Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Karpacka Troja zaprasza w czerwcowy długi weekend

13

Znamy oficjalną datę otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy! Obiekt zostanie udostępniony turystom podczas 3-dniowej imprezy inauguracyjnej, która odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2011 r.

Otwarcie Karpackiej Troi – placówki muzealnej, która jako pierwsza w Polsce łączyć będzie walory tradycyjnego skansenu archeologicznego z nowoczesnym i przyjaznym turystom pawilonem wystawowym – planowane było na początek lipca 2010 r. Plany organizatorów pokrzyżowała powódź, która nawiedziła południowe rejony kraju w czerwcu 2010 r., dotkliwie niszcząc należący do Skansenu teren parku archeologicznego. Odbudowa obiektu została ukończona z końcem zeszłego roku, co pozwoliło muzealnikom na  rozpoczęcie prac przy montażu ekspozycji i wyposażaniu obiektu. Prace te potrwają do czerwca 2011 r., zaś  pierwsi turyści będą mogli odwiedzić Karpacką Troję niemal dokładnie w rok po powodzi. Impreza otwarcia odbędzie się bowiem w dniach 24-26 czerwca 2011 r. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – podkreśla, że data ta, przypadająca w tym roku na okres czerwcowego długiego weekendu, została wybrana po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie – organizatorem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – tak aby z jednej strony zapewnić udział w imprezie jak największej liczby odtwórców, z drugiej natomiast umożliwić przyjazd do Trzcinicy zdecydowanie większej liczbie turystów z odleglejszych części Polski i z zagranicy. Dla lokalnej społeczności stanowić będzie ona z kolei świetny pretekst do pozostania na miejscu i zorganizowania swoich planów wypoczynkowych wokół otwarcia obiektu.

W chwili obecnej trwają ostatnie ustalenia dotyczące programu imprezy, który różnić się będzie nieco od programu przygotowanego na lipiec 2010 r. Jego najważniejszą częścią w dalszym ciągu pozostanie z pewnością festyn archeologiczny, w którym wezmą udział rekonstruktorzy dawnych rzemiosł i członkowie bractw rycerskich z całej Polski. Będzie to pierwsza edycja festynu, który jako wydarzenie coroczne na stałe wejdzie do kalendarza największych imprez archeologicznych organizowanych w naszym kraju. Oprócz niego szykowana jest także specjalna niespodzianka, dzięki której otwarcie Karpackiej Troi ma na długo zapaść w pamięć. Szczegóły programu znane będą do końca lutego, jednak już teraz organizatorzy zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby niezależnie od wieku, każdy turysta, który odwiedzi w tych dniach Skansen spędził w Karpackiej Troi wyjątkowe chwile.

Najnowsze doniesienia z Karpackiej Troi śledzić można poprzez oficjalną stronę internetową skansenu pod adresem www.karpackatroja.pl.


Dawid Iwaniec

Reklama

Komentarze: 13

Dodaj komentarz Widok:
0
@ prymitywista
dnia 16.02.2011, 15:38 · Zgłoś
Rzeczywiście autor projektu pawilonu powinien dostać tytuł Nikifora - Prymitywisty Szpecącego Krajobraz i Otoczenie. Może powinien zająć sie projektowaniem gargameli dla nowobogackich tj. obiektów drogich ale kiczowatych i pretensjonalnych.
Odpowiedz
0
@ do zmęczonego
dnia 14.02.2011, 19:05 · Zgłoś
Rzeczywiście projektant tego "dzieła" był zmęczony zanim przystąpił do pracy i chyba padł wykończony po finiszu. Do [...]ostwa dorobić można każdą ideologię. Podejrzewam, że budynek znalazł się tam na zasadzie "kopiuj - wklej". Jeżeli nie ma oczywistej nawet dla laika potrzeby nawiązania do kontekstu miejsca, to może należało obłożyć budynek sidingiem? Jeżeli wszystko jedno co tam będzie, byle nowoczesne, to mógł być cały budynek ze szkła - może by lepiej zniósł zalanie powodzią? Na tym przykładzie widać jak ważna i odpowiedzialna jest rola architekta. Jego błędów nie kryje ziemia - tak jak w przypadku lekarza. Nie każdy będzie zdegustowany tym obiektem - wszak jeden lubi wąchać pomarańcze, a drugi skarpety.
Odpowiedz
0
@ zmęczony ciągłym narzekaniem
dnia 15.02.2011, 15:10 · Zgłoś
nie wiem, ja nigdy bym nie wpadł na pomysł wąchania skarpet... ale tobie skądś to musiało przyjść do głowy? rozumiem, że próbowałeś...
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 13.02.2011, 18:19 · Zgłoś
stary gdzie ty tam widzisz nowoczesnosc?
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 13.02.2011, 18:18 · Zgłoś
przyznam sie ze ja Partacka Troje zglosilem do MAKABRYLY...a powinienem jeszcze do NIK i PROKURATURY za marnowanie PONAD 12MLN z kieszeni podatnika na ten [...].
Odpowiedz
0
@ zmęczony ciągłym narzekaniem
dnia 14.02.2011, 19:44 · Zgłoś
ile zaplaciles ze swojej kieszeni? braklo na chleb? i rozumiem, ze jestes obywatelem jednego z panstw nalezacych do EOG? wiesz wogole co to EOG? sprawdz w google bo sam zapewne nie wiesz... a za ten tekst prokurature mozesz odwiedzic ty koles... albo przedstaw dowody na niegospodarność, albo nie pomawiaj, bo poki co jeszcze nie mozesz mowic wszystkiego co chcesz...
Odpowiedz
0
@ makabryła
dnia 13.02.2011, 12:30 · Zgłoś
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy znalazł się w finałowej ósemce plebiscytu „Bryła i Makabryła” na najgorszy budynek jaki powstał w ubiegłym roku w Polsce. Plebiscyt organizowany jest co roku przez portal Bryla.pl.Plebiscyt serwisu BRYŁA ma na celu ujawnić najlepsze i najgorsze realizacje architektoniczne ubiegłego roku. Skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy, wykonany przez Zespół Usług Projektowych i Wykonawczych inż. Wacława Krzanowskiego w Krośnie został wybrany do najgorszych projektów.Celem projektu było stworzenie nowej atrakcji kulturalnej i turystycznej województwa podkarpackiego oraz ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego. W rzeczywistości powstał budynek, który nie podkreśla walorów przyrodniczych ani nie nawiązuje w żaden sposób do swojej funkcji – czytamy w uzasadnieniu nominacji.
I po co było wypakować tyle kasy na potworka?
Odpowiedz
0
@ zmęczony ciągłym narzekaniem
dnia 13.02.2011, 16:17 · Zgłoś
W uzasadnieniu, w którym czytamy "W rzeczywistości powstał budynek, który nie podkreśla walorów przyrodniczych ani nie nawiązuje w żaden sposób do swojej funkcji(...)", zarzucono twórcom to, że budynek nie pasuje do funkcji jaką pełni skansen archeologiczny oraz nie wpisuje się w krajobraz. Nie wzięto natomiast pod uwagę, że Karpacka Troja w przeciwieństwie do wszystkich innych skansenów archeologicznych w Polsce połączyła funkcje tradycyjnego skansenu z pawilonem, który właśnie miał być nowoczesny i nie nawiązywać stylistyką do rekonstrukcji. Traktowanie skansenu przez pryzmat obecności w nim pawilonu wystawowego utrzymanego we współczesnej formie architektonicznej to [...] pomyłka. Pawilon jest dodatkowym elementem skansenu, który zapewniać będzie turystom podstawowe wygody, o których w przypadku innych skansenów nie ma mowy. Czasami podstawowe, jak np. porządne toalety, których brakuje w innych obiektach, tak aby turyści nie musieli korzystać z toi-toiów. Banał? Raczej nie. W przypadku Karpackiej Troi krytyka pawilonu wystawowego bierze się wyłącznie z ignorancji osób, które są zbyt leniwe, aby zadawać sobie trud sprawdzenia skąd i po co wziął się w Karpackiej Troi ten właśnie budynek. W przypadku schodów prowadzących na majdan grodziska, które też bardzo niektórych rażą, zapomina się natomiast, że nie są one wymysłem projektanta, lecz spełniają obowiązujące w Polsce przepisy w zakresie bezpieczeństwa. Proponuję zadawać sobie następnym razem więcej trudu zanim coś się skrytykuje. Pozdrawiam.
Odpowiedz
0
@ do onno
dnia 12.02.2011, 19:45 · Zgłoś
Boże Ciało jest w czerwcu.
Do onno:P
Odpowiedz
0
@ Ibanez
dnia 12.02.2011, 18:10 · Zgłoś
Tylko na tą imprezę każy dostanie gratis po pontoniue zeby mogkl wrocic do domu :))
Odpowiedz
0
@ heek
dnia 12.02.2011, 11:01 · Zgłoś
Ciekawy czy mają dobre obwałowania chroniące przed powodzią.
Odpowiedz
0
@ zaniepokojnony
dnia 12.02.2011, 04:26 · Zgłoś
oby znów na zalało bo kasa w błoto
Odpowiedz
0
@ onno
dnia 12.02.2011, 00:24 · Zgłoś
Przed czerwcem będzie Boże ciało i będzie ulewa i po Troi. Zatopiona.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.