w barze mlecznym PSS „Społem” przy ulicy Kościuszki.

Jakub Hap

Napisany dnia: 03.06.2014, 12:07
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 13:36
Ocena
komentarza:
-24
Tez mi klub łączności... Dzisiaj to się łączy przez komórki, internet i inne cuda techniki a nie takie CB radia i inny badziew gdzie tylko przekleństwa i bekanie słychać...
@ Boguś L.
dnia 03.06.2014, 13:57
Ocena
komentarza:
19
Co ty k... mozesz wiedzięc o łacznosci ? Ty nawet komóry nie masz tylko klepiesz i spamujesz ze szkolnego kompa .
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 14:04
Ocena
komentarza:
-19
o łączności to ja wiem WSZYSTKO... Ja nawiązuję takie łączności że ci się nawet nie śniło... Międzyplanetarne, bo nie będę marnował czasu na jakieś pogaduchy z murzynami afrykańskimi czy też z eskimosami...
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 14:06
Ocena
komentarza:
-13
A raz to nawet nawiązałem łączność z kierowcą tira który klął i bekał cały czas, a kiedy mu zwróciłem uwagę że nie do tego radyjko służy to powiedział JEDNO zdanie bez przekleństw - "gdyby nie te tiry to byś nie miał co jeść" i dalej już były same inwektywy pod moim adresem, których cytować tu mi się nie godzi bo uznawane są ogólnie za obelżywe (w inteligentnym oczywiście środowisku - z jakiego niewątpliwie się wywodzę)
@ lekarz z Tworek
dnia 03.06.2014, 14:11
Ocena
komentarza:
16
Tarzan dobrze mówi on nawiązywał łączność z kosmitami
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 16:40
Ocena
komentarza:
-9
No... I mało tego - nadawałem cyfrowo... A ci - kupili se na allegro starego Alana 87 ze wstęgami i wielkie mi koło krótkofalarskie :D phi
@ Tarzan-zzan
dnia 04.06.2014, 12:01
Ocena
komentarza:
-1
w BMW mosz sibi radyjo hhoohhoo Tarzan
@ Jasiek
dnia 03.06.2014, 16:21
Ocena
komentarza:
7
A co z budową strzelnicy w Trzcinicy?
@ OLEK
dnia 03.06.2014, 18:35
Ocena
komentarza:
2
a co tam robi ;duce biernacki z klubu motorowego . brak mu odznaczenia z lok. pozostało mu jeszcze odznaczenie z ;niebios; lecz jest niegodny -faryzeusz.
@ kKk
dnia 03.06.2014, 19:44
Ocena
komentarza:
0
Po zdjęciach widać gdzie odbyło się spotkanie - w barze mlecznym koło Policji :)
@ Krótkofalowiec
dnia 04.06.2014, 09:01
Ocena
komentarza:
9
Widzę że zielonego pojęcia nie macie o krótkofalarstwie skoro mylicie CB radio z radiostacjami KF i UKF . Najpierw coś poczytajcie na ten temat zanim napiszecie kompromitujący siebie tekst
@ Tarzan-zan
dnia 04.06.2014, 11:25
Ocena
komentarza:
-5
Taaa ??? A częstotliwość 27MHz na której pracuje CB to niby jakie "fale" ??? KRÓTKIE !!! Bo nie długie ani średnie, nie jest to też UKF... A skoro KRÓTKIE - to CB pod krótkofalarstwo jak najbardziej podchodzi... No chyba że jakiś wieśniak na audi albo innym złomie ma antenę na 2 metry to wtedy nadaje "na długich" :P i słychać go nawet w sąsiedniej wsi :D
@ Maro3
dnia 04.06.2014, 21:33
Ocena
komentarza:
6
Jesli chodzi o krotkofalarstwo to wszyscy myla to z pasmem obywatelski CB gdzie nie potrzeba zadnej wiedzy zadnych zezwolen i mozna robic co sie podoba. Niestety na pasmie amatorskiego radia jest to niedopuszczalne. Przede wszystkim trzeba zdac nielatwy egzamin ktory uprawnia do uzyskania pozwolenia radiowego i otrzymania znaku ktory jest jak nazwisko na cale zycie.
@ Maro3
dnia 04.06.2014, 22:23
Ocena
komentarza:
4
A tu przykladowa lacznosc ze stcja orbitalna ISS przeprowadzona przez kolegow z Debickiego Klubu lacznosci w systemie ARISS http://www.youtube.com/watch?v=4Qaa9guYslc
@ Senior
dnia 05.06.2014, 09:23
Ocena
komentarza:
1
Szanowny Panie Redaktorze
Spotkanie odbyło się nie w "barze mlecznym KZRSS „Społem” przy ulicy Kościuszki" , ale w "barze mlecznym PSS „Społem” przy ulicy Kościuszki". Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Społem nie jest właścicielem Baru...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Nie oddamy ratowników”. Blisko sto osób zamanifestowało solidarność z jasielskimi ratownikami medycznymi

   

  Przy jasielskim szpitalu zebrało się dzisiaj blisko sto osób, aby zamanifestować swoją solidarność z pracownikami Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jaśle. Przez przyległy do szpitalnych budynków teren niosły się okrzyki – „Nie oddamy ratowników”. Jasielscy ratownicy medyczni nie zgadzają się z planowaną reorganizacją funkcjonowania państwowego ratownictwa medycznego, która w ich przypadku oznaczać będzie nieuchronną redukcję etatów.

 • Doszło do awarii sieci ciepłowniczej Jaśle

   

  Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle poinformował rano o awarii sieci ciepłowniczej w rejonie Przychodni Specjalistycznej przy ul. Szopena 38. Z uwagi na wysokie ciśnienie wyłączono zasilanie z sieci ciepłowniczej dla wszystkich odbiorców. 

 • Giganci programowania – Rozpoczęły się zapisy na kolejny semestr

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • Strażacy ochotnicy obdarowali prezentami małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie

   

  Wczoraj, druhowie z kilku jednostek OSP w powiecie jasielskim odwiedzili Klinikę Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Do jej pacjentów nie udali się pustymi rękami. Dzieci otrzymały prezenty w ramach czwartej edycji akcji pn. „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”.

 • Kapliczka sposobem na walkę z locdkdownem?

   

  Grzegorz Schabiński, jasielski restaurator znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów i koncepcji na funkcjonowanie biznesu w dobie pandemii koronawirusa. Tym razem postanowił walczyć z konsekwencjami zamrożenia gospodarki budując kapliczkę na terenie stoku narciarskiego Chyrowa-Ski w Chyrowej. Zaprasza do odwiedzania miejsca, w którym ona powstaje. Wystarczy zakupić specjalną cegiełkę.

 • Straż Miejska w Jaśle ma nowy samochód oznakowany

   

  Na wyposażeniu Straży Miejskiej w Jaśle znalazł się nowy samochód oznakowany Ford Transit Custom. Zastąpi on wysłużonego Peugeota, który jasielskim strażnikom miejskim służy od 2005 r. Zaletą nowego pojazdu jest jego wszechstronność. Może być on wykorzystywany do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji, w tym przewożenia osób.

 • Super promocja w salonie Visionoptyk z okazji Dnia Babci i Dziadka!

   

  Osoby starsze, które odwiedzają salon optyczny, zgłaszają najczęściej dolegliwości układu wzrokowego. Często samo badanie wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Osoby te narażone są bowiem na występowanie chorób układu wzrokowego, które występują wraz z wiekiem.

 • Do OSP Trzcinica trafił sprzęt o wartości 90 tys. zł

   

  Do kolejnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminach powiatu jasielskiego trafia sprzęt zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Dzisiaj zaprezentowano nowe wyposażenie, które służyć ma strażakom ochotnikom z Trzcinicy. Na jego zakup przeznaczono kwotę 90 tys. zł.

 • Jak to jest z lodowiskami? Sanepid nie pozostawia złudzeń

   

  Lodowisko MOSiR w Jaśle pozostaje nieczynne od 28 grudnia ubiegłego roku. To efekt obowiązywania wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z trwającą epidemią koronawirusa. W tej formie będą one obowiązywać do 17 stycznia bieżącego roku. Tymczasem są obiekty, na których bez problemu można szusować na łyżwach, z czego korzystają między innymi mieszkańcy Jasła. Sanepid stawia jednak sprawę jasno. Z lodowiska nie mogą korzystać klienci indywidualni.  

 • Ważą się losy jasielskich ratowników medycznych

  Ratownicy medyczni zatrudnieni w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle stracili nadzieję na osiągnięcie porozumienia z dyrektorem SPPR w Krośnie. Prowadzone w ostatnich dniach negocjacje nie przyniosły żadnej ze stron oczekiwanego kompromisu. Ratownicy z Jasła nie zwolnią się z pracy, bo jak twierdzą ich przyszłość jest niepewna.

 • Przedszkolaki zalogowały się… do ferii z SP1!

   

  Ferie w czasie pandemii to dla wielu dzieci – oraz ich rodziców – prawdziwe wyzwanie. Jak bowiem kreatywnie spędzić czas, połączyć wartościowe aktywności z zabawą i zapewnić taką ich różnorodność, aby maluchy nie odczuwały nudy? Z pomocą spieszy Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, która postanowiła bezpłatnie zaprosić wszystkie jasielskie przedszkolaki na kreatywne spotkania ze sztuką, językami obcymi oraz szachami.

 • Dyrektor jasielskiego szpitala Michał Burbelka złożył wypowiedzenie z pracy

   

  31 grudnia 2020 r. Michał Burbelka złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Swoje obowiązki będzie pełnił do końca marca br. Jasielską lecznicą kierował niespełna 8 lat.

 • Dr Marek Janiak. Psychoterapeuta dzieci, młodzieży i dorosłych

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania.

 • 1600 osób zgłosiło się do szczepienia w etapie „0”

  Końcem grudnia jasielski szpital rozpoczął szczepienia przeciwko Covid-19. Choć początkowo niewiele osób zgłosiło się do szczepienia to niedługo po tym  liczba zainteresowanych wzrosła z 200 do 1600. Wśród nich są mieszkańcy Krosna, Miejsca Piastowego, a nawet Krakowa.

 • Pomagają potrzebującym dzieciom dzieląc się swoją wielką pasją i sercem

   

  Pole dance jest ich pasją, sposobem na zachowanie dobrej kondycji fizycznej. Grupa kobiet postanowiła wykorzystać rosnącą popularność tej dyscypliny sportu, aby pomóc potrzebującym dzieciom, organizując akcję charytatywną. Zdecydowały się więc wziąć udział w sesji fotograficznej...

 • OSP Dobrucowa ma serce dla Honoraty

  Strażacy ochotnicy z Dobrucowej zawsze gotowi są do pomocy drugiemu człowiekowi. Tym razem postanowili wesprzeć 16-letnią Honoratę, która kilka lat temu uległa wypadkowi. Dzisiaj potrzebuje rehabilitacji. Druhowie z Dobrucowej pomagają jej w zbiórce nakrętek, dzięki którym będzie mogła mieć sfinansowany turnus.

 • W 24 placówkach w powiecie jasielskim można przyjąć szczepienie przeciw koronawirusowi

   

  Rząd opublikował listę punktów, gdzie możliwe jest realizowanie szczepień przeciw koronawirusowi. Na Podkarpaciu jest ich 393, z czego 24 w powiecie jasielskim. Obecnie trwają szczepienia m.in. personelu medycznego i niemedycznego szpitali.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105