Jaślanie troszczą się o zabytkowe pomniki
Przez dwa dni kwestowano pod bramą Starego Cmentarza na rzecz renowacji nagrobka prof. Andrzeja Karpińskiego, pierwszego dyrektora ówczesnego Gimnazjum, obecnie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. To już piąta inicjatywa zorganizowana w Jaśle.


1 i 2 listopada przed bramą Starego Cmentarza w trosce o stare zabytki kwestowali uczniowie, harcerze, nauczyciele, stowarzyszenia, samorządowcy oraz parlamentarzyści. Dzięki staraniom Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza do tej pory udało się odrestaurować cztery pomniki nagrobne : Figurę św. Jana Ewangelisty z 1979 r., Pietę na grobie Wojciecha Pietrzyckiego z początku XX w., Nagrobek rodziny Kleczkowskich z połowy XIX w., Pomnik nagrobny Romualda Palcha z początku XX w.

W 2009 r. zorganizowano pierwszą jednodniową kwestę. Wówczas uzbierano 7 tysięcy złotych. Widząc, że pomysł zdobył uznanie mieszkańców i przyjezdnych, postanowiono w kolejnych latach kwestować w Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zebrane kwoty wynosiły ponad 10 tysięcy złotych.


Koszt odrestaurowania pomnika opiewa na około 20 tysięcy złotych. Przy wsparciu ze strony Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu oraz pomocy finansowej z kasy miasta Jasła, a przede wszystkim hojności mieszkańców kolejne pomniki zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.
Jutro rozpocznie się liczenie zebranych datków.
(icz)
