Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Już niebawem ruszy remont budynku straży pożarnej

4

Od powodzi, która nawiedziła Jasło w czerwcu tego roku minęło zaledwie trzy miesiące. Ci, których nie dotknęła bezpośrednio zdążyli już o niej zapomnieć. Ale spora część mieszkańców Jasła do dziś nie może się uporać ze stratami, jakie wyrządził kataklizm. Powódź dotknęła nie tylko domy jednorodzinne i bloki mieszkalne. Żywioł nie wybierał - woda dotarła także do tych, którzy w tym czasie nieśli pomoc potrzebującym.


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle do dziś odczuwa jej skutki. Zalane zostały trzy budynki, gdzie w niektórych miejscach woda sięgała nawet 2 metrów. Zawilgocone ściany i podłogi nadają się tylko do kapitalnego remontu. A straty, które oszacowano na blisko 400 tys. zł. dotyczą nie tylko samych budynków. Zniszczeniu uległa także instalacja elektryczna i agregat prądotwórczy. Teraz jasielska straż próbuje pozyskać pieniądze na modernizację swojej siedziby z różnych źródeł. Są już nawet pierwsze dobre wiadomości. Urząd Marszałkowski przyznał na ten cel 250 tys. zł w ramach rządowego programu „3x200”.

- Straż pożarna została zalana w znacznym stopniu, ponieważ w najgorszym miejscu woda sięgała do wysokości 1,70 cm. W pozostałych miejscach było to od 50 cm do 1 metra. Cała dolna kondygnacja trzech naszych obiektów, czyli budynku głównego, warsztatowo-magazynowego oraz magazynu paliw i smarów, wszędzie tam ściany i tynki do wysokości około 2 metrów zostały mocno zawilgocone i mocno zniszczone – opowiada Wiesław Latoszek, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.


Ściany nadają się tylko do skucia, osuszenia i nałożenia nowej warstwy tynku. Zniszczeniu w znacznym stopniu uległy także podłogi, które kwalifikują się do całkowitej wymiany. Na wysokości pół metra uszkodzona została także zewnętrzna elewacja budynku - Do tej wysokości będziemy wszystko zbijać i zrywać, żeby położyć nową warstwę. Cały czas monitorujemy stopień zawilgocenia tych ścian, poprzez badanie specjalnymi urządzeniami. Dwa osuszacze pracują u nas od dłuższego czasu – wyjaśnia komendant.

Ostatnie badania sprzed 2-3 tygodni wykazały, że w niektórych miejscach stopień zawilgocenia jest dużo mniejszy, dzięki czemu już wkrótce będzie można przystąpić do prac remontowych.

Straty powstały nie tylko w samych budynkach, ale także w instalacji elektrycznej. Łącznie z zakupem agregatu szacuje się je na około 150 tys. zł. Ale to zaledwie część. Jest jeszcze odzież i ekwipunek dla strażaków. - Kwota, która pozwoliłaby nam w znacznym stopniu przywrócić pierwotny stan obiektu plus dokonanie pewnych zakupów, ekwipunek i odzież dla strażaków to jest kwota blisko 400 tys. zł – wylicza Latoszek i czeka na przyznane z Urzędu Marszałkowskiego pieniądze. - Próbujemy na różne sposoby uderzać, tam gdzie te środki finansowe możemy pozyskać. Jednym ze źródeł jest Urząd Marszałkowski. Wnioskowaliśmy o kwotę 265 tys. zł – twierdzi Wiesław Latoszek.


Oprócz tego wniosku do Urzędu Marszałkowskiego, stosowne pisma zostały wysłane do Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie. - Chcielibyśmy wykorzystać pozyskane od nich środki finansowe m.in. na zakup, dostawę i montaż bram garażowych, odzieży specjalnej dla strażaków, ekwipunku, sprzętu warsztatowego. Złożyliśmy konkretne pisma, wnioski i to jest załatwiane już na szczeblu centralnym. Ta kwota może być w granicach 217 tys. zł. Był również złożony wniosek na kwotę blisko 400 tys. zł.  Jest to podwójne działanie, bo nie mam pewności czy te pieniądze dostanę w 100%. - mówi komendant.
   
Niebawem zostaną wyłonieni wykonawcy do specjalistycznych robót. Już wiadomo, że w pierwszej kolejności pieniądze pójdą na zakup agregatu i wykonanie instalacji elektrycznej. Jednak część prac, głównie ze względu na coraz niższe temperatury zostanie przełożona na przyszły rok.

 
Katarzyna Pacwa-Wilk

Reklama

Komentarze: 4

Dodaj komentarz Widok:
0
@ fireman
dnia 14.09.2010, 22:38 · Zgłoś
jakieś stare zdjęcie redakcja musiała odnaleźć, gdyż komendant ma już od paru lat stopień starszego brygadiera, (2 belki i 3 gwiazdki) wybaczamy pomyłkę;)
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 14.09.2010, 18:59 · Zgłoś
Komu jak komu, ale strażakom pieniędzy nie powinni żałować!!!
Odpowiedz
0
@ podatnikAntykorytnik
dnia 14.09.2010, 11:03 · Zgłoś
zawilgocone bloki i domy prywatne schną na zasadzie przewietrzania bo nikogo nie stać na pokrycie energii z pracujących osuszaczy, straż ma niezły budżet z podatków że ich stać na osuszacze ale przynajmniej budynek nie zniszczeje, gorzej z blokami i domami prywatnymi, Klimkówka umyje ręce, śledztwo się umorzy, a poszkodowani zostaną sami ze sobą, ale czy na pewno poszkodowani tylko przez żywioł? czy nie było zaniedbań i niekompetencji? nie wierzę w skuteczne śledztwo prokuratury ponieważ nasz cały system sądowniczo-prawny wymiaru sprawiedliwości jaki jest wszyscy wiemy... bez komentarza... zresztą tak samo jest ze zbiurokratyzowaną administracją, szkolnictwem, służbą zdrowia, a czy lepiej jest w służbach i armii? Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle? [...] legislacyjna Sejmu nie słabnie, prawo słabe i nieefektywne, skomplikowane i patologiogenne i tylko podatnicy są sprawnie grabieni przez aparat poboru opłat do KORYTA.
Odpowiedz
0
@ gcba
dnia 14.09.2010, 10:33 · Zgłoś
to nie ostrzegli ich wczesniej że idze fala i zaleje pół miasta ? niektórych w miescie podobno ostrzegli wczesniej przed nadejsciem fali, To gumiaki i ubrania można było wyniesc na wyższe kondygnacje a nie leżeć i grać w ping-ponga.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.