Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Karpacka Troja wśród ofiar powodzi – impreza otwarcia przełożona

20
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy znalazł się  wśród ofiar piątkowej powodzi, która zdewastowała znaczną  część Jasła i regionu. Częściowemu zalaniu uległ pawilon wystawowy oraz park archeologiczny w Skansenie. Mimo w miarę szybkiego ustąpienia wód rozmiar szkód przez nie wyrządzonych zmusił Muzeum Podkarpackie w Krośnie do przełożenia imprezy otwarcia obiektu, która miała się odbyć w pierwszy lipcowy weekend. Nowa data zostanie ustalona po dokładnym oszacowaniu zniszczeń i czasu potrzebnego na ich naprawę.

W piątek rano, ok. godz. 10.00 wezbrane wody rzeki Ropy, której koryto znajduje się w odległości ok. 1 km od Karpackiej Troi, zaczęły wdzierać się na teren Skansenu. W pierwszej kolejności zalaniu uległ znajdujący się najniżej teren parku archeologicznego z rekonstrukcjami wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Chwilę później woda była już w części technicznej budynku administracyjnego oraz w pawilonie wystawowym. Pawilon został zalany do wysokości ok. 1 m, zaś wspomniana część techniczna, znajdująca się o kilkadziesiąt centymetrów poniżej poziomu pawilonu, do wysokości ok. 130-140 cm. W znacznie większym stopniu podtopiony został teren parku archeologicznego – tutaj woda osiągnęła poziom ok. 2 m, zatapiając zrekonstruowane domostwa do poziomu dolnej krawędzi dachu.

Woda ustąpiła nad ranem, co umożliwiło  bardzo szybkie wejście do budynku i rozpoczęcie jego wietrzenia i osuszania. W tej chwili trwa szacowanie strat wyrządzonych przez powódź. Zniszczeniu uległy przede wszystkim meble, część podłóg i stolarka drzwiowa. Na obecnym etapie ciężko dokładnie określić jak duże są to straty. Na szczęście znaczną część wyposażenia udało się ocalić przez zalaniem. Wśród rzeczy uratowanych znajdują się niemal wszystkie elementy wyposażenia wystawy stałej. Jest to o tyle istotne, że oprócz znacznej wartości materialnej czas realizacji większości z tych przedmiotów wynosi zazwyczaj kilka miesięcy. Te, jak i pozostała część ocalonych przedmiotów, została zabezpieczona i na czas remontu opuściła obiekt.
Fala powodziowa nie wyrządziła także znacznych szkód na terenie parku archeologicznego. Konstrukcja odtworzonych chat wytrzymała napór wody. Niestety, na nowo trzeba będzie uszczelniać ściany prawie wszystkich domostw gliną, która uległa rozmyciu i wypłukaniu.  Straty w Skansenie byłyby znacznie mniejsze, gdyby sprawnie zadziałał system ostrzegania przed nadchodzącym kataklizmem i władze Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zostały odpowiednio wcześniej o tym fakcie poinformowane. Prawdopodobnie główną przyczyną zalania terenu skansenu, gdzie powodzi nie było od ponad 100 lat, było spuszczenie wody z zalewu w Klimkówce.

Od soboty trwa sprzątanie budynku. Jego remont potrwa zapewne kilka miesięcy. W związku z zaistniałą sytuacją Dyrekcja Muzeum Podkarpackiego w Krośnie zmuszona została do przesunięcia imprezy otwarcia placówki. Na dzień dzisiejszy niezwykle ciężko prognozować o ile przełożone zostanie otwarcie – najprawdopodobniej pierwsi turyści będą mogli zwiedzić obiekt dopiero na wiosnę przyszłego roku. Dokładna data podana zostanie po dokładnym oszacowaniu szkód i czasu potrzebnego na ich naprawę.

Dyrekcja Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, pracownicy Muzeum i Skansenu w Trzcinicy bardzo proszą o wyrozumiałość, a jednocześnie, solidaryzując się z pozostałymi ofiarami klęski żywiołowej i życząc im wytrwałości i szybkiego powrotu do normalności, obiecują dołożyć wszelkich starań aby zniszczenia spowodowane powodzią zostały jak najszybciej usunięte. Mają także nadzieję, że w 2011, kiedy obecna, doświadczana boleśnie przez nas powódź będzie już tylko przykrym wspomnieniem, w zupełnie innych nastrojach spotkamy się podczas otwarcia Karpackiej Troi.
 
O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchni 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieszczą się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz, w najbliższej przyszłości, zaplecze gastronomiczne oferujące przysmaki pradawnej kuchni. Karpacka Troja to miejsce nad którym unosi się duch przeszłości osadzony w realiach muzealnictwa na miarę XXI wieku. Tu skrzyżowały się losy dwóch wspaniałych kultur, dwóch odległych epok, dzisiaj krzyżujące się one z nowoczesnością.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
Napisany dnia: 07.06.2010, 19:33
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ John
dnia 07.06.2010, 19:38
Ocena
komentarza:
0
Szkoda :(
@ DaVe
dnia 07.06.2010, 19:40
Ocena
komentarza:
1
kladlem tam chodniki,ciekawe czy wytrzymaly;p
@ JA
dnia 07.06.2010, 20:00
Ocena
komentarza:
1
KILKA TYŚ.LAT TEMU NASI PRZODKOWIE BUDOWALI NA WZNIESIENIACH....MĄDRE GŁOWY ZDECYDOWAŁY DZIŚ O BUDOWIE SKANSENU NA RÓWNINIE....KTO ODPOWIE ZA TE STRATY? CZY SKANSEN BYŁ UBEZPOECZONY?
@ ixi
dnia 07.06.2010, 22:21
Ocena
komentarza:
-1
durny urzedas wydal 12.5 mln na ten pasztet estetyczny...a mozna by bylo inaczej wydac-teraz niech ten sam "architekt" + kumple remontuja!
@ redyk
dnia 07.06.2010, 23:09
Ocena
komentarza:
0
tak włąsnie nieodpowiedzialny człowiek który kierował zrzutem wody z zapory w Klimkówce na Ropie zgotował geheenne dla tych co zyją i dl tych co zostawili swiadectwo czasów pzreszłych
ROZLICZYC TYCH CO ZARZADZILI ZRZUT WODY Z KLIMKÓWKI
DLACZEGO MEDIA MILCZA ????????????????
@ Słowianin
dnia 07.06.2010, 23:57
Ocena
komentarza:
0
Pewnie Słowianie też to kiedyś przeżyli , tylko już nie odbudowali!!! I niech tak będzie tym razem , szkoda kasy- dajcie powodzianom a nie na jakieś pierdoły!!!
@ mmmm
dnia 08.06.2010, 01:04
Ocena
komentarza:
0
Popieram słowa "JA". Kto mądry buduje skansen na równinie na dodatek kilka km od rzeki? Tak wielkie przedsięwzięcie powinno być logicznie przemyślane.
@ Pan daje znak
dnia 08.06.2010, 07:43
Ocena
komentarza:
0
Jakoś ta osada archeologiczna nie ma szczęścia. Tak wygląda jakby Pan dawał znak!
@ bb
dnia 08.06.2010, 11:53
Ocena
komentarza:
-1
dajcie powodzianom kase a nie na głupi skansen
@ tancerz
dnia 08.06.2010, 14:33
Ocena
komentarza:
0
Ostatnia powodż była na tym terenie w roku 1977 potem wybudowano wały ochronne na ropie ,więc te wały są niemłode ale wytrzymały by gdyby nie slynna klimkówka .Woda przelała się przez nasyp kolejowy a potem dopiero przez wał ,zniszczenia są ogromne winę ponoszą osoby odpowiedzialne za zbiornik w klimkowce ale jak znam życie utopią sprawę w tymże zbiorniku
@ Jaślanin !!!!
dnia 08.06.2010, 15:06
Ocena
komentarza:
0
na tej nizinie nie tylko jest Skansen ale i domy które też zalało razem z całym dobytkiem gdyby ludzie mieli więcej czasu na ewakuacje to straty były mniejsze szkoda mi wszystkich poszkodowanych ludzi . Ciekawe czy ktoś poniesie konsekwencje spuszczenia nadmiaru wody która zabrała niektórym cały dobytek życie . Media milczą ale może zaczną trąbić i może ktoś dostanie po zaworach a tak nie przemyślaną decyzje ja się pytam jaki to jest zbiornik Retencyjny czy Rekreacyjny ????????
@ ja a kto wy
dnia 08.06.2010, 16:35
Ocena
komentarza:
0
zal
@ andwa
dnia 08.06.2010, 17:01
Ocena
komentarza:
0
Jak można było wybudować takie paskudztwo i to jeszcze na terenie potencjalnie zalewowym, nasi przodkowie z epoki brązu pokładają się na pewno ze śmiechu...
@ xvxvxvxv
dnia 08.06.2010, 18:39
Ocena
komentarza:
1
Ludzie, nie potraficie doecnić jakiejkolwiek inicjatywy w tym regionie, tylko kasa i kasa. Powodzianie mogli się ubezpieczyć. A jeśli tego nie zrobili to trudno - za błędy się płaci.
@ klimkówka
dnia 08.06.2010, 19:18
Ocena
komentarza:
0
Słyszeliście, że strażacy dzwonili do klimkówki, żeby spuścili wode? a co powiedzieli? że turysci nie będą mieć gdzie pływać jak spuszczą:) albo to plotka
@ do xvxvxv
dnia 08.06.2010, 21:12
Ocena
komentarza:
0
tak ubezpieczasz dom na 300 tys a dostniesz z odszkodowania 10tys przy bardzo dobrych wiatrach-zrob cos za to jak zalalo ci do poddasza.
@ asula
dnia 08.06.2010, 21:59
Ocena
komentarza:
-1
rany julek!dlaczego akurat skansen??? :(
@ bk
dnia 08.06.2010, 23:18
Ocena
komentarza:
0
Ciekawa jestem czy xvxvxvxv ubezpieczałby się gdyby mieszkał w terenie , w którym nie ma prawa zalać od powodzi .... bez komentarza
@ xvxvxvxv
dnia 09.06.2010, 15:29
Ocena
komentarza:
0
Do bk: jeśli "nie ma prawa" to nie zalewa. A jeśli zalewa to jednak "ma prawo" (cokolwiek to stwierdzenie znaczy). Przyroda jest nieprzewidywalna, więc trzeba się ubezpieczać. A jeśli się nie ubezpieczysz to miej pretensje do siebie, a nie do pogody, rządu, itp.
Aha, a jak ubezpieczasz dom na 300 000 to dostajesz 300 000. No chyba że ubezpieczasz od pożaru, a nagle Cię zaleje - to już inna kwestia.
@ Hydrolog
dnia 10.06.2010, 00:15
Ocena
komentarza:
0
Natury nie oszuka, rzeka zawsze wraca do starego koryta. Kiedyś tam płynęła, przepłynęła teraz i jeszcze nieraz przepłynie przy pomocy Klimkówki albo i nie.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy doszło do profanacji ludzkich szczątków?

   

  Odkrycie w styczniu kolejnych pochówków na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle ponownie skomplikowało realizację inwestycji. Sytuacja wydaje się patowa. Stanowisko Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy jest jasne. Jej zdaniem prace prowadzone są na tzw. „nowej” części cmentarza żydowskiego. 

 • Zbierają podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy - Błońskiej - kandydatki KO

  Dzisiaj na jasielskim rynku zbierane były podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Do chwili obecnej do sztabu krajowego kandydatki z samego Jasła zebrano już 2500 podpisów.

 • „Pacjent czuje się dobrze. To typowa grypa”

  Stan zdrowia 71-letniego mężczyzny, który trafił wczoraj rano do jasielskiego szpitala poprawia się. Dyrekcja szpitala uspokaja, że u pacjenta nie stwierdzono żadnych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem...

 • Kolejne drzewa zniknęły z przestrzeni miejskiej

  Budowa ścieżki rowerowej mającej połączyć obiekty jasielskiego MOSiR-u z Ogrodem Jordana zbliża się ku końcowi. W piątek wycięto kolejne drzewa u zbiegu ulic Jagiełły i Słowackiego, wzdłuż których ma ona przebiegać. Rozczarowania nie kryją mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku protestowali przeciwko wycince.

 • Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle na ulicy Kopernika otwarte na dzieci i rodziców

   

  W sobotę 22 lutego 2020 r. odbył się dzień otwarty w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Jaśle im. Pluszowego Misia, przy  ulicy Kopernika 8a w Jaśle. Była to doskonała okazja do zapoznania się z placówką oraz jej ofertą edukacyjną.

 • Przyjęto pacjenta z objawami grypy. Czy to koronawirus?

  Szpitalny Oddział Ratunkowy w Jaśle został zamknięty. Na drzwiach zamieszczono informację "Przejścia nie ma! Dezynfekcja". Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj rano do szpitala przyjęto pacjenta z objawami grypy. Ludzie obawiają się, że może to być koronawirus. - Wszyscy chodzą w maseczka – informują nas Czytelnicy.

 • Jak w marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów?

   

  Od 15 marca obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Ze stacji Jasło ponownie dojedziemy np. do Gdyni. W planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego nie znajdziemy jednak kolejnych połączeń w kierunku zachodnim, głównie do Stróż, o które w ostatnich miesiącach zabiegali samorządowcy.

 • „Takiej ignorancji się nie spodziewałam” – radna Wawro ostro o staroście

  Radna Ewa Wawro podczas ostatniej sesji rady powiatu powróciła do tematu dotyczącego tragicznego wypadku, do którego doszło podczas przywitania Nowego Roku na Górze Liwocz. Radna żądała od starosty jasielskiego wyjaśnień w sprawie organizacji i przebiegu imprezy plenerowej. Nie otrzymała jednak odpowiedzi na zadane pytania..

 • Kto wygrał konkurs na dyrektora I LO w Jaśle?

  Końcem stycznia br. zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Postępowanie konkursowe odbyło się w miniony wtorek. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, który jak wiemy z nieoficjalnych źródeł został wybrany na dyrektora szkoły. Pracę ma rozpocząć już w najbliższy poniedziałek.

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci
  z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

 • Sieklówka: Wiejski Ośrodek Zdrowia w fatalnym stanie. Czy przeniosą go do szkoły?

  Władze miasta Kołaczyc zaproponowały przeniesienie ośrodka zdrowia do budynku szkoły społecznej w Sieklówce. Koszt obecnej siedziby przekracza możliwości finansowe budżetu gminy. Mieszkańcy najpierw się zgodzili, później wycofali swoją aprobatę...

 • Chcą odwołać sołtysa Łask i Sobniowa

   

  Wójt Gminy Jasło zarządził przeprowadzenie głosowania w sprawie odwołania sołtysa wsi Łaski-Sobniów. To efekt wniosku złożonego przez Radę Sołecką na ręce Wojciecha Piękosia. Pismo podpisało blisko 100 mieszkańców wsi. Padają w nim poważne oskarżenia, którym jednak Mieczysław Baran stanowczo zaprzecza.

 • Jedz smacznie i tanio „U Wojtka”

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105