Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

JDK bez dotacji nie stanie się Regionalnym Centrum Wiedzy i Sztuki

58

W ubiegłym roku władze miasta zdecydowały się, że przystąpią do Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" starając się o dofinansowanie projektu pn. "Regionalne Centrum Wiedzy i Sztuki w Jaśle". Niestety Jasło zostało odrzucone w wyniku oceny merytorycznej a to oznacza, że prawdopodobnie rozbudowa JDK będzie musiała jeszcze poczekać.

wizualizacja

18 projektów uzyskało dofinansowanie o łącznej wartości ponad 275, 2 mln zł. Jasło nie dostało się jednak na listę szczęśliwców. Władze miasta zapowiadały rok temu, że będą się starać o uzyskanie dofinansowania z norweskich programów finansowych na rozbudowę Jasielskiego Domu Kultury.

Wówczas wierzono w to, że ta inwestycja ma szansę przejść pozytywnie ocenę merytoryczną. Podkreślano jednak, że nie będzie to łatwe i rzeczywiście, nie było. Jasło nie otrzymało dofinansowania.

wizualizacja

Rozbudowa JDK opiewała na 16 mln zł, z czego środki własne w tym miasta, Jasielskiego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej wyniosłyby wówczas ponad 3 mln zł. Projekt zakładał, że obecna instytucja kultury stałaby się Regionalnym Centrum Wiedzy i Sztuki. W ramach zadania miała zostać wyremontowana sala widowiskowa, a Miejska Biblioteka Publiczna zyskałaby dodatkową część powierzchni na prowadzenie swojej działalności. W planach była również dobudowa o 500 metrów kw. od strony ul. Kościuszki oraz digitalizacja zbiorów szczególnym znaczeniu dla kultury regionu, przy współudziale Muzeum Regionalnego i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Miasto odwołało się od decyzji

- Dobiegła końca ocena merytoryczna projektu pn. „Regionalnego Centrum Wiedzy i Sztuki w Jaśle” złożonego do dofinansowania w ramach Programu Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 – 2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 – 2014. W wyniku oceny projekt otrzymał 37 punktów, nie uzyskując tym samym wymaganej liczby 44 punktów, by móc znaleźć się na liście rezerwowej do dofinansowania. Miasto Jasło nie zgadza się z liczbą punktów otrzymanych w wyniku oceny merytorycznej. Miasto złożyło odwołanie od decyzji, obecnie trwa procedura odwoławcza, która powinna zakończyć się w połowie marca br – poinformowała Agata Koba, rzecznik prasowy UM w Jaśle.

Miasto nie postawiło jeszcze kropki nad i. Obecnie szuka kolejnych możliwości ubiegania się o środki na dofinansowanie tego projektu. Planuje wykorzystać kolejną szansę, tym razem w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

- Na chwilę obecną trwają konsultacje dokumentów dotyczących nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020, m.in. konsultacje społeczne projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego (RPO WP) na lata 2014 - 2020 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.Na podstawie opublikowanych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020 projektów Programów Operacyjnych Miasto Jasło i jego jednostki organizacyjne (instytucje kultury) będą miały możliwość ubiegania się o dofinansowanie przedmiotowego bądź zbliżonego tematycznie projektu – dodaje rzecznik UM w Jaśle.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 56

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 21.03.2014, 12:34 · Zgłoś
Biorą przykład ze wschodu od Putina , on też "budował" :" 50-kilometrowa trasa łącząca obiekty olimpijskie kosztowała 5 mld USD. Magazyn "Esquire" wyliczył, że za taką kasę można by całą tę drogę wyłożyć warstwą trufli o grubości 6 cm" - tylko do czego to doprowadzi...???
Odpowiedz
-4
@ Janusz
dnia 20.03.2014, 09:43 · Zgłoś
Przetacznik ma racje
Odpowiedz
0
@ myslak
dnia 20.03.2014, 09:34 · Zgłoś
teraz czas dotowania swiatowych potentatow z Jasła w dziedzinie winiarstwa...a nie kultury...
Odpowiedz
5
@ Winiarski RAJ
dnia 20.03.2014, 08:26 · Zgłoś
Trochę jestem rozczarowany, nadeszła wiosna, czas sadzić krzaczki winorośli. A jakoś nikt o tym nie myśli tylko ja. Moje zimowe [...] winiarstwem trwa nadal , ten styl to logo te możliwości ! Od jutra zabieram się za przygotowania !
Odpowiedz
1
@ jaslanin
dnia 20.03.2014, 02:31 · Zgłoś
a w nowej czesci jdk oczywiscie nastepne etaty dla protegowanych znajomych itp.
jest wiele pilniejszych rzeczy jak np walka z bezrobociem albo wyzyskiem tych co znalezli prace w regionie!!!
Odpowiedz
6
@ Ala
dnia 19.03.2014, 22:08 · Zgłoś
Ciekawa jestem ile kosztował projekt rozbudowy i czy te pieniądze nie poszły czasem w błoto?
Odpowiedz
3
@ baśka
dnia 19.03.2014, 22:24 · Zgłoś
lepiej zapytaj ILE takich gniotów projektowych POOOSZŁO SPAĆ za tej władzy..bo projekty słabiutkie a wniosków nikt tu pisać nie umie ,ja wiem o co najmniej 6...za jeden taki projekt malutki (budynek ok 600 m2 zapłacono 56 000 zł) ile kosztował np. taki JDK ? ha ...trza by pomnożyć kilka razy ... z nie swojego portfela łatwo się wyrzuca ...
Odpowiedz
4
@ beti
dnia 19.03.2014, 21:49 · Zgłoś
łódź też [...]...
Odpowiedz
3
@ beti
dnia 19.03.2014, 20:23 · Zgłoś
Co Ci rządzący mają w głowach? Miasto "[...]", a oni się bawią w jakieś remonty za 16mln? Szaleństwo!
Odpowiedz
0
@ zibi
dnia 20.03.2014, 10:41 · Zgłoś
Na Titanicu do końca muzyka grała i się bawili
Odpowiedz
4
@ płoza
dnia 19.03.2014, 19:58 · Zgłoś
[...] JDK, [...] MOSiR, [...] szkoły , [...] kościoły, i czekać cierpliwie na Maryję! Wtedy będzie nowa sikawka, nowa grota, i hala do hokeja na 800 miejsc dla publiczności, tylko hokeja nie będzie, chyba, że "jazda figurowa Maryji na Gumoficokach"...
Odpowiedz
-4
@ anna
dnia 19.03.2014, 19:46 · Zgłoś
A Przetacznik miał racje i dalej ma
Odpowiedz
0
@ gonzo
dnia 19.03.2014, 19:46 · Zgłoś
Narobili smaku i to wszystko
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 19.03.2014, 19:22 · Zgłoś
Nazwa budynku amerykanska dziewi.ca lub cos w tym stylu
Odpowiedz
0
@ walikot
dnia 19.03.2014, 18:22 · Zgłoś
A co tam rozbudowywać? wystarczy tabliczkę zawiesić nad drzwiami z napisem centrum wiedzy i sztuki i po kłopocie. he te [...] zawsze coś wymyślą żeby kase wziąć.
Odpowiedz
11
@ Wrr....
dnia 19.03.2014, 18:18 · Zgłoś
Dajcie pieniądze Cyganom i pijakom podczas Dni Wina zamiast inwestować w obiekty istotne dla miasta.
Prowizorka cholerna. Bardzo dobrze, ze zablokowano ten kiczowaty projekt, tak samo idiotyczny jak remont hali MOSiR w obecnym kształcie - jeszcze za to [...].
Krosno wydało KILKA LAT TEMU na remont RCKP prawie ok. 50 milionów i to jest inwestycja i dobrze wydane pieniądze na lata.
[...] i minimaliści jasielscy spod "rumianego znaku".
Odpowiedz
9
@ KACPER
dnia 19.03.2014, 17:24 · Zgłoś
Czy władza myślała,ze nikt nie potrafi "docenić" jej działań???Wyłudzanie pieniędzy na śmieszne inicjatywy,przy takiej ogólnej beznadziei jak w Jaśle ma miejsce musiała taką decyzję spowodować...Tak,że przykro,nie będzie czym się chwalić przed jesiennymi wyborami...Pieniądze idą tam gdzie samorządność oznacza działanie,a nie [...]...
Odpowiedz
6
@ Agent Delegat
dnia 19.03.2014, 16:30 · Zgłoś
Najbardziej stratna na tym jest chyba biblioteka - a szkoda, bo kobieta, która nią kieruje jest niesamowita i przy lepszym zapleczu oferta tej placówki mogłaby być jeszcze ciekawsza.
Odpowiedz
4
@ [...]
dnia 19.03.2014, 16:56 · Zgłoś
takie czasy stratni są ludzie zwolnieni np za Pektoeinu bo nie mają pracy a pani ma prace dalej ale dotacje może dostać na własna biblioteke jak sobie sama otwozy
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 20.03.2014, 07:07 · Zgłoś
Fakt, biblioteka najbardziej stratna, ale to zrozumieją tylko ci, co czytają coś więcej niż napisy na opakowaniu papieru toaletowego.
Odpowiedz
8
@ !!!
dnia 20.03.2014, 15:44 · Zgłoś
Co, co? Kto kieruje? niesamowita kobieta?
Odpowiedz
11
@ Do Agenta Delegata
dnia 20.03.2014, 18:18 · Zgłoś
Taak, biblioteką kieruje rzeczywiście "niesamowita" kobieta. Jej styl rządzenia: dziel i rządź z "dzikim wrzaskiem".
Jesteśmy szczęśliwi, że mamy taką "niesamowitą" kobietę.
Odpowiedz
7
@ Ala
dnia 23.03.2014, 00:05 · Zgłoś
bardzo celny komentarz
Odpowiedz
16
@ qq
dnia 19.03.2014, 16:22 · Zgłoś
Trzeba dogadać się z Krosnem i uczyć się od nich- tam większość projektów zawsze się udaje. A nie tylko s[...]ć sobie do gardeł. W grupie siła.
Odpowiedz
18
@ Winiarski RAJ
dnia 19.03.2014, 15:49 · Zgłoś
O Matko znów porażka Burmistrza i Starosty !
Nie lepiej zdobyć dotacje na pomnik winiarstwa jasielskiego ?
Odpowiedz
4
@ xxx
dnia 19.03.2014, 17:27 · Zgłoś
To nie porażka Burmistrza, a Starosty to już w żadnym wypadku. To porażka nas jaślan. Mogły być ładniej, ciekawiej i nowocześniej, ale Nowy Marszałek Województwa z PIS-u woli dofinansowywać inne regiony naszego województwa. Jasło idzie, jak widać w odstawkę. Będziemy pamiętać przy wyborach w maju i w listopadzie. Będziemy!!!
A PIS miał być tak Prawy i Sprawiedliwy!
Odpowiedz
11
@ guniol
dnia 19.03.2014, 17:43 · Zgłoś
No jasne jak zwykle burmistrz starosta wszystko zrobili super tylko PIS i kibole ponoszą wine . [...] łykają na wiosnę :)
Zapominasz lemo ze to twój Mirek K. z koalicji PO PSL rządził przez ostatnie lata i ze to on dopuscił sie wałków za które teraz siedzi .
Odpowiedz
4
@ dragoness
dnia 20.03.2014, 07:06 · Zgłoś
A w mieście i powiecie też rządzą "koalicjanci", znaczy ci sami, tylko inaczej malowani.
Odpowiedz
3
@ szczęch
dnia 19.03.2014, 15:40 · Zgłoś
Szkoda , zdecydowała błędna i niezasadna motywacja wniosku . Rozbudowa domu kultury w Jaśle jest konieczna.
Odpowiedz
6
@ [...]
dnia 19.03.2014, 16:50 · Zgłoś
Szkoda to jest wtedy jak [...] wejdzie w ziemniaki
Odpowiedz
9
@ gazda
dnia 19.03.2014, 15:00 · Zgłoś
merytorycznie...odpadło
Odpowiedz
10
@ malkontent
dnia 19.03.2014, 17:35 · Zgłoś
Odpadło, bo [...] słabo umotywowali wniosek, nic dziwnego bo mądrzejsi z Jasła dawno już wyjechali.
Odpowiedz
8
@ guniol
dnia 19.03.2014, 17:40 · Zgłoś
został ino dyzio :-P
Odpowiedz
1
@ olek
dnia 20.03.2014, 13:50 · Zgłoś
Tak ten co umie pisać świetne projekty unijne na zakładanie spółdzielni socjalnych, tylko niestety one też powoli padają.
Odpowiedz
5
@ zibi
dnia 19.03.2014, 14:48 · Zgłoś
Unia skończy dawać zakłady padają lokale po mieście puste do wynajecia panowie niedługo braknie kasy na wasze wypłaty
Odpowiedz
-1
@ Tarzan-zan
dnia 20.03.2014, 00:48 · Zgłoś
a co Unia "daje" ??? możesz mi to wyjaśnić ??? Bo do tej pory byłem pewny że unia tylko BIERZE, a tu nagle ktoś twierdzi że unia DAJE... :)
Odpowiedz
3
@ jakto
dnia 19.03.2014, 13:34 · Zgłoś
No i Ciebie don dopuscic.
Odpowiedz
0
@ Tarzan-zan
dnia 20.03.2014, 00:47 · Zgłoś
Kupe sobie szczele z rana, potem jeszcze na spacerze, no i pod koniec dnia, kupe sobie szczele [...]
Odpowiedz
10
@ m
dnia 19.03.2014, 13:17 · Zgłoś
trzeba zacisnaqc pasa i wybudowac za swoje a co myslicie ze cale zycie unia bedzie dawac???

trzeba nauczyc sie oszczedzac i budowac tak jak w domu u siebie proste
Odpowiedz
-1
@ Tarzan-zan
dnia 20.03.2014, 00:46 · Zgłoś
ja tak mocno zaciskam pasa że aż mi się zachciewa i muszę od czasu do czasu "popuścić" za przystankiem... Jak mi się "uzbiera" ;)
Odpowiedz
2
@ fIAT 126 P
dnia 19.03.2014, 13:14 · Zgłoś
Jaki >>>piekny natych fotkach <<< bo jednak jest inaczej .
ALE JAK BY NIE BYŁO WYGRANEGO TURNIEJU MIAST TO I TEGO BY NIE BYŁO .
Jednak potrzebny remont , bo to wizytówka miasta , a jak to mówią jaki pan taki kram.
Odpowiedz
-1
@ Tarzan-zan
dnia 20.03.2014, 00:45 · Zgłoś
Wizytówką miasta jest olśniewająca FONTANNA za 250 tyś i wyremontowana GLORIETKA za 95 tyś... Fakt, że gdyby za te rzeczy zapłacono tyle ile są warte - czyli za fontannę 2 tysiące a za glorietkę tysiąc, to już bez tego szumu by było, ale i fontanna i glorietka wyglądały by tak samo, bo tyle są warte...
Odpowiedz
42
@ Łysy100
dnia 19.03.2014, 13:09 · Zgłoś
I bardzo dobrze! [...] nie będą się promować i chwalić! Niech sami zarobią i rozbudowują ! Za swoje.
Odpowiedz
37
@ Tarzan-zan
dnia 19.03.2014, 13:16 · Zgłoś
Popieram ! Bardzo dobrze że nie dostali... Jest 1000 ważniejszych spraw na które kasa potrzebna niż remont domu kultury... Dom i tak już jest, a kultury jak nie było tak nie ma...
Odpowiedz
21
@ Sven
dnia 19.03.2014, 13:31 · Zgłoś
Słusznie jak mamy płacic podatki na foldery wizualiacje itp. które serwuje obecna władza , to lepiej od razu blokowac takie pomysły .
Centrum Wiedzy i Sztuki - juz sama nazwa smieszy i przypomina mauzoleum na Placu Czerwonym ;)
Odpowiedz
30
@ Imei
dnia 19.03.2014, 13:48 · Zgłoś
Ile UM wydał na te wizualizacje ? Bo moze tylko o to chodziło , ktos zarobił dobre wiedząc ze projekt i tak nie bedzie miał szansy na realizacje ?
Dzis w Polsce wicej wydaje sie na foldery spotkania i błyskotki dotycząc bzrobocia niz wydaje sie na bezrobotnych . Drukarnie i firmy organizujące takie zlecenia dorabiaja sie na bezrobociu .
Odpowiedz
14
@ Waluś
dnia 19.03.2014, 14:20 · Zgłoś
Jondruś juz kupe kasy wydał na panele zjazdy stowarzyzenia , ino efektu nima z tgo zadnego !
Odpowiedz
14
@ Sven
dnia 19.03.2014, 14:22 · Zgłoś
Cos słabo idzie urzedasom klakirom minusowanie :-P ja plusiki potrafie zrobic jednym kliknieciem . Ale urzedas jest na to za ciemny i pewnie biega od kompa do kompa i klika minusiki kazdemu kto wali prawde o władzy :)
Odpowiedz
11
@ łodyniec
dnia 19.03.2014, 14:25 · Zgłoś
Widac w SP 5 nie uczyli jak hurtowo plusowac/minusować , łochochocho .
Odpowiedz
-10
@ do [...] 100
dnia 19.03.2014, 15:18 · Zgłoś
Aleś [...] !!
Odpowiedz
6
@ majster
dnia 19.03.2014, 15:36 · Zgłoś
Za to ty blysnales "mondrosciom"
Odpowiedz
3
@ powodzenie
dnia 19.03.2014, 19:37 · Zgłoś
Coś nie trybi z tym staraniem o rozwój. Tu pada Ignacy, tam pada biegun wzrostu, tu znowu biblioteka. Dreptamy wolnym truchcikiem a Krosno już dawno odjechało i to nie rowerem - nie mówiąc o Rzeszowie. Z czym tu do wyborcy pod koniec roku? Z odmalowaną kładką dla pieszych /nadal tylko dla pieszych) przy ul. Szopena?
Odpowiedz
1
@ Tarzan-zan
dnia 20.03.2014, 00:43 · Zgłoś
Bo Krosno to potęga - choćby KARPATY KROSNO... a jasełko to zaścianek zaściankowy, taki sługa sługus służący... Takie "czarni jasło" :P - za balonem se polatają, wszystkie mecze i tak przegrają - to samo - urzędnicy "miastowi"... nic nie potrafią, ale są i kasę biorą, a ludzie biją brawo... Jedna wielka klęska
Odpowiedz
5
@ dragoness
dnia 20.03.2014, 07:04 · Zgłoś
Pyskują, krytykują, tylko z działaniem cieniutko... tacy to i w Jaśle [...]-gawędziarze ;-) Wyprowadźcie się może, jeśli tu jest tak beznadziejnie, co?
Odpowiedz
-1
@ Pp
dnia 20.03.2014, 18:06 · Zgłoś
Zauważ, że już 25% mieszkańców to zrobiło, więc nic ciekawego nie zaproponowałaś.
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 21.03.2014, 07:21 · Zgłoś
Widocznie jeszcze za mało i nie ci, co trzeba.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.