Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jasło pamięta o Marii Konopnickiej

21
100-lecie śmierci Marii Konopnickiej oraz 100. rocznicę odśpiewania po raz pierwszy „Roty” obchodzono dziś na jasielskim Rynku. Dzieci i młodzież z jasielskich szkół zgromadziły się  w sercu miasta by wspólnie uczcić te dwa jubileusze.





Pomysłodawczynią  tej idei była Marta Baran, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jaśle, której patronką jest Maria Konopnicka. - Pomyśleliśmy, że najpiękniej byłoby, aby nas jak najwięcej odśpiewało ten hymn. Najpierw planowaliśmy, że będzie to tylko nasza szkoła, ale później pomyśleliśmy, że może poprosić okoliczne szkoły – mówi Marta Baran.

„Rota” po raz pierwszy została wykonana publicznie 15 lipca 1910 roku, podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zorganizowanej z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. A gdy Polska odzyskała niepodległość, Rota była kontrkandydatem „Mazurka” Dąbrowskiego do pełnienia funkcji hymnu narodowego. Mimo, że w tej potyczce zwyciężył „Mazurek”, to do dziś „Rota” jest traktowana jako drugi hymn Polski.



Do wspólnego jej śpiewania zgłosili się uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej  nr 4 i Zespołu Szkół Zawodowych oraz mieszkańcy Jasła. - Sądzę, że było około 3 tys. osób, co przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Do tej pory w Jaśle nie było takiej uroczystości, tym bardziej, że Rota jest bliska Polakom i drzemie w naszym narodzie od pokoleń, bo jest t drugi hymn narodowy – dodaje dyrektor Baran.


(kp)




Reklama

Komentarze: 21

Dodaj komentarz Widok:
0
@ blue
dnia 03.06.2010, 11:16 · Zgłoś
do ixi - świetne resume polityki PiS-u!
Odpowiedz
0
@ jestem z jasła :)
dnia 03.06.2010, 01:43 · Zgłoś
Jasło pamięta o Marii Konopnickiej ale bardziej zapamięta Marie Kurowską :P
Odpowiedz
0
@ PiS-man
dnia 02.06.2010, 22:54 · Zgłoś
Agat - dyskusja z tobą, to jak rzucanie pereł przed [...] :D
Odpowiedz
0
@ agat25
dnia 02.06.2010, 21:55 · Zgłoś
PiS-man : Ty zawsze jesteś [...] :) To kropla w porównaniu z kapitalnym artykułem <ixi> ,najgorsza zaraza jaka przytrafiła się Polsce z pod szyldu [...],Kogutów,Zająców czy innych kuraków pójdzie już nie długo na polityczną banicję i to będzie najpiękniejszy czas :) ,tak że po ujadaj jeszcze troszkę fanie pięknie wypunktowanej partii która już nie długo pójdzie w PiS-du.
Odpowiedz
0
@ PiS-man
dnia 02.06.2010, 19:44 · Zgłoś
ixi - zamiast elaboratów fragment programu partii cudaków zatytułowanego "Polska zasługuje na cud gospodarczy" :D Obietnica nr 8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce :D Mnie osobiście najbardziej się jednak podoba obietnica nr 10: Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją :D Miro, Zbycho i Rycho gdy to czytali to się chyba na swoim tradycyjnym miejscu spotkań, czyli na cmentarzu, turlali ze śmiechu :D
Odpowiedz
0
@ ............
dnia 02.06.2010, 16:11 · Zgłoś
Co ona ma na szyi?
Odpowiedz
1
@ Joachim
dnia 02.06.2010, 11:32 · Zgłoś
A jednak jeszcze jest Polska!!!
Odpowiedz
0
@ anonim
dnia 02.06.2010, 10:38 · Zgłoś
ciekawe czy maria kurowska wie, iż jej imienniczka konopnicka była [...], i mieszkała wraz ze swoją ukochaną w dworku, który zresztą ufundował jej polski naród :) Hehe Jakby społeczeństwo o tym wiedziało to pewnie w pisowskim jasle nie byłoby ani szkoły imienia konopnickiej ani tym bardziej uroczystości
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 02.06.2010, 10:22 · Zgłoś
NO TO PRZYPOMNIJMY WSZYSTKIM POLAKOM PIERWSZY ROK RZĄDÓW PIS i JK:

To był wyjątkowy rok, takiego nie mieliśmy od 17 lat. Pierwszy raz od 17 lat do marszałka sejmu wpływa wniosek aby Jezusa Chrystusa ogłosić królem, a na komendzie można zamówić taxi lub pizzę. Wszystko zaczęło się od kampanii partii zwanej żartobliwie prawem i sprawiedliwością, pod wdzięcznym tytułem `My dotrzymujemy słowa'. W ramach "my dotrzymujemy słowa, jeśli mój brat zostanie prezydentem, ja nie zostanę premierem", premierem został atrakcyjny Kazimierz, pierwszy produkt medialny w Europie Środkowej. Rodzime Truman Show potrwało pół roku. W tym czasie w ramach "my dotrzymujemy słowa w kwestii taniego państwa", powstało najwięcej w historii wolnej Polski nowych ministerstw i sekretarzy stanu, z ministerstwem śledzi i morza na czele. Mamy najwięcej w historii Polski marszałków sejmu i senatu oraz 4 wicepremierów. Dwukrotnie TK zanegował ustawy przegłosowane w odstępie kilku miesięcy, co jest absolutnym rekordem. Mieliśmy w ciągu roku 3 rządy, w ramach tych samych partii, 3 rodzaje koalicji, na trzech różnych pakietach "umów", do tego dwóch premierów i pięciokrotnie był wymieniany minister finansów. Jeśli mój brat zostanie prezydentem, ja jednak zostałem premierem, ponieważ premier, który ma 78% poparcia społecznego był za słaby, wymieniliśmy go na premiera, który ma 33% poparcia, a premier który miał 78% poparcia przegrał wybory na prezydenta Warszawy. Pierwszy raz od 17 lat Polska zobaczyła masówkę, 160 cm kompleksów spędziło słuchaczy radiowęzła z Torunia do stoczni i uroczyście przysięgało nie rozmawiać z Lepperem, po czym polazło i gadało, ale o tym za chwilę. Pierwszy raz od 17 lat w ministerstwie sprawiedliwości w randze wiceministra zasiadł sędzia stanu wojennego i w randze ministra koordynatora komunistyczny prokurator z lat 70. takiej kadry nie miał nawet Leszek Miller. Na fali rewolucji moralnej marszałkiem sejmu, a następnie premierem wybrano 4 krotnego recydywistę, członka powołanej przez SB grupy politycznej, na co dokumenty widział brat. Premiera recydywistę zdymisjonowano za [...], co było ewidentnym chamstwem, by następnie w nocy bez kamer tuż po projekcji filmu o JP II wskrzesić i wsadzić na szczyty władzy. Od 17 lat nie mieliśmy w rządzie koalicyjnym klubu, który w ponad 50% składa się z oskarżonych lub skazanych prawomocnymi wyrokami posłów, znajdziemy w IV RP odnowy moralnej, posła [...], posłankę skazaną za fałszowanie przepustek więziennych, europosła oskarżonego o [...], rodzimego posła oskarżonego o [...], jego żonę oskarżoną o defraudacje, posłankę, która zasłynęła, jako operatorka scen korupcyjnych, a następnie została skazana przez komisje etyki i ta sama komisja uniewinniła posłów korumpujących posłankę. Znajdziemy posła wyrzuconego z klubu PiS za jazdę po [...], jest poseł wywalony z SO za awantury w dyskotece, jest również poseł powołujący się na znajomości z ministrem sprawiedliwości w czasie egzekucji komorniczej, za co został wywalony z SO, cały ten kwiat polskiego parlamentaryzmu tworzy koalicyjne koło narodowo - ludowe. Pierwszy raz od 17 lat minister sprawiedliwości 80% czasu pracy poświecił na konferencje, pierwszy raz minister pokazał społeczeństwu jak się niszczy dokumenty przy okazji sprawy politycznej, gdzie o 6.50 prokuratura wkroczyła do PZU, na wniosek posła Kurskiego, członka sztabu wyborczego PIS, który oskarżył Donalda Tuska o fałszerstwa polegające na kupowaniu bilbordów od PZU. Jak się okazało nie było ani jednego świadka potwierdzającego słowa Kurskiego, firma obsługująca PZU obsługiwała PIS, nie PO, a sędzia w tej sprawie był minister, który był szefem kampanii wyborczej PiS. Sprawę umorzono, poseł Kurski błaga na kolanach o ugodę. To samo ministerstwo sprawiedliwości, w ciągu roku zresocjalizowało Rywina, wypuściło Jakubowską i Jakubowskiego, łamiąc prawo aresztowało Wąsacza, nie wyjaśniło ANI JEDNEJ SŁYNNEJ AFERY, łącznie z afera Rywina, którą minister jako członek komisji, ponoć rozwiązał w ułamku sekundy, tylko ówczesne władze blokowały śledztwa. Pierwszy raz od 17 lat rząd, który popierał lustrację zamknął do spółki z [...] usta księdzu Sakowiczowi, prezydent podpisał wadliwą ustawę lustracyjna, a następnie sam znowelizował ją do poziomu ustawy, która obowiązywała wcześniej. Nie złapano ani jednego członka układu, nie odebrano emerytury ani jednemu ubekowi, za to opluto wielu opozycjonistów, w tym nieżyjących jak Jacka Kuronia i uczynił to człowiek, który nie spędził ANI JEDNEGO DNIA W KOMUNISTYCZNYM WIEZIENIU, A W CZASIE STANU WOJENNEGO JAKO JEDYNY OPOZYCJONISTA Z KREGU WAŁĘSY SIEDZIAŁ U MAMUSI POD PIERZYNĄ. Na tym tle pokazuje się najbardziej czytelny podział w IV RP. Komuniści dzielą się na pisowych i pozostałych, z tym, że pisowi tacy jak Gierek, Jasiński, Kryże, to dobrzy komuniści, pozostali są z układu. Z układu są też wszyscy członkowie opozycji i media, z tym, że w tym wypadku ważny jest kontekst i przydatność "układowa". Znany polityk opozycji najpierw dostał propozycję objęcia rządu IV RP, potem ogłoszono go morderca demokracji, by znów zaproponować mu miejsce w rządzie. Pierwszy raz od 17 lat rząd, który nie zrobił nic w kwestiach gospodarczych, nie wydał najmniejszego dokumentu, choćby najniższej wagi regulującego jakikolwiek obszar gospodarczy, okrzyknął się twórcą 1 punktowej inflacji i PKB na poziomie 5 pkt. Pierwszy raz szef kancelarii prezydenta, który wyleciał z niej za prowadzenie spółki z baronem SLD Nawratem, która to spółka jest ulubieńcem prokuratora, po kilku miesiącach karencji został szefem doradców premiera. Pierwszy raz od 17 lat ministrem spraw zagranicznym jest kierowniczka magla, która nie odróżnia dwóch najważniejszych dla Polski traktatów regulujących stosunki z sąsiadami. Pierwszy raz od 17 lat 8 ministrów spraw zagranicznych, a więc wszyscy uznali polską politykę zagraniczną za szkodzącą i ośmieszająca kraj. Nigdy dotąd w historii 17 letnich zmagań z demokracja, prezydent nie odwołał spotkania na szczycie tłumacząc się rozwolnieniem wywołanym artykułem w niemieckim brukowcu. Nigdy dotąd polski premier nie [...] o 4 minuty rozmowy z prezydentem USA by w jej trakcie oddać z wdzięczności 1000 polskich żołnierzy na misje `pokojowe'. Nie zdarzyło się od 17 lat aby polski premier musiał się tłumaczyć w Brukseli, że Polska nie jest krajem antysemickim, w którym króluje [...] i nigdy podobnych tłumaczeń nie uznano za sukces dyplomatyczny. Nie zdarzyło się w wciągu 17 lat by prezydent wygłosił 2 minutowe orędzie, oznajmiając, że nie rozwiąże parlamentu. Nie było takiego przypadku by ministrem edukacji został szef organizacji, której obecni, przyszli lub byli członkowie pali pochodnie w kształcie swastyk, udawali [...] z drzewem, oraz miedzy sobą. Nie pamięta Polska takiego przypadku, by członkowie koalicyjnego rządu, podawali rękoma weterynarzy środki wczesnoporonne przeznaczone dla [...], kobietom [...]m przez innych członków. Nie miał nigdy miejsca taki przypadek by premier i prezydent z tytułami naukowymi tak kaleczyli język polski, mówiąc "włanczam", "som", "świętobliwość Biskup Rzyma", oraz mlaskali i oblizywali wargi, a pierwsza dama zasuwała do samolotu z reklamówką. To był najciekawszy rok od 17 lat, polskie władze w ciągu roku wykreowały i sprzedały taki wizerunek Polski, który świat pamięta z początku XIX wieku. W ciągu tego roku nasze stosunki z Niemcami, UE i Rosja zatoczyły koło i wróciły do czasów Układu warszawskiego i RWPG. W ciągu tego roku wystąpiła największa fala emigracji od czasów stanu wojennego. Z 3 mln mieszkań nie powstało ani jedno w ramach programu rządowego z setek kilometrów autostrad w przyszłym roku powstanie 6 km odcinek. Cały ten dorobek nazywał się IVRP, której nie ma na żadnej mapie świata, a powstał ten twór chorej wyobraźni w efekcie rewolucji moralnej, która skalą, siłą i zapachem przypomina szambo spuszczone z Giewontu do Jastarni. To był rok bliźniąt na kaczych nogach, przetrwaliśmy też rok następny i dziękowaliśmy Bogu, i prosiliśmy go, by już nigdy więcej dobry Bóg podobnych dowcipów nam nie robił.
Odpowiedz
0
@ amator
dnia 02.06.2010, 09:30 · Zgłoś
o naszej M. tesz długo będą pamiętać ????????????
Odpowiedz
1
@ Kazimierz
dnia 02.06.2010, 09:14 · Zgłoś
Chwalebne działanie.
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 02.06.2010, 08:59 · Zgłoś
to juz nawet nie jest smieszne, to jest CHORE! NAPRAWDE NIE MACIE NIC DO ROBOTY W JASLE? PiS to nawet KOMUNE w wiecach przebija! PARANOJA!!!!
Odpowiedz
3
@ xxagaxx
dnia 02.06.2010, 07:38 · Zgłoś
to super ze jasło zorganizowało tską uroczystość
Odpowiedz
0
@ bogdan
dnia 01.06.2010, 23:53 · Zgłoś
Ale jak widać z góry młodzieży "cieniutko". Ale Pani Burmistrz ma znowu kampanię za naszą kasę. Szkoda komentować.MARIA KONOPNICKA NAPRAWDĘ ZASŁUŻYŁA SOBIE NA WIĘKSZĄ UROCZYSTOŚĆ. A Pani Maria Kurowska jak widać powoli przyzwyczaja się do tego co powinna, czyli zejść ze sceny politycznej i do wiejskiej szkółki.
Odpowiedz
0
@ pis
dnia 01.06.2010, 23:49 · Zgłoś
myslalem,ze to na czesc naszej maryi
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 01.06.2010, 23:42 · Zgłoś
3000????? Ciekawe kto to liczył!
Ale najbardziej smutny jest fakt, że oficjele spiewają z kartki......
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 01.06.2010, 23:06 · Zgłoś
Antoni Wydro zorganizował
Maria Kurowska przyszła pośpiewać...

szkoda, że Wicekurator musiał się wtedy spotkać z wiceministrem...
Odpowiedz
0
@ zara
dnia 01.06.2010, 22:53 · Zgłoś
moj tez :}
Odpowiedz
0
@ do ase
dnia 01.06.2010, 22:51 · Zgłoś
to po jakiego piszzesz?????
Odpowiedz
0
@ fdgdf
dnia 01.06.2010, 22:45 · Zgłoś
sie bawia!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ ase
dnia 01.06.2010, 21:46 · Zgłoś
moj komentarz jest zbedny
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.