Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jedzenie ma być lekiem a nie trucizną

0

Nadwaga i otyłość to współczesne choroby cywilizacyjne, na które zapada coraz więcej osób. Niepokojące jest również to, że problem ten dotyka najmłodszych. Z Grzegorzem Łapanowskim, prezesem Fundacji Szkoła na Widelcu, który promuje ideę zdrowego odżywiania wśród dzieci rozmawia Ilona Dziedzic.

Podjął Pan wyzwanie walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży, czego efektem jest Fundacja Szkoła na Widelcu. Co przyczyniło się do podjęcia takiej decyzji?

Piętnaście lat temu byłem w Stanach Zjednoczonych, a potem w Wielkiej Brytanii. Marząc o wycieczce do kraju, który był spełnieniem marzeń nagle okazało się, że trafiłem do miejsca, gdzie ludzie jeżdżą dużym samochodami, mają wielkie domy, ale sami też są wielcy. Jakość żywności, jaką miałem okazję zobaczyć w sklepach była absolutnie dramatyczna. Był to moment, kiedy zrozumiałem, że jeżeli my w Polsce nie będziemy walczyć o jakość swojego jedzenia, naszą dietę, tradycję kulinarną, ale również o to, aby te wartości przekazać najmłodszym, wówczas możemy to bezpowrotnie stracić.

Jedzenie to jest coś więcej jak przepis?

Jedzenie jest czynnikiem, który dla rodziny ma bardzo istotne znaczenie. Jest to coś, co nas spaja. Jemy razem śniadania, obiady, kolacje, spotykamy się na urodzinach, komunii i chrzcinach, a więc jedzenie zawsze nam towarzyszy, a jego jakość ma znaczenie dla naszego zdrowia i dla otaczającego nas świata. To nie tylko sposób na relacje z innymi ludźmi, ale w pewnej mierze element naszego wyboru jako obywateli, a także konsumentów. Dużo mówi się o tym, że o środowisko naturalne powinniśmy dbać, że klimat się zmienia. Wydawać by się mogło, że jedzenie też ma na to znaczący wpływ. Jako fundacja jesteśmy zwolennikami, aby dobrze i zdrowo jeść od najmłodszych lat w przedszkolach, gimnazjach, liceach, stąd też pomysł na program "Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu". Wierzymy, że jeżeli dzieci od początku będą się uczyć zdrowo jeść, to będziemy mieli zdrowsze i szczęśliwsze społeczeństwo.

Co powinniśmy jeść i w jakich ilościach, aby te posiłki były smaczne i zdrowe?

Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat nasz styl życia bardzo się zmienił. Nie jesteśmy już z reguły hutnikami, górnikami, rybakami i leśniczymi, lecz bardzo często mamy zawody, które wymagają od nas dużo mniej pracy fizycznej, natomiast dietę mamy nadal bardzo bogatą. 67 % dorosłych mężczyzn ma nadwagę, a ponad 50% kobiety. Często mówimy o dzieciach, a tak naprawdę to jest wyzwanie dla każdego z nas. Piramida żywienia się zmieniła. Warzywa są jej fundamentem i powinny stanowić połowę tego, co jemy. Powinniśmy jeść nieco mniej produktów zbożowych, spożywać białko chętnie też rodzaju roślinnego np. strączki. Jeżeli wybieramy mięso to dobrej jakości i tylko dwa lub trzy razy w tygodniu. O czasu do czasu mile widziana jest ryba i dobry tłuszcz, czyli orzechy. Gdybyśmy popatrzyli na talerz i wyobrazili sobie, że połowę jedzenia powinny stanowić warzywa, potem białko pochodzenia roślinnego i produkty zbożowe, najlepiej z pełnego przemiału to wygląda na to, że wymaga to pewnego rodzaju kreatywności z naszej strony. Mamy wspaniały kraj oraz świetne produkty, tylko żeby to jeszcze znalazło ekspresję w tym, co jest na naszym talerzu, aby był różnorodny, smaczny zdrowy, czyli był lekiem a nie trucizną.

Ilona Dziedzic

Napisany dnia: 25.06.2019, 14:25

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657