Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jasło-Rzeszów: Szybciej, wygodniej i taniej?

24

210 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja linii kolejowych Jasło-Zagórz i Jasło-Rzeszów. Po dwóch latach starań i uzgodnień została podpisana umowa pomiędzy zarządem województwa podkarpackiego a PKP PLK S.A. Projekt zostanie sfinansowany blisko w ¼ z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Pozostałe środki, czyli ok. 60 mln zł dokłada PLK.

Na trasie Jasło-Rzeszów zmodernizowane zostaną odcinki Rzeszów-Boguchwała i Czudec-Przybówka o łącznej długości 45 km. Za kwotę 157 mln zł wyremontowane zostaną obiekty mostowe, wymienione podkłady i tory oraz wyprostowane zakręty. To zdaniem Bogdana Rzońcy, wicemarszałka województwa podkarpackiego, przyczyni się do szybszej jazdy oraz komfortu podróżujących. - W tej chwili pociąg jedzie ponad 2 godziny, a chcielibyśmy  po dostosowaniu tych torów do prędkości 80 lub 100 km/h dojechać do Rzeszowa w ciągu godziny – mówi Rzońca. Według obliczeń, po remoncie pociąg będzie pokonywał tę trasę w ciągu 1 godziny 20 minut.

W ramach projektu, jeszcze w tym roku zostaną zakupione trzy autobusy szynowe i kolejne cztery w przyszłym. Koszt zakupu siedmiu szynobusów to wydatek 50 mln zł. – Dzięki temu poprawi się komfort jazdy, a jeżeli będzie dobra promocja tej linii po zmodernizowaniu torów, to ludzie zostawią samochody i będą jeździć pociągami do pracy czy na studia - zapewnia wicemarszałek.

W nieco gorszym stanie technicznym jest linia Jasło-Zagórz. Tam modernizacja obejmie 16 –kilometrowy odcinek, w dwóch miejscach: Jasło-Tarnowiec - Jedlicze oraz Nowosielce -Sanok. – To najgorszy odcinek, gdzie jedzie się z prędkością 20 – 30 km na godzinę. Rewitalizacja tej linii spowoduje, że będziemy tam jeździć 80 km/h, co również skróci czas przejazdu między Jasłem a Zagórzem. Będzie to także konkurencyjne dla samochodów – przekonuje Włodzimierz Żmuda, dyrektor oddziału Centrum Realizacji Inwestycji w Krakowie spółki PKP PLK S.A.

Prace przy obydwu inwestycjach potrwają do 2013 roku. Ale, jak zapewnia Żmuda, już po 2011 roku będzie można korzystać z obydwu linii. Do tego czasu zostanie wykonana już  1/3 prac.

 

(kp)

Reklama

Komentarze: 24

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Kolorowy8500
dnia 20.01.2011, 00:16 · Zgłoś
Tak ma być ! Jeszcze mi tu macie odkupić SP32 z Chojnic !
Odpowiedz
-2
@ shq
dnia 06.12.2010, 15:37 · Zgłoś
Przy...co? Niech wasz sołtys wyłoży kasę, bo nie wydaje mi się, żeby komukolwiek innemu wydanie grubej kasy na waszą wieś coś pomogło...
Odpowiedz
0
@ elis
dnia 18.11.2010, 18:26 · Zgłoś
A co z odcinkiem Przybówka - Jasło ? Ten odcinek nie będzie remontowany. ? Panie Kandydacie proszę o odpowiedź.
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 17.11.2010, 14:04 · Zgłoś
w np 50 minut do Reszowa to bylo by naprawde git i 1,5 do Krakowa swietna sprawa i napewnio by wagony jezdzily pelne sam bym sie przesiadl z autobusu na pociag wygodniej szbciej bezpieczniej
Odpowiedz
0
@ mx
dnia 17.11.2010, 13:05 · Zgłoś
teraz jeszcze tylko żeby z Krakowem tak zrobili !
na studia jeździ na prawdę [...] ludzi z Jasła i na pewno część z nich wolałaby jechać pociągiem niż tłuc się autobusem który jedzie prawie 3,5h ;/
Odpowiedz
0
@ omłotowy
dnia 17.11.2010, 10:34 · Zgłoś
@Henryk
Spróbuj przejechać trasę z Jasła do Rzeszowa z prędkością taką, jaka jest "napisana" na znakach drogowych. Zobaczymy, jaki ci czas jazdy wyjdzie ...
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 17.11.2010, 08:00 · Zgłoś
Rzońca - wybitny kolejarz. Ciekawe, czy jast dziedzina, na której się nie zna.
Żenada, muł i wodorosty pisiarskie.
Odpowiedz
0
@ Henryk
dnia 17.11.2010, 00:07 · Zgłoś
Szkoda pieniędzy.Dziś jechać koleją ponad godzinę 100 km to idiotyzm.Jaka to modernizacja,i motywacja do jazdy tym batonem...
Ale to pewnie kolejna wyborcza czekoladka promująca p. marszałka,więc można to zrozumieć... [...] lud wszystko kupi!
Odpowiedz
1
@ Tommy
dnia 16.11.2010, 23:37 · Zgłoś
w XXI wieku tylko 80km/h ahahah to ciekawe w którym wieku bedziemy mmieli conajmniej takie predkości jak TGV we francji a nie wspomnie o chinach czy japoni.ja juz nie dożyje tego moze wnuki moje
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 16.11.2010, 23:07 · Zgłoś
PRZYPOMINAM WAM WSZYSTKIM,ŻE JEST KOLEJ AUSTRO-WĘGIER POLAK NIE POTRAFI DOBRZE GOSPODARZYĆ NAWET JAK DOSTANIE GOTOWIZNĘ 64 KM 1,20 MINUT PARANOJA CZAS PAROWOZÓW 19 WIEK...
Odpowiedz
0
@ Prorok
dnia 16.11.2010, 22:59 · Zgłoś
"Strzeżcie się oto tych fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczym futrze, a w środku są drapieżne wilki z nich. Poznacie ich po owocach".
Nowy Testament
Odpowiedz
0
@ Jaślak
dnia 16.11.2010, 22:43 · Zgłoś
LICZĘ ŻE TO SIĘ UDA TAK JAK PISZECIE BO NA PRAWDĘ JAZDA SAMOCHODEM DO RZESZOWA TO MASAKRA! DZIURY NA DROGACH I KORKI ORAZ CZASEM BRAK MOŻLIWOŚCI DO WYPRZEDZENIA NP CIĄGNIKA ROLNEGO LUB TIRA TO TEZ SPOWALNIA JAZDĘ SAMOCHODEM A TAK BEDZIE I BEZPIECZNIEJ I W MIARĘ TAKI SAM CZAS JAK SAMOCHODEM A CO WG MNIE NAJWAŻNIEJSZE MNIEJ ZANIECZYSZCZEŃ! CHCIAŁ BYM ABY I TO CO PRZEWOZI SIE TIRAMI MOŻNA BYŁO TAK JAK DAWNIEJ PRZEWOZIĆ POCIĄGAMI BYŁO BY O WIELE LEPIEJ NA DROGACH...!
Odpowiedz
0
@ polak
dnia 16.11.2010, 21:59 · Zgłoś
bo w chinach jest 300 km/[...]
bo w niemczech to średnie zarobki są w granicach 3 000...
bo to kiełbasa wyborcza ...
bo holendrzy żyją dłużej...
bo to artykuł sponsorowany...
bo francuzi mają ponad 10 000 km autostrad...
bo to za mało...
bo to za drogo...
bo to b. rzońca...
bo to w. żmuda...
bo to nie ja heros krytyki...
...po moim poscie...
bo jestes [...]...(delikatnie pisząc:)
bo jesteś [...]...
bo tak jak artykuł ty jesteś sponsorowany...
bo...to..eee...uuuu...yyyy!!!
bo...no właśnie: bo jak polak sie publicznie nie wygada, nie obrażając przy tym innych mówiac ma się rozumieć zupełnie nonsensownie ma tak fatalne samopoczucie!!
na marginesie - inwestycja bardzo, bardzo sensowna, popieram i czekam na finał..
Odpowiedz
0
@ krynio19
dnia 16.11.2010, 20:45 · Zgłoś
no nak,zwiazkowcy dopieli swego,a moze by tak dolozyc do drogi i ja wyremontowac?pan rzonca i jego towarzysze nie rozumieja jednej podstawowej rzeczy:to ze do rzeszowa nikt nie jezdzi pociagami,to nie jest wina torow,tylko win usytuowanie i specyfiki tego regionu!i to ze juz nikt nawet studenci jezdzil tym "[...]"kolejowym,ludzie jezdza samochodami,czy autobusami bo tak chca,bo im wygodniej,to nie jest aglomeracja warszawska czy slaska,inna specyfika regionu,ogromna rzesza ludzi dojezdzajacych do pracy,musi pan pam,ietac panie rzonca ze ludzie musieli sobie poradzic i poradzili sobie,a do "[...]"kolejowego na pewno sie nie wroca,czy pan by wrocil do szkoly jako nauczyciel???no pewno ze nie:)taka sama sytuacja jest z mks w jasle ludzie od "[...] "sie odzwyczaili i nie wroca,bo oprocz ladnego autobusu nic sie nie zmieni!!!i tu jest caly problem panie rzonca,ale coz ludzie zrozumieja to moze pozniej ale rozumieja,inwestycja w drogi ,pomoc malym firma to sa zadania a nie wspieranie zwiazkowcow ktorzy chca dogorywac w tych"[...]"zyczac porazki w wyborach z powazaniem.
Odpowiedz
0
@ Bartek
dnia 16.11.2010, 20:38 · Zgłoś
To już powinno być zrobione kilka lat temu , każdy wie że koleją szybciej i wygodniej .....
Odpowiedz
0
@ gość
dnia 16.11.2010, 20:18 · Zgłoś
strzałę południa chcą przyśpieszyć ??? czy to możliwe?
Odpowiedz
0
@ Ronin
dnia 16.11.2010, 20:10 · Zgłoś
No proszę Wybory za pasem i nagle się udaje wszystko dogadać - A MOŻE BY TAK CO PÓŁ ROKU ROBIĆ WYBORY??
Odpowiedz
0
@ jaslanin
dnia 16.11.2010, 19:51 · Zgłoś
i to jest coś, brawo Rzońca. Nie zagłosuję na Ciebie niestety,ale jestem pod wrażeniem.
Odpowiedz
0
@ hikaru
dnia 16.11.2010, 18:42 · Zgłoś
i to mi się podoba. zimą będzie bezpiecznie. Poza tym szybko i wygodnie. Byle te szynobusy były bardziej wygodne :D
Odpowiedz
0
@ Były kolejarz
dnia 16.11.2010, 18:38 · Zgłoś
A może by tak coś zrobić,żeby tak jak dawniej z Jasła jeździły pociągi do Stróż i dalej do Krakowa i jeszcze jak za "paskudnych czasów komunistycznych"do Gdyni,Gliwic.Były nawet takie składy,gzie jeździły do Wrocławia.Jeździł rownież pociąg najpierw z Jasła,a później z Zagórza do Łodzi Kaliskiej.
Odpowiedz
0
@ sx
dnia 16.11.2010, 18:23 · Zgłoś
noi kiełbaska wyborcza jak znalazł:D to i tak na prawde SUPER prędkość trasa 70km i 1.20 [...]heh no jest na prawde czym się chwalić... w Chinach już dawno 300 km/h śmigają a my 80...paranoja i jeszcze te koszty 210mln zł!!!
Odpowiedz
0
@ fg
dnia 16.11.2010, 17:43 · Zgłoś
oby to nie byly puste slowa. juz dzis bym wolal jechac pociagiem do Rzeszowa niz tluc sie autobusem lub samochodem tylko jedno zeby ten pociag jechal do Rzeszowa max ,1 godzine!!!!,i chce dodac zeby polaczyc jeszcze Jaslo z krakowem napewno by sie oplacalo ilu ludzi jezdzi do szkoly czy pracy.niedaleko mamy tunel w Łupkowie ktory laczy polske ze slowacja i reszta poludnia europy moze by to wykorzystac
Odpowiedz
0
@ ace
dnia 16.11.2010, 17:28 · Zgłoś
mógłby czas być 1 godziny, gdyby zatrzymywał się w Strzyżowie, a nie po wszystkich po drodze miejscowościach, choć 1 kurs dziennie
Odpowiedz
0
@ POdarek
dnia 16.11.2010, 16:36 · Zgłoś
czy to artykuł sponsorowany ? ile i dlaczego tak mało
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.