Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Jedyna taka gmina w powiecie

33
Blisko 11 tysięcy mieszkańców gminy Jasło ma rozwiązany problem gospodarki ściekowej. W ciągu ostatnich dwóch lat dzięki dotacji z Funduszu Spójności wybudowano sieć kanalizacyjną o długości 190 km dla 2600 gospodarstw wiejskich. Inwestycja była realizowana na obszarze 11 miejscowości gminy Jasło. Dzięki temu poprawiła się m.in. jakość wody pitnej w studniach, wzrosła atrakcyjność gminy, a przede wszystkim, jak podkreśla wójt Stanisław Pankiewicz, jest czysto.

Gmina Jasło obejmuje swym zasięgiem 17 miejscowości, w których zamieszkuje 16,5 tysiąca osób. Pierwsze inwestycje w zakresie gospodarki ściekowej zrealizowano już kilka lat wcześniej w czterech miejscowościach: Warzycach, Kowalowach, Jareniówce oraz Wolicy. W pozostałych 11 prace budowlane rozpoczęły się w 2007 roku. Do końca ubiegłego roku wykonano w nich 190 km sieci kanalizacyjnej, a na długości 60 km przyłączono 2 600 gospodarstw.


– To była trudna inwestycja. Obejmowała swoim zakresem 11 miejscowości, a teraz 12 tysięcy mieszkańców korzysta z sieci kanalizacyjnej. Przeszliśmy ponad 6 tysięcy działek, gdzie należało prowadzić bardzo ciężkie rozmowy z ich właścicielami. W tym czasie wybudowane zostały także dwie oczyszczalnie ścieków –
wylicza wójt Stanisław Pankiewicz.

Gmina jako jedyna w powiecie jasielskim ma tak wysoki – 95% wskaźnik skanalizowania. - Dzięki tej inwestycji poprawiła się jakość wody pitnej ze studni kopanych, gmina zyskała na atrakcyjności, szczególnie w przypadku budownictwa, bo okazuje się, że coraz więcej ludzi chętnie składa wnioski o warunki zabudowy – dodaje wójt.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace budowlane w Gorajowicach. Niestety, funduszy zabrakło już dla Opacia. Wójt Pankiewicz obiecuje jednak mieszkańcom wsi, że zrobi wszystko, aby Opacie również miało kanalizację. - Będę robił wszystko, aby Opacie miało możliwość korzystania z kanalizacji. Będziemy się ubiegać o pieniądze w Urzędzie Marszałkowskim. Złożyliśmy też wniosek do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gdzie trafił na listę rezerwową – tłumaczy wójt.


(kp)
Reklama

Komentarze: 33

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Do mim zdaniem i Ant
dnia 25.05.2010, 15:56 · Zgłoś
Drogi panie ekonomisto mozemy porozmawiac na ten temat. Otóz co tak bronisz własną piersia Wojta. Podejrzewam ,że jestes z tej wlasnie rodziny "Wojtowej" bo inaczej byś siedzial cicho na uszach. Ja też wpłaciłam za 6m kanalizacji 1500zł. nie wspominając ,że od 12 lat zbierał komitet na budowę tej kanalizacji, tak dokładnie od lat 1996 , 1997 i 1998.Jeżeli jesteś ekonomistą to wiesz ze pieniadze pracuja jeżeli tylko sa na lokacie a jeżeli miał ktos do nich dostęp to też sobie rozwaz możliwości bezprocentowych pożyczek.Druga kwestia podejscia Gminy jako inwestora do wlascicieli działek przez ktore przechodzili linia kanalizacji głównej. Jeżeli został teren zajety dokładnie od 04.2009 r i do dzisiaj nie jest uprzątniety a zrujnowany cięzkim sprzetem jaki wozili elementy do budowy w godzinach nocnych zeby nikt nie widzial to nie rub sie takim obronca samarytańskim ijak byś usłyszał zeby nie chodzić po swoim bo po co?Ciekawe jaką miałbyś minkę. A NA KONIEC NIE JESTES EKONOMISTA SKORO MI PISZESZ ZE GMINA MA SWOJE PIENIĄDZE. NO CHYBA ZE TWOJE.A kredyt tez spłacamy my mieszkańcy w opłatach za kanalizacje bo to tak dziala drogi ekonomisto z dośc wielkimi brakami. A jak sie wybiera osoby niekompetentne na takie stanowisko to faktycznie miejmy tylko do siebie pretensje i nie wyżywajcie sie na prostych ludziach. Z szacunkiem pozdrawiam.
Odpowiedz
0
@ antykomuch
dnia 24.05.2010, 23:44 · Zgłoś
Odnośnie Moim zdaniem : chyba gościu się na tym zna bo pisze konkretnie. Podaje też średnio ( ale chyba nie wszyscy umieją czytać ze zrozumieniem) a dodatkowo nie potrafią liczyć. Załóżmy, że wyszło by 1350 zł( nie liczył jeszcze inwentaryzacji geodezyjnej, która wyniesie około 250 zł od przyłącza) to jaka krzywda spotkała tych co się pzryłączają skoro siedząc w domu mieli załatwione wszystko łącznie z wykonawstwem ? Najlepiej to ujadać i podejrzewać innych a samemu nic nie robić tylko wg systemu komunistyczmnego uznawać, ma przyjść ono i mi zrobić bo mi się należy!
Odpowiedz
0
@ DO MOIM ZDANIEM
dnia 24.05.2010, 22:53 · Zgłoś
u mnie jest 5 metrów przyłącza i bez studzienki i co Ty na to ekonomisto.
Odpowiedz
0
@ nono
dnia 24.05.2010, 22:45 · Zgłoś
no właśnie jedyna gmina której mieszkańcy sami musieli zapłacić za kanalizacje , a gościu się chwali ze ho ho i myśli że wybory wygra ;KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ PANIE WÓJCIE !!!!!!!!.
Odpowiedz
0
@ warz
dnia 24.05.2010, 20:51 · Zgłoś
Ale was kadzą Pisiaki a wy nadal wierzycie w te kłamstwa. Zaczekamy na wybory i zobaczymy czy go nadal wybierzecie za te niby jego zasługi i sukcesy a okazuje się, że za nasze pieniądze.
Odpowiedz
0
@ sam
dnia 24.05.2010, 13:43 · Zgłoś
Lansowanie Pana Wójta i innych PiS-iaków trwa w najlepsze.Jak wam nie wstyd,gdy tyle ludzi straciło dobytek życia przez powódź?
Odpowiedz
1
@ moim zdaniem
dnia 24.05.2010, 08:52 · Zgłoś
Kłamią ci którzy mówią o dofinansowaniu przez mieszkanców. Cała kanalizacja w gminie Jasło ( sieć bez przyłączy) i obie oczyszczalnie ścieków zostały wybudowane w ramach środków pomocowych Unii Europejskiej chyba ze środków gminy w tym pożyczki bylo 20 % wartości sieci . Przyłącza nie mogą być finansowane ze środków unijnych gdyż są one tzw. robotami ( środkami) niekwalifikowanymi do funduszy unijnych. Dziwię się również tym, którzy piszą o zalaniu i cofce do kanalizacji w świetle tego co się działo w związku z opadami i nadal dzieje niemal w całym kraju. Tylko ci co nic nie robią a potrafią tylko krzyczeć najważniejsze jest to czy PiS czy PO czy też jakaś inna partia- w tym przypadku nie ma to znaczenia tym bardziej, że jest to realizowane jeszcze od 2007 roku a przygotowania i załatwienie funduszy było jeszcze wówczas gdy Przewodniczącym Związku Gmin Dorzecza Wisłoki był Pan Andrzej Czarnecki były Burmistrz Jasła. Również z tego co mi jest wiadomym 90 % ludzi z tegoż związku jest od początku kiedy były wstępne i ostateczne kwalifikacje i realizacja po co więc mieszać w to partyjność. Jeśli komuś zniszczono działkę sądzę, że należy w tej sprawie zwrócić się do gminy oczywiście w uzasadnionych przypadkach a nie w takich gdy ktoś miał mokradło i chce aby mu je osuszyć lub ogrodzić działkę albo aby była w stanie lepszym aniżeli przed wejściem z robotami. I jescze jedno gdyby ktoś chciał wybudować pzryłącz na własną rękę z opracowaniem dokumentacji to wyliczenie jest bardzo proste:
- aktualizacja indywidualna mapy + uzgodnienia ZUD około 550 zł. Opracowanie dokumentacji około 400 zł. Budowa przyłacza kanalizacji ( system zlecony)średnio około 90 zł za metr ( wraz ze studnią 1 szt) - zakładając średnio 10 m kanalizacji= 900 zł. Suma 500+400+800=1850 zł. Kto tu kogo naciągnął jakie pretensje. Przy czym istotne jest to, że wszystkie formalności przy opracowaniu i wykonawstwie wzięła gmina na siebie. I jescze a propos zalania oczyszczalni w Trzcinicy - oczyszczalnia nie była zalana zalany był teren wokół oczyszczalni czyli wniosek z tego taki, że dobrze była zaprojektowana pod względem wysokości oczyszczalnaia a zasada jest taka, że buduje się oczyszczalnię najbliżej miejsca zrzutu wód po oczyszczeniu. Ot tak kilka drobnych szczegółów, które naprawdę nic nie mają wspólnego z polityką a są faktami rzeczywistymi i policzalnymi. Napewno wielu politykierów teraz zacznie ujadać. Powiem wprost powinno sie podziękować ludziom, którzy nie mając nic wspólnego z polityką zabezpieczyli środki unijne i byli cały czas przy realizacji tego największego w powiecie zadania ekologicznego niezależnie czy byli oni ze związku, z gminy czy też innych firm, instyutucji itp. Ale niestety my potrafimy tylko krytykować i obrzucać innych epitetami..... a Szkoda!
Odpowiedz
0
@ Do hm.
dnia 23.05.2010, 23:27 · Zgłoś
Do hm.Co to za wygoda skoro 6 dni nie można spłukać w ubikacji i przyzwoicie się umyć. A wodę z mycia naczyń i prania trzeba wynosić wiaderkiem na pole. Już lepsze były przy domu szamba, które po wykonaniu kanalizacji musiało się zlikwidować. Nie wiem na jakim terenie mieszkasz, ale tam gdzie ja mieszkam, mimo że to jest wieś, co najmniej od 30 lat nie ma wychodków. I nie obrażaj wszystkich, bo nie wszyscy swoje zarobki wydają na [...]!
Odpowiedz
0
@ ds
dnia 23.05.2010, 21:48 · Zgłoś
1500 x 2600 = 39 000 000 czy aby na pewno?
Odpowiedz
0
@ hm
dnia 23.05.2010, 21:24 · Zgłoś
I znowu wam źle. Wygodniej było chodzić do wychodka za stodołę, brudy wylewać sąsiadowi pod okno. A kto wam wygodę zrobił to nieważne. Pieniądze lepiej było wydać na tanie [...] i [...].
Odpowiedz
0
@ Do on
dnia 23.05.2010, 21:15 · Zgłoś
Ty gosciu wiesz ile to jest 39000000 mln ?? hahah zalosny jestes
Odpowiedz
0
@ MMMMM
dnia 23.05.2010, 21:02 · Zgłoś
Szanowni Państwo! Nie jest tak wspaniale z tą kanalizacją. Od niedzieli rano 16 maja do 21 maja włącznie wszystkie studzienki głównej rury kanalizacyjnej były zapełnione po brzegi. Ścieki się w nich nie mieściły.Nie można tego tłumaczyć wylaniem rzeki Wisłoki, gdyż wylewała dopiero wieczorem. Kilka domów uratowało się przed zalaniem ściekami z całych Niegłowic i Dębowca tylko dlatego,że wstawili sobie tzw. zawory zwrotne, a innym wyrzucało na podwórka lub do piwnic.Co to za nowoczesność, jeśli kilka dni nie można umyć naczyń, umyć się, wyprać czy załatwić potrzeb fizjologicznych. Ta nowoczesna kanalizacja ściekowa przegrała ze zwykłym szambem. Do studzienek dostawała się najpierw woda z powierzchni gruntu bo wiele studzienek jest poniżej terenu, potem deszczowa, bo niestety ludzie podłączają rynny, niszczą studzienki, żeby z podwórek zeszła woda i pompują z piwnic bezpośrednio do studzienek kanalizacyjnych.Wisłoka wróciła do koryta we środę, a studzienki do soboty były pełne. I nie jest tak czysto i ekologicznie skoro wylewają się ścieki na teren w pobliże ujęcia wody pitnej dla Jasła.
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 23.05.2010, 19:47 · Zgłoś
"on" ma rację- 1500 zł trzeba było wpłacić na konto "komitetu kanalizacyjnego" a po wykonaniu kanalizacji oddawano stóweczkę z odsetkami.Wkład użytkownika wynosił właśnie 1400 zł,jeżeli ktoś się nie zadeklarował w wyznaczonym terminie musi podpiąć się do kanalizacji na własny koszt i to o wiele droższy.
Odpowiedz
0
@ jaś
dnia 23.05.2010, 19:38 · Zgłoś
mało tego ześmy zto zapłacili , to jeszcze zniszczyli nam działki i podobno to nasza wine smieszni jestescie
Odpowiedz
0
@ elDixel
dnia 23.05.2010, 19:29 · Zgłoś
kolego bo to normalne ze za przyłącza płacą mieszkańcy kolektor główny jest z tych pieniędzy tak jak w całej polsce
Odpowiedz
0
@ do olo
dnia 23.05.2010, 19:19 · Zgłoś
nic z tego kazde podlaczenie kosztowalo 1500zl
Odpowiedz
0
@ czarna
dnia 23.05.2010, 17:43 · Zgłoś
do olo powiedz mi kiedy i kto wiedzial o jakims terminie nie trzeba bylo placic 1500 za przylacz?nic mi o tym nie wiadomo:(
Odpowiedz
0
@ do olo takiego czasu
dnia 23.05.2010, 17:02 · Zgłoś
takiego czasu nie bylo poprostu podlaczenie 1500zl i tyle mam do powiedzenia
Odpowiedz
0
@ .
dnia 23.05.2010, 12:45 · Zgłoś
Ciekawe, czy Gmina i Związek Dorzecza Wisłoki w nowym, wspaniałym pi-s-kładzie z Nadwornym Kwiaciarzem w roli budowniczego potrafi chociaż rozliczyć tę inwestycję. Nie mówiąc o przygotowaniu nowych - przecież do końca kanalizowania jasielskiej wsi daleko...
Odpowiedz
0
@ olo
dnia 23.05.2010, 12:19 · Zgłoś
Zofia zadzwoń sobie do gminy może Ci skarbnik powie jak jest zadłużenie jak jesteś taka ciekawa
Odpowiedz
0
@ olo
dnia 23.05.2010, 12:16 · Zgłoś
do on

Zanim coś napiszesz to się zastanów. był wyznaczony okres do którego można się było podłączyć bez płacenia 1500zł.
Odpowiedz
0
@ zofia
dnia 23.05.2010, 10:50 · Zgłoś
A proszę mi podać teraz stan zadłużenia gminy Jasło i jak długo będzie spłacane. Prosze też o podanie wysokości odsetek od kredytu.
Odpowiedz
0
@ anonim
dnia 23.05.2010, 10:43 · Zgłoś
teraz wiedza jak sie zyje w miescie, ze nawet na scieki sie placi a nie szambo w fose. Bo wszystkim sie wydaje na wsi ze miescie wszystko dobrze i za free
Odpowiedz
0
@ ares
dnia 23.05.2010, 10:25 · Zgłoś
się stasiu nie lansuj tylko kanalizacja i kanalizacja co jeszcze zrobiłeś przez czas kadencji. a [...] z kanalizacji jeszcze większy niż zanim powstała.
Odpowiedz
0
@ uka
dnia 23.05.2010, 10:24 · Zgłoś
Mama pytanie czy do rozwiązań należy także lejące sie szerokim strumieniem szambo pod skarpą klasztorną które wybiło ze studzienki ściekowej 15 metrów od rzeki wisłoki i pięknie zasila pobór wody dla miasta jasła ... SMACZNEJ NIEDZIELNEJ HERBATY!!!!!
Odpowiedz
0
@ czarna
dnia 23.05.2010, 10:23 · Zgłoś
szkoda tylko ze osoby ktore zgodzily sie na to aby przejsc przez swoje dzialki poza planem ,teraz nie moga sie doprosic ,aby dzialki zostaly doprowadzone do stanow poprzednich.ja tez czekam niewiem jak dlugo jeszcze na razie czekam,ale sadze na bede musiala to inaczej zaczac zalatwiac to to juz trwa zbyt dlugo.
Odpowiedz
0
@ Panie od ekologii
dnia 22.05.2010, 22:54 · Zgłoś
Jako jedyna gmina w powiecie posiada ponadto sortownię odpadów w Wolicy - co prawda prywatną - ale jest to, co nie pozwolono wybudować miastu. I co na to obrońcy środowiska Pani Bernal i Pani Kosiek. Jest sortownia po sąsiedzku i nie przeszkadza - a miastu nie wolno było wybudować, bo miała być katastrofa ekologiczna. Okazuje się, że można żyć w sąsiedztwie takiego obiektu i nic się nikomu nie dzieje....Dodatkowe gratulacje dla Wójta Pankiewicza za to, że w sposób światły, nie średniowieczny, podszedł do budowy tego obiektu.
Odpowiedz
0
@ zainteresowana
dnia 22.05.2010, 22:20 · Zgłoś
a kiedy gmina tarnowiec, dokladniej roztoki?
Odpowiedz
0
@ geograf xD
dnia 22.05.2010, 20:36 · Zgłoś
Nie chcę nic mówić, ale najbardziej skanalizowana jest Gmina Miejska - Jasło. A nie Gmina ([...]) Jasło... Dziwnę żeby miasto było mniej z wodociągowane od wsi około miejskich... Zmieńcie tytuł... Z pierwsza gmina, na druga taka gmina w powiecie... Przypominam że Jasło (Gmina Miejska) należy do Powiatu Jasielskiego..
Odpowiedz
0
@ PLXXI
dnia 22.05.2010, 14:48 · Zgłoś
Każdy wiem, że wszystkie inwestycje budowy kanalizacji, wodociągów i oczyszczalni ścieków to zasługa Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, a nie Gminy Jasło, która jest tylko figurantem.
Odpowiedz
0
@ on
dnia 22.05.2010, 13:44 · Zgłoś
2600 gospodarst razy sredio 1500 zl za podlaczenie =39000000 mln zlotych czy to legalne ladna mi dotacja
Odpowiedz
0
@ sam
dnia 22.05.2010, 12:55 · Zgłoś
Nachalna promocja PiS trwa.Żaden Jasielski portal nie pokazał zalanej oczyszczalni w Trzcinicy,którą z taka pompą otwierały PiS-dołki.
Odpowiedz
0
@ myślący
dnia 22.05.2010, 12:04 · Zgłoś
w artykule nie wspomniano że część środków na budowę kanalizacji musieli dać sami mieszkańcy a nie wszystko gmina z wójtem na czele
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.