Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jaślanie troszczą się o zabytkowe pomniki

27

Przez dwa dni kwestowano pod bramą Starego Cmentarza na rzecz renowacji nagrobka prof. Andrzeja Karpińskiego, pierwszego dyrektora ówczesnego Gimnazjum, obecnie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. To już piąta inicjatywa zorganizowana w Jaśle.

1 i 2 listopada przed bramą Starego Cmentarza w trosce o stare zabytki kwestowali uczniowie, harcerze, nauczyciele, stowarzyszenia, samorządowcy oraz parlamentarzyści. Dzięki staraniom Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza do tej pory udało się odrestaurować cztery pomniki nagrobne : Figurę św. Jana Ewangelisty z 1979 r., Pietę na grobie Wojciecha Pietrzyckiego z początku XX w., Nagrobek rodziny Kleczkowskich z połowy XIX w., Pomnik nagrobny Romualda Palcha z początku XX w.

W 2009 r. zorganizowano pierwszą jednodniową kwestę. Wówczas uzbierano 7 tysięcy złotych. Widząc, że pomysł zdobył uznanie mieszkańców i przyjezdnych, postanowiono w kolejnych latach kwestować w Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zebrane kwoty wynosiły ponad 10 tysięcy złotych.

Koszt odrestaurowania pomnika opiewa na około 20 tysięcy złotych. Przy wsparciu ze strony Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu oraz pomocy finansowej z kasy miasta Jasła, a przede wszystkim hojności mieszkańców kolejne pomniki zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.

Jutro rozpocznie się liczenie zebranych datków.

(icz)

Reklama

Komentarze: 27

Dodaj komentarz Widok:
3
@ ON
dnia 05.11.2013, 09:40 · Zgłoś
a może by tak odbudowac grobowiec Metzgerów?? on chyba też był burmistrzem, a jego grobowiec przypomina ruinę! któryś z poprzednikow pisał o sektorze 3 i wydaje mi sie ze to grób 314. Podejdzcie sobie z ciekawosci i zobaczcie jak wyglada!! poza tym nawet jak w wyszukiwarke http://polskie-cmentarze.com/jaslo/mapa/2/ wpiszemy nazwisko Metzger to nic się nie wyświetli! Ciekawe czemu?? Czyżby ktoś się wstydził pokazac wszem i wobec rozsypany zabytek?
Odpowiedz
4
@ ITALART74
dnia 04.11.2013, 12:56 · Zgłoś
Wielcy politycy,zwykly obywatel tez tak moze kwestowac.Czego nie zadasz sobie jeden z drugim polityczyno trodu i nie pomyslisz jak zdobyc sponsorow.? Jak zwykle na gotowe a potem beda sie szczycic ile to oni zebrali .Ale zeby cos na wlasna reke,poco.Zwykle pasozyty.
Odpowiedz
0
@ jasiel
dnia 04.11.2013, 09:55 · Zgłoś
Pabian na burmistrza, pomimo, że daleko mi do PiSu na niego oddałbym głos, fachowiec- takich ludzi potrzeba
Odpowiedz
2
@ Max Szyderko
dnia 04.11.2013, 10:11 · Zgłoś
A wiesz, że mam podobne odczucia...Jak będzie kandydował to będą mną targać mieszane uczucia i mogę na niego zagłosować ( przeciw Kurowskiej)...
Odpowiedz
-1
@ ???
dnia 04.11.2013, 07:45 · Zgłoś
Czy prawda jest, że wysoki celebryta bedzie startowal na burmistrza z PiS a marysia z Solidarnej Polski, i będą się naparzć tak jak marysia z bogdanem w wyborach parlamentarnych?
Odpowiedz
4
@ Max Szyderko
dnia 04.11.2013, 07:25 · Zgłoś
Nie widzę na zdjęciach Kurowskiej. Czyżby odpuściła sobie lans w tym roku ???
Odpowiedz
-5
@ do Max
dnia 04.11.2013, 11:43 · Zgłoś
Jakby nie Kurowska, to do dzisiaj nikt by nie kwestował i nie ratował naszej nekropolii. Zapomniałeś ?!
Więc [...] się od Kurowskiej !
Odpowiedz
2
@ Max Szyderko
dnia 04.11.2013, 14:06 · Zgłoś
Niech ona [...] się od Jasła. Już wolę Pabiana...
Odpowiedz
9
@ jaślanin
dnia 03.11.2013, 21:18 · Zgłoś
, Piekna akcja , cieszy widok młodych kwestujących/ dla nich szczególne Podziękowania oraz dla pozostałych kwestujących /, akcja powinna być co roku nie po to ,aby malkontenci zrozumieli po iluś tam latach , że warto było lecz po to przecież, aby chociaż jeden, dwa stare pomniki rocznie uratować od całkowitego zniszczenia . Brawo!
Odpowiedz
2
@ Jaślanin
dnia 03.11.2013, 20:10 · Zgłoś
Z tego co ja akurat słyszałem z raczej pewnego źródła to cmentarz w Jaśle jest najstarszym cmentarzem na terenie obecnej Polski, i to że jest starszy od Powązek to akurat jest jasne. W czym tu zdziwienie?
Odpowiedz
14
@ Jaślanin cd
dnia 03.11.2013, 20:16 · Zgłoś
"Za datę założenia jasielskiego cmentarza przyjmuje się rok 1784. Należy on do najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Polsce i Europie. Powstał dwa lata wcześniej niż Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, 6 lat wcześniej niż Cmentarz Powązkowski w Warszawie i 17 lat wcześniej niż Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Wśród wielu cennych, zabytkowych nagrobków wyróżniają się: figura św. Jana Ewangelisty oraz kaplica grobowa Lisowieckich. Warta uwagi jest również niedawno odrestaurowana neogotycka kaplica cmentarna. Od 1986 roku Stary Cmentarz w Jaśle wpisany jest do rejestru zabytków"
Odpowiedz
2
@ jasiu
dnia 04.11.2013, 07:53 · Zgłoś
Dziękuję za tą informację, nie wiedziałem o tym
Odpowiedz
0
@ h
dnia 04.11.2013, 10:16 · Zgłoś
Jaslanin, jak wiesz wiele, to przybliz cos o tej betonowej trumnie. Nikt niz nie wie i nie ma pomyslu co dalej. Ludzie odwiedzajacy nasz cmentarz sa ogromnie zdziwieni tym ZJAWISKIEM.
Odpowiedz
-17
@ Brzoza
dnia 03.11.2013, 19:12 · Zgłoś
A kiedy pomnik Lecha Kaczyńskiego w Jaśle ? Wtedy byłoby o co dbać.
Odpowiedz
-5
@ hehe
dnia 03.11.2013, 21:38 · Zgłoś
Juz wy tam z trójcy JAD zadbajcie o te które są . Szczególnie tyczy sie to J który duzo mówi a mało robi
Odpowiedz
3
@ randi
dnia 03.11.2013, 22:13 · Zgłoś
Pominki stawia się za dokonania (a tych brak), a nie za tragiczną śmierć
Odpowiedz
-2
@ Max Szyderko
dnia 04.11.2013, 07:28 · Zgłoś
Jak spadnie odpowiednio dużo śniegu to będziesz jego pomniki na każdym podwórku...
Odpowiedz
2
@ warto przeczytać
dnia 03.11.2013, 18:38 · Zgłoś
Ciekawy artykuł o Jaśle (pewnie sponsorowany przez Myśliwca i Schabińskiego ale i tak warto przeczytać). Dowiedziałem się z niego, że jasielski cmentarz jest starszy od Powązek !
http://wdobrymkierunku.blog.pl/polskiego-wina-stolica
Odpowiedz
0
@ --- -a-
dnia 04.11.2013, 13:27 · Zgłoś
Tak to stara nekropolia powstała po wprowadzonym bodajże przez austriaków nakazie zaprzestania pochowków wokół kościoła farnego (jak wiadomo dawniej grzebano wokół kościoła gdzie zapewne pod trawnikami jest sporo kości średniowiecznych mieszkańców miasta). Starszy jest pomnik Św Nepomucena na jasielskim rynku z bodajże 1770 roku który z tego co kojarzę jakimś cudem nie został przez niemców barbarian zniszczony i jest oryginalny.
Odpowiedz
4
@ Zdzich
dnia 03.11.2013, 17:11 · Zgłoś
A co z sypiącą się z każdej strony ruderą w sektorze 3 oznaczona nrem 412. Przecież to jakiś schron plot, albo piwnica , czy coś podobnego. Na grobowiec to nie wygląda. Ciekawe kiedy porządny spych zrobi tam miejsce.
Odpowiedz
8
@ PR
dnia 03.11.2013, 15:13 · Zgłoś
Ten wysoki, to jakiś nowy celebryta, który chcę objąć stanowisko burmistrza?
Odpowiedz
12
@ do PR
dnia 03.11.2013, 15:54 · Zgłoś
On już był viceburmistrzem:-)
Odpowiedz
-26
@ do do PR
dnia 03.11.2013, 17:53 · Zgłoś
On już był wiceburmistrzem i jeszcze będzie wiceburmistrzem gdy władzę obejmie M. Kurowska
Odpowiedz
-3
@ zaufny
dnia 03.11.2013, 14:59 · Zgłoś
Żałosne że ktoś był dyrektorem w Liceum to co [ co za szycha była] i teraz mamy się opiekować jego grobem .A gdzie rodzina co zabrała po nim majątek .A po zwykłym człowieku po paru latach grób zlikwidować .A morze był lepszym człowiekiem jak ten psełdo Dyrektor . [POBUDKA NARODZIE ZJEDZ WYPIJ A NIE DAJ DAJ NA DOM DZIECKA].
Odpowiedz
31
@ ja
dnia 03.11.2013, 15:24 · Zgłoś
Był dyrektorem, czy nie, ja uważam, że inicjatywa zasługuje na uznanie. Sama miałam okazję kwestować w tym roku i zaskoczyła mnie hojność ludzi, zwłaszcza starszych. Być może nasz jasielski cmentarz to nie Powązki, ale powinniśmy o niego dbać, bo jest to jedna z najstarszych (i moim zdaniem najpiękniejszych) nekropolii w Polsce południowo-wschodniej.
Przy okazji wiem, dlaczego nie podoba Ci się pomysł odrestaurowania nagrobka profesora Karpińskiego - patrząc na Twoją ortografię chyba nie lubiłeś zbytnio szkoły... ;)
Odpowiedz
12
@ obywatel
dnia 03.11.2013, 14:39 · Zgłoś
my tez mamy celebrytów jak w wawie na powązkach :D
Odpowiedz
2
@ Celebryta
dnia 03.11.2013, 22:15 · Zgłoś
Jakie miasto tacy celebryci: rumiani lub z rudymi wąsami -pozujący na bohemę jasielską. Co innego wujek Wieża: jedyny konkretny gość, któremu można z pełnym zaufaniem wrzucić 5 zł do puszki - fachowo i rzetelnie je wyda . Na takim fundamencie powinien oprzeć się samorząd jasielski. Bez niego Mary utrzymała by się na stołu góra dwa , trzy dni. Powinien w przyszłym roku startować na burmistrza. Na jasielskim bezrybiu i mizerii ma duże szanse. Inni kandydaci to płotki i [...].
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.