Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Jasielski LOK oraz działający przy nim krótkofalowcy i rezerwiści świętowali swoje jubileusze

16

31 maja odbyła się uroczystość związana z rocznicami powstania jasielskiej Ligi Obrony Kraju oraz dwóch działających w jej strukturach organizacji – Klubu Żołnierzy Rezerwy oraz Klubu Łączności. Oprócz ich członków uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu.

W roku 2014 jasielska Liga Obrony Kraju kończy 70 lat. Z tej okazji zrzeszone w niej osoby zorganizowały okolicznościowe spotkanie służące podsumowaniu dotychczasowej działalności organizacji i przybliżeniu zaproszonym gościom jej bogatej historii oraz zakresu różnego rodzaju działań, których realizacji podejmowała się na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Podczas uroczystości świętowano również 50-lecie Klubu Łączności oraz 45-lecie Klubu Żołnierzy Rezerwy. Obydwie organizacje włączone są w struktury LOK.

My, jako członkowie Ligi Obrony Kraju, działamy w ramach pewnych jednostek, kół i klubów specjalistycznych – wyjaśnia Jerzy Brokowski, prezes Zarządu Rejonowego LOK w Jaśle.

Klub Łączności SP8KJX przy jasielskim LOK powstał w 1962 roku. Główną domeną jego działalności jest przeprowadzenie łączności na falach krótkich UKF z wykorzystaniem urządzeń radiowych. Jasielska grupa skupiająca zarówno osoby zajmujące się radiokomunikacją zawodowo jak i amatorów krótkofalarstwa dysponuje własnym przemiennikiem fonicznym w paśmie 70 cm na szczycie góry Liwocz, poprzez który ma możliwość komunikowania się z całym światem. Posiada również system przekaźnikowy APRS, pozwalający na lokalizowanie w czasie rzeczywistym położenia obiektów ruchomych, zaopatrzonych w odpowiedni nadajnik – np. samochodów czy samolotów. Członkowie klubu, który zajmuje się również organizacją kursów dla operatorów stacji radiowo-telewizyjnych, na przestrzeni 50 lat jego działalności brali udział w licznych zawodach łączności oraz ćwiczeniach z zakresu Obrony Cywilnej Kraju. Obecnym prezesem Klubu Łączności LOK w Jaśle jest Leszek Gryc.

Z kolei działalność Klubu Żołnierzy Rezerwy, którego prezesem jest Bronisław Brach, prowadzona jest od roku 1969 roku. Dawniej funkcjonował on jako Klub Oficerów Rezerwy. Jego nazwa została zmieniona przed kilkoma laty, w chwili, gdy dokonano przekształcenia go w organizację skupiającą wszystkich żołnierzy, nie tylko tych będących oficerami. Dawniej było tych klubów w naszym regionie kilka – główny, którego tradycje przejął dzisiejszy jubilat, działań w Gamracie. Istniał również klub w jasielskiej Rafinerii Nafty oraz w Skołyszynie. Na skutek upływu czasu i różnych przekształceń i reform ostał się tylko ten jeden, którego święto dziś obchodzimy. Pracujemy razem starając się realizować nasze działania statutowe – przede wszystkim wzmacniać poczucie patriotyzmu i nawiązywać do tradycji oręża polskiego. Prowadzimy pracę z młodzieżą szkolną, organizujemy różnego rodzaju szkolenia, organizujemy zawody, spotkania, tzw. pogadanki patriotyczne i generalnie rzecz ujmując uczestniczymy w szeroko pojętym życiu społecznym, szczególnie angażując się w uroczystości patriotyczne jako Liga Obrony Kraju. Ponadto, co roku, w przeddzień święta Wojska Polskiego, organizujemy zawody strzeleckie. To taka nasza tradycja – mówi nasz rozmówca Jerzy Brokowski, członek Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Jaśle.

Podczas okolicznościowego spotkania rozdane zostały liczne medale i odznaczenia.

Brązowym medalem Za Zasługi Dla Klubu Żołnierzy Rezerwy uhonorowany został Tadeusz Rojkowski. Decyzją Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju i jego kapituły Medalem 70-lecia Ligi Obrony Kraju „Za Zasługi” uhonorowano o. Tadeusza Porębskiego, mjr. Władysława Kuźmę oraz kpt. Leszka Potockiego. Komandorium Za Wybitne Zasługi Na Rzecz Środowisk Kombatanckich otrzymał z kolei kpt. rez. Jerzy Brokowski. Ponadto wręczone zostały Medale Za Zasługi Dla Porozumienia Związku i Stowarzyszeń Służb Mundurowych Województwa Małopolskiego – odebrali je dyrektor rzeszowskiego oddziału LOK ppłk. Jerzy Salamucha oraz por. Ryszard Karmelita.

Warto dodać, iż Medalem Za Zasługi Dla Ligi Obrony Kraju uhonorowany został Jerzy Idzik – z racji, iż nie mógł on uczestniczyć w sobotnim spotkaniu odznaczenie zostanie mu wręczone w innym terminie.

W gronie gości sobotniej uroczystości znaleźli się przedstawiciele lokalnego samorządu – burmistrz Jasła Andrzej Czernecki oraz wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz. Uczestniczyli w niej również: zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Jaśle Henryk Kmiecik, prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy w Nałęczowie ppłk. rez. Leon Ginalski, prezes Związku Kombatantów RP w Jaśle por. Jan Klimkiewicz oraz wspomniany już dyrektor rzeszowskiego oddziału LOK ppłk. Jerzy Salamucha. Pogratulowali oni członkom świętujących swój jubileusz organizacji wieloletniej działalności i zapału do podejmowanej nieustannie aktywności oraz życzyli wytrwałości w dalszym realizowaniu ich społecznej misji. Burmistrz Andrzej Czernecki zaoferował ponadto borykającemu się z trudnościami lokalowymi Klubowi Łączności pomoc w znalezieniu pomieszczenia, w którym zrzeszone w nim osoby mogłyby się spotykać.

Na spotkaniu poruszony został również temat budowy na terenie powiatu jasielskiego profesjonalnej, pięćdziesięciometrowej strzelnicy. Jak podkreślił wicestarosta Franciszek Miśkowicz, z myślą o realizacji tej inwestycji na terenie miejscowości Nowy Żmigród, w budynku, gdzie mieściła się dawniej szkoła rolnicza, powstał już stosowny projekt uchwały. Myślę, że ta sprawa dojdzie do skutku – powiedział.

Liga Obrony Kraju powstała w okresie PRL jako organizacja paramilitarna. Jest ogólnopolskim stowarzyszeniem patriotycznym, skupiającym osoby dążące do umacniania obronności RP i gotowych do jej obrony. Kultywuje tradycje narodowe oręża polskiego oraz nawiązuje do dorobku Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza.

Spośród zawartych w statucie organizacji celów jej działalności wymienić można m.in. kształtowanie i umacnianie w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelskiej postawy wobec spraw obronności RP, prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej oraz organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży, upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki,  rozwój dyscyplin sportu, w tym sportu  wyczynowego, wchodzących w zakres zainteresowania stowarzyszenia jak również podejmowanie działań we współpracy z ogniwami samorządowymi w celu zapobiegania przestępczości i patologiom społecznym wśród młodzieży.


Jasielski LOK, w ramach którego działa 14 kół i klubów, skupia obecnie 328 członków. Sobotnie spotkanie z okazji 70. rocznicy powstania organizacji odbyło się w barze mlecznym PSS „Społem” przy ulicy Kościuszki.

Jakub Hap

Napisany dnia: 03.06.2014, 12:07
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 13:36
Ocena
komentarza:
-24
Tez mi klub łączności... Dzisiaj to się łączy przez komórki, internet i inne cuda techniki a nie takie CB radia i inny badziew gdzie tylko przekleństwa i bekanie słychać...
@ Boguś L.
dnia 03.06.2014, 13:57
Ocena
komentarza:
19
Co ty k... mozesz wiedzięc o łacznosci ? Ty nawet komóry nie masz tylko klepiesz i spamujesz ze szkolnego kompa .
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 14:04
Ocena
komentarza:
-19
o łączności to ja wiem WSZYSTKO... Ja nawiązuję takie łączności że ci się nawet nie śniło... Międzyplanetarne, bo nie będę marnował czasu na jakieś pogaduchy z murzynami afrykańskimi czy też z eskimosami...
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 14:06
Ocena
komentarza:
-13
A raz to nawet nawiązałem łączność z kierowcą tira który klął i bekał cały czas, a kiedy mu zwróciłem uwagę że nie do tego radyjko służy to powiedział JEDNO zdanie bez przekleństw - "gdyby nie te tiry to byś nie miał co jeść" i dalej już były same inwektywy pod moim adresem, których cytować tu mi się nie godzi bo uznawane są ogólnie za obelżywe (w inteligentnym oczywiście środowisku - z jakiego niewątpliwie się wywodzę)
@ lekarz z Tworek
dnia 03.06.2014, 14:11
Ocena
komentarza:
16
Tarzan dobrze mówi on nawiązywał łączność z kosmitami
@ Tarzan-zan
dnia 03.06.2014, 16:40
Ocena
komentarza:
-9
No... I mało tego - nadawałem cyfrowo... A ci - kupili se na allegro starego Alana 87 ze wstęgami i wielkie mi koło krótkofalarskie :D phi
@ Tarzan-zzan
dnia 04.06.2014, 12:01
Ocena
komentarza:
-1
w BMW mosz sibi radyjo hhoohhoo Tarzan
@ Jasiek
dnia 03.06.2014, 16:21
Ocena
komentarza:
7
A co z budową strzelnicy w Trzcinicy?
@ OLEK
dnia 03.06.2014, 18:35
Ocena
komentarza:
2
a co tam robi ;duce biernacki z klubu motorowego . brak mu odznaczenia z lok. pozostało mu jeszcze odznaczenie z ;niebios; lecz jest niegodny -faryzeusz.
@ kKk
dnia 03.06.2014, 19:44
Ocena
komentarza:
0
Po zdjęciach widać gdzie odbyło się spotkanie - w barze mlecznym koło Policji :)
@ Krótkofalowiec
dnia 04.06.2014, 09:01
Ocena
komentarza:
9
Widzę że zielonego pojęcia nie macie o krótkofalarstwie skoro mylicie CB radio z radiostacjami KF i UKF . Najpierw coś poczytajcie na ten temat zanim napiszecie kompromitujący siebie tekst
@ Tarzan-zan
dnia 04.06.2014, 11:25
Ocena
komentarza:
-5
Taaa ??? A częstotliwość 27MHz na której pracuje CB to niby jakie "fale" ??? KRÓTKIE !!! Bo nie długie ani średnie, nie jest to też UKF... A skoro KRÓTKIE - to CB pod krótkofalarstwo jak najbardziej podchodzi... No chyba że jakiś wieśniak na audi albo innym złomie ma antenę na 2 metry to wtedy nadaje "na długich" :P i słychać go nawet w sąsiedniej wsi :D
@ Maro3
dnia 04.06.2014, 21:33
Ocena
komentarza:
6
Jesli chodzi o krotkofalarstwo to wszyscy myla to z pasmem obywatelski CB gdzie nie potrzeba zadnej wiedzy zadnych zezwolen i mozna robic co sie podoba. Niestety na pasmie amatorskiego radia jest to niedopuszczalne. Przede wszystkim trzeba zdac nielatwy egzamin ktory uprawnia do uzyskania pozwolenia radiowego i otrzymania znaku ktory jest jak nazwisko na cale zycie.
@ Maro3
dnia 04.06.2014, 22:23
Ocena
komentarza:
4
A tu przykladowa lacznosc ze stcja orbitalna ISS przeprowadzona przez kolegow z Debickiego Klubu lacznosci w systemie ARISS http://www.youtube.com/watch?v=4Qaa9guYslc
@ Senior
dnia 05.06.2014, 09:23
Ocena
komentarza:
1
Szanowny Panie Redaktorze
Spotkanie odbyło się nie w "barze mlecznym KZRSS „Społem” przy ulicy Kościuszki" , ale w "barze mlecznym PSS „Społem” przy ulicy Kościuszki". Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Społem nie jest właścicielem Baru...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657