Jasło pamięta o Marii Konopnickiej
21
100-lecie śmierci Marii Konopnickiej oraz 100. rocznicę odśpiewania po raz pierwszy „Roty” obchodzono dziś na jasielskim Rynku. Dzieci i młodzież z jasielskich szkół zgromadziły się w sercu miasta by wspólnie uczcić te dwa jubileusze.




Pomysłodawczynią tej idei była Marta Baran, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jaśle, której patronką jest Maria Konopnicka. - Pomyśleliśmy, że najpiękniej byłoby, aby nas jak najwięcej odśpiewało ten hymn. Najpierw planowaliśmy, że będzie to tylko nasza szkoła, ale później pomyśleliśmy, że może poprosić okoliczne szkoły – mówi Marta Baran.
„Rota” po raz pierwszy została wykonana publicznie 15 lipca 1910 roku, podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zorganizowanej z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. A gdy Polska odzyskała niepodległość, Rota była kontrkandydatem „Mazurka” Dąbrowskiego do pełnienia funkcji hymnu narodowego. Mimo, że w tej potyczce zwyciężył „Mazurek”, to do dziś „Rota” jest traktowana jako drugi hymn Polski.


Do wspólnego jej śpiewania zgłosili się uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4 i Zespołu Szkół Zawodowych oraz mieszkańcy Jasła. - Sądzę, że było około 3 tys. osób, co przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Do tej pory w Jaśle nie było takiej uroczystości, tym bardziej, że Rota jest bliska Polakom i drzemie w naszym narodzie od pokoleń, bo jest t drugi hymn narodowy – dodaje dyrektor Baran.
(kp)

Pomysłodawczynią tej idei była Marta Baran, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jaśle, której patronką jest Maria Konopnicka. - Pomyśleliśmy, że najpiękniej byłoby, aby nas jak najwięcej odśpiewało ten hymn. Najpierw planowaliśmy, że będzie to tylko nasza szkoła, ale później pomyśleliśmy, że może poprosić okoliczne szkoły – mówi Marta Baran.
„Rota” po raz pierwszy została wykonana publicznie 15 lipca 1910 roku, podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zorganizowanej z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. A gdy Polska odzyskała niepodległość, Rota była kontrkandydatem „Mazurka” Dąbrowskiego do pełnienia funkcji hymnu narodowego. Mimo, że w tej potyczce zwyciężył „Mazurek”, to do dziś „Rota” jest traktowana jako drugi hymn Polski.
Do wspólnego jej śpiewania zgłosili się uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4 i Zespołu Szkół Zawodowych oraz mieszkańcy Jasła. - Sądzę, że było około 3 tys. osób, co przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Do tej pory w Jaśle nie było takiej uroczystości, tym bardziej, że Rota jest bliska Polakom i drzemie w naszym narodzie od pokoleń, bo jest t drugi hymn narodowy – dodaje dyrektor Baran.
(kp)
