Jasło-Rzeszów: Szybciej, wygodniej i taniej?
210 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja linii kolejowych Jasło-Zagórz i Jasło-Rzeszów. Po dwóch latach starań i uzgodnień została podpisana umowa pomiędzy zarządem województwa podkarpackiego a PKP PLK S.A. Projekt zostanie sfinansowany blisko w ¼ z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Pozostałe środki, czyli ok. 60 mln zł dokłada PLK.

Na trasie Jasło-Rzeszów zmodernizowane zostaną odcinki Rzeszów-Boguchwała i Czudec-Przybówka o łącznej długości 45 km. Za kwotę 157 mln zł wyremontowane zostaną obiekty mostowe, wymienione podkłady i tory oraz wyprostowane zakręty. To zdaniem Bogdana Rzońcy, wicemarszałka województwa podkarpackiego, przyczyni się do szybszej jazdy oraz komfortu podróżujących. - W tej chwili pociąg jedzie ponad 2 godziny, a chcielibyśmy po dostosowaniu tych torów do prędkości 80 lub 100 km/h dojechać do Rzeszowa w ciągu godziny – mówi Rzońca. Według obliczeń, po remoncie pociąg będzie pokonywał tę trasę w ciągu 1 godziny 20 minut.

W ramach projektu, jeszcze w tym roku zostaną zakupione trzy autobusy szynowe i kolejne cztery w przyszłym. Koszt zakupu siedmiu szynobusów to wydatek 50 mln zł. – Dzięki temu poprawi się komfort jazdy, a jeżeli będzie dobra promocja tej linii po zmodernizowaniu torów, to ludzie zostawią samochody i będą jeździć pociągami do pracy czy na studia - zapewnia wicemarszałek.

W nieco gorszym stanie technicznym jest linia Jasło-Zagórz. Tam modernizacja obejmie 16 –kilometrowy odcinek, w dwóch miejscach: Jasło-Tarnowiec - Jedlicze oraz Nowosielce -Sanok. – To najgorszy odcinek, gdzie jedzie się z prędkością 20 – 30 km na godzinę. Rewitalizacja tej linii spowoduje, że będziemy tam jeździć 80 km/h, co również skróci czas przejazdu między Jasłem a Zagórzem. Będzie to także konkurencyjne dla samochodów – przekonuje Włodzimierz Żmuda, dyrektor oddziału Centrum Realizacji Inwestycji w Krakowie spółki PKP PLK S.A.

Prace przy obydwu inwestycjach potrwają do 2013 roku. Ale, jak zapewnia Żmuda, już po 2011 roku będzie można korzystać z obydwu linii. Do tego czasu zostanie wykonana już 1/3 prac.
(kp)
