Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasielski LOK oraz działający przy nim krótkofalowcy i rezerwiści świętowali swoje jubileusze

16

31 maja odbyła się uroczystość związana z rocznicami powstania jasielskiej Ligi Obrony Kraju oraz dwóch działających w jej strukturach organizacji – Klubu Żołnierzy Rezerwy oraz Klubu Łączności. Oprócz ich członków uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu.

W roku 2014 jasielska Liga Obrony Kraju kończy 70 lat. Z tej okazji zrzeszone w niej osoby zorganizowały okolicznościowe spotkanie służące podsumowaniu dotychczasowej działalności organizacji i przybliżeniu zaproszonym gościom jej bogatej historii oraz zakresu różnego rodzaju działań, których realizacji podejmowała się na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Podczas uroczystości świętowano również 50-lecie Klubu Łączności oraz 45-lecie Klubu Żołnierzy Rezerwy. Obydwie organizacje włączone są w struktury LOK.

My, jako członkowie Ligi Obrony Kraju, działamy w ramach pewnych jednostek, kół i klubów specjalistycznych – wyjaśnia Jerzy Brokowski, prezes Zarządu Rejonowego LOK w Jaśle.

Klub Łączności SP8KJX przy jasielskim LOK powstał w 1962 roku. Główną domeną jego działalności jest przeprowadzenie łączności na falach krótkich UKF z wykorzystaniem urządzeń radiowych. Jasielska grupa skupiająca zarówno osoby zajmujące się radiokomunikacją zawodowo jak i amatorów krótkofalarstwa dysponuje własnym przemiennikiem fonicznym w paśmie 70 cm na szczycie góry Liwocz, poprzez który ma możliwość komunikowania się z całym światem. Posiada również system przekaźnikowy APRS, pozwalający na lokalizowanie w czasie rzeczywistym położenia obiektów ruchomych, zaopatrzonych w odpowiedni nadajnik – np. samochodów czy samolotów. Członkowie klubu, który zajmuje się również organizacją kursów dla operatorów stacji radiowo-telewizyjnych, na przestrzeni 50 lat jego działalności brali udział w licznych zawodach łączności oraz ćwiczeniach z zakresu Obrony Cywilnej Kraju. Obecnym prezesem Klubu Łączności LOK w Jaśle jest Leszek Gryc.

Z kolei działalność Klubu Żołnierzy Rezerwy, którego prezesem jest Bronisław Brach, prowadzona jest od roku 1969 roku. Dawniej funkcjonował on jako Klub Oficerów Rezerwy. Jego nazwa została zmieniona przed kilkoma laty, w chwili, gdy dokonano przekształcenia go w organizację skupiającą wszystkich żołnierzy, nie tylko tych będących oficerami. Dawniej było tych klubów w naszym regionie kilka – główny, którego tradycje przejął dzisiejszy jubilat, działań w Gamracie. Istniał również klub w jasielskiej Rafinerii Nafty oraz w Skołyszynie. Na skutek upływu czasu i różnych przekształceń i reform ostał się tylko ten jeden, którego święto dziś obchodzimy. Pracujemy razem starając się realizować nasze działania statutowe – przede wszystkim wzmacniać poczucie patriotyzmu i nawiązywać do tradycji oręża polskiego. Prowadzimy pracę z młodzieżą szkolną, organizujemy różnego rodzaju szkolenia, organizujemy zawody, spotkania, tzw. pogadanki patriotyczne i generalnie rzecz ujmując uczestniczymy w szeroko pojętym życiu społecznym, szczególnie angażując się w uroczystości patriotyczne jako Liga Obrony Kraju. Ponadto, co roku, w przeddzień święta Wojska Polskiego, organizujemy zawody strzeleckie. To taka nasza tradycja – mówi nasz rozmówca Jerzy Brokowski, członek Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Jaśle.

Podczas okolicznościowego spotkania rozdane zostały liczne medale i odznaczenia.

Brązowym medalem Za Zasługi Dla Klubu Żołnierzy Rezerwy uhonorowany został Tadeusz Rojkowski. Decyzją Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju i jego kapituły Medalem 70-lecia Ligi Obrony Kraju „Za Zasługi” uhonorowano o. Tadeusza Porębskiego, mjr. Władysława Kuźmę oraz kpt. Leszka Potockiego. Komandorium Za Wybitne Zasługi Na Rzecz Środowisk Kombatanckich otrzymał z kolei kpt. rez. Jerzy Brokowski. Ponadto wręczone zostały Medale Za Zasługi Dla Porozumienia Związku i Stowarzyszeń Służb Mundurowych Województwa Małopolskiego – odebrali je dyrektor rzeszowskiego oddziału LOK ppłk. Jerzy Salamucha oraz por. Ryszard Karmelita.

Warto dodać, iż Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju uhonorowany został Jerzy Idzik – z racji, iż nie mógł on uczestniczyć w sobotnim spotkaniu odznaczenie zostanie mu wręczone w innym terminie.

W gronie gości sobotniej uroczystości znaleźli się przedstawiciele lokalnego samorządu – burmistrz Jasła Andrzej Czernecki oraz wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz. Uczestniczyli w niej również: zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Jaśle Henryk Kmiecik, prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy w Nałęczowie ppłk. rez. Leon Ginalski, prezes Związku Kombatantów RP w Jaśle por. Jan Klimkiewicz oraz wspomniany już dyrektor rzeszowskiego oddziału LOK ppłk. Jerzy Salamucha. Pogratulowali oni członkom świętujących swój jubileusz organizacji wieloletniej działalności i zapału do podejmowanej nieustannie aktywności oraz życzyli wytrwałości w dalszym realizowaniu ich społecznej misji. Burmistrz Andrzej Czernecki zaoferował ponadto borykającemu się z trudnościami lokalowymi Klubowi Łączności pomoc w znalezieniu pomieszczenia, w którym zrzeszone w nim osoby mogłyby się spotykać.

Na spotkaniu poruszony został również temat budowy na terenie powiatu jasielskiego profesjonalnej, pięćdziesięciometrowej strzelnicy. Jak podkreślił wicestarosta Franciszek Miśkowicz, z myślą o realizacji tej inwestycji na terenie miejscowości Nowy Żmigród, w budynku, gdzie mieściła się dawniej szkoła rolnicza, powstał już stosowny projekt uchwały. Myślę, że ta sprawa dojdzie do skutku – powiedział.

Liga Obrony Kraju powstała w okresie PRL jako organizacja paramilitarna. Jest ogólnopolskim stowarzyszeniem patriotycznym, skupiającym osoby dążące do umacniania obronności RP i gotowych do jej obrony. Kultywuje tradycje narodowe oręża polskiego oraz nawiązuje do dorobku Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza.

Spośród zawartych w statucie organizacji celów jej działalności wymienić można m.in. kształtowanie i umacnianie w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelskiej postawy wobec spraw obronności RP, prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej oraz organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży, upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki,  rozwój dyscyplin sportu, w tym sportu  wyczynowego, wchodzących w zakres zainteresowania stowarzyszenia jak również podejmowanie działań we współpracy z ogniwami samorządowymi w celu zapobiegania przestępczości i patologiom społecznym wśród młodzieży.


Jasielski LOK, w ramach którego działa 14 kół i klubów, skupia obecnie 328 członków. Sobotnie spotkanie z okazji 70. rocznicy powstania organizacji odbyło się w barze mlecznym PSS „Społem” przy ulicy Kościuszki.

Jakub Hap

Napisany dnia: 03.06.2014, 12:07
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 13:36
Ocena
komentarza:
-24
Tez mi klub łączności... Dzisiaj to się łączy przez komórki, internet i inne cuda techniki a nie takie CB radia i inny badziew gdzie tylko przekleństwa i bekanie słychać...
@ Boguś L.
dnia 03.06.2014, 13:57
Ocena
komentarza:
19
Co ty k... mozesz wiedzięc o łacznosci ? Ty nawet komóry nie masz tylko klepiesz i spamujesz ze szkolnego kompa .
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 14:04
Ocena
komentarza:
-19
o łączności to ja wiem WSZYSTKO... Ja nawiązuję takie łączności że ci się nawet nie śniło... Międzyplanetarne, bo nie będę marnował czasu na jakieś pogaduchy z murzynami afrykańskimi czy też z eskimosami...
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 14:06
Ocena
komentarza:
-13
A raz to nawet nawiązałem łączność z kierowcą tira który klął i bekał cały czas, a kiedy mu zwróciłem uwagę że nie do tego radyjko służy to powiedział JEDNO zdanie bez przekleństw - "gdyby nie te tiry to byś nie miał co jeść" i dalej już były same inwektywy pod moim adresem, których cytować tu mi się nie godzi bo uznawane są ogólnie za obelżywe (w inteligentnym oczywiście środowisku - z jakiego niewątpliwie się wywodzę)
@ lekarz z Tworek
dnia 03.06.2014, 14:11
Ocena
komentarza:
16
Tarzan dobrze mówi on nawiązywał łączność z kosmitami
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 16:40
Ocena
komentarza:
-9
No... I mało tego - nadawałem cyfrowo... A ci - kupili se na allegro starego Alana 87 ze wstęgami i wielkie mi koło krótkofalarskie :D phi
@ Tarzan-zzan
dnia 04.06.2014, 12:01
Ocena
komentarza:
-1
w BMW mosz sibi radyjo hhoohhoo Tarzan
@ Jasiek
dnia 03.06.2014, 16:21
Ocena
komentarza:
7
A co z budową strzelnicy w Trzcinicy?
@ OLEK
dnia 03.06.2014, 18:35
Ocena
komentarza:
2
a co tam robi ;duce biernacki z klubu motorowego . brak mu odznaczenia z lok. pozostało mu jeszcze odznaczenie z ;niebios; lecz jest niegodny -faryzeusz.
@ kKk
dnia 03.06.2014, 19:44
Ocena
komentarza:
0
Po zdjęciach widać gdzie odbyło się spotkanie - w barze mlecznym koło Policji :)
@ Krótkofalowiec
dnia 04.06.2014, 09:01
Ocena
komentarza:
9
Widzę że zielonego pojęcia nie macie o krótkofalarstwie skoro mylicie CB radio z radiostacjami KF i UKF . Najpierw coś poczytajcie na ten temat zanim napiszecie kompromitujący siebie tekst
@ Tarzan-zan
dnia 04.06.2014, 11:25
Ocena
komentarza:
-5
Taaa ??? A częstotliwość 27MHz na której pracuje CB to niby jakie "fale" ??? KRÓTKIE !!! Bo nie długie ani średnie, nie jest to też UKF... A skoro KRÓTKIE - to CB pod krótkofalarstwo jak najbardziej podchodzi... No chyba że jakiś wieśniak na audi albo innym złomie ma antenę na 2 metry to wtedy nadaje "na długich" :P i słychać go nawet w sąsiedniej wsi :D
@ Maro3
dnia 04.06.2014, 21:33
Ocena
komentarza:
6
Jesli chodzi o krotkofalarstwo to wszyscy myla to z pasmem obywatelski CB gdzie nie potrzeba zadnej wiedzy zadnych zezwolen i mozna robic co sie podoba. Niestety na pasmie amatorskiego radia jest to niedopuszczalne. Przede wszystkim trzeba zdac nielatwy egzamin ktory uprawnia do uzyskania pozwolenia radiowego i otrzymania znaku ktory jest jak nazwisko na cale zycie.
@ Maro3
dnia 04.06.2014, 22:23
Ocena
komentarza:
4
A tu przykladowa lacznosc ze stcja orbitalna ISS przeprowadzona przez kolegow z Debickiego Klubu lacznosci w systemie ARISS http://www.youtube.com/watch?v=4Qaa9guYslc
@ Senior
dnia 05.06.2014, 09:23
Ocena
komentarza:
1
Szanowny Panie Redaktorze
Spotkanie odbyło się nie w "barze mlecznym KZRSS „Społem” przy ulicy Kościuszki" , ale w "barze mlecznym PSS „Społem” przy ulicy Kościuszki". Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Społem nie jest właścicielem Baru...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Wracamy do siebie pełni nadziei” - mówią mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10

  Mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle po blisko dwóch miesiącach od ewakuacji wrócili do swoich mieszkań. - Gdzie by człowiek nie był, najlepiej jest u siebie. Tutaj jest swój kąt – ciasny, ale własny. Czuję radość w sercu, że po tylu miesiącach takiego cierpienia możemy wejść do siebie – mówi szczęśliwy Artur Konieczny, jeden z mieszkańców.

 • Kupuj pustaki POROTHERM 25P+W w obniżonej cenie. Tylko 10,50 zł za sztukę!

   

  Choć za oknami prószy śnieg, to w branży budowlanej życie toczy się niezmiennym tempem. Zima, to wbrew pozorom bardzo dobry czas na to, aby wybrać się na zakupy. Materiały budowlane można kupić bowiem w obniżonych cenach. Szukacie okazji? Hurtownia budowlana Jamix – Pszczółka przygotowała atrakcyjną ofertę cenową na pustaki ceramiczne POROTHERM 25P+W E3 500 firmy WIENERBERGER. Teraz przy zakupie można zyskać cashback 750 zł.

 • Kolejne restrykcje. Wraca czasowa nauka zdalna

  Minister zdrowia poinformował dzisiaj o wprowadzeniu nowych, dodatkowych zasad bezpieczeństwa. W związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną od 15 grudnia będą obowiązywać kolejne ograniczenia. 20 grudnia uczniowie szkół podstawowych i średnich będą uczyć się zdalnie.

 • Wójt gminy Jasło będzie zarabiał więcej. Wyższe diety otrzymają również radni

   

  W ubiegłym tygodniu, w większości gmin powiatu jasielskiego, radni podjęli uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia wójtów i burmistrzów. Decyzje organów uchwałodawczych wynikają ze zmiany przepisów prawa, które weszły w życie od 1 listopada bieżącego roku. Gmina wiejska Jasło nie jest w tej materii wyjątkiem. Wójt Wojciech Piękoś otrzymał podwyżkę, dzięki której będzie zarabiał ponad 18 tys. zł brutto miesięcznie. Więcej zarobią również gminni radni.

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105